Wenken RADIO 271 Gedachten rond de teelt Tan stamslabonen Korte ZATERDAG 19 APRIL 1958 Onder de Tu inbouwlantaarn r\E teelt van stamslabonen mag zeer belangrijk U genoemd worden. De laatste jaren wordt ruim V/2 miljoen kg bonen op de Zuidbevelandse veilingen aangevoerd. Dit zijn bonen die hoofd zakelijk worden gekocht voor de binnenlandse conservenfabrieken. Deze teelt is dus wel belang rijk en velen hebben er mee te maken. Aanleiding tot dit artikel is een rapport dat wij ontvingen van het L.E.I. over een onderzoek naar de kostprijzen, o.a. van stamslabonen, voor industriële verwerking. In dit rapport wordt een voorcalculatie gege ven van de kostprijzen van deze teelt van bonen voor de fabriek in verschillende gebieden, met name Brabant, Hoogeveen en omgeving, Venlo en omgeving, de Zuidhollandse eilanden en Gro ningen. Wij kunnen hier niet uitvoerig ingaan op de vele cijfers die dit rapport geeft over deze teelt, maar we willen toch wel de kostprijzen die men heeft gevonden in de betreffende gebieden ver melden. We vermelden daarbij enkel de volle veldsteelten omdat deze in Zeeland ook het meest voorkomen. Het blijkt dat in de genoemde gebieden de op brengst ligt tussen 9.000 en 11.000 kg per ha ter wijl als kostprijs in de omgeving van Breda een bedrag van ƒ47.97 per 100 kg geldt en in andere gebieden een kostprijs van ƒ38.34 tot ƒ39.71 per 100 kg, gebaseerd op de prijzen van 1958. Het is voor ons niet interessant om deze cij fers van deze vreemde gebieden nader te analy seren, maar wel is het nuttig dat we onze eigen inzichten stellen tegenover deze landelijk gevon den cijfers. Allereerst zien we dan dat de opbrengstcijfers in onze provincie wel wat hoger zijn dan ge noemd in dit rapport. In Zeeland mag een nor male bonenoogst toch wel geschat worden op 16 kg per roe, dat is dus 120 kg per are. Wat dat betreft zit het wel goed in onze pro vincie. Over de kostprijs zijn ons uiteraard geen cijfers bekend. Wij mogen er echter wel van uit gaan dat deze op hetzelfde peil zal liggen als genoemd in bedoeld L.E.I.-rapport en dat we deze ongeveer kunnen stellen op 40 cent per kg. Als we dan kijken naar de veilingprijzen van de laatste jaren, dan zien we dat de bonenteelt goed rendabel is geweest en dat verklaart waar schijnlijk ook wel de toegenomen belangstelling voor deze teelt. Belangrijk voor kleinfruitteler. T^OOR Zeeland zouden we de bonen teelt vooral belangrijk willen noemen voor de teler van kleinfruit. Deze moet immers regelmatig vrucht- wisseling kunnen toepassen en de boon is hier voor zeer geschikt. Juist in het bedrijf van de kleinfruitkweker neemt de stamslaboon een be langrijke plaats in. Nu is er echter een gevaar en wel in de vorm van de bonenplukmachine. Zoals het tot op he den is, is de stamslaboon nog geen produkt voor het grote landbouwbedrijf. De pluk moet met de hand gebeuren en vraagt veel arbeidskrachten in een periode waarin deze schaars zijn. Dit weerhoudt velen van een te grote uitbreiding van deze teelt. Dit is ook de oorzaak dat het in Zeeland hoofdzakelijk een teelt is voor het kleinbedrijf. Als de bonenplukmachine echter verdere op gang zou maken, dan is er het gevaar dat dit zal veranderen. Dan is er de mogelijkheid dat de teelt van stamslabonen een teelt voor het land bouwbedrijf zou worden. Met de teelt van erwten voor de industrie is het immers ook zo gegaan. Er is een tijd geweest dat deze teelt enkel door ervaren tuinders werd beoefend. Het oogsten werd echter gemechaniseerd en de teelt van erwten voor de industrie is in hoofdzaak een zaak van het landbouwbedrijf geworden. Hoe de toekomstige ontwikkeling zal verlopen kunnen wij uiteraard niet zeggen. Zoals het op het ogenblik is, heeft de bonenplukmachine nog niet zo veel goede dingen, maar de ontwikke ling kan soms snel gaan en wat vandaag on mogelijk lijkt, is morgen misschien gewoon ge worden. Voorlopig echter lijkt het ons toe dat de stam slaboon speciaal geschikt is en blijft voor het kleine bedrijf en goed past in het schema van de kleinfruitteelt. De grondsoort. 'PEN aanzien van de grond die voor de stam- slabonen geschikt is, kan worden gezegd dat de bonen het in Zeeland over het algemeen beter doen op lichte dan op zware grond en ook is het gewas beter op grond waarin veel humus aanwezig is, dan op humusarme grond. Over het algemeen worden de bonen begin mei gezaaid. Dan krijgt men de normale teelt. Vroe ger werd altijd gezegd: „Bonen mogen de mei maand niet zien", maar hiervan is men al terug gekomen en begin mei gaat men bonen zaaien. Toch zou het in onze provincie wel aanbeveling verdienen om ook de vroege teelt van stamsla bonen eens wat meer ter hand te nemen. Voor deze vroege teelt moet men half april zaaien. Daar zitten verschillende risico's aan vast maar als de teelt slaagt, zit men altijd goed want juist in het voorseizoen is er altijd grote vraag naar bonen voor directe consumptie, waaraan meestal niet kan worden voldaan. Bij vroege teelt heeft men ook betrekkelijk weinig kans op ziekten, die later op het jaar een grote rol kunnen spelen. We willen hier geen reclame maken om op grote schaal de vroege bonenteelt toe te passen maar we willen wel in ernstige overweging geven dit eens op kleine schaal te proberen. Zaai niet te dicht. "P EN onderwerp waar zeker iets over gezegd AJ moet worden, is de rijenafstand. Dit is zeer belangrijk en we moeten direct vast stellen dat over het algemeen in Zeeland de bonen te dicht worden gezaaid. Velen zaaien in vierkant- verband. Soms wordt een rijenafstand genomen van 40 cm maar dikwijls is deze niet meer dan 30 tot 35 cm. Dat is beslist een te nauwe afstand voor de bonen. Een rijenafstand van 45 cm mag men gerust aanhouden en op goede grond is een af stand van 50 cm zelfs nog wenselijk. In de rij kan men dan wat dichter zaaien. Uit ervaring weten wij van hoeveel belang het is dat bonen ruim genoeg worden gezaaid en we weten ook dat hiertegen maar al te dikwijls wordt gezondigd^ Daarom mogen we dat nog wel eens nadrukkelijk onder de aandacht brengen nu het nieuwe zaaiseizoen voor de deur staat. Omdat de bonen over het algemeen dicht wor den gezaaid, is men dikwijls ook zuinig met de bemesting want als dit op ruime wijze plaats vindt is het gevaar groot dat het gewas te zwaar wordt en dat gaat ten koste van de oogst. Vooral in de jeugdperiode kan de stamslaboon echter gerust een goede stikstofgift gebruiken en als de rijen wijd genoeg uit elkaar staan mag men dat ook later nog wel doen. De stamslaboon is verder een kali-minnend gewas en daarom is het belangrijk dat veel kali wordt gegeven. Stikstof en kali samen geven een stevig bonengewas. Het is moeilijk een algemeen bemestingsadvies te geven, dat geldt voor vele tuinbouwprodukten en ook voor stamslabonen maar de ervaring heeft toch wel geleerd dat stamslabonen 1 kg kali per roe, Va1 kg super per roe en 1 kg stikstof per roe, wel kunnen ge bruiken. Het is echter wel nodig dat men de rijenafstand met deze kunstmestgift in overeen stemming brengt. Ten aanzien van het plukken zouden we op willen merken dat er een gevaar is dat hiermede te vroeg wordt begonnen. Als er in het begin van het seizoen een hoge prijs wordt betaald dan kunnen vele telers de verleiding niet langer weerstaan en ze gaan plukken. Ze vergeten dan echter dat ze daarmee zichzelf schade toebrengen want men plukt geen kilo's als de bonen nog erg jong zijn. Vooral de eerste pluk kan men rustig laten hangen tot er een stevige boon aan de plant hangt. Gemiddeld moeten de bonen in Zeeland drie keer worden geplukt, waarvan de eerste pluk dan de voornaamste is. Ziekten. T N verschillende delen van het land spelen vi- A rusziekten een zeer voorname rol bij de bo nenteelt en bedreigen deze soms zeer ernstig. In Zeeland is de virusziekte in bonen niet zo dringend want het klimaat is zodanig dat het vi rus hier niet zo vlug vat krijgt op de plant. Andere ziekten kunnen soms wel een rol spe len maar toch bijna nimmer zodanig dat ze van wezenlijke invloed zijn op de uiteindelijke oogst. Ten aanzien van de rassen kunnen we hier enkel zeggen dat het meest geteelde ras de dub bele princesseboon is. Er zijn verschillende nieu we rassen naar voren gekomen. Ze hebben soms voordelen en ook nadelen. We weten er echter te weinig van om hier een algemeen advies te kunnen geven. Het is zeer zeker aanbevelens waardig om met uw zaadleverancier eens te praten over nieuwe rassen en misschien nog beter is het om dat ook te doen met de mensen van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst die op dit terrein ervaring hebben. Naar onze mening gaat er voorlopig nog niet veel boven de dubbele prin cesseboon als ras voor de normale stamslabonen- teelt voor de industrie zoals we die tot op heden hebben in onze provincie. Tenslotte vermelden we nog dat we juist bij het persklaar maken van dit artikel vernamen dat de fabrieken op het ogenblik bonen contrac teren voor 3840 cent per kg. Dat is bijna 5 cent per kg minder dan het vorig jaar werd betaald voor contractbonen. De goede werking van uw schrikdraadinstalla- tie is afhankelijk van goed onderhoud. Dit bete kent, dat roestig geworden draad steeds verwij derd dient te worden. Het gebruik van dubbel ge galvaniseerd draad is in ons zeeklimaat aan te bevelen. Beschadigde isolatoren, ook met scheuren en barstjes, dienen vervangen te worden door nieuwe. Voor een goede isolatie is het nodig dat de iso latoren, ook aan de onderzijde, blinkend schoon worden gemaakt. Voor hen, die binnenkort een rode waarschu- wingskaart ontvangen, betekent dit niet dat zij zonder meer moeten gaan spuiten. Het betekent wèl, dat een geregelde controle van het betreffende gewas gewenst is en dat spe ciaal gelet moet worden op de beschadiging of het voorkomen van insecten, waarvoor gewaar schuwd wordt. Klanders op lege graanzolders kunnen uitste kend worden bestreden door de ruimten goed schoon te maken en te luchten en daarna te be handelen met D.D.T. Een goede onkruideg is voor uw bedrijf onmis baar. U kunt hiermee zeer veel onkruid vernie tigen in erwten, bieten, blauwmaanzaad, stam- bonen en aardappelen. Tijdig eggen is noodzake lijk. Lucerne en rode klaver, onder dekvrucht ge zaaid, kunnen al vroeg beschadigd worden door de bladrandkever. Geregelde contróle op vreterij is gewenst. Indien nodig kan een bestrijding uit gevoerd worden. In het voorjaar heeft de veehouder kopzorgen, doordat hij moet trachten kopziekte bij zijn melkvee te voorkomen. Het vee in het begin 's nachts opstallen en pulp, hooi of magnesium- houdende koek bijvoeren zijn goede voorbehoe dende middelen. Zorg ook, dat er in de weide een liksteen aanwezig is. Kontröleer regelmatig de koeien op melkgift en gezondheid. Bij afwij ken direkt de veearts waarschuwen. Bij een steigerende trekker kan alleen het snel intrappen van de koppeling erger voorkomen. Glijdt op dit moment de voet van de pedaal, dan is men verloren. Dit afglijden is te voorko men door enkele gaten in de pedaal te boren en daarin buisjes aan te brengen, die 1 cm boven het voetpedaal uitsteken. De grond onder de schoen wordt door de holle buisjes gedrukt en de voet vindt voldoende steun. Wanneer de koeien in de weide komen, kunt U nagaan of er op stal goed gevoerd is. Stijgt bij prduktieve dieren de melkgift meer dan 3 kg per dag, dan is er op stal te schraal gevoerd. Blijft de melkgift in het grasland gelijk, dan heeft het dier op stal een te goed rantsoen gehad. In het laatste geval is er tijdens de wintermaanden te duur gevoerd. Dinsdag 22 a-pril 1958 over Hilversum II van 1220—12.30 uur. In de radiorubriek van het ministerie van Landbouw zullen in het hoorspel „De Boer van Nooitgedachtnaar gegevens van ir. P. J. Lardinois, Rijkslandbouwconsulent voor Z.O. Noord-Brabant, de voorjaarswerkzaamhe den in de tweede helft van april worden behan deld. Vrijdag 25 april 1958 over Hilversum II van 122012.30 uur. Op vrijdag 25 april a.s. (van 12.2012.30, Hilversum II) zal, eveneens met me dewerking van ir. P. J. Lardinois de credietfinan- ciering in de landbouw in een reportage aan de orde worden gesteld. Vrijdag 25 april 1958 over Hilversum I van 19.1519.25 uur. De 25ste landbouwtelling die binnenkort zal worden gehouden, is aanleiding tot een vraaggesprek met prof ir Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de Statistiek, dat in de cyclus „De Statistiek antwoordt" wordt uitge zonden in de Regeringsuitzending „Verklaring en Toelichting" op vrijdag 25 april a.s. van 19.15 19.25 uur over de zender Hilversum I.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11