C r 1 VERONTRUSTENDE VERTROUWENS CRISIS OVERZICHT H' Zitdagen Boekhoud- bureau BEROEP OP DE KROON TOEGEWEZEN No. 2419. Frankerinff bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 15 MAART 1958 46e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENfEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPRIf de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND rET is half maart en de winter heeft ingezet. Geheel W.-Europa heeft te lijden van een koudegolf, waardoor van vroeg zaaien nergens sprake is.. De boer wacht af. Hij is ge wend aan de wisselvalligheden van hei weer en weet dat' gelamenteer jiem toch niet helpt. Zijn bouwplan is gereed. Zijn zaaizaden zijn gekocht. Zijn machines staan klaar. Zodra het kan zal hij zijn plicht gaan vervullen in de hoop op een goed resultaat. Ook op het gebied van het land bouwbeleid wachten wij, op het ogen. blik dat wij dit schrijven, af. De nieu we Minister van Landbouw heeft zijn eerste beslissingen wereldkundig ge maakt. De georganiseerde landbouw heeft in het overleg met de bewinds man het uiterste gedaan om hem op andere gedachten te brengen. Hij is desondanks zijn eigen weg gegaan. Afspraken, gemaakt met dezelfde regering, als waarin hij de heer Mansholt is komen vervangen, inzake doorberekening van hogere eigenaarslasten en rentestandaard, heeft hij terzijde geschoven. Terwijl het melkprijsjaar reeds vier maanden aan de gang is het loopt immers van november tot november heeft hij niet alleen de noodzaak van pro- duktiebeperking aan de orde gesteld, maar wil hij deze door zijn prijsbeleid meteen maar bevorderen ook. Daarbij bewijzende dat hij een theoretische instelling heeft in plaats van een praktische, iets waarvoor wij van het begin af aan bevreesd zijn geweest. Wij kenden hem immers door zijn be togen als Kamerlid en voor de radio. TWEEDE KAMER MOET UITSPRAAK DOEN. SLECHTS de volksvertegenwoordi ging, aan wie Dr. Vondeling als Minister verantwoording voor zijn be. leid heeft af te leggen, kan zijn geno men beslissing ten aanzien van de melkprijs en het zuivelafzetbeleid, r.og ten gunste van de melkveehouders gewijzigd krijgen. Het melkprijsdebat in de Tweede Kamer moet, terwijl wij dit schrijven, nog plaats vinden, maar is, als de lezers van deze kolommen dit onder ogen krijgen reeds achter de rug. Het zal de eerste maal zijn, dat de nieuwe bewindsman zich zal hebben te meten met een sterke en felle oppositie. De vraag in hoeverre hij zijn zin zal krijgen ligt voorname lijk in het politieke vlak en wij me- Terneuzen: Woensdag 19 maart in hotel „Des Pays Bas". Oostburg: Woensdag 19 maart in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 20 maart in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 20 maart in café „De Eendracht". St. Philipsland: Zaterdag 22 maart' in hotel „De Druiven tros". Tholen: Zaterdag 22 maart in hotel „Hof van Holland". nen, dat het weinig zin heeft de kan sen over de afloop hier te bespreken. Te meer omdat, wanneer dit blad verschijnt, de beslissing gevallen is en de dagbladen hier zeker de nodige aandacht aan zullen hebben besteed. Wel heeft de georganiseerde land bouw, die unaniem grote bezwaren heeft tegen de door Minister Vonde ling genomen beslissingen, gezorgd, dat de leden van de Tweede Kamer op de meest uitgebreide manier zijn in gelicht en voorgelicht over deze be zwaren. Het Landbouwschap heeft reeds einde vorige week een uitvoerig schrijven gestuurd aan alle leden van de Tweede en Eerste Kamer met de nodige argumenten. Elders in dit nummer vindt men daarvan een uit treksel. Daarnaast heeft onze eigen organi satie. het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (K. N. L. C.) een extra vergadering van het Hoofdbe stuur belegd en aldaar besloten, een brief tot diezelfde Kamerleden te richten, waarin de bezwaren van het Landbouwschap in het kort worden onderstreept en waarin er tevens op gewezen wordt, dat samenwerking in het belang van onze Nederlandse landbouw met deze Minister welhaast onmogelijk wordt, indien hij er niet' in slaagt het thans verloren vertrouwen van de boerenstand, te herwinnen. Ook van dit schrijven kunnen de lezers van ons blad or> pagina 175 van dit nummer kennis nemen. VERTEOUWEN EEN BELANGRIJK IETS. A T.T.E landbouwbladen hebben in hun nummers van de vorige week heftig gereageerd op de besluiten ten aanzien van de melkprijs. Het is voor al de wijziging van koers, midden in het melkprijsjaar, die verontwaardi ging heeft gewekt. Daarnaast' dient men te bedenken, dat de vaststelling van de tarwe- en suikerprijs nog moet plaats hebben. Na het volkomen doorvoeren door de Veertig jaar Landbouwhogeschool. In deze tijd ontwikkelde zich in Wageningen een centriun van wereldformaat. Op de foto een deel van de boerderij behorende bij het laboratorium voor fysiologie der dieren. Zie ook pagina 178. Minister van zijn eigen zienswijze, kunnen wij ten aanzien van deze voor de akkerbouwsector zo uiterst be langrijke beslissingen verre van ge rust zijn. Wij kunnen ons namelijk niet voorstellen dat de heer Vonde ling zijn theorieën omtrent hoogte pachtprijzen en rentepercentage plot- seling laat schieten. Afgezien van onze ernstige bezwa ren tegen de nieuwe melkprijs en het nieuwe zuivelbeleid, is onze grootste verontrusting veroorzaakt door het feit, dat de nieuwe Minister volledig gefaald heeft het vertrouwen van de boeren en hun organisaties te win nen. Men begrijpe ons hierbij goed. Natuurlijk bedoelen wij met 't boven staande geenszins, dat een nieuwe Minister het vertrouwen van de boe renstand moet winnen, door hoge prij zen vast te stellen. Maar wij hebben sterk de indruk, dat Dr. Vondeling hetzij vergeten heeft, dat het voor hem van belang is en in de toekomst kan zijn, het ver- trouwen te hebben van het landbouw bedrijfsleven, hetzij liever het vertrou. wen heeft van andere delen van ons Landbouwschap in gcl^k gesteld BIJ Koninklijk Besluit van 22 februari is door de Kroon goedgunstig beschikt over het beroep dat het Landbouwschap op 14 augustus 1956 indiende om een contributie-aftrek voor de leden van de daartoe aangewezen organisaties, van 70 toe te staan. De Sociaal Economische Raad weigerde namelijk op 13 juli 1956 goedkeuring te verlenen aan de Algemene Heffingsverordening 1956 van het Landbouwschap omdat in deze heffingsverordening rekening was gehouden met' een contributie- aftrek van 70 De S. E. R. achtte namelijk een aftrekpercentage hoger dan 50 niet toelaatbaar. Het is zeer verheugend dat de Kroon de zienswijze van het Landbouw schap volgde en het door deze beslissing mogelijk maakt van de leden van de daartoe aangewezen organisaties, waaronder ook de Z. L. M., een contributie-aftrek van 70 toe te staan. Het praktische resultaat van deze beslissing is, dat geen aanvullende aanslag op de algemene heffing 1956 zal volgen. Was het beroep afgewezen dan was het Landbouwschap verplicht ge weest, een aanvullende heffing op te leggen. De Algemene Heffingsver ordening 1957 kan bovendien nu ter goedkeuring aan de S. E. R. worden gezonden. Bij goedkeuring van deze verordening staat vast dat de con tributie-aftrek ook in dat jaar voor aangeslotenen 70 van de con tributie met een maximum van de helft van de heffing zal bedragen. Bij de veel besproken en gelaakte aanslag 1956/1957 kon deze aftrek niet worden toegepast. Het te veel betaalde zal worden teruggestort of verrekend bij de heffing voor 1958 die deze zomer zal worden verzonden. volk. Wil hij in de toekomst* een land bouwbeleid voeren, dat zowel in het belang is van ons land en volk als in het belang van de landbouwende bevolking, dan zal hij ongetwijfeld verschillende maatregelen moeten treffen. Wij denken hierbij aan het structuurbeleid, aan maatregelen om de produktie af te stemmen op de afzetmogelijkheden enz. Deze noodzakelijke maatregelen zul len in de praktijk pas slagen, wanneer het grootste deel van de boeren de noodzaak ervan inziet en medewer king aan de uitvoering verschaft. Maar voor dit begrip is in de eerste plaats vertrouwen nodig. Als een zieke zijn dokter niet ver trouwt, zullen de door deze laatste voorgeschreven geneesmiddelen wei nig baat brengen, Dr. Vondeling is ongetwijfeld een knappe theoreticus. Een belangrijk onderdeel van zijn taak als Minister in een moeilijke tijd is échter me: het landbouwbedrijfsleven tot overeen, stemming te geraken over de denk beelden, opdat hij deze in de praktijk ook kan uitvoeren. Slechts door open te staan voor denkbeelden en inzichten van dit be drijfsleven, door het nakomen van ge. maakte afspraken en door een open gesprek over liet maken van nieuwe afspraken, waarbij de verschillende standpunten tegen elkaar worden af gewogen, kan dit zo hoog nodige ver trouwen gewonnen worden. En daar mede de medewerking van dit land bouwbedrijfsleven, hetwelk in het verleden steeds blijk heeft gegeven zijn plicht tegenover land en volk te verstaan. De eerste beslissingen van de heer Vondeling hebben sterk de indruk ge wekt, dat hij het bovenstaande uit het oog heeft verloren. Zij zijn te eenzijdig genomen. Zij verraden te openlijk zijn denkbeelden, die hij veel beter in de loop van dit jaar in een open gesprek met de georganiseerde landbouw had kunnen bespreken. Het gezegde „haastige spoed is zelden goed" geldt zeker voor een nieuwe Minister. Wij hopen geenszins, dat de bewinds. man in de komende tijd de voor hem noodzakelijke steun van het land- bouwbedrijfsleven zal moeten missen. De schade zou aan beide zijden te Zie verder volgende pagina

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1