<~0oor cle <^Orouw Nederlandse Ilnishoudraad ktvaiii wat dichler bij ons 138 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUISMAN—GRIEP HOE WERKEN WIJ NU IN HET ALGEMEEN BELANG? Dank Dr. Albert Schweitzer Z E E UffS LANDBOII W BLAD "Jlf ANNEN en vrouwen vergaderden eerst afzon- derlijk op de ontwikkelingsmiddag van de Zeeuwse Agrarische Raad. Het verslag van de mannenverfradering hebt u reeds in dit blad kun nen lezen. Nu zou het niet eerlijk zijn. als wij in onze pagina geen aandacht besteedden aan het onderwerp, dat door een vrouw aan de vrouwen werd gebracht. De spreekster was mevr. D. Ele- maBakker, oud-presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Zij, die naar haar luisterden waren lid van die Bond of behoorden tot de Zeeuwse Plattelandsmeisjes. Mevr. Elema begon haar causerie met te ver tellen, dat zij in de Raad van Beheer van de Ne derlandse Huishoudraad de vertegenwoordigster mag zijn van onze Bond. Deze Raad is in 1950 opgericht vanwege het Nederlands Vrouwenco mité. Na een lange voorbereiding hadden al da delijk 14 vrouwenorganisaties zitting in de Raad, terwijl later nog een 15de kwam opdagen en wel de vrouwengroep uit de V.V.D. Men houdt zich speciaal bezig met de voorziening van het gezin met al die goederen en diensten, waardoor het ons gezin mogelijk wordt gemaakt in zijn stoffe lijke behoeften in de ruimste zin van het woord te voorzien, zodat het in staat is zijn arbeidsver mogen in stand te houden en liefst uit te brei den. Dit alles heeft niets met onze geestelijke of politieke overtuiging te maken en zo konden mensen van uiteenlopende richting het werk, dat de N.H.R. doet gezamenlijk aanpakken. Dit werk vereiste echter heel wat studie en kennis om een goed inzicht te verkrijgen in alles wat na de oor log op onze consumentenhuishoudingen werd af gevuurd. Natuurlijk kon deskundige hulp niet worden gemist en zo zijn de drie voorlichtings instanties, het gezinsbegrotingsinstituut, college van keuringsdienst voor waren e.a. in de Raad van Beheer vertegenwoordigd. Een hele rij men sen dus die samen door overleg, studie, deskun digheid en ervaring de na-oorlogse problemen in onze huishoudingen trachten op te lossen. De doelstellingen in de statuten omschreven zijn de volgende ft Het bevorderen van het doelmatig voeren van de huishouding in het algemeen belang; ft Behartiging van consumentenbelangen en huishoudelijke belangen bij overheidsinstel lingen, wetenschappelijke instituten, indu strie en handel. Daar overheidssubsidies en contributies van de aangesloten organisaties vrij klein zijn, moet er heel zuinig worden gewerkt om met de beschikbare middelen zo veel mogelijk te bereiken. De krachten aan getrokken uit de organisaties doen het werk geheel belangeloos. Slechts de reiskosten worden vergoed. Iedereen kan op de hoogte blijven met het werk van de N.H.R. door zich te abonneren op de maandelijkse mededelin gen. Dit abonnement kost voor leden van de aangesloten organisaties slechts 1.50 per jaar en voor niet-leden ƒ3, "IAE raad wil in de eerste plaats voorlichting ge- ven aan het gehele Nederlandse volk ten bate van onze nationale volkshuisvesting. Dit gebeurt in het mededelingenblad, ook wel in andere bla den en tijdschriften en door de radio. Verder door het houden van lezingen en groepsdiscus sies. Ook de vaste tentoonstelling in het bouw centrum is een onderdeel van het voorlichtings- werk. Daar heeft mevr. Meihuizen de voorlich ting op het gebied van de toegepaste huishoud kunde in handen. Misschien zult U zeggen „Weer een nieuwe uitdrukkingtoegepaste huis houdkunde". maar toch zo belangrijk, nu de he dendaagse huisvrouw vaak zo heel anders moet huishouden dan zij het vroeger van haar moeder heeft geleerd. De afdeling „Wonen" wil voorlich ting geven in alles wat met wonen te maken heeft, maar om goede voorlichting te geven moet men ook weten aan wie deze gegeven wordt en aan welke eisen zij moet voldoen. Naar het bouwcentrum in Rotterdam komen groepen huis vrouwen, maar ook leraressen, verpleegsters, maatschappelijke werksters, architecten. In Rot terdam kan iedereen terecht. De voorlichting moet in de tweede plaats ver antwoord zijn en daaraan gaat onderzoek vooraf. Daarom zijn aan de N.H.R. grote groepen des kundigen verbonden, van alle mogelijke studie richtingen, die dit werk geheel vrijwillig doen. Dit werk is veelzijdig, zoals ook onze gezinshuis houding veelzijdig is. Wij als huismoeders zijn verbruiksters van de meest uiteenlopende artike len, die er in de wereld te krijgen zijn en daarop is het werk van de N.H.R. afgestemd. Juist nu het huishouden, zonder dat de meeste vrouwen daar erg in hebben een toegepaste wetenschap is geworden, komen vragen aan de dag waarop een antwoord wordt verwacht van onze weten schappelijke deskundigen. Wij vrouwen zijn ook verbruiksters van onze woning. De woning, het huis is het middelpunt van ons gezinsleven, maar ook van het kleine fa briekje van het gezinshuishouden. Er is daarom een uitgebreide studie gemaakt van de functio nele grondslagen van de woning. Men heeft over al in de lande huisvrouwen geraadpleegd en die ervaringen zijn weer in kerngroepen verwerkt. Zo is er eindelijk met behulp van deskundigen en architecten de stem van de gewone huisvrouw in deze studie tot uiting gekomen. Het is een duur rapport geworden, maar het is ook in delen verkrijgbaar. YT P verzoeR van de presidente van de Zeeuwse plattelandsvrouwen vertelde mevr. Elema ook het een en ander over de praktische kanten van de huishoudraad. Na de oorlog zijn er zoveel nieuwe textielstoffen op de markt verschenen, dat het nodig is de eigenschappen hiervan nader te leren kennen. Het is beslist nodig dat wij we ten hoe de stoffen behandeld moeten worden. Vaak vragen wij ons af: „Kan dit bloesje wor den gestreken met een warm ijzer? Kan dit over hemd in de grote was? Kan deze vuile onderjurk worden gebleekt met chloor?" Honderden vragen kunnen worden gesteld. Het is gebeurd, dat een duur nylon-bloesje te warm gestreken werd en er onder het ijzer slechts enkele druppels smelt- vocht van de stof overbleven. Onbekendheid met de nieuwe stoffen en wasmiddelen heeft al heel wat stropjes opgeleverd. Daarom zou het toe te juichen zijn als kledingstukken of lappen stof van een label voorzien waren, waarop de juiste behandeling was aangegeven. De N.H.R. werkt in deze richting in overleg met de industrie. Het zal U echter wel duidelijk zijn, dat dit niet één, twee, drie in kannen en kruiken is. Zeker is, dat wanneer wij eenmaal zover zijn, de huisvrouwen praktisch nut van al dit voorbereidende werk zullen hebben. Geld, inkomen en inkomstenbe steding zijn belangrijke hoofdstukken in het le ven van een vrouw. Geen wonder, dat de N.H.R. zich bezig houdt- met de besteding van het inko men. Niet met de verwerving daarvan, dat ligt niet op zijn weg. Steeds komen vragen bij ons ZITDAGEN ADVIESBUREAU VOOR WONINGINRICHTING KORTGENE: Woensdag 12 maart van 14.0016.00 uur in het gemeentehuis. MIDDELBURGDonderdag 13 maart van 14.Q016.00 uur t.h.v. mej. Joosse, Vlissingesestraat 28. TERNEUZENWoensdag 19 maart van 14.0016.00 uur in café „De Vriend schap", Noordstraat 3. THOLENDonderdag 20 maart van 14.00 16.00 uur in hotel „Engelvaart". binnen die doorgegeven worden aan de deskun digen. Uit de vele wil ik er slechts enkele noe men: De maten van éénpersoons wollen dekens, die nogal wat te wensen overlaten; allerlei verpak- kingsvragen; klachten over schoenen; doorlich tingsapparaten in schoenwinkels; het maatcor- set; nauwe halsopeningen van babytruitjes; me talen gespen aan werkbroeken, die niet roestvrij zijn. Deze vragen worden alle onderzocht en soms kan een fabrikant duidelijk worden ge maakt, dat met een klein beetje meer geld, betere materialen kunnen worden verwerkt. Soms ge lukt het de fouten te verbeteren. Mevr. Elema vertelde nog, dat er steeds vele vragen binnen komen van de zijde van onze le den. Daaruit concludeerde zij, dat de plattelands vrouwen voorzichtige inkoopsters zijn, wat onze huishouding zeker ten goede komt. Aan het slot dankte mevrouw Van Veenvan Loghem de spreekster voor haar leerzame cause rie en verzekerde haar, dat zij de N.H.R. wat dichter bij ons had gebracht. (Mochten er onder de lezeressen zijn, die ge gronde klachten omtrent een of ander artikel hebben, dan kunnen deze met opgave van fabri kant aan de redactrice van deze pagina worden gezonden. Zij zal deze klachten doorzenden aan mevr. Elema). Hartelijk dank aan alle briefschrijfsters, die hun wensen aangaande onze vrouwenpagina hébben kenbaar gemaakt of hun waardering hiervoor hebben uitgesproken. Daar unj nog meer brieven vervmchten, hopen wij hierop later terug te komen. (Red.) |VA de theepauze luisterden mannen en vrou- wen tezamen naar ds. D. A. Werner uit Zweelo (Dr.), die de figuur van dr. Schweitzer belichtte. Hij begon met te constateren, dat dr. Schweitzer ook op internationaal gebied 'n sterk aansprekende en meeslepende persoon is. Hij werd in 1875 geboren in Elzas-Lotharingen in het gezin van dr. Ludwig Schweitzer. Zijn moeder huilde toen zij zag welk een lelijke en zwakke baby zij ter wereld had gebracht en de verwachting was, dat dit kind het niet lang zou maken. (Bij deze woorden moest ik onwillekeurig denken aan het sprookje van Andersen: ,Het lelijke jonge eendje, dat, een zwaan bleek te zijn) (Red.) Het gezin Schweitzer leefde gelukkig. Al vroeg wordt Albert geconfronteerd met ongelukkige toestanden bij vriendjes thuis, waardoor hij er over ging nadenken hoe het kwam dat hij ge lukkig was en anderen niet. Daardoor voelt hij zich tot de ongelukkigen aangetrokken. Op school was hij een doodgewone leerling en zijn onderwijzers hebben niets van het genie ontdekt, dat hij toch bleek te zijn. Integendeel, men verwachtte niet veel van deze jongen. Er werd echter geen rekening met zijn wilskracht gehouden en juist deze eigenschap heeft dr. Schweitzer gevormd tot de algemeen bewonderde man, die hij nu is. Hij studeerde lang en veel en ondanks zijn hoge leeftijd studeert hij nog steeds. Hij kreeg orgellessen en vertrok naar de univer siteit in Straszbourg. De orgellessen werden voortgezet en hij legde zich in het bijzonder op Bach toe. Hij voltooide zijn studie in de theologie en psychologie en publiceerde zeer in het ooglo- pend werk. Hij werd voorman op theologisch ge bied. Trouwens op ieder gebied waarop hij zich werpt presteert hij veel en toont een opmerkelijk inzicht. De problemen, die hij ontdekt, benadert hij van persoonlijke kant niet in het minst zijn interpretatie van de muziek van J. S. Bach zeer eenvoudig en voor „de wereld" wel eens Dr. ALBERT SCHWEITZER. te sober. Op een keer krijgt hij op zijn bureau een folder over de mistoestanden in Frans-Afrika. Hij besluit er te gaan werken, maar wil vooraf medicijnen studeren. Hij is onder de studenten zeer getapt en hoewel hij reeds prof. is, neemt hij plaats in de collegebanken om botjes, spier tjes en organen te bestuderen, schrijft ondertus sen boeken, geeft concerten om geld bijeen te brengen voor zijn toekomstig werk. EN staaltje van zijn wilskracht: hij moet wer- J-i ken tot laat in de nacht. Om dit te kunnen bereiken, drinkt hij ieder uur een kop zwarte (Zie verder pagina 159, le kolom onderaan).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6