"X DE GARANTIEPRIJZEN MINISTERIEEL BEZOEK AAN ZEELAND ZATERDAG 19 APRIL 1958 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Dagelijks Bestuur besprak Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2424 Frankering bij abonnement: Terneuzen 46e JAAr<r«ar ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. gehouden op maandag 14 april in Centraal te Goes. OPENING. DE Voorzitter, ir. M. A. Geuze, begint de vergadering met woorden gewijd aan de nagedachtenis van het overleden lid van het Dagelijks Bestuur, de heer A. Haak. Hij wijst op de ernst en toewijding waarmede de overledene steeds zijn bestuurstaak heeft vervuld en acht het verlies, zowel voor de Kring Axel als voor de gehele Z. L. M., groot. Zijn gedachten gaan uit naar de familieleden, die man, vader en grootvader zullen moeten missen. Tevens herdenkt de Voorzitter de heer L. Vogelaar, oud-voorzitter van de Afd. Krab- bendijke van de Z. L. M., die ook steeds zijn beste krachten heeft gegeven voor het organisatieleven. Mogen zij beide in vrede rusten. De vergadering hoort deze woorden staande aan en neemt vervolgens enige ogenblikken stilte in acht. Hierna opent de Voorzitter de vergadering met een hartelijk wdord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij een speciaal welkomstwoord richt tot de heer J. de RegtDekker uit Zaamslag. MEDEDELINGEN. K. N. L. C. TN OOR een verandering in de plaats, •L/ waar het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. zijn vergaderingen zal houden is het de Voorzitter in de toe komst niet meer mogelijk deze ver gaderingen te bezoeken. Hij verzoekt in zijn plaats een andere afgevaar digde aan te wijzen. Het Dagelijks Bestuur kan zich daarbij echter niet neerleggen. Het wordt nl. van groot belang geacht dat de heer Geuze de vergaderingen van het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. wel kan bijwonen. Besloten wordt de nodige stappen te ondernemen om te trachten alsnog een verandering in deze situatie te verkrijgen. AKKERBOUW. "p\E vergadering wijdt veel aan- dacht aan de door Minister Von deling vastgestelde garantieprijzen voor de tarwe en suikerbieten. Uit de publikatie van het Ministerie van Landbouw blijkt dat de Regering het principe van de hogere eigenaarslas- ten wel wil aanvaarden, maar dat het geld ontbreekt om deze hogere lasten ook in de prijzen door te be rekenen. Uiteraard wordt dit stand punt door het Dagelijks Bestuur ten zeerste betreurd en wordt de mening uitgesproken dat realisering van het aanvaarde principe niet achterwege zal mogen blijven. Juist omdat de Minister als voornaamste argument heeft aangevoerd dat de afzet van de zuivelprodukten en met name van de boter zeer zorgelijk is, wil het Be stuur nogmaals met klem wijzen op Woensdag „De Kroon". 23 WISSENKERKE: april in hotel OOSTBURGWoensdag in café „De Windt". ZIERIKZEEDonderdag 24 in hotel „Huis van Nassau MIDDELBURG: Donderdag 24 april in café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 25 april in café „Huysse" van 91.30 u. 23 april april de absolute noodzakelijkheid het standaardisatiepercentage van de melk te verhogen. Ten aanzien van de bietenprijs wordt nog opgemerkt dat de nog achterwege gebleven vaststelling van de suikerprijs ernstige moeilijkheden voor de fabrieken oplevert. Deze kun nen nu nog geen contract vaststel len, hetgeen èn voor de ondernemer èn voor de telers^ bijzonder onaange naam is. Indien immers de suikerprijs straks onverhoopt naar de berekening van de ondernemers in de suikerindu strieën, onvoldoende hoog gaat uit vallen, zullen de telers daar uiteinde lijk toch de dupe van zijn. Het Dagelijks Bestuur steunt ten volle de pogingen die door het Land bouwschap en de ondernemers in de vlasverwerking worden ondernomen bij de Minister van Landbouw, om de vlasteelt en de vlasverwerking te steunen zolang - door enkele landen zoals Rusland en Frankrijk de markt van vlas wordt bedorven. WERKGEVERS - AANGELEGENHEDEN. "P\E heer W. Koster doet een aantal mededelingen omtrent de stand van zaken bij de werkclassificatie. Uit de publicatie van Minister Von deling aangaande prijzen voor de akkerbouwprodukten blijkt dat deze werkclassificatie dit jaar slechts ge deeltelijk zal worden ingevoerd. Be sprekingen zijn thans gaande hoe één en ander verwezenlijkt zal moe ten worden. Het Bestuur is van me ning dat voordat tot definitieve in voering kan worden overgegaan, er voldoende tijd moet blijven om de werkgevers in de verschillende dor pen voor te lichten. Besloten wordt dat deze voorlichting van Z. L. M.- zijde in de komende maanden overal gegeven zal worden. Voorts doet de heer Koster mede delingen over de moeilijkheden die gerezen zijn ten aanzien van de ver ordening van het Landbouwschap in zake arbeids- en rusttijden in de landbouw. Over de inhoud van deze verordening, die door een meerder heid van het Bestuur van het Land bouwschap is goedgekeurd, is thans door de Staatssecretaris van Sociale Zaken advies gevraagd aan de So ciaal Economische Raad. Voorlopig zal moeten worden afgewacht hoe dit advies uitvalt. Daarna zullen eventuele toepassingen in de provin cie geregeld dienen te worden. TfEN wel zeer sprekend voorbeeld van een specifiek Zeeuws probleent kreeg Minister Vondeling toen tijdens zijn betoog op een door hem t& Goes gehouden persconferentie een verslaggever uit Zeeuws-V laander en binnenkwam, zich verontschuldigende dat hij door wachten bij de veer pont te laat was. Een oplossing gaf de bewindsman voor dit probleem overigens niet! WeI haakte hij er op in door te stellen dat, hoewel Zeeuws-Vlaander en in geen ■enkel opzicht tot de landbouw probleem-gebiedengerekend kan worden men er toch de moeilijkheden kent van alle randgebieden. De Minister bezoekt op het ogenblik de verschillende gebieden van ons land om zich speciaal op de hoogte te stellen van de regionale moeilijkheden en om het kontakt met het bedrijfsleven te verstevigen. Bij zijn bezoek aan Zeeland op woensdag 16 en donderdag 17 april j.L vergaderde de bewindsman met de Gewestelijke Raad van het Landbouw* schap, met het College van Consulenten en met de topfiguren van d9 Herverkaveling. Ook ontving hij de Zeeuwse dagblad- en landbouwpers en bracht hij een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland. TJET spreekt vanzelf dat de georganiseerde landbouw de gelegenheid to baat nam om verschillende typisch Zeeuwse problemen aan de orde te stellen en met de Minister te bespreken. Hiervan noemen wij de moeilijke positie van een aantal landbouwbedrijf ven in het herverkavelingsgebied Schouwen en Duiveland, de behoefte van de zware, geïnundeerd geweest zijnde grond aan gips, de inkrimping van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, de werkgelegenheid in Zeeland, de inpoldering van het land van Saeftinghe, de verdroging van de grond rondom de Braakman, de financiële afwikkeling van de ruilverkaveling Kruiningen en de moeilijke positie van de vlasserij. Elders in dit nummer wordt nader op dit bezoek ingegaan. Hier moge vermeld worden, dat de besprekingen met Minister Vondeling in een zeer prettige sfeer zijn verlopen. Tevens willen wij gaarne de woorden van de Voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, de heer. W. Koster, onderstrepen, waar hij zeide, dat dit bezoek door de georgani- seerde landbouw op hoge prijs werd gesteld. Het is een goede gedachte geweest dat, zoals de heer Koster het uitdrukte, ditmaal Den Haag naar Zeeland was gekomen. De omgekeerde weg moet nogal eens bewandeld worden. In ieder geval hopen wij, dat de Minister een duidelijk inzicht heeft verkregen in de vraagstukken van de Zeeuwse landbouw. Dan heeft zijn bezoek aan het door hem gestelde doel beantwoord. S. TUINBOUW. "p\ E tuinbouwafzetverordening is door het Hoofdproduktschap voor Groenten en Fruit voor twee jaar vastgesteld, waarover de vergadering zich verheugt. ONDERWIJS. "r\E opening van de Christelijke Landbouwhuishoudschool der Z. L. M. te Oostkapelle zal op 2 mei a.s. verricht worden. De plannen voor de bouw van een nieuwe landbouwhuishoudschool in Tholen mogen thans bestek- en aan- bestedingsklaar worden gemaakt. Met de bouw van de nieuwe land bouwhuishoudschool te Axel is in middels begonnen. De plannen voor uitbreiding van de bestaande lagere landbouwscholen te Middelburg en Scherpenisse zijn in een vergevor derd stadium. De Commissie van Toezicht van de lagere tuinbouw school te Kapelle heeft een zeer vruchtbaar bezoek gebracht aan de lagere tuinbouwschool te Zundert, welke school reeds het nieuwe leer plan heeft ingevoerd en over de daar voor nodige lokaliteiten beschikt. BEZOEK MINISTER VONDELING. "p\E punten, die bij het bezoek dat Minister Vondeling op 16 april zal brengen aan de Gewestelijke Raad gesteld zullen worden, worden dooï het Dagelijks Bestuur uitvoerig be handeld. Hierbij wórdt o.a. ook ge sproken over een nota, die ir. War- menhoven heeft opgesteld over dö economische toestand van een aantal landbouwbedrijven op Schouwen. Een aantal dringende Zeeuwse land bouwproblemen zal met de Ministe* besproken worden. Men zie een verslag elders in dit nummer. TENTOONSTELLING. "C EN aantal mededelingen wordt -c' gedaan over de op 19, 20 en 21 juni te St. Maartensdijk en Scherpe nisse te houden landbouwdagen. Hef Hoofdbestuur van de Z. L. M. zal or 19 juni des ochtends te St. Philips- land bijeenkomen. De tentoonstelling zal des middags om 2 uur geopend worden, waarna om half drie de Al gemene Vergadering zal volgen. Op 20 juni zal in de ochtenduren de ge bruikelijke rijtoer over het eiland Tholen worden gehouden, terwijl die dag verder gevuld zal worden met demonstraties met landbouwwerk tuigen en met het voorleiden van do bekroonde dieren en met een coa- cours hippique, verzorgd door dei Landelijke Ruiters. Op de zaterdag zullen verschillende wedstrijden ge houden worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1