Van Boerderij en Organisatie 176 SCHOUWEN EN DITVELAND. 9 maart, ZO langzamerhand gaat het er naar uitzien, dat het een moeilijk voor jaar wordt. De grond is zeer nat en de structuur laat op dit ogenblik veel te wensen over. Op de lichte gronden kon een begin worden gemaakt met het. kunstmest - strooien. Eiders moet dit nog gebeuren en er moet in een korte tijd straks veel werk worden verzet. Wanneer we de kunstmeststoffen, zoals de fosfaat en kali gemengd uit strooien, geeft dit, naast een arbeids besparing, ook minder kans op ver slechtering van de structuur. We hoe ven dan geen twee keer te strooien. Verder kunnen we alleen hopen dat dc zomer ons goed gezind zal zijn. De waarschuwing: Begint niet te vroeg, is echter noodzakelijk. Iedere zomer mislukken veel gewas sen, die te vroeg en in een slechte structuur zijn gezaaid. Wanneer Uw grond nog niet goed is, laat buurman dan rustig zijn gang gaan. Begin alleen, wanneer men U niet meer met Uw zaaimachine van het land moet slepen. De basis van een goed produkt ligt in de beginontwikkeling. Zaaizaad dat in koude en- natte grond wordt ge zaaid, geeft zwakke plantjes. Wanneer- deze plantjes drie weken kwijnen, kun nen we onze rekening wel opnieuw maken. Het lijkt allemaal zo eenvoudig, maar er wordt veel tegen gezondigd. Wanneer men door een week te wach ten tijd te kort komt, haalt men deze tijd met behulp van een loonwerker zeker in. Gerst b.v. wordt vooral op de slecht ste percelen gezaaid. Waarom dit al eind maart moet gebeuren is onbe grijpelijk. Vooral omdat gerst, dat half april wordt gezaaid vaak een betere opkomst geeft. Dit geldt uiter aard voor de geïnundeerde en of ver kavelde percelen met slechte structuur. En, zeker voor onze gronden, is het niet verantwoord om zaaizaad te ge bruiken dat niet ontsmet is. Het is te hopen dat iedereen straks in zijn graangewassen een groenbe- mestingsgewas zaait. Dit komt de organische stof voorzie ning in de grond en dus de structuur, ten goede. Vijftien kg hopperups per ha is reeds voldoende. Daarbij hebben wij allen met dezelfde moeilijkheden te kampen. We zullen dan ook moeten meewerken om onze gronden weer gezond te krijgen. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 10 maart. T T OE WEL wij heden 10 maart schril- ven, ziet het er nog niet naar uit, dat we spoedig in de voorjaarsdrukte zullen zitten. En toch hebben we ons laten vertellen dat er al gerst gezaaid zou zijn in de afgelopen week. Onder de huidige omstandigheden naar onze mening wel wat aan de vroege kant. Van onze collega's krijgen we de in druk dat er steeds toenemende belang stelling bestaat voor de graszaadteelt. De uitkomsten van deze teelt warrti hier in het afgelopen jaar niet slecht te noemen. Dit zal dan ook mede de reden zijn dat meerderen hun schroom voor het onbekende hebben overwon nen, en er toe overgingen een blokje graszaad te contracteren. Naar het zich laat aanzien zijn ook de perspectie ven voor deze teelt in de komende jaren vrij goed. Wellicht kan dit ook gezegd worden voor de blauwmaanzaadteelt. De vraag naar goede consumptiekwaliteiten neemt de laatste jaren toe. Wij menen te mogen constateren dat ook meer blauwmaanzaad gezaaid zal worden dan voorheen. Overigens verwachten we niet veel verschuivingen in onze bouwplannen. Misschien iets minder aardappelen en minder bonen. De financiële uitkom sten van de bonen waren de laatste jaren niet best tengevolge van de veel WALCHEREN. 11 maart. NOO RD- BEVELAND. 11 maart. TT ET is een rare tegenvaller, deze sneeuwboel. Verleden week was de grond als aardig op stap, om op te rij pen en op enkele plaatsen was men zelfs al eens proberenderwijs bezig, hoewel we toch nog liever even had den gewacht. Vroeg zaaien is voor vele gewassen wel goed, maar de grond moet toch eerst voldoende uitgerijpt zijn, zodat ze wil verkruimelen tot een goed zaaibed. Het ziet er wel naar uit, dat het deze week in elk geval niets meer zal wor den met uitrijden, wat betekent, dat het geen vroeg voorjaar zal worden. Als we het oor zo eens te luisteren leggen, kunnen we een grof beeld van het areaal der verschillende gewassen krijgen. Blauwmaanzaad zal er nog al al vrij lage opbrengsten en de zeer matige kwaliteit. In de afgelopen week hebben we onze tarwe en weiden reeds stikstof gegeven. Super en kali, voorzover nodig, gaven we reeds vroeger. Van de zijde van de Voorlichtingsdienst werd ons er op ge-, wezen dat het aantal gevallen van kop- ziekte op Tholen toeneemt. Voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de hoge kali-toestand op verschillende wei den. Daarom wordt aangeraden, de kalibemesting voor de weiden niet te ruim te nemen. En als men kali geeft, deze te verstrekken in de vorm van laagprocentige kalizouten, vooral K 20. De kalium-natrium verhouding ligt hier gunstig om kopziekte te voor komen. Al" EESTAL is er in de nieuwe polders ■1-*-*- omtrent half maart al flink wat ingezaaid, maar daar is nu nog geen kans op geweest. Het gevolg hiervan is onvermijdelijk, dat straks weer veel werk tegelijk moet gebeuren, werk dat anders veel beter verdeeld zou kunnen worden. Maar toch is deze vorstperiode ook weer welkom, omdat door deze vox-st de structuur van het land weer stukken beter kan worden. Na deze natte win ter had de structuur veel geleden voor al op de kalkarme gronden. Door het los vriezen van de bovenlaag kost het voorjaarswerk met de egge veel minder uren en speciaal voor de fijne zaden kan een beter zaaibed worden bereid. Nu de kunstmestbestellingen aan de orde van de dag zijn, vragen vele col lega's zich af of zij ook mengmest- stoffen zullen aankopen. Deze meng- meststoffen kunnen belangrijke arbeids- Ixesparingen geven bij het uitstrooien in het voorjaar, omdat men alles in één keer kan geven. Tegenover dit voor deel en nog andere, staan echter ook enige nadelen. Vooral de prijs per kg stikstof, fosfor en kali is in mengmest- stoffen als regel hogeT dan in de enkel voudige kunstmestsoorten. Wanneer men de prijzen van de enkelvoudige meststoffen doorberekent in de meng- meststoffen, dan blijkt dat de meng- meststoffen in prijs per 100 kg ongeveer 5 a 6 gulden boven de aldus berekende prijs liggen. Verder is de arbeidsbesparing alleen van waarde indien er ook minder loon wordt uitgegeven, of de vrijkomende uren op andere wijze nuttig kunnen worden aangewend. Aangezien wij van elk perceel een bemestingsadvies van de R. L. V. D. hebben is het niet eenvoudig om tel kens een passende mengmest aan te schaffen. Tal van mengmesten zullen er dan besteld moeten worden, waar door het gehele bemestingsplan er niet eenvoudiger op wordt. Hoe groter het arbeidsprobleem wordt, des te eerder zullen we deze duurdere mengmeststoffen gebruiken. Een uitzondering, maakt de ammoniak- fosfaatsalpeter, omdat deze bovendien goedkojrer is per kg dan alle andere meststoffen. Deze meststof wordt reeds algemeen toegepast, en voldoet uitste kend, meestal aangevuld met kalk- ammonsalpeter. wat meer komen, aangemoedigd door de vrij goede prjjzen van de laatste jaren. Wij lazen in de marktberichten, dat er thans voor de volgende oogst al 147,50 wordt geboden, wat bij een goede opbrengst de teelt in elk geval rendabel doet zijn. Het areaal aardappels in de binnen- polders zal niet noemenswaard ver anderen, maar in de zwaardere buiten polders schatten we er in elk geval 25 minder dan anders. Het areaal vlas zal zich niet veel wijzigen, mis schien een kleine teruggang, maar dit b nog niet zeker. Ook de oppervlakte erwten zal niet belangrijk veranderen De schokkers zullen zich uitbreiden ten koste van de kleine groene, hoewel dit toch nog wel wat zal meevallen, omdat men eigenlijk elkaar bang heeft ge maakt. Ook de suikerbiet, voor velen hei „geraamte" iri het bouwplan, zal naar oppervlakte ongeveer gelijk blij ven. Van wintertarwe ligt er op dit eiland volgens het jaarverslag van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting 602 ha. van kar wij 38 ha en 34 ha lucerne. Bovendien ligt er nog onge veer 30 ha graszaad om dit jaar ie oogsten. Het volgend jaar zal dit lig gen rond de 200 ha, voor ongeveer 75 roodzwenk en de rest veldbeemd. Velen hebben de toevlucht genomen tot deze nieuweling, vooral nu heel veel gewassen ons de laatste jaren fi nancieel in de steek laten. Misschien wel ten overvloede herin neren wij hier nog aan de vergadering, die maandag a.s. in „De Korenbeurs" wordt belegd en waar de heren Wester hof en Van 't Leven zullen spreken over de gevolgen van het Drie-eilan denplan voor de waterbeheersing op Noord-Beveland. De vergadering be gint om 7 uur. ZIT D - BE VEL AN D. 11 maart. HET artikel over de teelt van blauw maanzaad van Ir. Van Roon dat vorige week in ons blad werd afge drukt, zal zeker door velen van ons met belangstelling zijn gelezen. De teelt van fijne zaden is de laatste jaren toegenomen. Werd dit voor de grotere bedrijven dikwijls in de teelt van karwijzaad gezocht, op de klei nere bedrijven nam de teelt van blauw maanzaad toe. In totaal werd in 1957 ruim 500 ha blauwmaanzaad in ons ge bied verbouwd. Te verwachten valt dat dit jaar ook op de grotere bedrijven meer blauwmaanzaad geteeld zal wor den. Wanneer geschreven wordt dat men blauwmaanzaad dikwijls als een nood- gewas ziet, dan mag dat landelijk het geval zijn. voor ons gebied gaat dit niet op. Zeker zal dit wel eens voor komen, regel is het echter beslist niet. Blauwmaanzaad neemt in de arbeids verdeling geen gunstige plaats in. Het dunnen dat in mei plaats heeft, valt samen met het doorslaan en op één zet ten van de bieten-, dat op zichzelf reeds een arbeidstop veroorzaakt. Op ver schillende manieren is de laatste jaren getracht van het handwerk af te komen door b.v. met de wiedmachine dwars op de rijen een groot gedeelte van de planten weg te schoffelen. De resultaten die hiermee worden bereikt zijn dikwijls weinig bevredigend. Er blijven te veel planten bij elkaar staan; ten koste van de opbrengst. De laatste jaren is ook gebruik gemaakt van de rijendunner met belangrijker beter re sultaten. Deze machines zijn echter nog niet algemeen op de bedrijven, zo dat het gebruik beperkt blijft tot en kele bedrijven, zij het dat op verschil lende plaatsen dit werk door een loon werker kan worden verricht. Wanneer nu blijkt dat met behulp van mengen met hopperupszaad goede resultaten verkregen zijn, is het niet te verwonderen dat hiervoor belangstel ling bestaat. Het zal dan ook door ver schillende telers dit jaar worden toe gepast. Ontmenging heeft niet plaats, terwijl ieder zaaisysteem hiervoor gebruikt kan worden. Wanneer een goed zaai bed gemaakt kan worden is het ver antwoord, 1 kg zaad per ha, samen met 15 kg hopperupszaad te verzaaien. De graszaadteelt zal belangrijk toe nemen. De goede resultaten die m. r deze teelt bereikt zijn, maar vooral ook de grote activiteit van contia -jterende firma's heeft dit in de hand g werkt. Het meest is veldbeemd en in min dere mate rood/Avenltgras gecontrac teerd. Veldbeemd was wat de prijs be treft de laatste jaren een goede teelt, terwijl op vlug verdrogende grond als ook in kalkxijke, goed ontwaterde pol ders, waar weinig last van straatgras ondervonden woxxlt, een ode op brengst en een goed produkt verwacht mag worden. Op de meer vochtige grord, waar bovendien straatgewas tot de meest voorkomende onkruiden te' oort, is roodzwenk beter op zijn plaats. Veld beemd ligt gunstig in de werkve deling. De oogst die in begin juli valt komt >p een gunstige tijd. Als dekvrucht voor deze gr~ soorten kan naast erwten en vlas ook 1 'auw- maarxzaad worden gebruikt. Worlt blauwmaanzaad als dekvrucht gebruikt dan kan dit ook met het graszaad ge mengd worden. Hierbij heeft ontmenging echter wel plaats, zodat het dan gewenst is kleine hoeveelheden tegelijk in de mr ri'ne te gooien. Dit overzicht staat reeds in het teken van de nieuwe oogst. Te-wijl we dit schrijven ligt er echter nc steeds sneeuw op de akkers en mcc'en we nog geduld betrachten om met het voor jaarswerk te kunnen beginnen. Morgen houdt het protestantse volks deel Biddag. Er zal dan een zegen worden gevraagd voor gewas en arbeid. Een dag waarin wij ook worden opge wekt om. ondanks sombere voorud- zichten, niet 'nieuwe moed, arhe'dslust en vertrouwen het nieuwe oogstjaar tegemoet te gaan. WEST ZEE! WS-VLAANDEREN. 11 maart. Een ieder verkeerde in de veronder stelling dat we afgelopen maandag -zou den kunnen uitrijden, om met de vooi'- jaarsuitzaai te kxmnen beginnr maar de sneeuwval heelt op deze verwach tingen voorlopig een domper gezet. Toch is het beter, dat we een week later kunnen beginnen en dan aan de gang kunnen blijven. Een vroeg voorjaar heeft in vele op zichten veel voor op een laat voorjaar. Hoewel de opbrengsten hiervan niet afhankelijk hoeven te zijn is het uit een oogpunt, van werkverdeling veel gun stiger. Dezelfde hoeveelheid werk xnoet gebeuren, en dat kan over een 'angere periode uitgesmeerd worden. Toch is het nog mogelijk om evenals vorig jaar, de aardappels en dc bieten ook nog in deze maand in de grond te krijgen. We hadden vorige week nog een in teressante demonstratie, welke door de R. L.V. D. was georganiseerd. Er werd een overzicht gegeven van de diverse combinatiemogelijkheden, het afstellen en afdraaien van zaaiinachines en of wiedmachines enz. Een drukke en goede demonstratie. Als sluitstuk van het winterseizoen ir« de organisatie kunnen we terugzien op een goed bezochte voorjaarsverga- dering in onze Kring. Het bezwaar, dat de sfeer in een ver gadering wel eens wat wil verminde ren wanneer diverse verkiezingen plaats moeten vinden, werd volop goed ge maakt door de zèer boeiende lezing van Ir. De Bruin van de P. D. in Wagenin- gen. Op een verrassend nuchtere en prak tische manier heeft hij ons wederom eens geconfronteerd met alle mogeliji'- heden en moeilijkheden die de gehele ziektebestrijding in ons bedrijf ook '>i de toekomst zal hebben. Als hoofdlijnen stelde de spreker diverse punten aan de orde welke naar zijn mening in eerste instantie niet verwaarloosd mogen worden, zoals het stellen van de hoogst mogelijke eisen van de cultuurtoestand van de bodem, de bestrijdingen objectief uit te voeren. Als we deze factoren kunnen uitbuiten zullen we ongetwijfeld nog een groter rendement uit onze bestiijding kunnen halen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4