In memoriam A. HAAK ZATERDAG 12 APRIL 1958 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD OVERZICHT J Minister onvermurwbaar Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2423 Frankering bij abonnement: Terneuzen i 46e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND OP woensdag 9 april overleed op 65-jarige leef tijd plotseling de heer Abraham Haak, voor zitter van de Kring Axel der Z. L. M. Wel was de heer Haak ernstig ziek geweest, maar juist toen herstel mogelijk leek, sloeg de dood toe. Dit onverwacht heengaan van een man, die in zijn streek tal van vooraanstaande functies be kleedde en ook provinciaal een rol van beteke nis speelde, verwekte in brede kring ontstelte nis. Allereerst echter in de familiekring, die man, vader en grootvader nu moeten missen. Onze eerste gedachten gaan naar hen uit en met onze diepgemeende gevoelens van deelneming kunnen wij slechts hopen, dat vooral mevrouw Haak de kracht mag ontvangen dit onherstel bare verlies te dragen. Abraham Haak, of Bram Haak, zoals zovelen in het land van Axel hem noemden, heeft zich op tal van plaatsen in het verenigingsleven zeer verdienstelijk gemaakt. Reeds 36 jaar geleden werd hij in het Bestuur van de Kring Axel der Z. L. M. gekozen en tien jaar later werd hij voorzitter. Daarmede werd hij tevens lid van het Dagelijks- en Hoofdbestuur der Z. L. M. en in de 26 jaar, dat hij deze, in het landbouworga nisatieleven zo belangrijke, functies vervulde, heeft hij steeds de belangen van zijn land van Axel op voortreffelijke wijze behartigd. Na zijn Kringbestuur geraadpleegd te hebben, verzuimde hij nooit het standpunt van de Kring Axel op de vergaderingen van het Dagelijks Be stuur der Z. L. M. naar voren te brengen en te verdedigen. Bij de besluitvorming in dit lichaam kon hij echter zeer goed de grote lijnen onderscheiden en werkte zodoende mede aan een opbouwend beleid. Naast deze ook voor de Z. L. M. zo belangrijke functie, werkte de heer Haak nog aan tal van andere instellingen mede. Zo was hij Bestuurs lid van de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap, van het Waterschap Hulster en Axeler Ambacht, van de Beschutte Werkplaatsen Oost Zeeuws-Vlaanderen, van de Stichting Demon- stratiebedrijf Zeeuws-Vlaanderen en van ver enigingen in zijn woonplaats te Zaamslag. Van de Pachtkamer Terneuzen was hij plaatsvervan gend lid. Voorts speelde hij een grote rol in de paar denfokkerij. Het koudbloed paard had zijn hart en hij was één van de voornaamste hengstenfok- kers van Zeeuws-Vlaanderen. Bij de laatste keu ringen van de drie-jarigen werd de 50ste jonge hengst van de heer Haak goedgekeurd en inge schreven. Uit ervaring weten wij welk een goed kenner van het koudbloedpaard hij was, want meerdere malen heeft hij ons bijvoorbeeld vóór en tijdens de grote Nationale Tentoonstelling in Den Bosch met zijn duidelijke uitleg wegwijs gemaakt. Het spreekt vanzelve, dat hij in de or ganisatie van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" eveneens een rol heeft gespeeld. Zo was hij jarenlang bestuurslid van de Ver eniging voor Zeeuwse Fokkers en vice-voorzit- ter van de Paarden- en Vee verzekering voor Oost Zeeuws-Vlaanderen. Boven alles was de heer Haak boer in hart en nieren en als zodanig een waardig vertegenwoordiger van zijn stand. De Z. L. M. verliest in de heer Haak een be kwaam bestuurder. Het land van Axel een zoon, die zijn streek steeds met toewijding heeft ge diend. Zijn mede-bestuursleden een vriend, met wien het aangenaam was om te gaan. Moge dit de familie een weinig tot troost zijn. Hij ruste in vrede. S. W7IJ houden niet van argumenten, die er met de haren worden bij gehaald om een krom standpunt recht te praten. Toch kunnen wij de argumentatie, die Minister Vondeling gebruikt om zijn beslissing, de ver hoogde eigenaarslasten niet in de melkprijs, tarweprijs en suikerbieten- prijs te verduidelijken, in geen ander ÏÏcht bezien. De prijzen van deze door de Overheid gegarandeerde produk- $en zijn thans eindelijk bekend ge maakt. Een volledige publikatie kan de lezer elders in dit blad vinden. Bovendien hebben praktisch alle dag bladen deze prijzen al bekend ge maakt. Wij menen hier dus te kun nen volstaan met enig commentaar. Wij moeten dan allereerst constate ren, dat de prijzen voor de suikerbie ten en voor de tarwe iets verhoogd Zijn. In beide prijzen is de factor van de verhoogde eigenaarslasten Sliet doorberekend. Minister Vonde ling verklaart dit, door te wijzen op de voor de regering ontstane onmo gelijkheid deze lasten alsnog in de reeds vastgestelde melkprijs door te berekenen. De hele gang van zaken rond deze melkprijs behoeven wij hier niet te herhalen, daar wij er in deze kolom men uitvoerig aandacht aan besteed den. Juist omdat het door de Minis ter gehanteerde principe natuurlijk ook toegepast zou worden op de prijs vaststelling van de akkerbouwpro- dukten. Het melkprijsdebat in de Tweede Kamer eindigde met de aan vaarding van een motie van de heer Van Koeverden, waarbij de Regering werd uitgenodigd de verhoogde eige naarslasten alsnog in de melkprijs door te berekenen. Maar Minister Vondeling kennende en ook zijn ambtgenoot Hofstra, die uiteindelijk voor de middelen moet zorgen, hadden wij er al een idee van, dat deze motie niet zon worden uit gevoerd. Thans blijkt dit voorgevoel uit te komen, want met een beroep op de slechte gang van zaken bij de afzet van onze zuivelprodukten, welke aan het Landbouw Egalisatie Fonds veel extra geld gaat kosten, wordt de motie Van Koeverden aan de kant gezet en wordt tevens de zelfde gedragslijn gevolgd voor de tarwe en de suikerbieten. "LITER is het, dat wij het onbehagen x x gevoelen, waarmede wij dit „Overzicht" beg nnen. Want de slechte gang van zaken bij de zuivel- afzet was al lang bekend. In het of ficiële Persbericht wordt gewag ge maakt van een spoedvergadering van het Produktschap voor Zuivel on 2 april, waar de Minister kennis nam van de bedroevend slechte ontwikke ling van de internationale zuivel- markt. Deze opmerking achten wij op zijn minst naïef. Want in alle buitenlandse dag- en vakbladen, maar ook in de Nederlandse, kan men al wekenlang lezen over deze bedroe vende ontwikkeling. In ons nummer van 5 april hebben wij een hele bloemlezing over de zich overal voor doende afzetmoeilijkheden gegeven. Verder zal de regering toch ook wel van de financiële problemen rond de koelhuisboter gehoord hebben. Door bovendien de niet-vervulling van gerechtvaardigde verlangens op te hangen aan de slechte positie van het Landbouw Egalisatie Fonds on dergraaft men de principes van het landbouwbeleid. TVTAAROM men de tarwe- en suiker- w bieten] 's eveneens laat afhan gen van de slechte afzet van de zui velprodukten ontgaat ons geheel. De regering trekt er een kromme' lijn mee door, die door de Tweede Kamer werd recht gebogen. Al met al is het een terugkomen op een beleid, dat men vorig jaar heeft vastgesteld en waarvan de eigenaar gebruiker in de landbouw in de eer ste plaats de dupe is, terwijl moet worden afgewacht i hoeverre de eigenaar-verpachter benadeeld zal worden. Het wordt nu immers voor de Grondkamers wel bijzonder moei lijk de verzoeken tot verhoging van de pachtprijzen te gaan behandelen. De hogere pachtnormen, die zouden moeten worden toegepast, worden im mers welbewust niet in de kostprij zen doorberekend. De eerste rede nering van Minister Vondeling kon de meerderheid van de Tweede Kamer niet overtuigen. Thans volgt hij de taktiek van de force-majeur en poogt zo zijn doel te bereiken. Afgezien van deze principiële kant van de zaak die overigens voor het gehele boereninkomen niet van be lang ontbloot is, zijn de prijzen accep tabel. Het tweeprijzen-stelsel voor de bieten laat de bewindsman, evenals zijn voorganger, aan het Landbouw schap over. Hoe wij daarover den ken is bekend. Moge het Bestuur van het Landbouwschap in deze zaak een juist en wijs besluit nemen. HULST: Maandag 14 april in „De Graanbeurs". TERNEUZEN: Woensdag 16 april in hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 16 april in café „De Windt". ZIERIKZEEDonderdag 17 april in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 1T april in café „De Eendracht". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 19 april in hotel „De Druiven tros". THOLEN: Zaterdag 19 april in hotel „Hof van Holland".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1