L J PRODUKTSCHAP VOOR AARDAPPELEN Exportregeling gewij/ign Contingenten verhoogd Commentaar van het Landbouwschap 0 de op basis van het totaal contingent ver strekte toewijzingen aan de exporteurs hun geldigheid verliezen, voorzover zij binnen een termijn van drie weken niet in de vorm van uitvoervergunningen zijn benut. Na deze drie weken wordt het n iet-benut te deel der toewij. zingen ingetrokken en herverdeeld; 0 overdracht van toewijzing slechts mogelijk is indien de overnemer tezelfder tijd een uitvoer vergunning voor een gelijke hoeveelheid in dient, terwijl aan exporteurs, die hun eigen toewijzing hebben overgedragen, geen over name van toewijzing van andere meer is toe gestaan; 0 contracten voor levering later dan 4 weken terstond moeten worden aangemeld, zodat een beter inzicht in de verplichtingen op langere termijn wordt verkregen. Z. L. M.-EXCURSIES 1958 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 155 De minister van Landbouw met minder melk méér mans Het Landbouwschap acht de motivering van de regering inzake de verlaging van de garantieprijs voor de melk om de volgende redenen niet aanvaardbaar Het Landbouwschap heeft ernstig be zwaar tegen de beslissing van de regering om de garantieprijs te verlagen op grond van het feit dat de pachtprijzen nog niet volledig zijn aangepast aan de nieuwe pachtnormen. Met deze beslissing neemt de regering een deel terug van haar toezegging aan de landbouw om de garantieprijzen te verhogen in verband met de gestegen kos ten van grond en gebouwen. Deze toezeg ging maakte immers deel uit van de her ziening van het landbouwprijsbeleid, die is aangekondigd in de regeringsnota inzake beperking van de bestedingen d.d. 15 febru ari 1957. Het Landbouwschap is van oor deel dat de regering speciaal door deze be slissing de landbouw onrecht aandoet. Het vreest, dat het vertrouwen van de agrari sche bevolking in het beleid van de minis ter hierdoor ernstig wordt geschokt. In de tweede plaats acht het Landbouw schap het om principiële en praktische re denen onjuist om het prijsbeleid in de landbouw zo volledig los te maken van de kostprijsberekeningen van het Landbouw- Economisch Instituut als nu geschiedt in de regeringsbeslissing met betrekking tot de rentevergoeding voor het bedrijfskapitaal. De verlaging van de rentevoet voor het in de landbouwbedrijven geïnvesteerde be- drijfskapitaal tot 4l/a acht het Landbouw schap onaanvaardbaar. De motivering van de regering, dat deze verlaging geoorloofd is, omdat een groot deel van het bedrijfs kapitaal eigen vermogen is mist elke be drijfseconomische grondslag en is boven dien uit landbouwpolitiek oogpunt gevaar lijk. Ten overvloede wijst het Landbouw schap erop, dat de regering voor het vaste kapitaal een aanzienlijk lagere rentevergoe ding dan 4% incalculeert t.w. een rente van Z'/x voor het gebouwenkapitaal en slechts 1 IY2 voor het grondkapitaal. Wat betreft de post „omzet en aanwas" van de veestapel wijst het Landbouwschap erop dat de beslissing van de regering neer komt op een verlaging van de garantieprijs van de melk van 0.6 cent per kg melk. De regering gaat blijkbaar uit van een rund vleesprijs die zij, als resultaat van het marktordenend beleid van het Produkt- schap voor Vee en Vlees in het lopende jaar verwacht. De regering heeft hiermede tegenover de veehouders een zware verantwoordelijkheid op zich genomen om deze verwachtingsprijs ook waar te maken. Het Landbouwschap is ernstig teleurge steld over de beslissing van de regering om naast de verkoop van melk met 2.5% vet die van volle melk met 3.75 vet mogelijk te maken. Het Landbouwschap is van oor deel dat deze beslissing van de regering geen wezenlijke bijdrage levert tot de op lossing van het boter- en vetvraagstuk. TUSSEN het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en het Produktschap voor Aardappelen is overeenstemming bereikt1 over een belangrijke verhoging van het contingent voor export. Uit de eind januari gehouden voorraads- opname is gebleken, dat de nog aanwezige hoeveel heden ruimschoots voldoende zijn voor de binnen landse voorziening. Bovendien is de priisontwikke- ling zodanig, dat voor een overschrijding van het gestelde prijsniveau vooralsnog geen vrees behoeft te bestaan. Van de hooggestemde exportverwach tingen is tol1 nu toe niet veel uitgekomen, hoewel er sedert kort vooral in de vraag naar zandaard- appelen wat meer beweging is gekomen. Hoe het in werkelijkheid met de uitvoer gesteld is, kan het best worden afgeleid uit de verhouding tussen het per 1 januari vrijgegeven contingent en de hoeveelheid waarvoor sinds dezelfde datum uitvoervergunningen zijn aangevraagd. Deze laat ste hoeveelheid bedraagt nl. slechts 48% van het totaal der contingenten. Uit deze verhouding blijkt tevens, dat de meermalen geuite vrees als zou de contingenteringsregeling reeds thans een belemme ring voor de export vormen, volkomen ongegrond is. Na de thans plaatsgevonden contingentsverho ging bedraagt de tot nu toe gerealiseerde export slechts 30 c/o van het totaalcontingent. De enige oorzaak van de onbevredigende uitvoer van aardappelen is dat er tot op heden weinig vraag in het buitenland bestaat. Met name Enge land. dat aanvankelijk belangrijke tekorten meldde, toont weinig of geen animo tot kopen. De aanvoer van inlandse aardappelen is er nog altijd ruim vol doende. terwijl vooral in telerskringen de opvatting heerst, dat de eigen oogst toereikend is om tezamen met importen van nieuwe aardappelen uit de Mid dellandse Zee-landen, die binnenkort beginnen, de volgende oogst te halen. Of deze opvatting juist is. moet worden afgewacht; zij is echter in het bijzonder met betrekking tot de afzet van onze kïei-aardappelen van belang, omdat daarvoor ook elders geen grote afzetmogelijkheden worden ge zien. fEGEVEN deze omstandigheden zou men zich kunnen afvragen of een contingentering dan wel nodig is. Ter beoordeling van deze vraag d'ent met twee factoren rekening te worden gehouden. In de eerste plaats is erop aangedrongen om een dusdanige exportregeling le treffen, dat een her haling wordt voorkomen van gebeurtenissen als zich in het voorjaar 1956 hebben voorgedaan, toen van hogerhand een exportstop is afgekondigd en, zij het na een korte overgangstijd, de uitgegeven uitvoervergunningen ongeldig verklaard zijn. Het is duidelijk, dat de exporteurs geen transacties kun. nen opbouwen wanneer zij niet' de zekerheid heb ben, deze ook te kunnen uitvoeren. Zij eisen dus, en dat is niet alleen hün belang, dat aan de geldig heid van een eens verstrekte uitvoervergunning niet wordt getornd en de garantie daarvoor is alleen te geven wanneer de uitvoer voldoende in de hand kan worden gehouden. Nu dat met behulp van de contingenteringsregeling het geval is, kun nen zij erop rekenen, dat de hun verstrekte mach tigingen tot uitvoer onherroepelijk zijn. Vooral voor het afsluiten van verkopen voor latere leve ring is dit van zeer groot belang. In de tweede plaats is er de opdracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening aan het1 Produktschap voor Aardappelen om remmende maatregelen met betrekking tot de export te treffen, zodra het binnenlandse prijspeil een bepaald niveau bereikt (heeft). Dit niveau bij levering af boerderij is door het ministerie vast gesteld op: 17,60 per 100 kg in maart 18,per 100 kg in april 18,50 per 100 kg daarna. Het1 bestuur van het Produktschap voor Aard. appelen meent nu, dat het deze opdracht slechts kan dragen middels een contingenteringsregeling. Bij elke andere regeling nl. is het alleen mogelijk om te manipuleren met de geldigheidsduur van de uitvoervergunningen, en de ervaringen in het voor jaar 1956 hebben geleerd, dat dit niet voldoende is. Toen is immers in ruim een week tijds 100.000 ton verscheept1, hetgeen bewijst, dat zelfs een be perking van de geldigheidsduur tot 1 week in be paalde omstandigheden niet afdoende is om de zaak in de hand te houden. Naast het middel van de beperking der geldigheidsduur van de uitvoer vergunningen geeft de contingentering dan nog de mogelijkheid om de export ook in hoeveelheid af te remmen. Zolang er nu maar voor gezorgd wordt, dat de beschikbaar gestelde contingenten zo ruim zijn als de aardappelpositie toelaat, m.a.w. deze contingenten het beschikbaar exportoverschot zo goed mogelijk benaderen, zal dus de export niet meer en niet eerder hinder ondervinden dan voort vloeit uit de opdracht van het1 ministerie om een prijsstijging boven het gestelde niveau te verhin deren. Dat is dan ook het juiste tijdstip waarop de contingentering voelbaar moet worden, en niet eerder. TMOEGEGEVEN moet worden, dat tot voor kort de regeling niet geheel aan deze voorwaarde beantwoordde (wist men dat niet? Red.), hetgeen voor het ministerie aanleiding was om mei1 een verhoging van het exportcontingent niet in te stemmen. De regeling is inmiddels zodanig gewij. zigd, dat dit bezwaar is opgeheven, reden waarom thans dan ook tot de belangrijke contingentsver hoging is overgegaan, waarover in de aanhef i3 gesproken. De aangebrachte wijzigingen komen in het korö hierop neer, dat: 0 exporteurs, wier toewijzing is uitgeput, bij wijze van voorschot een extra-toewijzing van 10 kunnen ontvangen, van welke limiet in bepaalde gevallen kan worden afgeweken; 0 de verhouding tussen de toewijzingen van klei- aardappelen en die van zsand-aardappelen in deze zin is gewijzigd, dat van klei-aardappelen in meerdere mate terecht komen bij de tradi tionele klei-aardappelexporteurs en die van zand-aardappelen bij de traditionele zandaard. appelexporteurs; 0 Dank zij deze verbeteringen in de exportrege- ling wordt praktisch gesproken voorkomen, dat de gevraagde uitvoervergunningen niel1 op een reële basis berusten. Een ander voordeel Is, dat een ongewenste handel in quota, waarop terecht aanmerking is gemaakt, doch die de laatste weken :»1 niet meer bestond, thans vrij» wel onmogelijk is gemaakt. r)E Z. L. M. organiseert deze zomer een tweetal excursies naar het buitenland en wel een 11-daagse reis naar Zuid-Oost- Frank- 1 rijk met de aangrenzende delen van Italië en Zwitserland en een 3-daagse reis naar de lan den van de Benelux-partners. De 11-daagse reis naar Frankrijk-Italië- Zwitserland zal plaats vinden van dinsdag 24 juni tot en met vrijdag 4 juli 1958 met als hoofddoel het prachtige Franse Alpengebied Haute-Savoie, hel1 gebied rondom het Meer van Genève en Noord-West-Italië. Tijdens deze reis zullen tal van interessante land- en tuinbouwobjecten worden bezocht. De voorbereidingen voor deze reis zijn reeds in volle gang en het aantal voorlopige j aanmeldingen wettigt het vermoeden, dat de reis zal kunnen doorgaan. De kosten voor deze 11-daagse reis (dus volledige reis. en verblijfkosten) zullen 1 f 350.-— h 345,p.p. bedragen. 1 Opgaven voor deze reis moeien, in verband met de voorbereidingen zo spoedig mogelijk worden gericht aan het secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis te Goes, doch in elk S geval vóór 5 april a.s. De 3-daagse excursie naar België en Luxem- burg zal worden gehouden tussen 20 en 30 augustus a.s. De juiste datum zal nog nader worden bekend gemaakt. Op deze tocht, die door mooie delen van België en Luxemburg zal gaan, worden eveneens enkele objecten op het gebied van de landbouw bezocht, ter wijl tevens een bezoek aan de Wereldl«entoon- stelling te Brussel zal worden gebracht. De kosten van deze excursie bedragen 11 80,per persoon. Aanmeldingen voor deze reis uitsluitend door storting van de reissom op postrekening 172503 der Z. L. M. te Goes of op postrekening 64539 van de 1 Coöp. Boerenleenbank te 's-Heer Arendskerke ten gunste van de Z. L. M. Hoewel van beide reizen t.z.t. een volledige programma zal worden verstrekt, kunnen thans desgewenst reeds nadere inlichtingen worden aangevraagd. (Degenen, die zich reeds voorlopig voor de 11-daagse excursie hebben opgegeven, be hoeven dit naar aanleiding van deze bekend making niet1 opnieuw te doen.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 3