Van Boerderij en Organisatie b-tAAsCstJc, (A. 212 ZEEUWS LANDBOUWBLAD SCHOl WtA' EN UUIVELAND. ONGEMERKT is het voorjaar dan gekomen, al zijn de temperaturen ongewoon laag. Schreven we 14 dagen geleden, dat de vooruitzichten niet zo gunstig wa ren, thans zijn de voorjaarswerkzaam- heden volop aan de gang. Het droge weer en de vorst van de afgelopen weken hebben het mogelijk gemaakt, dat vrijwel overal de grond goed is klaar te maken. Hoewel we op dit ogenblik ai onze aandacht aan het bouwland besteden, mogen we het grasland zeker niet ver geten. De kosten op een landbouw bedrijf drukken ook op het grasland. Om tot een intensieve exploitatie te komen, verdient het zeer zeker ook onze aandacht. We kunnen dit doen, door na een gift stalmest het grasland een keer met de weidesleep te behandelen. Verder is het nu tiid voor de N-gif- ten. We kunnen volstaan met 250 kg K.A.S./ha voor enkel weiden en met 500 kg K.A.S./ha voor percelen, die voor hooien zijn bestemd. Na een juiste indeling dienen we de stikstof niet overal tegelijk te strooien. Op die manier krijgen we prachtige groei trappen, verdeelt over al onze percelen. Het inzaaien van nieuw gras land kan in het voorjaar evengoed ge beuren als in het najaar, mits aan alle eisen wordt voldaan. In het voorjaar kunnen we dit doen met of zonder een dekvrucht. Ge schikte dekvruchten zijn vlas en ste vige zomergerst. Belangrijk is, dat we de N-gift niet overdrijven, daar bij een legerende dek vrucht het jonge gras verstikt. Men doet er goed aan öf de rijen- afstand van de dekvrucht wat breder te nemen öf de N-gift voor de helft te verminderen. De behandeling van het jonge gras land is eveneens belangrijk. Het beste is eerst te weiden en dan later eventueel te maaien. De deelnemers van de veevoeder kern hebben aun weide- en vóederwin- ningsplan reeds opgesteld. Het nakomen van deze richtlijnen betekent reeds een goede stap op de juiste weg naar een goede weide- exploitatie. De verpleging en verzor ging van 1 ha weiland is even belang rijk als voor 1 ha bouwland. NOORD- BEVELAND. T~\E pessimisten, die twee weken ge- •*-' leden nog verkondigden, dat er vóór april van zaaien wel geen sprake zou zijn, hebben gelukkig geen gelijk gekregen. Kolenboer en bouwboer zijn goed geweest met deze voorjaarsvorst periode. Wat de boer rond midden maart nog een doorn in het oog was n.l. de sneeuwnatte grond werd hem door de vorst tot een voordeel: het land vroor pxachtig rul. Omdat er voor de middag px-aktisch niet in het land viel te eggen, moest men zich hieraan aanpassen. Zo zag men vooral 's morgens veel kunst meststrooiers in het land, 's middags meer de zaaimachine en de eg. Vooral in de zware grond kon men veel profijt van de vorst trekken door in de namiddag het land open te trek ken. De dag daarop hoefde men eigen lijk maar naar de gemaakte kluiten van de vorige dag te wijzen of ze vielen kruimelend uiteen. Verschillenden hebben hun aardappelland met cultiva tor of zware krom tand bewerkt. Voor al in de zware grond zijn deze thaxis een sti'eek voor, want het klaar maken van het aardappelland kon ondanks de zware ixachtvorsten nog wel eens veel overleg vereisen. Wanneer het weer zo gunstig blijft, zullen er voor april nog heel wat bie ten worden gezaaid. Verleden jaar was er vrij algemeen een slechte opkomst van de bieten, deels door aanhoudend droog weer na het zaaien en door minder goede structuur, maar gedeel telijk ook door omstandigheden, die de boer in de hand heeft. Zo werd er vaak te hard gereden bij het zaaien (trekker). Het zaad krjjgt in zo'n ge val niet voldoende tijd om te vallen en krijgt een te oppervlakkige ligging tussen de kruimels. Ook is het verleden jaar gebeurd, dat er een te diepwei*- kende eg aan de zaaimachine was ge koppeld, het pas gezaaide bietenzaad min of meer opdelvend. Vorige week maandag zagen we iemand al zijn bieten reeds zaaien. We geloven, dat dit overdx'even is en dat men er meer mee verdient door zomer graan, vlas en erwten eerst te zaaien en dan pas de bieten. Niet alleen heeft men het risico van het doorschieten, maar ook een vergrote kans op wor- teibrand, waaraan toch al heel wat per celen zijn ten gronde gericht in het vei'leden. Aangaande de zaaidatum van suikerbieten zou men kunnen zeg gen: zaai niet te vroeg, maar zeker niet te laat. Op verschillende bedrijven i9 men bezig het pootgoed op te warmen vol gens de nieuwere methode, waarbij TL-verlichting wordt toegepast. Een veel gemaakte fout is, dat de warmte- stoot te vroeg wordt gegeven, soms reeds nog in februari. Wanneer men de temperatuur dan bovendien te lang hoog houdt, is vooral in een laat voor jaar Leiden in last en zit men met te lange spruiten, die vrij gemakkelijk afbreken. In zo'n geval had men het pootgoed maar beter in de koelcel kun- xxen laten liggen, want aan de knol is Ui M fc 1* FOSFORZUURBEMESTING IN HET VOORJAAR. Een vlotte „begingroei" van Uw gewassen in het voorjaar geeft krachtige planten met een hoge produktie van goede kwaliteit. Deze „begjngroei" is de grondslag van Uw oogst, Proeven, o.a. met behulp van radio-actief gemaakte fosforzuurmeststoffen, hebben aangetoond dat deze „begingroei" veel méér nog door de op neembaarheid van het fosforzuur dan door de hoeveelheid wordt bepaald. ïn het voorjaar dient U dus te bemesten met door de planten gemakkelijk opneembaar fosforzuur. dat is Superfosfaat. SUPERFOSFAAT, met in water oplosbaar snelwerkend fosforzuur, direct opneembaar voor de planten, verzekert die snelle ..begingroei". BEMEST DAAROM NU MET SUPERFOSFAAT. GRANEN 300-400 kg/ha; ERWTEN - BONEN 400-500 kg/ha; VOEDER, en SUIKERBIETEN en AARDAPPELEN 400-600 kg ha; (Advertentie) GRASLAND 300-500 kg/ha; Start het gewas met: SUPERFOSFAAT in korrelvorm gemakkelijk strooibaar, stuift niet. STICHTING VOORLICHTINGSDIENST VOOR JJüPERFOSFAAT POSTBUS 24 WAGENINGEN dan tevergeefs energie afgetapt. Er zijn gevallen genoeg bekend, waarbij men in tien dagen tijds het pootgoed klaar wist te „stomen". Wan neer de kiempjes 4 a 5 mm lang zijn, kan de verwarming worden afgezet; de TL-verlichting moet dan reeds bran den. Zo spoedig mogelijk moet de temperatuur van het pootgoed dan worden teruggebracht tot 7 a 8° C. Voor een gelijkmatige belichting moe ten de kiembakjes niet al te vol zijn (ongeveer 12 kg). Eén lamp op 5 a 6 m2 is voldoende. Men moet de lam pen vaak verhangen (gelijkmatige be lichting) Overmorgen is het verkiezingsdag. Of men zich nu een discipel van Tila- nus, Oud of Zijlstra gevoelt, of dat men het physisch begrip van de communi cerende vaten in het politieke leven huldigt, zegt veel, maar dat men een goed vaderlander is, die mee het beste voor Nederland zoekt, zegt meer. ZUID-BEVELAND. \W7 TJ ^Ö111 de laatste weken voor ver- rassingen komen te staan. Daar is allereex-st het weer. Door het uitblijven van vorst was algemeen de verwach ting dat evenals vorig jaar het moei lijk zou vallen een mooi zaaibed te maken. De late voistperiode, met het sterk dx'ogende weer, heeft de grond in korte tjjd zó droog gemaakt dat reeds op maandag 17 maart in de jonge zeeklei polders met de grondbewerking kon worden begonnen. In de dagen der weekdie daarop volgden, werden zo mergranen, vlas en erwten gezaaid, en deze week zullen velen ook het suiker bieten-, blauwmaan- en uienzaad aan de grond toevertrouwen. De bovenste laag van de bouwvoor heeft haast een ideale structuur. Voor een vlugge kieming is de grond echter te koud, maar gezien de tijd van het jaar mag verwacht wor den dat hier binnenkort verandering in komt. Voor degenen, die de trekker moesten besturen of b.v. kunstmest moesten stx-ooien, was het beslist niet aange naam om bij een temperatuur van rond het vriespunt te moeten werken. In de oudere, dikwijls kalkarme, gron den is intussen ook de voorjaarszaai begonnen. Ook voor de geëgaliseerde kavels in het herverkavelingsgebied is het weer wel bijzonder gunstig. Wanneer wij dus vast kunnen stellen, dat het voor het bouwland de laatste weken gunstig weer is, is dit voor het weiland niet het geval. Dit ligt er dor en doods bij. Het ziet er dan ook niet naar uit dat er dit jaar vx-oeg geweid zal kunen worden. Dit is jammer, daar op veel bedrijven de ruwvoedervoorraad niet groot meer is. Voox'al sappig voer is er weinig, waardoor verschillende veehouders reeds genoodzaakt waren voederbieten aan te kopen. Een verrassing van geheel andere aard is de plotselinge stijging van de aardappelprijs. In een tijd van enkele dagen steeg de prijs met enkele centen per kg. Intussen doen echter reeds weer geruchten de ronde, dat de export is stopgezet, hetgeen ongetwijfeld een terugslag op de prijs zal geven. Het is zo wel uitermate moeilijk om het juiste tijdstip van verkopen te kiezen. De teler die zoveel moeite heeft ge daan om een leverbaar produkt te ver krijgen schijnt geen behoorlijke prijs te mogen maken. Wij zullen hopen dat de vele aardappelen die er nog steeds zijn, een prijs opbrengen die enigszins in overeenstemming is met de moeite die er voor is gedaan. Van de verdubbeling van de uien- prijs hebben r.iaar weinigen meer kun nen profiteren. Het uitvalpercentage was zo groot geworden dat reeds eer der moest worden geruimd. Zo gaan de zorgen van de oude naar de nieuwe oogst over. Het begin van oogstjaar '58 is gunstig. Laten wij hopen dat dit zo mag blijven. WALCHEREN. WAT was het bitter koud de vorige week. Het leek wel of de winter zijn laatste troeven nog wilde uitspe len eix de lente wilde dwaisbomen. Op de 21e maart was het xiog alles behalve lenteweer. Wat is de structuur van onze grond met deze late vorst enorm opgeknapt. Vele collega's riepen 14 dagen geleden al dat het even slecht was als vorig jaar en zij haddeft nog bijna gelijk ook. De vorst heeft de bovenlaag flink los gevroren en een intens, droge wind deed de rest. De structuur van de bovenlaag is daardoor ideaal geworden. Toch zij men gewaarschuwd voor al te vlug uitrijden, want tal van percelen verbergen onder dit bovenlaagje een nog kneedbare massa, welke beter voorlopig maar wat met rust moet worden gelaten. Het eerste zaad is ondertussen weer aan de aarde toevertrouwd, erwten, gra nen en vlas zijn meestal het eerst aan de beurt. Trouwens volgende week is het al april en dan is het ook tijd voor de overige gewassen. Op de egalisaties welke kort voor of tijdens de laatste vorstperiode zijn uitgevoerd is de losgewerkte grond vrijwel direct bewerkbaar geworden. Deze kunnen beter maar direct worden ingezaaid en met gips worden bemest, want als het op deze percelen flink zou regenen wordt het al vlug 3 a 5 weken later voordat men deze egali saties opnieuw kan bewerken. De gewassenkeuze op deze egalisa ties dient men zoveel mogelijk tot de granen te beperken, al is het op oude graslanden bij gunstige structuur zeker verantwoord om op eigen risico nog erwten te verbouwen. Op die bedrijven waar al het gras land op de schop kwam is het moeilijk om het vee aan te houden. Mogelijk kan men op deze bedrijven een perceel vroeg bouwland inzaaien met een kunstweide-mengsel om dit jaar te kunnen overbruggen. Voor een één jarige kunstweide voor gemengd ge bruik zijn de mengsels EK2 en EK3 uit de Rassenlijst zeer geschikt, In de loop van deze zomer kunnen de blijvende weilanden dan, na een grondige bewerking, opnieuw worden ingezaaid, zodat in de a.s. herfst de kunstweiden weer kunnen worden om geploegd. Ook is het mogelijk om een kunstweide in te zaaien die langer meegaat bijv. tot 3 a 6 jaar. De Ras senlijst kan U hierover ruim voldoende inlichten. Het graszaadmengsel kan zeer gemakkelijk gelijktijdig met de kunstmest worden uitgestrooid door de kunstmeststrooier. Bij de inzaai is het altijd gewenst om ondiep te zaaien. Vooral bij veel losse grond zoals dit voorjaar kan het zaad zeer gemakkelijk te diep vallen. Bij ondiepe zaai is de plant veel ster ker en forser in zijn groei dan bij diepe zaai. Het ondiep poten is voor al ook van belang voor de aardappelen die men met de zakkenrooier wil oogsten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4