ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEEAPID 221 Ir. M. A. Geuze.... Privé MEDEDELINGEN ZATERDAG 29 MAART 1958 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager. T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor), 01135—375 (huis). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. School? L.O.. H.B.S. en Hoger Onderwijs. Lievelingsvakken? Aardrijkskunde en Duits. Gedragscijfer? Was steeds voldoende. Ooit schoolblijven? Dat is inderdaad wel eens voorge komen. Vrije tijdsbesteding in Uw jeugd? Veel lezen. Verder heb ik geholpen aan de kartering van de flora van het eiland Tholen. Had U een held of heldin? Neen. Wat wilde U worden toen U 10 jaar was? Ik weet het werkelijk niet meer. Wat was 't belangrijkst gebeuren in Uw jeugd? De strenge winter 1928/1929. Vonden in Uw jeugd de ouderen de jeugd een probleem? Ik weet het niet. Dat onttrok zich toen" aan mijn waarneming. Deed men toen iets voor de jeugd in georganiseerd verband? Toen ik op de lagere school was: Oranje-optochten op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis. Waarop let U vooral bij een eerste ontmoeting? Op gedrag en woordenkeus. Met wie zoudt U eens willen praten? Met een eenvoudige Russische boer over de toestand in Rusland. Met wie niet? Met Soekarno. Wat is een gezellige avond? Met je beste vrienden de avond in huiselijke kring doorbrengen. Als U 3 maanden vrij had, wat zoudt U dan doen? Allerlei oude kennissen en relaties in heel Nederland afgaan en be zoeken. Prettigste dag van het jaar? De laatste dag van de oogst. Van de week? De zaterdag. Prettigste ogenblik van de dag? De thuiskomst 's avonds. Gelukkigste ogenblik van Uw leven? Toen mijn oudste zoon geboren werd. Luistert U veel naar de radio? Ik luister naar de weer- en nieuws berichten. Mijn drukke werkzaam heden laten verder luisteren nau welijks toe. Wie zijn: Cees de Lange, Corry Brok ken, George van Renesse, Franz Lé- har, Dr. van Rysinghe, Gabri de Wagt, Max Tak? Cees de Lange: conferencier; Corry Brokken: zangeres; George van RenessepianistFranz Lé- harcomponistDr van Rysinghe natuur filosoof; Gabri de Wagt: een bekende naam, maar ik weet niet wat hij doet; Max Tak: oud- directeur van Tuschinski thans werkzaam in Amerika. Wat zijn Spoetnik en Vanguard? Russische kunstmaan en de Ame rikaanse proef maan. Wat denkt U van het interplanetaire verkeer? Ik heb in mijn jeugd veel boeken van Jules Verne gelezen en ik heb veel bewondering voor hem gehad. Kunt U eenvoudige karweitjes zelf doen? Neen bepaald niet. Alleen tuin werk doe ik wel eens. Wat is Uw hobby? Scherpschieten. Al van mijn 16de jaar ben ik lid van de schietver eniging. Houdt U van sport? Scherpschieten, cricket en schrik niet wielrennen. Bij deze sport komt het niet alleen op lichaamskracht maar ook zeer veel op taktiek aan. Waaraan bent U 't meest gehecht? Aan de polder waar ik woon. Wat zoudt U graag bezitten? Een erfbeplanting van volwassen bomen. Waar zoudt U het liefst wonen? In mijn eigen dorp. Welke buren? Bij voorkeur zou ik een beetje vrij wonen. Zoudt U zich met bouw en inrich ting van Uw huis bemoeien? Zeker. Hoe zou U 't inrichten? Modern naar indeling, maar niet hypermodern naar inrichting. Houdt U van dieren? Ik hou inderdaad veel van dieren. Waarvan 't meest en 't minst? Het meest van rundvee en het minst van varkens. Houdt U van muziek? Ja, vooral van operamuziek. Speelt U zelf? Helaas niet. Ik zou het liefst piano kunnen spelen. Hebt U aan een bepaalde melodie herinneringen? Toen in de bevrijdingsdienst in de A A-kerk te Groningen in 1945 het „Grote God wij loven U" werd gezongen. Leest U veel? Ik lees niet zoveel boeken meer. Ik heb er geen tijd voor. Welke boeken in welke taal? Het liefst lees ik ontspanningslec tuur in de Engelse taal, vanzelf sprekend lees ik veel vakliteratuur en ik ben ook een liefhebber van het lezen van etnografische ge schiedenis. Welk boek zoudt U zelf willen schrij ven? Ik zou de pen van een roman schrijver willen hebben om de ge schiedenis van de evacuatie van ons eiland in 1944 te kunnen be schrijven. Wat leest U 't eerst in de krant? Belangrijke internationale politie ke gebeurtenissen, Kamerversla gen, de suikernoteringen en het kinderverhaal „Heer Bommel en Tom Poes". Wat leest U nooit? Scheepvaartberichten lees ik zel den. Heeft de huidige jeugd een eigen mentaliteit? Een eigen mentaliteit hebben alle jongeren altijd gehad. Begrijpt U die? Ja ik begrijp die mentaliteit, want ik heb het zelf ook gehad. Is die verschillend van Uw tijd? Ja, men is over het algemeen zelf standiger. Wat denkt U over 't groeiend inter nationaal jeugdcontact? Ik vind het contact een winstpunt vergeleken bij vroeger. Wat moet gedaan worden om de vol ken tot elkaar te brengen? Alles. Waarover zoudt U een avo&d voor alle Zeeuwse jongeren willen behan delen? Ik zou als onderwerp kiezen „De plaats en de taak van de platte- landsjeugd nationaal en interna tionaal". Waf vindt U goede en slechte eigen schappen bij de Zeeuwse jongeren? Als goede eigenschappen: Behoor lijke vakkennis en werklust. Als slechte eigenschappenOn voldoende bereidheid tot zelfstu die om zich algemene ontwikke ling eigen te maken. Een gedeelte van de jeugd springt nogal mak kelijk met geld om (althans voor eigen genot). Hierbij de goeden natuurlijk niet te na gesproken en ik geloof dat dit vroeger ook zal zijn voorgekomen). Wat zal de weerslag zijn van het Deltaplan op de Zeeuwse jongens en meisjes? De jeugd van thans zal bij de tot standkoming reeds volwassen zijn. Heeft de L.J.G. hierin een taak? De L.J.G. heeft tot taak zijn leden en ook in bredere kring de te verwachten problemen en moei lijkheden tevoren duidelijk te schilderen en te analyseren en ze als bewuste mensen vertegen woordigers van het Zeeuwse boe renleven de branding van het nieuwe tijdperk in te sturen. Welke is de taak van de L.J.G. t.a.v. het peil van de Zeeuwse cultuur? Door het werk in eigen kring op dit gebied goed te doen, zal men in het algemeen stimulerend wer ken op de verheffing van het cul turele niveau van geheel Zeeland. Wordt er door de verschillende in stellingen voldoende aan jeugdwerk gedaan? Er bestaat op dit gebied nog veel onbekendheid met al datgene wat inderdaad stijlvol en waardevol is, doch er is daarnaast ook een groot stuk zelfwerkzaamheid in Zeeland aanwezig, wat een goed aangrijpingspunt is om onder goede leiding en met goede voor lichting tot een hoger peil te ko men. Waf vindt U een algemene fout bij het jongerenwerk? Er is voor het jeugdwerk onvol doende belangstelling van sommi ge ouderen of groepen van oude ren. Hoe is die te verhelpen? Soms staat men hier voor een on overbrugbare kloof, die men dan het beste kan trachten te ontgaan. Hoever mag 't subsidie-beleid gaan? Het subsidiebeleid moet zover gaan dat er nog een eigen verant woording overblijft en men niet het gevaar loopt van totale be voogding. Vindt U de Zeeuwse jongeren min der vlot dan die uit de steden? Dat de Zeeuwse jongeren minder vlot zijn is maar gedeeltelijk waar. Na 1945 is hier grote verandering in gekomen. Waf zoudt U doen met f 100.000 be lastingvrij? Als ik de 100.000,gulden voor eigen gebruik zou moeten bestem men dan zou ik daarvan een nieuwe schuur laten bouwen, want die heb ik hard nodig. Van het overschot zou ik met mijn vrouw een reis naar Amerika wil len maken, als zij tenminste mee wilde. Waf vindt U van de puzzelpotten? Ik vind iedere rage verkeerd, om dat daaruit blijkt dat de mense lijke natuur nu eenmaal onvol doende zelfbeheersing betoont. Op zichzelf vind ik puzzelpotten geen bedenkelijk verschijnsel, maar in de uitwassen volkomen verkeerd. Waf is uw droomwens? Mijn droomwens islevenslang een goede gezondheid. Waf is uw lievelingsgerecht, en zoudt U dat een week lang willen eten? Er is teveel culinair goeds om het allemaal op te noemen en verder geloof ik in het „verandering van spijs doet eten". Houdt U van de typisch Zeeuwse gerechten? Absoluut en vergeet niet er bij te zetten kreukels, lamsoren en zee kraal. Voor welke étalages blijft U graag staan kijken? Die van boekwinkels. Voor welke politieke partij hebt U naast de uwe de meeste interesse? Voor de oppositie, die ergens op een bepaald moment aan bod is, omdat men zijn eigen standpunt aan haar kan scherpen. Hebt U tenslotte nog een boodschap voor alle Zeeuwse jonge ren? Neem de toekomst niet te gemak kelijk op en maak je zoveel mo gelijk algemene kennis eigen. De wereid wordt steeds ingewikkel der. Wees niet te individualistisch, maar denk en werk samen, orga nisatorisch in alle verbanden die zich daartoe lenen en die gij met uw overtuiging in overeenstem ming kunt brengen ten bate van uw eigen stand en uw eigen streek, zo mogelijk tot ver over de grenzen daarvan. Waf vindt U prettig, dat we U niet gevraagd hebben? Ik ben blij dat U me niet gevraagd hebt naar statistische dingen, want cijfers spelen toch al zo een overheersende rol in het leven. BESTUURSLEDEN CONFERENTIE O. EN W. Z.-VLAANDEREN Donderdag; 3 april a.s. te 7 uur, in „De Vriendschap" te Terneuzen. Medewerking van L. J. G.-orkest Groede en Drs. Dijkgraaf (als spreker). Declamatie-wedstrijd. Nadere inlichtingenmej. S. van Driel, B 127 te Zaamslag. Ieder is welkom! ZAAIWEDSTRIJD WALCHEREN. Nadere inlichtingen in ons volgend nummer. EXCURSIES WERELDTENTOON STELLING BRUSSEL worden georganiseer^ door de Streek Walcheren (opgave vóór 7 april, bij Iz. Wisse, Leliëndaalseweg 2, St. Lau rens prijs 35,voor de 2 dagen, alles inbegrepen) en de Streek West Z.-Vlaanderen (opgave vóór 19 «pril).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13