De Landboiiwwerkttilgeii- teiitoonstelling te Straatsburg ZITDAGEN In memoriam L. TH. VOGELAAR Vergiftigingen ZEEUWS LANDBOUWBLAD 246 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Woensdagavond om half acht overleed zacht en kalm de heer L. Th. Vogelaar, ere voorzitter van de Z. L. M. Afdeling Krab- bendijke. Krabbendijke heeft hiermee een bijzonder gevoelig verlies geleden. De 64-jarige heer Vogelaar toonde tot het laatst zijn bijzonder grote belang stelling voor zijn omgeving. Hoe wel hij aan een langdurige, sle pende ziekte leed, die hij rustig en met overtuiging durfde dra gen, heeft hij zich tot het laatst aan de gemeenschap gegeven. Wegens zijn ziekte legde hij in 1957 het voorzitterschap van de Afdeling Krabbendijke, dat' hij sedert 1946 bekleedde, neer. Vele jaren was hij de stuwende, door zettende kracht in organisatie-, gemeente- en kerkelijk leven. Overtuigd Z. L. M.-er gaf hij de noodzaak inziende van een hagelverzekering voor de fruit teelt de stoot tot oprichting van een dergelijke verzekering. Ook op waterschapgebied was hij vooraanstaand, terwijl hij overtuigd coöperator was. Dit kwam onder meer tot uiting toen hij voorzitter was van de Boerenleenbank te Krabbendijke en de coöperatie te Wemeldinge. Vele van zijn functies legde hij pas in 1957 neer. Maar niet minder dan organi satie-man, was hij boer. Het be drijf, dat hij met zijn broer voer de na vele jaren in Nieuw- en St. Joostland gewerkt te hebben groeide uit tot een bekend fruitteeltbedrijf. Met doorzet tingskracht gaf hij zich aanvan kelijk aan de veredeling van poot- goed en later van de fruitteelt. Reeds voor de oorlog was de heer Vogelaar bestuurslid van de Z. L. M. Afdeling Krabbendij ke. Deze functie bekleedde hij gedurende meer dan 20 jaar. Zijn gave om met iedereen om te gaan, zonder zijn principes prijs te geven, heeft hem tot een van de belangrijkste figuren van Krabbendijke gemaakt. Met gemak en dankbaarheid gaf hij in 1957 zijn levenswerk over in groot vertrouwen en met de overtuiging dat hij voor zijn geweten goed gehandeld had. Met de heer Vogelaar is een vooraanstaand landbouwvoor- man, een goed man en vader, en in het bijzonder een goed vriend heengegaan. Onze gedachten gaan daarbij uit naar zijn vrouw en kinderen; zijn nagedachtenis en zijn recht door zee gaan, zul len wij in hoge ere houden. Enkele indrukken. CLECHTS enkele uren en derhalve veel tekort waren wij in de gele genheid, een kijkje te nemen op de landbouwwerktuigententoonstelling, de „Salon International de la Machine Agrieole", die van 29 maart tot 3 april te Straatsburg werd gehouden. Er was veel werk van deze tentoon stelling gemaakt. Er waren 18 ver schillende landen vertegenwoordigd met meer dan 2.000 merken machi nes. Maar evenals in ons land was er blijkbaar ook in Frankrijk minder belangstelling dan vroeger. De eerste dag bij de opening en met goed weer, waren er, naar wij vernamen maar 5.000 betalende bezoekers geweest. Het kan natuurlijk later beter gewor den zijn. Uiteraard kan men in een zo kort tijdsbestek maar enkele vluchtige en globale indrukken vergaren. De eer ste was dan, dat er weinig opzien barend nieuws meer te beleven valt. WJ EL was er de nieuwe eentrifuge- zaaimachine van Mc Cormick (In ternational), die dus een geheel nieuw principe vertegenwoordigt ten op zichte van die van de ons bekende, gewone type zaaimachines. De machi ne heeft niet een brede platte zaai- bak zoals wij die kennen, maar cen traal geplaatst een ronde naar be neden kegelvormig toelopende cylin- dervormige trog, zoals gebruikelijk bij de kalkstrooiers. Volgens de be schrijving bevindt zich aan het on dereind van de zaaibak een holle ring, die geperforeerd is door 15 ver ticale en 15 horizontale gaten, die niet in verbinding met elkaar staan. Het graan of zaad zakt door de zwaartekracht in de verticale gaten. Het wordt daar opgevangen door een kegelvormig lichaam, waarvan de ronddraaisnelheid evenredig is met de snelheid. Op het onderste deel van het kegelvormig lichaam bevindt zich een regelbare opening, waardoor het graan moet passeren en dan gegre pen wordt door op de kegel bevestig de vleugeltjes, die het in de horizon tale gaten slingeren, waarna het in slangen, die de zaaipijpen vervangen en die naar de vorentrekkers leiden, valt. A LS voordelen van de nieuwe kon- struktie worden o.a. opgegeven een betere stabiliteit, omdat het zwaartepunt in de lengteas van de machine en laag ligt. Verder de ge makkelijke vulling op één punt; het overzien van de vulling met één blik en het gemakkelijke ledigen en schoonmaken. Doop Ir M. A. GEUZE Een opvallend punt is ook dat uit rusting met een extra zaaibak moge lijk is, om kleine zaden tegelijkertijd te verzaaien, zodat mengen van graan met klaverzaden en dergelijke niet meer nodig is. Men geeft hoog op van de regelma tige verdeling van het gezaaide, dat superieur moet zijn aan die van de tot nog toe gebruikte machines. Op de tentoonstelling was de machine uitgerust met schijven achter de zaai- elementen, zodat direct gedekt wordt. In 1958 zal nog slechts een zeer klei ne serie van deze machines gebouwd worden. "pEN tweede indruk, die wij als ■Lj Nederlander van deze show mee namen, was de grote belangstelling die er in Frankrijk blijkbaar is voor het mechanisch verwerken van mest. Vele installaties gebaseerd op het systeem „hangraiP demonstreerden het transport van mest uit de stal door een aan een rail hangende bak. Daarnaast wemelde het van allerlei grijperinstallaties voor mestladen, vaste en verrijdbare kraantjes, die natuurlijk ook voor hooi en stro en dergelijke bruikbaar waren. Zij leken ons niet allemaal van de grootste stevigheid, maar voor prijzen, omge rekend, beneden de 4.000,kan men ook niet alles wensen, terwijl dit er voor de middenbedrijven ook op begint te lijken. Of daarmee een capaciteit van 20 ton per uur bereik baar is, zoals aangegeven, valt moei lijker te beoordelen. "O ET derde, ons opvallende punt was de enorme hoeveelheid ten toongestelde graansilo's in allerlei maten en uitvoeringen voor gewoon gebruik op de boerderij. Frankrijk is een groot graanland, met veel grote bedrijven en er wordt intensief ge- maaidorst. Zodoende is er vanzelfspre. kend veel belangstelling voor opslag mogelijkheid met gebruikmaking van koude en warme ventilatie. In aller lei uitvoering kon men dan ook silo's aanschouwen- en betreden, van hout, van gegalvaniseerde staalplaat, van allerlei soorten en maten gaas, van stalen ringen, in uitvoeringen rond, vierkant, veelkantig, met platte bo dems of van onderen taps toelopend enz. enz., in maten van 1 tot 8 meter hoog en 3 tot 10 meter doorsnede. De laagste investering voor een derge lijke eigen bewaring, zonder ventila tie, werd ons voorgerekend op onge veer 3,per 100 kg bij de grootste elementen. T^ENSLOTTE nog iets over de en- tourage, die veel lijkt op onze jaarbeurs: veel vaste gebouwen. Daarnaast een overvloed van alle agrarische produkten, die Frankrijk rijk is, een veel gevarieerder schaal als de onze, de wijn aan het hoofd, de onnoemelijk vele kaassoorten, pe ren als kinderhoofdjes, de tabak enz., en dat alles in klederdracht en per departement gepresenteerd in fraaie tentjes, stalletjes of paviljoens. Dit is inderdaad presentatie door de agrarische producent aan de consu ment op zijn best. De top van de paarden, rundvee en kleinveestapel werd daarnaast in de ring gepresen teerd met een goede explicatie eit>ïj. T^ENSLOTTE de jongeren, die een A wedkamp hielden, wel wat Inge wikkelder dan wij hier te lande ge wend zijn. Er werd blijkbaar door ploegen jongeren ingeschreven, die een heel programma op tijd moesten afwerken en daarbij hard moesten werken. Met trekker en wagen moes ten o.a. zakken graan gevuld en ge laden worden, vervolgens gemalen, bovendien een stierkalf afgeleverd en vastgezet worden, de wagen ontsmet met een te vullen rugspuit enz. enz. Een hele serie van boerenwerkjes dus, waarbij heel wat zweetdruppels voor een geïnteresseerd publiek ge offerd weiden. Een medicus schrijft ons: TAE stelregel dat bij vergiftiging braken opge- wekt moet worden, zoals in het Zeeuws Land bouwblad van 29 maart j.l., pagina 219 wordt ge suggereerd, is in zijn algemeenheid niet juist. 3ehalve dat onnodig braken opwekken onaan genaam is, vooral bij iemand die al ziek is door een vergiftiging, welke dan ook, kan het ook ge vaarlijk zijn. Wanneer is het geoorloofd braken op te wekken? Ie wanneer het gift door de mond ingenomen in het maagdarmkanaal opgenomen is. (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Sickenga Redactie en Administratie: Grote Markt 28, Goes. Telefoon K 1100-2345 Advertentiën inzenden aan: Uitgeefster: N. V. v/h Fa P. J. van de Sande, Terneuzen; tel.: K 1150-2073 Deze vorm van vergiftiging zal in de land en tuinbouw in het algemeen alleen voorko men bij onvoorzichtigheid en slordigheid. Dus geen resten rond laten slingeren. Ook tijdens het spuiten, vooral als er kinderen zijn, alles weer direct achter slot opbergen. 2e wanneer het gift korter dan ca V/i uur ge leden opgenomen is. Na die tijd zal het mees te van het gift wel de maag gepasseerd zijn en heeft braken dus geen zin meer. Er zijn wel giften, die langer dan normaal in de maag blijven, maar die zijn hier van geen belang. Wanneer mag geen braken opgewekt worden? Ie wanneer het gift via de huid en de adem halingswegen opgenomen is. Deze vorm van vergiftiging komt in de land- en tuinbouw het meeste voor- Omdat er geen gift in de maag is heeft braken geen zin. Het kan bovendien schadelijk zijn. Bij verschillende vergiftigin gen dreigt een zuurstoftekort, absolute rust en geen onnodige energieverspilling is nodig. Bij braken is er onnodige energieverspilling. 2e wanneer bijtende stoffen ingeslikt zijn (logen, zuren en carbol). In dit geval ziet men bla ren en korsten op de lippen en binnenkant van de wangen en het verhemelte. Aangeno men moet worden dat dit in de slokdarm en maag ook zo is. Hierdoor kan de maagwand plaatselijk dun zijn. Wordt nu gebraakt dan kan de maagwand scheuren. Het hek is dan helemaal van de dam, buikvliesontsteking is het gevolg en het slachtoffer zal voor deze eerste hulp ver van dankbaar zijn. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B3 Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. KORTGENE: Donderdag 17 april van 1113 «ur In hotel „De Korenbeurs" (de heer Tan Burg). GOES; Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z.UM. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering e*c. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver- strekt. ZIERIKZEE: Donderdag 17 april van 1113 «ur in hotel „Huis van Nassau" (de heer De Lange). WISSEKERKE: Woensdag 16 april van 11—13 «ur in de Beurs (de heer De Lange). GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2