V1 NIEUW BELEID ZATERDAG 22 MAART 1958 Dagelijks Bestuur besprak No. 242,0 Frankering bij abonnement: Terneuzen 3 46e Jaargang ZEEUWS LAHBBOUWBLAD waarin oD^enomen «ymniYrrcn t Awnnnnw maatschappti waarin opgenomen DE BOEREN JEUGD ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M., gehouden op maandag 17 maart 1958 te Goes. r»«s- De Voorzitter, ir. M. A. Geuze, opent de vergadering met een harte lijk woord van welkom tot alle aan wezigen. Hij spreekt de hoop uit, da% de adj.-secretaris, de heer C. P. J. van Iwaarden. spoedig genezen zal zijn van zijn ziekte. MEDEDELINGEN. Akkerbouw. DE heer J. B. Becu deelt mede, dat de minister van Landbouw, nog geen beslissing heeft genomen inza ke <?e prijzen voor tarwe en suiker. Er zal nog een bespreking met het be stuur van het Landbouwschap gehou den worden. Verwacht mag worden dat hier enkele van dezelfde punten aan de orde zullen komen, die h'i de bepaling van de melkprijs aanleiding zijn geweest, tot diep-gaande mermv~s- verschillen tussen de minister en het georganiseerde landbouwbedrijfsle ven. Speciaal wordt gedacht aan de kwestie van de doorberekening van de verhoogde eigenaarslasten en aan het rentepercentage van 4 ia over het in het bedrijf gestoken kapitaal, welk rentepercentage door het L.E.I. volgens afspraak met de vorige minis ter van Landbouw was gesteld op 5. Ook heeft de minister aan het Land. bouwschap de vraag gesteld hoe de mening is over een eventuele garan tie voor een beperkte hoeveelheid sui ker, zulks voor het geval dat de sui- kerproduktie zich zou gaan uitbrei den. De vergadering is van mening dat deze vraag voor de komende oogst 1958 geen nut hoeft, daar van een overproduktie van suiker t.o.v. de eigen consumptie geen sprake is. Slechts wanneer in de toekomst de produktie van Nederlandse suiker de consumptie van het eigen land zou gaan overtreffen, moeten wellicht produktie-beperkende maatregelen overwogen worden, waarbij in ieder geval de voorkeur gegeven zou moe ten worden aan een beperking tot een bepaald areaal. Ten aanzien van de monopoliehef fing deelt de heer Becu mede, dat het Produktschap voor Granen voorstelt deze voor dit jaar te handhaven. Het systeem van gelijke heffingen, zoals dit door ir. Huisman is ontwikkeld zal nader 'door een commissie uit het bedrijfsleven worden bestudeerd. Brouwgerst. HET feit, dat de Nederlandse brou wers een zeker kwantum buiten landse brouwgerst hebben kunnen in voeren, zonder dat dit onder de mono polieheffingen viel, wordt als systeem door de vergadering verworpen. Be sprekingen zullen met de brouwers plaatsvinden, waarbij de belangen van de brouwgerst telers voor oogst 1958 naar voren zullen worden ge bracht. Lijnzaad. CAP het ogenblik komt Argentijnse lijnzaadolie tegen durft pi ngprijzen binnen, waardoor de prijs van het Nederlandse slagzar met 5,50 per 100 kg is gedaald. Dit heeft ook zijn terugslag gehad op de prijzen voor het zaailijnzaad. f)e vergadering zou gaarne zien dat er maatregelen ge troffen werden om een dergelijke prijsval in de toekomst te vermijden. Melkprijs. UITVOERIG spreekt de vergade ring over de gang van zaken bij de vaststelling van de melkprijs voor het melkprijsjaar 1957-1958 door Mi nister Vondeling en bij de behande ling van de melkprijsnota in de Tweede Kamer. Hierbij wordt ook ge sproken over het pachtprijbeleid dat zeer nauw aan deze kwestie is ver bonden. De vergadering is nl. van mening dat het pachtprijspeil mede beïnvloed dient te worden door de prijzen die voor de produkten ge maakt kunnen worden, waarvoor geen regeringsgarantie is vastge steld. De discussies over de nieuwe melkprijs hebben uiteindelijk tot de volgende conclusies geleid. Ie. Het Dagelijks Bestuur is van mening dat de Regering in het ver leden te lang gewacht heeft met het vetpercentage van de melk te verho gen. Nu zou een verhoging van dit percentage tot- 3 of 3Vz c/o ernstige politieke moeilijkheden veroorzaken. Desondanks had een stap tot dit laat ste moeten gebeuren. Het boterover- schot had dan kunnen verdwijnen en de door de Minister aangekondigde beperking van de produktie had in een ander licht gezien kunnen wor den. 2e. Met de aankondiging van een eventuele produktiebeperking wordt door de Minister de nodige onrust verwekt. Jarenlang heeft de Regering mede door middel van de Voorlich tingsdiensten aangedrongen op een zo hoog mogelijke produktie. De fok- lichting van het vee is hieron ge baseerd. De bedrijven hebben hier voor investeringen gedaan. In dit ver band wordt eveneens gedacht aan de akkerbouwsector waar enige jaren geledon nog door de Regering werd aangedrongen op een areaal van 80.000 ha suikerbieten, waar maisren- nen en voedselsilo's werden gebouwd. Een zo plotselinge ommekeer van de bedrijfsvoering op een termijn van 2 weken en terwijl het melkjaar al sinds 1 november loopt, wordt dan ook bijzonder betreurenswaardig ge acht. 3e. Op het punt van de doorbere kening van de verhoogde eigenaars- lasten, welke doorberekening ver leden jaar door de Regering is toe gezegd, schaart het Dagelijks Bestuur zich volledig achter het standpunt van het Landbouwschap. Deze hogere eigenaarslasten gelden immers zeker ook voor de vele eigenaars-gebrui kers en tevens voor die pachters, waarvoor de verhoogde pacht reeds is ingegaan. Gehoopt moet worden dat de in de Tweede Kamer aangeno men motie-Van Koeverden door de Minister zal worden uitgevoerd. 4e. Het "terugbréngen van het rentepercentage voor in het bedrijf gestoken kapitaal van 5 op 4% beschouwt het Bestuur als een een zijdige afwijking door deze Minister van het door zijn voorganger gevoer de beleid, over welk beleid overeen stemming bestond met de georgani seerde landbouw. De tegemoetkoming via het Borgstellingsfonds wordt on voldoende geacht. Overigens merkt het Bestuur op, dat er in de provincie Zeeland nog altijd zeer weinig ge Een nieuwe lente en daar mee een belofte voor de toekomst. Het onderwas waarop de boer van mor gen terugkijkt, zal hem m staat stellen de weg naar de toekomst te effenen. Een belangrijk hulpmiddel hiertoe zal het nieuwe Lager landbouwonderwijs kunnen zijn, waar de Z. L. M. Lagere Landbouw school te Oudelande in sep tember a.s. mee zal begin nen. Op pagina 192 berich ten wij hierover meer. bruik wordt gemaakt van dit Borg stellingsfonds. De Voorzitter zegt toe, hierover een artikel in het Landbouwblad te zullen schrijven. 5e. Het Bestuur betwijfelt' of 10 van het melkverbruik door volle melk zal worden gedekt. Dit is nl. nódig wil de Minister de financiële gevolgen van een verhoogde melk prijssubsidie kunnen opvangen. Het zal voor de landbouw en voor de zui velindustrie in ieder geval zaak zijn, nu de beslissing eenmaal gevallen is, het verbruik van volle melk zoveel mogelijk aan te moedigen. 6e. Bij evt. produktiebeperkende maatregelen zal in ieder geval reke ning moeten worden gehouden met de in de herverkavelingsgebieden heersende omstandigheden. AFDELING GROND- EN PACHT ZAKEN. E Minister heeft het voornemen de Afdeling Grond- en Pachtzaken van zijn Ministerie op te heffen. De ene helft van deze afdeling zal wor den ondergebracht bij de Afdeling Prijzen en de andere helft bij de Cul tuurtechnische Dienst. De vergadering heeft ernstige be zwaren tegen dit voornemen en staat er dan ook volkomen afwijzend te genover, daar zij de grond als een geheel beschouwd en deze de basis is, waarop het landbouwbedrijf rust. Zij is van mening dat deze Afdelmg vooral in een tijd als deze, waarin de strijd om de grond in Nederland ern stige vraagstukken opwerpt, en het pachtprijsbeleid en het grondprijzen- beleid voor de landbouw van vitaal belang zijn, niet gemist kan worden. Op 15 april zal het Tweede Kamerlid, dr. Droesen, de Minister nog over deze kwestie interpelleren. Werkgevers belangen. Nog steeds is er geen beslissing ge nomen over de invoering van de werkclassificatie. De vergadering be sluit in principe medewerking te ver lenen aan de pogingen om tot op richting te komen van een Stichting Bouw Landarbeiderswoningen. Verdroging rond de Braakman. De vergadering wijst de Algemeen Secretaris aan als afgevaardigde naar een bespreking die de Rentmeester van Domeinen, ir. Kluyternaar, zal houden met het Landbouwschap over de verdroging rond de Braakman. UITKOMSTEN BEDRIJVEN SCHOUWEN. De aandacht wordt nogmaals ge vestigd op de grote financiële moei lijkheden waarmede de boeren in het Waterschap Schouwen te kampen hebben. Hun oogsten liggen nu al enige jaren beneden 60 terwijl hun onkosten tot het normale gestegen zijn. De Herstelbewerkingskostenrege- ling biedt voor hen dan ook weinig uitkomst. Besloten wordt hierover een nota op te stellen die met de daar voor in aanmerking komende auto riteiten zal worden besproken. U ienf ederatie. De vergadering besluit de bijdrage voor de Nederlandse Uienfederatie, welke nuttig werk verricht voor het gewas uien te verhogen tot ƒ200,— 's jaars. Benoemingen. Op voorstel van de verschillende commissies van Toezicht, op de Land bouw huishoudscholen worden een aantal voorgestelde dames in deze commissie benoemd. BEZORGING LANDBOUWBLAD. Enige Bestuursleden klagen er over, dat het landbouwblad niet over al op zaterdag bezorgd wordt, hetv geen zeer betreurd wordt. Van de zijde van het Secretariaat zal hiernaar zowel bij de verzender als bij de P. T. T. een onderzoek worden inge steld. De leden wordt verzocht bij niet bezorgin g op zaterdag dit on mid. dellijk aan het Secretariaat te melden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1