T C MELKPRODUCTIE BINNEN PERKEN KLEURSTELLING ZATERDAG 8 MAART 1958 Eerste beslissingen melk- en zuivelbeleid Zitdagen Boekhoud- bureau OVERZICHT No. 2418. Frankering bij abonnement: Terneuzen 46e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE garantieprijs voor 1957/'58 voor de melkveehouders is vastgesteld op /28:85 per 100 kg melk (voorstel Landbouwschap ƒ29 80 per 100 kg melk) met 3.7 vet, zo deelde Minister Vondeling op een druk bezochte perscon ferentie maandagavond in Den Haag mede. Deze garantie is echter beperkt tot een hoeveelheid melk gelijk aan die welke in het voorafgaande jaar werd afgeleverd en verwerkt (5,18 miljard kg). De verhoging van de garan tieprijs met ƒ0.425 per 100 kg melk en de verhoging van de verrekenprijs tot 30,50 per 100 kg melk denkt de Regering te kunnen dekken door de invoering van twee soorten melk. Melk namelijk van 2' '2 vet en volle melk met een vetgehalte van 3.75 °'o, waarbij het prijsverschil echter een dubbeltje per liter bedraagt. Tenslotte wil de Regering het verbod om boter met margarine te vermen gen opheffen en zal de schoolmelkvoorziening worden gestimuleerd, aldus de bewindsman. DE GARANTIEPRIJS. Het Landbouwschap stelde op basis van de gemiddelde door het L.EX berekende kostprijzen een garantieprijs voor van ƒ29,80 per 100 kg melk. Hoewel tegen deze kost prijs-berekeningen bedrijfsecono misch gesproken geen overwegende bezwaren bestaan van ministeriële zijde gaat men er thans van uit dat er geen kostprijzenbeleid maar een bepaald (minimum) inkomen door de Overheid wordt gegaran deerd. De Minister wees hier met klem op, betogende dat de Regering d&érom bezwaren heeft tegen het voorstel van het Landbouwschap. Daarbij wordt tevens om de af- zetmoeilijkheden te ontlasten de produktie beperkt tot die van het vorig jaar. Wanneer het beleid eer der doorgevoerd had kunnen wor den, zou deze bevroren produktie la ger geweest zijn dan die van het af gelopen jaar. Het Landbouwschap heeft zich tegen één en ander fel gekeerd (zie pag. 155) Door de toenemende me chanisatie en rationalisatie in de landbouw wordt 't mogelijk, kostprij zen te berekenen voor bedrijven met een grotere oppervlakte, aldus Dr. Vondeling. Aanleiding hiertoe is de gedachtengang dat moet worden na gegaan welke gevolgen de hantering- van de verschillende kostprijsfacto ren voor het berekende inkomen hebben. De Minister deelde mede, dat gedacht wordt aan bedrijf s- OOSTBURGWoensdag 12 maart in café „De Windt". ZIERIKZEE Donderdag 13 maart in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 13 maart in café „De Eendracht". KORTGENEDonderdag 13 maart in hotel „De Koren beurs". Wij verzoeken onze cliënten die tot nog toe hun aangiftebil jetten Ink. Bel. 1957 niet aan ons hebben opgezonden, dit thans onverwijld te doen. grootten van ongeveer 12 ha voor de gemengde en omstreeks 20 ha voor de weidebedrijven. Hoe echter dit jaar de garantie voor iedere veehouder zal worden berekend is nog niet bekend. De Minister kon hierover dan ook geen toezeging doen. Gehoopt wordt, bin nen 14 dagen tot een beslissing over de te volgen methode van een garan tie op basis van de hoeveelheid melk, het kwantum melkvet of per ha, te komen. Daarbij komt dan nog de vraag naar voren of een onder scheid in de garantie naar grond soort, noodzakelijk is. VOORUITZICHTEN. IYE vooruitzichten voor de zuivel zijn niet gunstig. Het is dan ook niet uitgesloten dat in de toekomst tot een verdergaande beperking van de te garanderen hoeveelheid noodzake lijk zal zijn. Met het georganiseer de bedrijfsleven zal echter nog nader overleg worden gepleegd over de wijze waarop de produktiebeperking kan worden verwezenlijkt, aldus de Minister. Op de één of andere ma nier zal iedere veehouder zich echter voor de vraag gesteld zien om de melkproduktie te bevriezen en de goedkoopst producerende dieren aan te houden. „Ter tegemoetkoming aan de wens van vele verbruikers om volle melk te kunnen kopen", zo schrijft het ministerie van Landbouw, besloot de regering om 2 soorten melk in te voeren. De prijs van de volle melk met 2 vet. Om het overtollige bo- tervet af te zetten zal het verbod om boter met margarine te vermen gen worden opgegeven. De schoolmelkvoorziening (melk met 2Va °o vet) zal krachtig worden bevorderd. Een wijziging van de be groting van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid is daarvoor in voorbereiding. Onder de huidige omstandigheden acht de regering het ongewenst, de prijs te verhogen van de consumptiemelk met 2'/2 vet. Het subsidie op deze gestandaardiseerde melk zal daarom met 45 cent per 100 liter worden ver hoogd. Het is echter de bedoeling dat de totalq subsidieuitgaven van de regering voor de melk niet hoger zullen worden. Voor commentaar op deze eerste beslissingen van dr. Von deling inzake het melk- en zuivelbe leid verwijzen wij naar nevenstaand overzicht. Bestrijdt de vcrgelingswekte nu. De voedérbietenkuilen bevatten dit jaar bieten die praktisch1 allemaal door vergelingsziekte zijn aange tast. Met des te meer energie moet er daarom voor worden gezorgd dat cp 1 april geen bieten of resten van bieten met groene scheuten meer te vinden zijn. HPER WIJL de Zeeuwse boeren ver- langend uitzien naar het ogen blik waarop zij kunnen „uitrijden", heeft de nieuwe Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn eerste belangrijke besluiten ge nomen. MELKBELEVD. rF OEN de heer Vondeling het be- -1- wind aan het ministerie van zijn voorganger Dr. Manshoit overnam, waren er verschillende moeilijke vraagstukken op te lossen. De vast stelling van de prijzen voor de door de regering gegarandeerde produklen tarwe, suiker en melk, was wel één van de meest dringende, omdat deze vaststelling naar ieders mening te laat zou komen. Men zal niet kunnen ontkennen, dat Dr. Ir. Vondeling met grote voortvarendheid aan het werk is gegaan. Na bestudering en diverse besprekingen, o.a. met het Landbouw, schap, heeft de Minister thans deze week de melkprijs bekendgemaakt en het toekomstige beleid, dat hij ten aanzien van ue zuivelvraagstukken denkt te gaan voeren op een perscon ferentie uiteengezet, in de dagbladen heeft hierover voldoende gestaan en voor onze lezers hebben wij de voor naamste punten hiernaast nog op nieuw afgedrukt. Inmiddels zijn reeds een aantal reacties op dit beleid kenbaar gewor den en deze variëren van hoogst in stemmend tot diep afkeurend. Zo schrijft de Hoofdredakteur van het „Vrije Volk", dat de Minister een daad van moed heeft bedreven. Daar tegenover meent de Hoofdredakteur van het „Officieel Orgaan" van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F. N. Z., dat de landbouw en de zuivel nul op het request hebben gekregen en dat Minister Vondeling, „alle ad viezen van het bedrijfsleven naast zich neer legt." En hier heeft men dan meteen twee uitersten tegenover eikaar. ONZE MENING. I J ET is niet eenvoudig een goed ge- funderde mening over de beslis* suig van de Minister op zulk 'n korte termijn te geven. Temeer niet, omdat enkele punten nog nadere uitwerking behoeven. Immers de bewindsman wil met het georganiseerde bedrijfs leven nog nader overleg plegen ever de wijze, waarop een beperking van de melkproduktie kan worden ver wezenlijkt. Hij zegt het noodzakelijk te achten, dat gezocht wordt naar een zodanige methode, dat de individuele veehouder in aanraking komt met het vraagstuk van de te grote omvang van de melkproduktie. Eveneens zal na der overleg gevoerd worden over de uitwerking van de garantiemethode. En hiermede wordt bedoeld hand having, verfijning of verandering van het bestaande twee-prijzenstelsel. Maar afgezien van deze laatste pun ten. kunnen wij als voorlopig oordeel wel uitspreken, dat wij op verschillen de punten ten zeerste teleurgesteld zijn over de genomen beslissingen. Daar is dan in de eerste plaats het feit, dat de bewindsman bij de vast stelling van de melkprijs afwijkt van de door het L. E. I. berekende cijfers. De voornaamste afwijking is het niet doorberekenen van de hogere pachtnormen, die nog door Minister Manshoit zijn vastgesteld. Want of schoon inderdaad volgens de pacht- wetgeving de pachtpi ij en si.vius Zie verd.er..x?!«en<le pagina

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1