DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Mevrouw L. N. Huijsman-Griep Privé ZATERDAG 12 APRIL 1958 257 - .V, Redactie: C. J. van Damme. L. Hage. M. de Jager. T. Lievense, M. Murre. Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor), 01135375 (huis). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Uw lievelingsvakken? Talen en letterkunde. Wel eens schoolblijven? Ja, dikwijls. Wat deed. U in uw vrije tijd? Lezen! Wie waren uw heldinnen? Mensen die iets voor de mensheid over hadden, zoals Florence Nigh tingale. Waf wilde U worden toen U onge veer tien jaar was? Schrijfster of toneelspeelster. Wat was 't belangrijkste gebeuren uit uw jeugd? Het uitbreken van de eerste we reldoorlog. Vond men in uw jeugd en omgeving de jeugd een moeilijk probleem? Neen. Waren er jeugdverenigingen? Ja. Zang- en toneelverenigingen en jongens- en meisjesclubs. Waar let U op bij een eerste ont moeting? Op de manier waarop men mij aankijkt. Met wie zou U graag ongestoord praten? Met onze Koningin. Met wie niet? Dat zou ik echt niet weten. Wat vindt U een gezellige avond? Waar er plaats voor humor is die niet in oppervlakkigheid ont aardt. En, bovenal, waar een warme sfeer is. Als U 3 maanden uw werk niet mocht doen, wat zoudt U dan doen? Veel slapen om goed uitgerust te zijn tegen dat ik weer begin. Waf vindt de prettigste dag van het jaar? Mijn verjaardag. Van de week? De zaterdag en vooral de avond daarvan; dat is dè avond voor het gezin. Het prettigste ogenblik van de dag? 's Ochtends als de post komt. Het gelukkigste moment van uw leven? Toen mijn dochter geboren werd. Luistert U veel naar de radio? Als ik tijd hebgraagLiefst naar concerten en voordrachten. Kennt U de namen van Cees de Lange enz.? Ja, allen. Wat zeggen de namen Spoetnik en Vanguard U? Die bewijzen mij de grote vooruit gang van de techniek, met angst wekkende mogelijkheden. Wat verwacht U van het interpla netaire verkeer? Niet veel. Kunt U zelf thuis eenvoudige kar weitjes opknappen? Neen, ik ben uitgesproken onhan dig, tenminste op technisch ge bied. Wat zijn Uw hobbies? Bloemen kweken, fotograferen en bakken. Wat vindt U de mooiste sport? x Tennis. Waaraan bent het meeste ge hecht? Aan de plaquette, die de beeltenis van mijn vader weergeeft. Wat zoudt U graag bezitten? Een paar Zeeuwse gouden stukken om mijn Zeeuws costuum te com pleteren. Waar zoudt U het liefst wonen? Ik hoop altijd in Zeeland te blij ven wonen, want het is mij lief. Wie zoudt U als buren wensen? Ik ben tevreden met de buren, die ik nu heb. Zoudt U zich met de bouw en het ontwerp van een eventueel nieuw huis bemoeien? Ja, terdege. Ik zou het huis mo dern inrichten, maar zó, dat het in stijl, kleurenharmonie en bruik baarheid verantwoord zou zijn. Houdt U van dieren? Ja. Het meest van honden en het minst van ratten. Houdt U van muziek en speelt U zelf? Ik houd er erg veel van. Ik kan een heel klein beetje piano spe len. Ik wilde wel, dat ik dat erg goed zou kunnen. Leest U veel? Ja, erg veel. Waf het liefst? Romans en biografieën. Ook wel romans in het Engels. Wat voor soort boek zoudt U zelf willen schrijven? Een familieroman. Waf leest U het eerst in de krant? Het buitenlands nieuws. Waf slaat U nogal eens over? De advertenties. Heeft de jeugd van nu een eigen mentaliteit? Zeer zeker. Begrijpt U die? Ja. Verschilt die belangrijk van de mentaliteit in uw jeugd? Heel veel, maar dat is volkomen begrijpelijk, daar in onze jeugd het vertrouwen in de mensheid nog niet zo geschokt was als in onze dagen. Hoe denkt U over het groeiende in ternationale kontakt van de jeugd? Met het oog op de wereldvrede dienen we dat zoveel mogelijk te bevorderen. Waf dient gedaan om ook de volke ren tot elkaar te brengen? Men moet een beter begrip voor elkaar kweken. Als U een avond voor alle Zeeuwse jongeren zou sprekenwelk onder werp zoudt U dan behandelen? Het boek „De Grote Zaal" van Jacoba van Velde. Dit behandelt het bejaardenprobleem. Waf vindt U goede en slechte eigen schappen bij de Zeeuwse jongeren? Een deel is bereid zich voor hun organisatie in te zetten, terwijl een groot deel door gebrek aan be langstelling de opbouw van het werk vertraagt. Waf zal volgens U de weerslag van het Deltaplan op de Zeeuwse jeugd zijn? Het geeft veel mogelijkheden tot kontakt tussen de verschillende eilanden. Daardoor zal het saam horigheidsgevoel groeien. Waf dient de L.J.G. hierbij te doen? Bijeenkomsten organiseren. Heeft de L.J.G. een taak t.a.v. het culturele peil van de Zeeuwse bevol king? Zeer zeker. Hoe denkt U over dat peil? Het is vooruitgaande. Wordt er in Zeeland voldoende aan georganiseerd jeugdwerk gedaan? Dat is voor de gehele provincie moeilijk te beoordelen. Ziet U daarbij een algemene fout? Ja. De ouderen zijn zich niet al tijd bewust van wat de jeugd van heden nodig heeft. Zij moeten zich daarin verdiepen. Hoever moet de subsidiëring van het jeugdwerk gaan? Het dient wel gegeven te worden, maar ook de jeugd zelf moet een een offer kunnen brengen. Vindt U in het algemeen de Zeeuw se jeugd minder vlot dan die uit de stad? Ja. De plattelandsjeugd moet be vrijd worden van haar minder waardigheidsgevoel t.a.v. de stads jeugd. Waf zoudt U met f 100.000,belas tingvrij doen? Eerst een reis naar Israël maken en naar de overige landen van het Midden-Oosten. Waf vindt U van de puzzélpotten? Het is een speculatie op de gok- zucht van de mensen. Waf is uw lievelingsgerecht? Macaroni met ham en kaas. Maar ik zou het niet een week lang wil len eten. Van welke typisch Zeeuwse gerech ten houdt U? Van mosselen, kreeft, bolussen, witte speculaas, boterbabbelaars. Niet van rauwe oesters, kruiden brood of brandewijn met suiker. Welke étalages bekijkt U graag? Van bloemenwinkels. Welke politieke partij interesseert U het meest naast de uwe? Geen enkele. Waarover bent U bUj, dat we U niets gevraagd hebben? Of ik een verstandige grootmoe der ben. Hebt U een boodschap voor de Zeeuwse jeugd? Blijft uw idealen trouw. Als U moeilijke tijden moet doormaken, houdt dan steeds de ogen gericht op de Zeeuwse wapenspreuk. En al strijdende zult U de moei lijkheden overwinnen. L.J.G. EN Z.P.M. SCHOUWEN EN DUIVEL AND. Op 7 maart heeft de eindles plaats gehad van de cursus „Spreken in het Openbaar", die onder leiding stonden (zowel de cursus als de eindles) van drs. Dijkgraaf. De voorzitter opende deze bijeen komst en heette allen hartelijk wel kom. Hij richtte een zeer erkentelijk woord tot de afgevaardigden van de Bond van Plattelandsvrouwen en de afgevaardigde van de Z. L. M. Hij me moreerde nog, dat deze cursus altijd op een prettige manier gehouden is, maar dat het teleurstellend was, dat er niet meer deelnemers waren. Daarna gaf hij het woord aan de heer Dijkgraaf, die een uiteenzetting gaf van de cursus en van deze avond. Het was een verheugend feit, dat de cursisten niet tot elkaar behoefden te spreken, daar er van de zijde van de Z. P. M. en L. J. G. velen aan de tot hen gerichte uitnodiging gehoor hadden ge geven. Ook zag hij garne een jury samenge steld en vroeg de afgevaardigden deze te willen vormen. Zij gaven graag aan deze uitnodiging gehoor. De jury moest een puntenwaardering geven voor: L Houding en voordracht; 2. Zinsbouw en stijl; 3. Inhoud en logica. Hierna gaf de heer Dijkgraaf het woord aan de cursisten. Als le kwam de heer Jan Lievense, met als onderwerp: „Leven op andere planeten". 2e. Mevr. T. KlompeJanse, met „Dragen van sieraden"; 3e. C. H. Kuyper, met „Waarom lid van L.J.G.?"; 4e. Mej. A. Deist, met „Volkshoge school" 5e. P. van Hattum, mei „Bijen en Bijenteelt" 6e. Mej. A. Steendijk, met „Sportdag"; 7e. J. van Ast, met „Coöperatie"; 8e. Mej. I. Bolijn, met „Jazz en Muziek"; 9e. M. J. Klompe, met „Paard en Tractor". De jury had een moeilijke taak, maar zij hee£t zich daar op uitmuntende wijze van gekweten. De heer Van Langeraad, als voorat ter van de jury, sprak waarderende woorden tot de deelnemers en maakte de volgende uitslag bekend: le. Mevr. T. KlompeJanse 72 p.; 2e. Mej. A. Deïst 69 p.; 3e. M. J. Klompe 67 p.; 4e. C. H. Kuyper 66 p.; 5e. Mej. I. Bolijn 64 p.; 6e. J. Lievense 63 p.; 7e. J. van Ast 63 p.; 8e. P. van Hattum 63 p.; 9e. Mej. A. Steendijk 60 p. De heer Dijkgraaf dankte de jury- Hierna volgde een forum dat de door de aanwezigen gestelde vragen te be antwoorden kreeg." Alle vragen betrof fen de behandelde onderwerpen. Dit ging vlot en gezellig, zowel wat vraag als antwoord betrof. Omstreeks 11 uur sloot de voorzitter de avond en dankte de heer Dijkgraaf voor de leerzame cursus. Als blijk van waardering bood hij namens de cursis ten hem een boekwerk aan. Ook bracht hij dank aan de afgevaardigden en de leden voor hun opkomst en wenste ieder een wèl thuis! STUDIEREIS NAAR HESSEN. TN 1956 heeft een kleine groep uit de Nederlandse landbouw een reis ge maakt naar Hessen, waar bezoeken werden gebracht aan dorpshuizen, ge bieden waar ruilverkaveling plaats vindt, gebieden waar streekve^betering is doorgevoerd of waar deze werkzaam heden in volle gang zijn. De bezoeken gaven een goede indruk van de maat- regelen die in een land als Hessen ter verbetering van de struktuur van het platteland plaats vinden. Op verzoek van enkele instanties is de stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland bereid ook voor dit jaar van 2126 april een dergelijke reis te organiseren. Een uitvoerig programma zal binnen kort beschikbaar zijn. Deze reis zal bij voldoende deelname per bus plaats vinden. De deelnemers- kosten worden voorlopig begroot op 165,waarbij buskosten, excursie- kosten, onderbrenging en maaltijden zijn inbegrepen. De juiste kosten kunnen u worden meegedeeld zodra het definitieve aantal deelnemers vaststaat. Degenen die voor deze reis belang stelling hebben kunnen zich opgeven bij de stichting uitwisseling en studie reizen voor het platteland te Bergen (N.-H.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13