KUNSTMATIGE INSEMINATIE 237 Koninklijke Vereniging Het Nederlandsche Trekpaard Afdeling Zeeland NIEUWE UITGAVEN INTERNATIONALE RUNDERHORZELBESTRIJDING C. V. F. EN O.B. F. OVERSCHRIJDEN ƒ500 MILJOEN tegen insecten in landbouw ZATERDAG 5 APRIL 19 5 8 De Coöperatieve Vereniging „Centraal Stieren station Zeeland" G.A., schrijft ons: MEERDERE malen werd reeds geschreven over de geboorteregistratie van kalveren, geboren van een der K.I.-stieren. Geconstateerd mag worden dat meer geboorte-aangiften direct worden inge stuurd. Het komt echter wel voor dat de geboorte aangifte niet volledig is ingevuld, speciaal wat be treft het rechtergedeelte onderaan, waar de Vader en de Moeder met namen en nummers moeten wor den ingevuld. Is dit niet ingevuld, dan kan vaak niet met zekerheid worden vastgesteld, welk dier de moeder van het kalf is omdat, vooral in het drukke seizoen, wanneer dus in enkele dagen meer dere dieren worden geïnsemineerd, ook meerdere koeien de moeder zouden kunnen zijn. Om de geboorte-aangifte tot enige waarde te brengen moet dan hier naar navraag worden ge daan. Vult dus de gevraagde gegevenj zo volledig mogelijk i:.. Denkt ook aan dc inzendtijd van 3 dagen. "ran groot belang is ook om de gegevens over het verloop van de geboorte zo nauwkeurig mogelijk op te geven. Ons wordt wel de vr~ag gesteld of van bepaalde stieren veel zware kalveren, zelfs met als gevolg abnormale verlossing (afgezaagd) of zware OVERDRACHT SECRETARIAAT De heer A. Cappon schrijft ons dat het secreta riaat van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" is over gedragen aan zijn opvolger, de heer J. J. Cappon, M. D. de Grootstraat 112 te Goes, voorlopig nog telefoon K 1100-2485. Tot overplaatsing van de tele foon zal de heer A. Cappon aannemen en doorgeven. De nieuwbenoemde secretaris is tijdens de kan toor-uren (8.3012 en 13.3017 uur) te bereiken op de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, tel. K 1100-3343. Postgiro 25339 ten name van de Penningmeester van de Afd. Zeeland, M. D. de Grootstraat 112, Goes. 0 De brief vervolgt: Bij het beëindigen van mijn administratieve werkzaamheden wil ik hierbij nog gaarne mijn har telijke dank uttspreken aan alle superieuren, col lega's en ondergeschikten, waarmee ik in mijn 44- jarig administratief boerenleven in zovele boer en- organisaties en -commissies in de meest aangename samenwerking en de beste verstandhouding heb mogen samenwerken. Zij allen, van hoog tot laag, hebben ertoe meegewerkt, dat ik de plaats in het landbouw-organisatiéleven kon bereiken, die ik nu dankbaar gestemd kan verlaten. Vooral heeft het mij steeds zo dankbaar gestemd, dat ik ook zoveel medewerking en waardering heb mogen genieten uit de kringen van de C.B.T.B., de N.C.B. en de L.T.B. Ik ben daarvoor zeer erkentelijk, maar men zal het mij wel niet euvel duiden, dat ik vooral mijn bij zondere waardering en dank uitspreek, die ik van mijn Z.L.M.- en Trekpaardenstamboeksuperieuren mocht ondervinden. Na het overlijden van mijn eerste onvergetelijke werkgever, wijlen de heer G. A. Vorsterman van O yen, is het het Z.L.M.-bestuur geweest, dat mij als Z.L.M.-ambtenaar aanstelde en mij heeft vooruit geholpen op een wijze, waar ik met mijn familie niet erkentelijk genoeg voor kan zijn. Deze steun is in de loop der jaren aangevuld met die van de Be- stuurderen van het Stamboek voornoemd. Ook al die leden van de verschillende organisa ties waarmee ik door mijn werk in aanraking kwam, ben ik veel dank verschuldigd voor al de vriend schap, die ik van hen in zo ruime mate heb mogen ondervinden. Met de meeste hoogachting cvriendelijke groe ten voor U allen, besluit de brief i-zn de oud secretaris. BOSTEL EN SPOELING VAN LIJST VAN VEEVOEDERS AF Het Rijkslandbouwproefstation Maastricht deelt ons mede dat, na overleg met betrokkene, besloten is bostel (natte bostel, kuilspoeling) en spoeling (natte spoeling) met ingang van 1 april 1958 uit de Lijst van Veevoeders te verwijderen. In principe worden in de Lijst van Veevoeders slechts die produkten opgenomen, die door aard en samenstelling geschikt zijn, als grondstof te dienen voor mengvoeders. De beide produkten bostel en spoeling, met hun hoge vochtgehalte, vallen buiten dit begrip. De verwijdering uit de Lijst wil niet zeggen dat de produkten bostel en spoeling, al dan niet inge kuild, in hun soort geen hoogwaardige voedermid delen zijn. verlossingen voorkomen. Meestal kan hierop geen p ositief antwoord worden gegeven, omdat niet wordt vermeld dat een kalf wordt doodgeboren t.g.v. een abnormaal grote lichaamsbouw, maar dat alleen wordt volstaan met de vermelding „doodgeboren". Het gemiddeld gewicht van een pasgeboren kalf kan gesteld worden op plm. 40 kg. Wordt een kalf geboren dat zwaarder is, ook al is de geboorte nor maal verlopen, geeft dat dan op. Wij kunnen dan nagaan of inderdaad van een bepaalde stier te veel grote kalveren worden geboren. Wij kunnen dan ook bepaalde adviezen geven, zoals b.v. pinken niet te insemineren met sperma van een stier welke te veel zware kalveren verwekt. Ook de draagtijd kan van invloed zijn op het ge wicht van het kalf. Vult dus ook nauwkeurig de geboortedatum in. Leest daarbij de voorpagina van het kalverboekje eens nauwkeurig na. Wanneer wij over betrouwbare gegevens beschikken, kunnen met zekerheid de fokprestaties der stieren t.a.v. abnor maliteiten, worden nagegaan. Dan kan tijdig wor den ingegrepen wanneer iets niet goed zou blijken te zijn. Op die manier kan voorkomen worden dat ver keerde eigenschappen in de veestapel worden ge fokt. Dit kan de veehouder direct meer economisch voordeel geven. Uit registratie van de nakomelingen kunnen de volgende gegevens worden verkregen: De verhouding stierkalveren-vaarskalveren. Het verloop van de geboorte (normaal of abnormaal en welke abnormaliteiten. Dit kan zeer belangrijke inlichtingen per stier geven). De draagtijd. Het gemiddeld gewicht van de kalveren. Het percentage doodgeboren kalveren en tengevolge waarvan het kalf is doodgeboren. Het percentage verworpen kalveren. Het percentage tweelingen. KJ. IN ZEELAND. In de maand januari werden 100 dieren meer ge ïnsemineerd dan in dezelfde maand van het voor gaande jaar. Over het lopende boekjaar is de stij ging van het aantal dieren ruim 30Ö meer in ver gelijking met vorig jaar. Ook de resultaten zijn na 1 maand weer iets hoger dan vorig jaar. Maak voor een goede bevruchting gebruik van de kunstmatige inseminatie. Deze tijd is er een waarin produktieverhoging en rationalisatie in de bedrijven nagestreefd worden. Daarom is ook veehouderij zonder stierenkeus haast ondenkbaar geworden. Bekijken wij in onze provincie op produktie gecontroleerde koei en, dan zien we dat deze gemiddeld een zeer goede produktie vertonen. Bij de niet-gecontró- leerde koeien, ook alweer gemiddeld, blijkt deze belangrijk lager te liggen. Het middel om op een voudige en goedkope wijze aan produktieverho ging mee te werken is gelegen in de stierenkeus. Op het Stierenstation staan momenteel 11 stie ren. Raadpleeg uw stierenboekje en bekijk de produktie afstammelingen eens goed. U zult dan zien dat door stierenkeus nog heel wat te berei ken valt. Vooral als U bent aangesloten bij een melkcon- trólevereniging en U dus de produktie van uw dieren nauwkeurig weet, zal het niet moeilijk zijn uw keus te bepalen. „Proefnemingen over de achteruitgang van de verteerbaarheid bij het kunstmatig drogen van rode klaver in vergelijking met luzerne", door N. D. Dijkstra, J. Kreyger en M. H. Huisman. (Uitgave: Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, Fluwelen Burgwal 18, Den Haag; prijs ƒ1, „De stikstofvoeding van de aardappel door middel van stalmest en van kunstmest 1", door J. Kortleven. Uitkomsten van een onderzoek naar de invloed van de door stikstofmest ver traagde afsterving van aardappelloof op de op brengst en andere eigenschappen. Het effect van zowel kunstmeststikstof (kas) als stalmeststik- stof werd in trappen en in combinaties verge leken. Een specifieke stalmestwerking uitte zich in een geheel verschillend verloop van de afster ving al naar gelang stijgende stikstofhoeveelhe- den in de vorm van stalmest dan wel van kas werden gegeven. Verder bleek, dat de stikstofwerking op andere eigenschappen, zoals loofkleur, loofmassa, zet- meelopbrengst, knolopbrengst en zetmeelgehalte voor de beide vormen van toediening wel gelijk gericht, maar voor stalmest geringer was. (Uitgave: Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, Fluwelen Burgwal 18, Den Haag; prijs 1.25). De bestrijding van de runderhorzel heeft over het geheel resultaten afgeworpen, maar er zijn nog ver. schillende zwakke punten, waaraan dringend aan- dacht moet worden besteed. De runderhorzelbestrijdingscommissie beijvert zich door propaganda en het verlenen van subsi dies, tot een algehele verdelging van de runder horzel te komen. Deze parasiet veroorzaakt immers jaarlijks enorme schade voor veehouders, slagers, vleesgrossiers, lederfabrikanten enz. De bestrijding geschiedt in ons land op grond van de runderhor zel wet grotendeels door de Provinciale Gezond heidsdiensten voor Dieren, terwijl in sommige pro vincies ook de zuivelfabrieken worden ingescha keld. Een van de zwakke punten is het feit, dat in de provincies welke aan andere landen grenzen last wordt ondervonden van de uit de nabuur-landen overvliegende runderhorzels. Met België waar de runderhorzelbestrijding sedert enige jaren actief ter hand wordt genomen, wordt reeds geruime tijd contact onderhouden over de bestrijdingsmethode en de bereikte resultaten. Dit contact bestond tot heden nog niet met Duitsland. Besprekingen hebben er echter toe geleid dat men thans ook in Duitsland met alle energie de runderhorzelbestrijding ter hand neemt. Waar be kend is dat de horzelvlieg zich maximaal over 10 12 km verplaatst zal in het bijzonder in een gebied van tenminste 15 km breed grenzend aan Neder, land en België getracht worden de runderhorzel uit te roeien. O LIET C.V. F., het Coöperatief Verzekeringsfonds, AA een instelling voor meer dan 800 landbouw coöperaties en agrarische organisaties, die de pen sioen-verzekering van hun personeel in eigen han den namen, is evenals het O. B. F., het Onderling Boerenverzekeringsfonds, met ruim 23.000 leden thans wel een begrip. Het C. V. F. begon in 1917 als een schepping van en voor de coöperatieve zuivelindustrie en ontwik kelde zich tot een pensioenfonds voor het gehele agrarische coöperatie- en organisatiewezen. Het O. B. F. werd in 1922 ten doop gehouden en bleef haar oorspronkelijke doelstelling van organisatie voor de levensverzekering van de boer, trouw. C. V. F. en O. B. F. overschreden in 1948 de grens van 100 miljoen verzekerd kapitaal; vier jaar later in 1952 werd de 200 miljoen bereikt; de der de 100 miljoen werd in 1954 gepasseerd; in 1956 noteerden zij 400 miljoen en één dezer dagen werd de 500 miljoen overschreden. Sinds 1942 komen de voordelen van een eigen organisatie de leden van het O. B. F. ten goede in de vorm van winstuitkeringen. Deze werden regel matig verhoogd, terwijl de rechten van de verze kerden werden uitgebreid. Sinds een aantal jaren verstrekt het C. V. F. een toeslag van 5 op de pensioenen, terwijl in 1957 een reduktie van 5 op de premies en koopsommen werd verleend. Deze reduktie is voor 1958 bepaald op 6 DE P.D. WAARSCHUWT De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen geeft in de bekende groene vlugschriften weer richt lijnen uit voor verschillende bestrijdingen. In de eerste plaats wordt in Bericht 1260 de be strijding van emelten, in Bericht 1262 de bestrijding van de koolvlieg en in Bericht 1264, de bestrijding van de wortelvlieg behandeld. Voor+s wordt in Be richt 1268 de bestrijding van ziekten en plagen met behulp van vliegtuigen aan de orde gesteld. Deze materie zal te meer van belang zijn nu de Neder landse Helicopter Industrie N.V. met een hefcchroef- vliegtuig, de Kolibrie, is uitgekomen. Vooral bij het gebruik van giftige stoffen is bij deze moderne be- spuitingsmethode oppassen geboden. In Bericht 1269 wordt de bestrijding van de bladrandkever en die van de vroege akkerthrips, de erwtethrips en de erwtepeulboorder behandeld. Be richt 1270 geeft richtlijnen voor de bestrijding van aardvlooien en thrips in vlas, terwijl Bericht 1271 tenslotte waarschuwt voor de vergelingsziekte. Op dit onderwerp gaan wij elders nader in. Nadere in lichtingen worden verstrekt door de Plantenziekten- kundige Dienst en de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. (Advertentie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13