GARANTIEPRIJZEN POOTAARDAPPELEN OOGST 1958 WEST-EUROPESE SAMENWERKING BIJ GRONDONDERZOEK CONTRACTERING CONSUMPTIE-AARDAPPELEN MET HET A.V.A. LIEMPDE 8 MEI MINISTERIE VAN LANDBOUW VERHUIST ENGELSE AARDAPPELINVOER VOORLICHTINGSWONING TE KAMPEN HET KWEKEN VAN HYBRIDE-UIENRASSEN IN NEDERLAND REORGANISATIE GROND- EN PACHTZAKEN ZATERDAG 22 MAART 1058 10? De Pootaardappei Contact-Commissie (waarin tussen Landbouwschap en Pootaardappelhandel over zaken van gemeenschappelijk belang wordt onderhandeld) heeft zich uitvoerig beraden om trent de vaste bodem die voor oogst 1958 in de pootaardappelmarkt dient te worden gelegd. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de garantie regeling wordt gefinancierd door het Landbouw schap en het Bedrijfschap voor de Handel in Aardappelen met behulp van gelden, verkregen uit de areaal- en exportheffing. In verband met de minder gunstige afzetmoge lijkheden van het ras Eerstelingen ligt het in de bedoeling de overnameprijzen voor de vroege rassen voor oogst 1958 enigszins te verlagen door deze in te delen in groep II (de z.g. Bintje-/Eigen- heimergroep). Voorts zullen de prijzen, die bij overname van eventuele overschotten uit oogst 1958 door de Stopa zullen worden uitbetaald, on gewijzigd op het huidige niveau worden gehand haafd. Omtrent voorstellen met betrekking tot een subsidieregeling voor de .teelt en afzet van wit- vlezige rassen is nog geen volledige overenstem- ming bereikt. o Afgevaardigden van instituten voor grondon derzoek uit Uppsala (Zweden), Leuven (België), Bonn, Münster, Augustenberg (Duitsland), Gro ningen (Instituut voor Bodemvruchtbaarheid) en Oosterbeek bespraken op 11 en 12 maart te Oos terbeek de invoering van een nieuwe fosfaatbe paling. De nieuwe fosfaatbepaling, de P-AL-methode, werd grotendeels uitgewerkt en geschikt gemaakt voor de praktijk door de researchafdeling van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Oosterbeek onder leiding van ir. W. R. Domingo. De P-AL-methode heeft labora torium-technisch grotevoordelen boven de hui dige P-citroenzuurmethode, omdat het onderzoek veel eenvoudiger wordt en sneller kan geschie den en zal in ons land op 1 mei worden inge voerd. Ook werd besloten, regelmatig tien grondmon sters waarin behalve de P-AL ook kali en indien mogelijk nog magnesium zullen worden bepaald, uit te wisselen tussen de verschillende buiten landse instituten. o r\OOR het Prociuktschap voor Aardappelen wordt medegedeeld, datin opdracht van het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de gelegenheid wordt gegeven in de periode van 24 t/'m 31 maart 1958 aan het' Aan- en Verkoop bureau van Akkerbouvvprodukten (AV. A.) con sumptie-aardappelen aan te bieden voor contrac tering ingevolge de garantieregeling voor oogst 1957. Er dient rekening mede te worden gehouden» <lat later in het seizoen geen gelegenheid tot con- racfcering met het A. V. A. meer wordt gegeven. De aankoopvoorwaarden liggen ter inzage bij de plaatselijke bureauhouders en de bureaus van de oedselcommissarissen. De contractprijs bedraagt 6,65 per 100 kg ge sorteerde aardappelen, geleverd franco in schip/ wagon of op auto, met dien verstande, dat voor de consumptierassen bintje, eigenheimer, libertas, noordeling, ijsselster, furore, meerlander en beve lander de prijs bij afname in april 8,65 per 100 kg bedraagt. Bij afname va nde aardappelen na 20 april zal een vergoeding van 0,10 per 100 kg per week worden toegekend. Het A. V. A. zal er echter naar streven de aardappelen spoedig af te nemen. Verder wordt verwezen naar de bij de plaatse lijke bureauhouders gedeponeerde aankoopvoor waarden, waar ook de contractformulieren ver krijgbaar zijn. IJ ET Landbouwschap heeft een brief gezonden 1-1- aan de minister van Landbouw in verband met diens voornemen over te gaan tot opheffing van de afdeling Grond- en Pachtzaken van het ministerie. Ook in de kring van het Landbouwschap be staat de overtuiging, dat het treffen van maat regelen ten aanzien van deze afdeling geboden is. Het Landbouwschap meent echter, dat een zelfstandige afdeling met de behandeling van de vraagstukken van grond-; en pachtzaken belast moet blijven, en dat deze afdeling rechtstreeks dient te ressorteren onder de directeur-generaal van de Landbouw. Het Landbouwschap heeft er ernstig bezwaar tegen, dat de directie Voedselvoorziening, en met name de afdeling, welke met het prijsbeleid in de landbouw belast is, tevens tot taak zou krij gen het beleid ten aanzien van grond en pacht De jaarlijkse werktuigendag te Liempde zal op donderdag 8 mei worden gehouden. De demonstra tie duurt slechts één dag en het demonstratieter rein wordt niet verplaatst. Door het rooien van een oude boomgaard kan dit jaar weer 3 ha demonstratieterrein aan de bestaan de oppervlakte worden toegevoegd. De verkeersregeling zal opnieuw met de betrok ken instanties worden bekeken, zodat een vertra ging van het doorgaand verkeer wordt voorkomen. Voor voldoende parkeerruimte zal zorg worden ge dragen. Voldoende bussen voor 't vervoer van trein reizigers van het station Boxtel naar het demon stratieterrein zijn beschikbaar. Het défilé is, na bespreking met de georgani seerde handel, vervallen omdat het te lang zou duren. De aanmeldingen voor deelname overtreffen thans reeds die van 1957. Bij de nieuwe aanmeldin- gen zijn waardevolle aanwinsten op het gebied van de land- en tuinbouw. Zo is het vrijwel zeker dat de spit'machine in werking zal worden getoond. Op het gebied van de kassenbouw zal er eveneens veel nieuws zijn. Diverse trekkers in nieuwe of verbe terde uitvoering zullen demonstreren. Zij die in groepsverband met bus of trein een bezoek brengen aan de Werktuigendag en. dit vroegtijdig opgeven, krijgen een reductie van 50 cent op hun toegangs bewijs. Aanmelden vóór 15 april bij het secretariaat van de Tuinbouwbond N. C. B., Spoorlaan 50 te Tilburg. Toegangsbewijzen en programmaboekjes worden dan toegezonden. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening is bezig met verhuizing van een aantal verspreid in Den Haag gehuisveste direc ties, afdelingen en diensten. Reeds zijn in het nieuwe gebouwencomplex van de Rijksoverheid aan de Eerste v. d. Bosch straat 4 (tel. 01700—614201) te 's Gravenhage ge vestigd de Directie Landbouwonderwijs en de Afdeling Documentatie en Publikaties. Op 15, 27 en 28 maart worden de Directies Tuinbouw en Tuinbouwonderwijs en de sector Tuinbouw van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw overgebracht. De Directie Akker- en Weidebouw verhuist op 18-21 maart, de Directie van de Voedselvoorzie ning wordt op 24 maart overgebracht en de Af deling Algemene Zaken van deze Directie op 27 maart. De Afdeling Voorlichting zal op 26 maart worden verhuisd. De Directie Internationale Or ganisaties verhuist eveneens op 27 maart, even als de Directie Juridische- en Bedrijfsorganisato rische Zaken en de Raadadviseur ir. C. H. J. Ma liepaard. Öp 27 en 28 maart worden voorts overgebracht de Directies Algemene Zaken en Veeteelt en Zui vel, alsmede de Rijkszuivelinspectie. Op 31 maart en 1 april zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn intrek nemen in de Eerste v. d. Boschstraat 4. Tevens verhuizen op deze data de Secretaris-Ge neraal van het ministerie en het kabinet. De verhuizing van andere onderdelen van het ministerie naar het gebouw Eerste v. d. Bosch straat 4 zal naar mate de bouw voltooid wordt in de maanden oktober en november van dit jaar kunnen worden hervat. Op 1 april a.s. zal het Tuinbouwconsulentschap voor het Volkstuinwezen en de Particuliere Tuin bouw worden gevestigd op het adres: Bezuiden- hout 53 (tel. 720060). o— Do Engelse Minister van Landbouw heeft kort geleden in het Lagerhuis medegedeeld, dat tot nu toe ongeveer 45.000 ton consumptie-aardappelen zijn ingevoerd. Deze aardappelen zijn voornamelijk afkomstig uit België. De Minister deelde mede, dat invoer nog steeds mogelijk is. te behartigen. Het vreest, dat dan het pachtbe- leid ondergeschikt zal worden gemaakt aan het prijsbeleid. Eveneens heeft het Landbouwschap bezwaar er tegen, dat deze aangelegenheden aan de Cultuurtechnische Dienst worden opgedragen. Dan komt namelijk het gevaar te bestaan, dat een te grote invloed zal worden toegekend aan de produktie-omstandigheden, hoe belangrijk deze overigens ook zijn. Het Landbouwschap acht deze reorganisatie van zo grote betekenis, dat het deze niet kan zien als een interne verschuiving binnen het mi nisterie. Het is van mening, dat de afdeling Grond- en Pachtzaken, en met name de buiten dienst van deze afdeling, versterkt moet worden en haar zelfstandigheid moet behouden. Dit acht het Landbouwschap o.a. gewenst omwille van het vertrouwen, dat het bedrijfsleven in de adviezen van deze afdeling moet kunnen stellen. In haar rede ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de Voorlichtingswoning te Kaïnpen omschreef mevr. prof. C. W. Willinge PrinsVisser het doel als excursieobject, niet al leen voor groepen plattelandsvrouwen en leerlin gen van huishoudscholen, maar ook voor hen die direct met bouwen en verbouwen te maken heb ben: de architecten en aannemers uit de buurt. Reeds werd in 1956 een voorlichtingswoning in de Bommelerwaard ingericht. Het lijkt alsof een heel net van dergelijke voorlichtingshuizen over ons land wordt verspreid. In Zeeland zijn voor lichtingswoningen in voorbereiding op Tholen en in Eede. In de voorlichtingswoning is rekening gehou den met de eisen en verlangens van een modern boerengezin. Er is op gelet, dat er vlot en prettig in kan worden gewerkt door de huisvrouw. Ook is er naar gestreefd, een woonruimte te maken waarvan ruimte en kleur weldadig en harmo nisch aandoen, terwijl de ruimteverdeling aange past is aan de eisen van deze tijd. SINDS 1951 wordt in Nederland, met name door het Instituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen (I.V.T.) te Wageningen, intensief gewerkt aan het kweken van Nederlandse hy- bride-uienr assen. Op de algemene vergadering van de Stichting Nederlandse Uien Federatie op 13 maart te Rot terdam hield de heer J. Petiet van dit instituut een korte inleiding over de stand van zaken van dit kweekwerk. ttET is uiterst moeilijk, aldus de heer Petiet, om door gewone selectiearbeid kwaliteitseisen met een goede produktie te combineren. Bij hy bride-teelt is de kans van dergelijke combinaties echter veel groter. Met dus deze doelstelling voor ogen werd in het begin gebruik gemaakt van Amerikaans mannelijk steriel materiaal. Manne lijk steriele planten kunnen zonder stuifmeel van andere planten te ontvangen zelf geen zaad produceren. Dus al het zaad dat op deze planten geoogst wordt is een kruisingsprodukt. Dit materiaal bevatte veel nadelen o.a. grote gevoeligheid voor valse meeldauw en ernstige roodkleuring. In de Nederlandse rassen is toen gezocht naar mannelijk steriele eigenschappen. Deze werden gevonden en in het voorjaar van 1957 is dit basismateriaal aan een tiental particu liere kweekbedrijven ter beschikking gesteld. Op deze wijze hoopt men een sportieve concur rentiestrijd bij het kweken van Nederlandse hy bride-uien te bevorderen. Inmiddels werden door het I.V.T. honderden proef kruisingen gemaakt om de geschikte combi naties op te sporen. In 1956 en 1957 zijn een groot aantal van deze kruisingsprodukten uitgezaaid en beoordeeld. Verschillende hiervan vertoonden 1. Een grote uniformiteit in vorm en afrijping; 2. Twee drie weken eerder afrijpen; 3. Van 1030 hogere produktie. Dit zijn ten opzichte van de bestaande selec ties, duidelijke verbeteringen. Het materiaal dat in 1956 een goede hybride gaf is opnieuw een groot aantal malen gecombi neerd en wordt dit jaar uitgezaaid. De verwach ting is dat opnieuw goede hybriden worden ge teeld. Indien dit zo is, dan worden in 1960 de eerste Nederlandse hybriden op praktijkscnaal en in de selectieproeven uitgezaaid en beoor deeld. Het is gebleken dat hybriden, waar een buiten lands ras (met uitzondering van Stuttgarter) als bestuiver had dienst gedaan, ver beneden de ver wachtingen bleven. Hybriden ontstaan uit Neder lands materiaal beantwoordden beter aan het doel. Het kweekwerk van Nederlandse hybride-uien zal ook wanneer de eerste hybriden op de markt zijn, niet beëindigd zijn. Steeds moet er gezocht worden naar betere combinaties en zullen verschil lende hybriden voor verschillende doeleinden go» bru ikt worden. TAE Nederlandse hybriden werden beoordeeld naar goede transporteigenschappen als een goede huid en een hoog droge stof-gehalte, ver der naar uniformiteit, goede produktie, vroeg heid, bewaarbaarheid, ziektegevoeligheid en kleur. In de afgelopen 6 jaar zijn dus de volgende re sultaten geboekt n.l.er is naar mannelijke ste riliteit in Nederlandse uienrassen gezocht, ge vonden en vastgelegd in z.g. Al A2 stammen welke als basismateriaal dienst doen voor de op bouw van een hybride-ras. Dit materiaal werd ter beschikking gesteld aan particuliere kwekers. Er is ervaring en inzicht verkregen omtrent de combinatie geschiktheid van tal van rassen. Par ticuliere kweekbedrijven werden met raad en daad bijgestaan bij het kweken van hybride-ras sen. De verwachting is, dat over enkele jaren de eerste Nederlandse hybride-uien in de praktijk zullen worden uitgezaaid, aldus de inleider.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9