n H0LL1D (JÏHDriel WAN DORSTEN* HET ZAAIEN VAN SUIKERBIETEN 217 r)E zaaimachine levert geen speciale problemen *-* op. Met de meest gangbar0 zaaisystemen kun nen bieten goed worden gezaaid. Bij aanschaf DE MESTSTOF VOOR HET MODERNE BEDRIJF MENGMESTSTOF-NPK IN KORRELVORM 12°/0 N Stikstof half in salpeter- en half in ammoniakvorm I 10°/„ P2Os Fosforzuur geheel in water oplosbaar, 18°/o .K20 - Kali chloorarm Naar: 1000-1200 kg per hektare Consumptie- en pootaardappelen hebben voor de groei gemakkelijk opneembare voedingsstoffen nodig, 12+10+18 bevat de stikstof, fosforzuur en kali geheel in de inwater oplosbare vorm, waardoor een snelle en zekere werking wordt verkregen. Betere sortering en hoge opbrengsten van prima kwaliteit! I I I New Holland neemt het voor li op! opneem balenper sen Speciale prospectus en attesten op aanvraag. ZATERDAG 29 MAART 1958 OFSCHOON in de mechanisatie hij de uitzaai van suikerbietenzaad de laatste jaren geen opzienbarende veranderingen naar voren kwa men, kan het nuttig zijn, nog eens op enkele pun ten te wijzen. Een goed gebruik van de voor deze teelt beschikbare machine kan alleen plaats vin den, wanneer hiermee al van het begin af reke ning wordt gehouden. Grondbewerking: ALS eerste grondbewerking moet het ploegen worden genoemd. Afhankelijk van de grond soort moet naar een goed aaneengesloten ligging van de ploegsneden worden gestreefd. Een erg open en ongelijk liggend perceel zal, zo mogelijk in de winter of zeker vroeg in het voorjaar, ge lijk getrokken moeten worden om een zo gelijk matig mogelijk opdrogend perceel te verkrijgen. De voorjaarsgrondbewerking moet er vooral op gericht zijn een zo vlak mogelijk zaaibed te krij gen. Steeds meer komt hierbij de tandesleep in gebruik. Een in de hoogte verstelbare plank ach ter de achterste rij tanden is daarbij zeer wense lijk om het land tegelijk vlak te slepen. Dit voor jaar zijn verschillende tandesïepen aangekocht met een schommelbokje dat aan de egge een schommelende beweging geeft, waardoor het werk met een arbeidskracht minder kan worden uitgevoerd. Over het algemeen geven de tandesïepen een uitstekend resultaat. Niet zelden kan in één be werking een mooi ondiep en fijn zaaibed gemaakt worden. Met de duizendpootegge kan eveneens goed werk worden verricht, al moet men er meestal een keer meer overheen. Het vlakleggen van het zaaibed houdt vooral verband met het later volgende wiedwerk en het eventueel gebruik van een dunmachine. Vooral dan kan ongelijk land het effect sterk vermin deren. De zaaimachine zal het nokkenradsysteem om verschillende rede nen de voorkeur verdienen. Hèt probleem van de zaaimachine is echter nog wel dat, noodgedwongen, veel te veel zaad wordt gebruikt. Er wordt echter vrij naarstig gewerkt aan de zogenaamde precisie-zaaimachine en als de voortekenen niet bedriegen, komt daar binnen niet al te lange tijd wel een goed apparaat uit voort. Op het ogenblik is het' nog niet zover dat een der machines voor algemeen gebruik kan worden aanbevolen. Voorlopig zal dus nog met de bestaande werk tuigen moeten worden gewerkt. Dat kan ook best als er maar op onder meer de volgende pun ten speciaal wordt gelet: le. Een zodanige afstelling van de machine, dat elke zaaipijp evenveel zaad verzaait en dat in de rij een goede verdeling van het zaad plaats vindt. Afhankelijk van de zaadsoort, de kiem- kracht en de omstandigheden in de grond, zal de hoeveelheid zaad per ha zo gering mogelijk moe ten worden gehouden. Een regelmatige, niet te volle stand, zal zowel het handwerk als het werk met de dunmachine ten goede komen. 2e. Een goede afstelling van de zaadpijpen. In de eerste plaats is een voor alle pijpen precies gelijke onderlinge afstand noodzakelijk. Verschil in rijenafstand geeft grote moeilijkheden bij het wieden, machinaal dunnen en rooien. T>IJ een nauwkeurige afstelling komt het nog voor, dat de zaaikouters een zijdelingse be weging kunnen maken. Dit is even funest, zo niet nog erger, dan enig verschil in onderlinge rijenafstand. Deze bewegingsmogelijkheid vindt meestal zijn oorzaak in de bevestigingspunten van de vorentrekkersstangen. Deze moeten dus voor het zaaien vernieuwd of bijgesteld worden. De rijenafstand houdt ook weer sterk verband met de al of niet te gebruiken rooimachine. Bij machinaal rooien is een rijenafstand van 40 cm aan de te smalle kant44 cm begint er goed op te lijken en 50 cm is ideaal. Een grotere rijenaf stand dan 40 cm behoeft beslist geen oogst- depressie tot gevolg te hebben. Bij een voldoende aantal planten per ha kan op de meeste gronden tot 50 cm worden gegaan, zodat 44 cm zeker geen bezwaar zal opleveren. De afstelling van de verschillende onderdelen als de hoeveelheid zaad kan op de boerderij ge beuren. Voor het merendeel zelfs geruime tijd voor het zaaien. Gewezen kan nóg worden op de genormali seerde rijenafstand. Verschillende machines ko men genormaliseerd in de handel. Een voordeel is de arbeidsbesparing doordat zaaikouters en spoorbreedte van de trekker niet meer versteld behoeven te worden. Dit geldt ook voor de wied- werkzaamheden in voorjaar in zomer. Zij, die dit al langer toepassen, zijn hierover zeer tevreden. Het zaaien T N verband met het wiedwerk en het machinaal 1 dunnen en oogsten is het noodzakelijk dat er recht wordt gereden.- Dit spreekt vanzelf, maar het mankeert er in de praktijk nog wel eens aan. De zaaidiepte kan bij de meeste machines vrij goed worden geregeld. Sleepvoetjes of drukrollen worden in Zeeland weinig gebruikt. Toch zijn er bepaalde grondsoorten, waarop hiermee goede1 resultaten bereikt kunnen worden. Contragewich ten geven op die gronden niet dat effect, dat met een sleepvoet wordt verkregen. In andere om standigheden voldoen ze weer uitstekend. Om vlot te werken is het van belang, vooruit te weten of met een rooimachine zal worden ge werkt. In dat geval is het noodzakelijk de wend akkers breder te nemen dan men gewoon is. Steeds weer moeten deze grote machines te kort draaien, waardoor zij te dikwijls door hetzelfde spoor over de kopakkers rijden. Vooral bij nat weer is dit lastig en verliest men er veel tijd mee. Er groeit bovendien overdwars evenveel als overlangs. Resumerende moet dus bij het zaaien van de suikerbieten met de volgende hoofdpunten reke ning gehouden worden Q een ideeaal zaaibed door goed ploeg- en egwerk. O een juiste afstelling van de zaoimachine 0 de later te gebruiken werktuigen dus recht rijden en brede wendakkers nemen. De Hoofdass. bij de R.L.V.D., J. G. VAN LIERE. LAND- EN TUINBOUWKUNDIGE AFDELING VLAARDINGEN Model 78: onberispelijk rapen, persen en binden. Ongeëvenaarde capaciteit (tot 15 ton!). Naar wens met draad- of touwbinding. Ill Mill Hoofddorp - Dordrecht - Kampen uroninge*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9