DEZE TIJD Wen ken RADIO 183 NOGMAALS HET GRONDONDERZOEK Onder de Tuinbouwlantaarn Korte zomergerst i N deze rubriek hebben wij reeds verschillende keren de aandacht gevraagd voor het grond onderzoek. Zoals bekend is, kan alleen een hoge op brengst van de gewassen worden verwacht, indien deze gedurende de groeiperiode over voldoende voedingsstoffen beschikken. Als de andere groeifaktoren even buiten beschou wing worden gelaten, lijkt het' wel erg gemakkelijk om een goede opbrengst te verkrijgen, vooral met het devies: „Gebruik veel kunstmest, dan komt de rest wel in orde." Kunstmest is echter duur. Boven- dien bestaat het gevaar bij genoemde handelwijze, dat door de zware, soms ook wel eenzijdige bemes tingen, verkeerde verhoudingen teissen de voedings elementen ontstaan, die zich op de duur wreken door gebreksverschijnselen, vooral ten aanzien van de sporenelementen. Goed bemesten is dus zeker niet in alle gevallen veel bemesten. Dit is een regel die wij toch wel zeer nadrukkelijk naar voren zouden willen bren gen. Nu is het ook wel genoeg bekend dat het toe dienen van de juiste bemesting alleen maar moge lijk is na grondonderzoek. Dan immers weet men als kweker de hoeveelheid voor de planten opneem bare voedingsstoffen die het bemonsterde perceel bevat. Bovendien kunnen wij ook de behoefte weten van het te verbouwen gewas. Hierdoor zijn we in staat met behulp van de assistenten van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst, die het1 advies uitbrengen, een bemestingsplan op te stellen. Een volledig onderzoek, waarvan de uitslag drie tot vijf jaar geldig is, kost ƒ14,80 per perceel, dat is dus onge veer 3,per jaar. Het is wel onnodig om te zeggen dat deze kosten in geen verhouding staan tot de voordelen die er aan verbonden kunnen zijn. Wij brengen dit alles deze week nog eens in het bijzonder in herinnering omdat het Bed rijf slabora torium voor Grond- en Gewas-onderzoek in de pe riode van 1 maart tot 5 juli a.s. een korting geeft van 15 op a!Je binnengekomen grondmonsters voor minstens standaard-onderzoek. Dit betekent een geldelijk voordeel van ruim 2,per monster voor normaal standaard-onderzoek. Wij menen dat het wel niet noodzakelijk is ver der te schrijven over de vele voordelen die verbon den zijn aan het onderzoek van de grond. Voor in lichtingen over dit alles kan men zich wenden tot de assistenten van de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst of tot het kantoor van deze dienst dat is ge vestigd Ravelijn de Groene Jager te Goes. Wij hopen dat iedere lezer van deze rubriek over tuigd zal zijn van de waarde van dit onderzoek en dienovereenkomstig dan ook zal handelen. WERKZAAMHEDEN IN KLEINFRU1TTEELT ~\TERVOLGENS willen wij het deze week hebben over de werkzaamheden voor de kleinfruitteler en dan denken wij in ht bijzonder aan de telers van frambozen en bramen. De frambozen gaan zich reeds ontwikkelen en het is nu de beste tijd om over te gaan tot het aan binden van de scheuten. Om te beginnen is het noodzakelijk dat er in de frambozenrijen goed steunmateriaal aanwezig is. Lange tijd zijn hiervoor tvilgenpalen gebruikt maar dit valt niet aan te be- irelen. De palen gaan groeien en ze roven voedsel aan de bodem. Bovendien vragen ze veel onder houd. Ook kunnen er verschillende insecten en zwammen op leven en dan spreken we nog maar niet eens van het nadeel dat de wilgenkronen licht aan het frambozenperceel ontnemen. Daarom geloven wij ook dat we er van uit moeten gaan dat de tijd van levende palen in de frambozen- percelen voorbij is. (Advertentie.) C.B.-rassen zijn oogstzekere rassen <Je nieuwe brouwgerst met internationale vermaardheid. Origineel zaad en 1e nabouw uit voorraad leverbaar. CENTRAAL BUREAU 'm troon mimi uj. toTttro»» Veel meer geschikt zijn de gekreosoteerde palen of eventueel betonpalen. We moeten toegeven dat deze heel wat duurder van aanschaf zijn maar ze gaan ook veel langer mee en bovendien hebben ze niet de eerder genoemde grote bezwaren van levend materiaal. De tussenpalen dienen 56 meter uit elkaar te staan en zeker niet meer. De lengte dient' ongeveer 22Vz meter te bedragen. De palen kun nen dan V2 meter in de grond. Op twee, verschillende hoogten worden draden aan de palen bevestigd. Deze hoogte is afhankelijk van de lengte van het gewas. Het verdient aanbeveling om de bovenste draad niet hoger te spannen dan op IV2 meter. Op een hoogte van ongeveer 75 cm moet dan eveneens een draad komen. Wij staan iets uitvoeriger stil bij' dit steunmate- riaal omdat hieraan nog maar al te dikwijls onvol doende aandacht wordt geschonken. Het vorig jaar zijn weer veel frambozen aange plant en in de komende weken zal op deze percelen het steunmateriaal worden aangebracht. Dit dient goed en afdoende te gebeuren en daarom zouden we zeggen: „Beslist- geen levend materiaal". Als de draden op de gewenste hoogte zijn aangebracht dan kan het aanbinden beginnen. De kortere stengels die niet tot aan de bovenste draad komen, worden enkel aan de onderste draad vastgebonden. De lange stengels worden vastgemaakt aan de beide draden. Als bindmateriaal wordt dikwijls wilge teen gebruikt, maar de laatste jaren neemt ook het' gebruik van touw sterk toe. Dit kan onder verschil lende omstandigheden zeer goed werken. Als het goed gebeurt met touw, is het onmogelijk dat de stengels later gaan verschuiven, felke stengel dient afzonderlijk te worden aangebonden en per meter heeft' men ongeveer 5 tot 6 stengels nodig. Het ver dient aanbeveling om met het aanbinden niet te laat, maar toch ook vooral niet al te vroeg te be ginnen. Als men namelijk reeds zeer vroeg aanbindt is er de mogelijkheid dat er later stengels terugvallen (door stengelziekten) waardoor kale plekken ont staan, wat bij iets later aanbinden misschien voor komen had kunnen worden. Toch is het evenmin raadzaam, nog aan te gaan binden wanneer de stengels reeds zeer ver zijn ontwikkeld. In deze zal de gulden middenweg bewandeld moeten worden. De top van de stengel dient afgeknipt te worden op ongeveer 5 cm boven de draad. BRAMEN. WAT wij schreven van het steunmateriaal voor w frambozen geldt eveneens voor bramen. Ook hier dienen de palen om de vijf meter geplaatst te worden. Bij frambozen hebben wij echter maar twee draden nodig, terwijl het aanbeveling verdient, er bij bramen drie te nemen. De eerste draad komt dan op ongeveer 80 cm boven de grond. De tweede op 1.25 meter en de derde op 1,75 meter. De draden dienen voor het aanbinden van de scheuten zo strak mogelijk ge spannen te worden. Dat geldt trouwens evengoed voor de frambozen. Als men bramen gaat aanbinden en dat kan nu ook reeds gebeuren dan is het in de eerste plaats nodig dat wordt gezorgd een zo gunstig mo gelijke belichting te verkrijgen. Het is niet een voudig, in een artikel als dit een pasklaar schema voor het aanbinden van bramen te geven maar wij willen toch wel waarschuwen voor hot aanbinden van teveel scheuten. Het kan soms in het voorjaar wel een beetje kaal lijken als de scheuten nog niet zijn uitgelopen, maar als men teveel aanbindt dan komt onherroepelijk de belichting in het gedrang en dit gaat ten koste van de opbrengst. Als men flink ontwikkelde planten heeft, kan men volstaan met het aanbinden van 4 scheuten per plant. Ook bij bramen dient de top ingesnoeid te worden op ongeveer 5 cm boven de bovenste draad. Het aanbinden van bramen is lang niet eenvou dig. Het is eigenlijk werk dat zeer moeilijk alleen kan worden gedaan. Er is dan ook alles voor te zeg gen dat men op eenmansbedrijven elkaar helpt en dat' zo de ene bramenkweker de andere dus helpt bij het aanbinden. Bij het vastmaken van de scheuten menen wij de voorkeur te moeten geven aan wilgenteen boven touw. Dit laat zich namelijk veel gemakkelijker ver wijderen. Als men in de komende weken nog frambozen of bramen zou willen planten,, dan is dat nog mogelijk. Het moet echter wel vlug gebeuren: Indien het maar enigszins mogelijk is dienen de rijen noord zuid te lopen. Alleen dan wordt een zo goed moge lijke belichting verkregen. In dit verband willen wij ook wel de aandacht vestigen op de noodzaak van goede windbeschut- ting zowel bij frambozen als bij bramen. Als men gaat planten dan moet hieraan toch wel alle aan dacht worden geschonken. Zeker geldt dat voor bramen die immers worden geplukt tot diep in het najaar en najaarsstormen hebben al meer dan eens grote schade veroorzaakt' in de bramenpercelen. Het schoffelen van graszaad in het voorjaar is funest. Niet alleen moet elk uur dat men sehof. feit worden betaald, maar ook geeft schoffelen in het voorjaar opbrengstvermindering. Proeven heb ben aangetoond dat' de opbrengstderving voor som mige grassen zelfs wel 20 c/o tot 30 kan bedra gen. Vooral Ruw- en Veldbcemd die een oppervlak kige beworteling hebben, zijn voor schoffelen zeer gevoelig. Fosfaat-ammonsalpeter is' een goedkope mest stof. Deze meststof is daarom uitstekend geschikt om de fosfaattoestand van Uw grond op peil te houden. De meststof goed door de grond werken na uit strooien, zodat de korrels goed met vochtige grond in aanmerking komen, zal zowel de opname van het fosfaat als de stikstof bevorderen. Kijk bij de aanschaf van isolatoren voor Uw elec. trische weideafrastering niet op één of twee cent, maar kies isolatoren die het minste stroomverlies geven. Een isolator, waarvan een groot vlak niet nat kan worden, is het duurste in aanschaf, maar het goedkoopste in gebruik. Wordt de gehele isola tor vochtig, dan wordt de stroom via de paal naar de grond geleid. Hoeveel stikstof vraagt tarwe onder normale omstandigheden op kleigrond per ha? Capelle Des- prez en Heines VII 400 kg kalkammonsalpeter. Mado, Panter en Staring 350 kg. Carstens VI, Dippe's Triumph, Flamingo en Leda 250 kg. Is Uw grond erg vruchtbaar dan is 100200 kg per ha minder nodig. Dit zijn slechts verhoudingsgetallen. Blijf aan de zuinige kant. Tot half mei kunt U zo nodig altijd nog wat bijgeven. Een boer was het gepruts met slechte voerbak ken voor kippen zat en kocht een flinke goede voe derbak aan. Per 100 kippen voerde hij hierna 50 kg ochtendvoer 2 dagen langer. Wat mag in zo'n geval een goede voerbak wel niet' kosten? Op menig bedrijf kan hieraan nog veel verbeterd worden. Stop met deze voederwijze. Smijt niet lan ger Uw geld, maar de slechte voederbak weg. Lakschurft op aardappelknollen is een ziekte, die de laatste jaren plaatselijk vrij sterk toeneemt. Door ontsmetting van de knollen is deze lakschurft! goed te verwijderen. Het is echter bekend, dat een gift verse stalmest in het voorjaar de aantasting bevordert. Wanneer nu nog voor de aardappelen op zandgrond stalmest moet worden onderge- ploegd, is men te laat'. Bewaar deze stalmest maar tot het najaar. Phytophthora is één van de meest gevreesde ziekten bij de aardappelteelt. Een prima bemes tingsbron vormt de opslag t*an de knollen, die tij. dens het sorteren van de aardappelen achteloos werden weg gesmeten. Vernietig uil'gesorteerde zieke phytophthora- knollen door ze in een kuil te begraven. Doe het nu direkt, warrt: straks als het drukker wordt, vergeet men dergelijke karweitjes zo ge makkelijk. De structuur laat op vele percelen nogal te wen sen over. De schuld wordt in vele gevallen ten on- rechte op de herverkaveling geschoven. In de mees te gevallen ligt de schuld echter bij de boer. Door een goede organische bemesting met stal mest en/of groenbemesting verkrijgt U een betere structuur. Verkoop dus nooit Uw stalmest, en zaai dit voorjaar veel stoppelklaver voor groenbemes ting. De kosten die U hiervoor besteedt, komen ruimschoots terug. En U zult verbaasd zijn hoe vlug de structuur weer in orde is. DE LANDBOUWRADIORUBRIEK OP 18 EN 21 MAART a.s. Dinsdag 18 maart (12.2012.30 uur, Hilversum I) In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zullen in het hoorspel „De Boer van Nooit- gedacht" aanwijzingen worden behandeld over de betekenis van een goed onderhouden drainagestel sel naar gegevens van ir. M. Sanders, Rijksland- bouwconsulent voor de provincie Groningen. In de onder auspiciën van dr. ir. A. Maris, van het Landbouw-Economisch Instituut, Hoofd van de afdeling Streekohderzoek, gehouden voordrachten over „Kentering op het Platteland" zullen de sociale aspecten worden belicht. Vrijdag 21 maart (12.2012.30 uur, Hilversum 1)1 Bekendmaking van de juiste antwoorden en de prijswinnaars in de radioprijsvraag voor veehou ders.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11