Wenken RADIO HET PLANTEN VAN AARDBEIEN 219 Korte ZATERDAG 29 MAART 1958 Onder de Tuinbouwlantaarn WANNEER wij deze week willen schrijven over W het planten van aardbeien, dan zijn we er van overtuigd dat dit artikel eigenlijk één of twee weken eerder geschreven had moeten zijn. Over vloed van copie en beperkte plaatsruimte is er echter de oorzaak van dat het niet eerder kon. De tijd van het planten van aardbeien is er ech ter nog volop en daarom menen wij er goed aan te doen, speciaal aandacht te schenken aan deze werkzaamheden. We geven toe dat het de laatste weken dikwijls het kleinfruit was dat in deze ru briek de aandacht vroeg. De teelt van kleinfruit is immers zeer belangrijk voor onze provincie en breidt zich nog steeds uit. Het hardfruit krijgt ook binnenkort weer haar beurt. Wij schreven dat de teelt van kleinfruit belang rijk is voor Zeeland. Alleen al op de veiling in Kapelle-Biezelinge werd het vorig jaar voor drie miljoen gulden aan kleinfruitprodukten geveild. Deze week gaat het ons dan in het bijzonder om de aardbeien en om het planten daarvan. De aardbeidenproduktie van Zeeland bedraagt de laatste jaren rond IV2 min. kg. Dat wil zeggen dat ongeveer 8 van de Nederlandse aardbeien in Zeeland groeien. De laatste jaren is er, vooral ook weer rondom Kapelle-Biezelinge, een sterke toename gekomen van de teelt van vroege rassen bestemd voor verse consumptie. Dit is enkele jaren aan de gang en het blijkt te gaan. De resultaten met deze teelt zijn steeds zeer goed geweest in de laatste jaren en de oppervlakte breidt zich voortdurend uit. Over deze teelt van vroege rassen willen we het deze keer niet hebben. Hieraan is op het moment nog niet zoveel te doen. Het planten van deze aardbeien kan het beste plaats vinden in de zo mer, dat wil zeggen van midden juli tot begin augustus. Het zijn de latere rassen, zoals Madame Moutot en Jucunda, die in het bijzonder in aanmerking komen om in het voorjaar te planten. Als men in het voorjaar plant verliest men de opbrengst van een jaar. De genoemde rassen gaan echter vele jaren mee als 't goed gaat en daarom wordt dat verlies later wel goed gemaakt. Anders is het met de vroege rassen. Deze gaan maar twee of drie jaar mee en hier kan men dus niet de voorjaarsbeplanting toepassen omdat er dan een jaar geen oogst en dus ook geen opbrengst van het perceel is. DE GROND. A LS men aardbeien plant, moet in de eerste plaats aandacht worden geschonken aan de toestand van de grond. Deze moet flink los ge maakt worden, zodat het planten gemakkelijk kan gebeuren. Met de freesmachine kan hiervoor zeer goed werk worden verricht. Het is belangrijk dat zo vroeg mogelijk wordt geplant. De planten hebben dan weinig blad en ze slaan gemakkelijk aan. Het is echter wel zeer belangrijk dat de grond in orde is. Er is dit voor jaar tot op heden zeer veel water gevallen en de grond is overwegend nog zeer nat. Op het mo ment dat wij dit artikel schrijven is er nog veel grond die niet behoorlijk begaanbaar is en op dergelijke grond mag men beslist nog geen aard beien planten. Als men dergelijke percelen heeft, kan men maar het beste alles stil laten liggen tot het droog geworden is. Wanneer dan de grond in behoorlijke conditie is gekomen kan met het planten worden begon- nen. Zoals gezegd verdient het aanbeveling om ge bruik te maken van een freesmachine. Dan krijgt men goede losse grond en het planten is een een voudige zaak geworden. Dat wil echter niet zeg gen dat het planten niet uiterst zorgvuldig moet gebeuren. De wortels moeten goed gespreid in de grond komen te zitten. Ze moeten goed contakt met de grond hebben en om dat te krijgen is het nodig dat ze goed worden aangedrukt. We heb ben al meer dan eens percelen pas geplante ard- beien gezien waar verschillende planters bezig waren geweest en waar men kon zien wie er had gewerkt. Als het planten niet uiterst nauwkeurig gebeurt aan kan men er zeker van zijn dat het tot teleur stellingen aanleiding geeft. Daarom is ons advies om hieraan terdege aandacht te schenken. Hoewel men het wat het weer betreft niet altijd voor het zeggen heeft, verdient het toch aanbeve ling om niet te planten in een zeer droge periode. Bij voorkeur moet men voor dit werk een bewolk te lucht hebben in een periode die niet uitgespro ken droog is. Soms kan het nodig zijn de planten m een droge periode te begieten. Veel praktische resultaten hebben we hiervan in Zeeland nog niet gezien. Ten aanzien van het planten zelf willen we ten slotte nog opmerken dat een veel voorkomende fout is, dat er te diep wordt geplant. Vooral op slempige grond is diep planten zeer nadelig. Het hart van de plant mag beslist niet bedekt zijn met grond. DE PLANTAFSTAND. rVE plantafstand is vanzelfsprekend afhankelijk van de manier waarop men aardbeien zal telen. Op onze Zeeuwse kleigronden komen nog al wat aardbeien op bedden voor. Er worden dan telkens drie rijen vrij dicht geplant en men laat deze dan volgroeien met jonge planten. Om de drie rijen wordt een plukpad opengelaten. We be ginnen met deze methode maar moeten er direct aan toevoegen dat vele kwekers hiervan zijn af gestapt en de rijenteelt zijn gaan beoefenen. We hebben de beddenteelt daarom ook slechts vol ledigheidshalve genoemd, maar zeggen er bij dat we hiervan geen voorstander meer zijn. Bij het bepalen van de plantafstand dient men rekening te houden met verschillende faktoren. Wij noe men de grond, het ras en de vraag of men de percelen één of meerdere jaren wil aanhouden. Op goede grond, waar een forse groei verwacht mag worden, kan men uiteraard wat ruimer plan ten dan op grond waar slechts een matige groei kan worden verwacht. We gaan uit van voorjaars beplanting en dan kennen we als algemene regel (waarop uitzonderingen mogelijk zijn): Madame Moutot in de rij plm. 30 cm en de rijen 7080 cm uit elkaar. Madame Lefeber in de rij 30 cm en de rijen plm. 6070 cm uit elkaar. Ju cunda in de rij 2025 cm en de rijen 70 cm uit elkaar. De vroege rassen die hoofdzakelijk worden ge teeld voor verse consumptie vermelden we hier niet, omdat we er van uitgaan dat deze hoofd zakelijk worden geplant in de zomer. Genoemde afstanden zijn voor de eerder ge noemde rijenteelt. Zoals gezegd wordt hieraan sterk de voorkeur gegeven. In Zeeland is namelijk gebleken dat men bij rijenteelt grotere vruchten krijgt en ook van betere kwaliteit, dan bij de bed denteelt, terwijl de onkruidbestrijding vrii gemak kelijk is en ook het plukken gemakkelijker kan plaats vinden. Tenslotte, zouden we in deze opmerkingen over het planten van aardbeien nog willen noemen het feit dat aardbeien geplant dienen te worden op „schone" grond. Als men aardbeien plant op gron den waarin veel onkruid zit zal men niet alleen bijzonder veel werk moeten maken van het schoonhouden, wat dan dus zeer duur zal worden, maar het zal dikwijls ook op een teleurstelling uitlopen. Er worden wel onderzoekingen gedaan met mid delen om de onkruidbestrijding in aardbeien op chemische wijze te doen plaats vinden, maar men is nog niet zover dat dit al in praktijk gebracht kan worden. Wij hopen met dit artikel een bijdrage geleverd te hebben tot een zo goed mogelijk slagen van de aardbeien-aanplantingen in dit seizoen. Dat zal weer op vrij grote schaal in onze provincie gebeu ren. Samenvattend willen we zeggen: Plant alleen als de toestand van de grond het toelaat. Zorg voor een goed klaar gemaakte grond. Plant zorgvuldig en nauwkeurig. Houd by het vast stellen van de plantafstand rekening met de grond en het ras en gaat voor u zelf na, wat de voorkeur verdient, rijenteelt of beddenteelt, daarbij beden kend dat ervaringen in het verleden hebben aan getoond dat rijteelt vele voordelen heeft ten op zichte van beddenteelt. GEZOND MATERIAAL. Tf7IJ willen dit artikel niet besluiten voor we ook nog eens zeer nadrukkelijk er op hebben gewezen dat men uiteindelijk wel alle cultuurzor- gen nauwgezet kan nakomen maar dat er dan toch nog een mogelijkheid is voor een minder goed resultaat en wel als men niet is uitgegaan van gezond plantmateriaal. Voor het slagen van de teelt is dit zeer beslist noodzakelijk. Uw lan taarnman heeft al vele voorbeelden gezien van teleurstellingen door ongekeurde planten, die op het eerste oog wel aardig leken, maar het toch niet bleken te doen. Als men in het voorjaar plant dan betekent dat, dat men het eerste jaar geen oogst heeft. Men kan er nog wel een gewas tus sen telen, maar dat gaat ten koste van de plan ten en is dus af te raden. Het eerste jaar dus geen oogst. Wanneer men nu geen gezonde plan ten heeft dan is de kans groot, dat na het tweede of derde jaar de aardbeien reeds omgeploegd moe ten worden, zonder ooit een volle oogst gegeven te hebben. Bij het planten heeft men dan iets bespaart, door van goedkoop materiaal uit te gaan. Het is echter zuinigheid die de wijsheid in sterke mate bedriegt. Daarom is ons slot-advies Iran deze week: Plant enkel goedgekeurd mate riaal. Het is uw eigen belang. Een zaaibed, dat op de juiste manier is klaar gemaakt, leent zich goed voor het gebruik van machines tijdens de verpleging en het oogsten van het gewas. Machinaal uitdunnen van bieten vraagt vlak land. Een kluiterig zaaibed voor aardappelen geeft bij machinaal oogsten grote moeilijkheden. Uit proeven is gebleken, dat zakken van 50 kg de voorkeur verdienen boven zakken van 100 kg. Voor de laatste gaat het laden gemakkelijker door 2 man met behulp van een bezemsteel. Ook heeft de bodemhoogte van de wagen een grote invloed op de werksnelheid. Wees voorzichtig met stikstofbemesting op erw ten. Een te weelderige stro-ontwikkeling leidde reeds meerdere jaren tot een slechte opbrengst. In principe dus geen stikstof op erwten. Alleen op gronden, waarvan bekend is dat ze weinig stro geven, kan 100 tot 200 kg kalksalpeter wor den aangewend. Strooi zo vroeg mogelijk. Rotte voederbieten niet laten rondslingeren. De sporen van sclerotiënrot kunnen jaren blijven leven. Breng ze daarom ook niet op de mestvaalt; dan komen ze met de stalmest weer op het land. Begraaf de rotte bieten. In een vergiftigingsgeval handelt men als volgt: 1. onmiddellijk een dokter waarschuwen; 2. de patiënt direkt uit de giftige omgeving verwijderen; 3. natte kleding verwijderen en de huid goed schoon, maken; 4. de patiënt warm toedekken, behalve bij D. N. C.-vergiftiging; 5. is de patiënt niet bewuste loos, dan braken opwekken; 6. nooit melk geven by parathion of gechloreerde koolwaterstoffen. Op gronden met slechte struktuur komt meer belangstelling voor lucerne als struktuurverbete- raar, maar het moet minstens twee jaar blijven liggen voor goed resultaat. Gras is vooral op minder goede struktuur goed thuis en is dus een ernstige konkurrent. Door de lucerne tijdig flink te bewerken met de schijfegge kan het gras gro tendeels vernietigd worden. Vorig jaar kwam in grasland ten gevolge van de zachte winter veel luis voor. De dieren vraten het gras vol met bladluizen, zeer slecht. Het is mogelijk, dat ook nu weer luizen voorkomen. In dat geval tijdig bestrijden. Een bouwboek is toch maar gemakkelijk, wan neer men regelmatig alle gegevens per gewas in vult. Men krijgt een mooi overzicht over de ge geven bemesting, de vruchtwisseling, de op brengst in kilogrammen en in geld. Ook voor gemengde bedrijven zijn bouwboeken verkrijgbaar, waarin op eenvoudige wijze belang rijke zaken betreffende veehouderij kunnen wor den ingevuld. Maandag- 31 maart In de rubriek ,,Voor ons Platteland" spreekt de heer ir. Y. v. d. Wal te Zwolle over het onderwerp: „De boer, die lid is van 20 organisaties". Deze uitzending heeft plaats via de AVRO over Hilversum I (402 m) van 12.3312.43 uur. Van 1 april tot 13 mei zal ten behoeve van de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nage laten betrekkingen een tweede aktie „Appèl" wor. den gevoerd. Het door de eerste aktie in 1957 bijeengebrachte geld (ruim 1.150.000,werd aangewend voor de bouw van een moederhuis met 7 dubbele bunga lows te Doorn, welk bungalow-dorp zeer binnen kort zal worden geopend. De opbrengst van de tweede aktie zal worden aangewend voor tegemoetkoming in de exploitatie, kosten van het bungalow-dorp en voor de revali datie van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers. Dinsdag 1 april van 12.2012.30 uur over de zen der Hilversum II In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, die in verband met de driemaandelijkse zenderwisseling wordt uitgezon den over de zender Hilversum II, geeft de heer M. Scharringa van het K. N. M. I. in De Bilt zijn maandelijks landbouwkundig weeroverzicht. Vrijdag 4 april van 12.2012.30 uur over de zen. der Hilversum II Op vrijdag 4 april a.s. zal hoofdcontroleur M. H. Pardijs van de Provinciale Melkcontroledienst voor Utrecht de registratie by de rundveefokkerij toelichten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11