CENTRALE HENGSTENPREMIEKEURING TE DEN BOSCH ATOOMREACTOR ÏÏLT 165 Bedrijfstechnisch xMeuws voor landlioiiwlv unciïg onderzoek DE LANDARBEIDERS IN NEDERLAND ONTVANGEN VLUGSCHRIFTEN ...maar de boer vindt zijn belang iiï ZATERDAG 8 MAART 1958 Sfeerrijke keuring met zeer talrijke toeschouwers en enke- le zeer interessante paarden temidden van een vrij grote groep van gewone klasse. JT Albert van Azem, van Kin- wl deren W. Th. Janssen te Gas- sel, eerste der driejarige hengsten grote maat en ook in Roermond eerste, betekent een aanwinst alhoewel hij er minder gunstig voor stond dan op de Limburgse keuring. Hij verloor wat haar en zeker hapert er wat aan de standen maar het paard heeft formaat en type, lijnen, felle benen en bij zonder ruime gangen. Kolossaal veulen dat netjes verzorgd zal moeten worden om aan de verwach tingen te beantwoorden. In de kleine maat werd resp. een eerste en tweede premie toegekend aan Castro v. d. Vogelenzang, d. Castro van Geleenhof, van Kinderen Joh. Kuypers te St. Oedenrode en Oscar van Carlo, d. Carlo van Spui, van C. F. v. Mook te Alem. De Castro-zoon moge dan al z'n tekortkomingen hebben, we achten dit paard toch goed genoeg om ,,er in" te blijven. T.a.v. de jonge Carlo van Spui, niet onaardig maar overal eigenlijk wat minnetjes, dient méér reserve in acht genomen. De beste paarden vond men op deze keuring onder de vierjarigen. Vijf- en Vierjarige hengsten, grote maat. la. Carlo v. Aardenhof, d. Costaud de Marche, van Gebr. Wouters, Gilze. Zeer zwaar en diep, grof en gespierd, toch wat vrouwelijk in z'n type, in voorbenen wat weinig expressief; men critiseert zijn wat gespannen achterbeen maar wij hebben daartegen weinig bezwaar daar het breed en ge spierd is en van een ruim spronggewricht voor- zien. lb. Max v. d. Zuidrand, d. Carlo v. d. Melo, van G. J. Toonen, Maren. Stond veel beter dan op de verplichte keuring al was hij ook nu nog niet helemaal gezond en moest' de ring voortijdig ver laten worden. Extra soort, best gebouwd, grof en gespierd, voeten en draf goed, stapt wat eigen aardig. Vijf- en Vierjarige hengsten, middenmaat. 1. Costaud v. Soesterhof, d. Costaud de Marche, van Kinderen v. Bommel, Stiphout. Soortig, iets incorrect, voldoende gespierd, diep en breed, met' beste voeten en enorme actie. 2a. Costaud v. Er- kenshof, d. Costaud de Marche, van Gebr. Wouters, Gilze. Zie Goes. 2b. Nico v. Overen, d. Nico v. Beek, van W. Bens, Mill. Soort en draf goed, gespierd beenwerk, zondigt wat in de voorhand. Vijf- en vierjarige hengsten, kleine maat. 1. Nico v. 't' Kerkje, d. Nico v. h. Zwartewater, van B. de Graaff, Werkendam. Ook in R'dam eerste; soortig koffer, veel spieren en een zwaar geraamte, extra in beweging, minder in de voeten. 2a Krack, d. Luc v. Alstein, van Fr. v. d. Heyden, Veghel en J. Scheele, Axel. Nog groen en 't zal ons benieuwen of hij ooit rijp wordt, verder met weinig tekort- j komingen en uitstekende gangen. De hier ambte- rende commissie weigerde hem voor K. en gaf hem nu een tweede premie; hier is dus sprake van ver schil in waardering op zeer korte termijn. Hengsten van 68 jaar, grote maat. 1. Leon v. Moerkapelle, d. Clairon v. Hersel, van G. J. Too nen, Maren. Goed kopnummer; iets rond in de lijnen, niettemin goed van soort, diep en kort, met spieren en benen; gangen goed. 2a. Nico v. d. Bun- gelaar, d. Nico v. Geverik, van C. v. Dongen, Made. Boven best, zwaar, diep en breed, met fors achter been, wat incorrect vóór en met zeer matige voe ten. 2b. Nico v. d. Boterpad, d. Nico v. Geverik, van W. Bens, Mill. Minder harmonisch, wel zwaar en grof, gaat goed. 3. Nico v. d. Berg, d. Nico v. Smakt, van J. C. Meeus, Made. Vrij mager, soort best, grof en gespierd, toont sleet. Hengsten van 68 jaar, middenmaat. 1. Certain jV. d. Kolk, d. Certain v. d. Jozinahoeve, van W. Bens, Mill. Mooi soort, middenzwaar, met iets weke voorstand, uitmuntende voeten en onverbeterlijke allures. 2a. Xeres d' Amice, d. David v. d. Louisa, van Kinderen v. d. Elzen, Oss. Minder in beweging, iets onregelmatig gebouwd maar goedsoortig, grof en goed gespierd; minder in vorm dan we hem wel eens zagen. 2b. Nico v. Kruisschot, d. Nico v. Beek, van Kinderemv. Bommel, Stiphout'. Mooi type, ook in benen niet onaardig, maar heeft in de gangen geleden. 2c. Herseur v. Eversdam, d. Herseur v. Alstein, van A. Smits, Nistelrode. Soort goed, goede uitdrukking, iets in drie stukken gebouwd en wat onderstandig, gaat met goede knie-actie maar toch niet uitgesproken krachtig. Hengsten van 68 jaar, kleine maat. 1. Karei van Albert, d. Albert van Alice, van W. Bens, Mill. Diep en massief, met voldoende benen; winter- paard dat goed fokt en in mooie conditie werd voorgebracht. De stal staat daar trouwens voor bekend. 2. Jonkheer v. Croij, d. Nico v. Beek, van W. Kuypers, Stiphout'. Soortig, met gesloten en regelmatig gelijnd lichaam, wat weinig macht in arm en schenkel en over 't algemeen wat merrie achtig. 3. Marquis v. Aardenburg, d. Nico v. h. Zwartewater, van P. A. v. Lier, Oud-Gastel. Abnor maal kortbenig met te veel hals, een bestsoortig koffer en een geweldige spierontwikkeling terwijl ook de gangen de aandacht trekken maar het ultra, kleine valt ook hij de jury klaarblijkelijk niet in ue smaak. Hengsten van 912 jaar. Geen sterren. 1. De goed fokkende Antoon v. Boomhof, d. Cantor v. d. Klef, van Kinderen Janssen, Gassel, Gewoon goed paard van goede komaf; uit een Nico-dochter na melijk, behorend tot de „Boomhof-familie". Op de tweede plaats met een tweede prijs: Jan v. Water gang, d. Urbain v. Certain, van P. A. v. Lier, Oud- Gastel. Mooi soort, klein en gesloten, wat weinig achterbeen en in draf al enkele jaren wat kort. Aangegeven waren de oud-kampioenen Bento v. Passluis en Costaud v. d. Heihof maar we misten beide. Na een zeer spannende strijd, waarbij de meningen in de publieke en andere sectoren sterk verdeeld bleken en „het" ging tussen twee zonen van Costaud de Marche. werd de titel kampioen van Noordbrabant v. 1958 toegekend aan Costaud v. Soesterhof vön Van Bommel te Stiphout. Wij voor ons zouden onze keus hebben doen vallen op diens concurrent omdat deze gespierder is, regel matiger gebouwd en machtiger maar, over de smaak valt niet' te twisten en ook in Costaud van Soesterhof heeft de Brabantse fokkerij een betere kampioen dan men wel eens had. COLENBRANDER. Door een Nederlandse machinefabriek is enkele maanden geleden een nieuw type bietendun- machine in produktie genomen. De machine werd in 1955 ontworpen en uitgedacht door een aantal Zuid-Hollandse boeren. Het werktuig is te gebrui ken achter elke tractor met een driepuntshefin- richting en wordt aangedreven door een aftakas. De dunelementen worden door een centrale stang aangedreven die door een exentriekschijf in een heen en weergaande beweging worden gebracht. De maximaal zeven dunelementen maken hier door een slingerbeweging, terwijl tevens een ge deelte van een cirkel wordt beschreven. De mar chine is, door de elementen tussen de rijen te monteren, ook goed te gebruiken als mechanische wieder tussen de gewassenrijen. Inlichtingen over deze „Valma"-machine verstrekt de Fa. P. Th. Hoets, Kerkhoflaan 92, Rotterdam. Tijdens de Smithfield Show in Londen werd in december 1957 de nieuwe Engelse Ford tractor Dexta geïntroduceerd. Op 6 februari j.l. werd deze tractor zowel voor licht als voor middel zwaar werk, ook in Nederland getoond. De Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. te Utrecht deelt ons mede dat een nieuwe meng- meststof (Albatros no. 31) is verschenen. Aan deze mengmeststof is magnesium toegevoegd, terwijl deel van het fosforzuur in water oplos baar is. „Voor hen die verantwoordelijk zijn voor het land- en tuinbouwkundig onderzoek is de tijd aan gebroken, zich ook op het gebied van de kern energie en de toepassing van stralingen geheel toe te rusten. Dit heeft ertoe geleid, dat vorig jaar het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw IT AL tot stand is gekomen, waarvoor in Wageningen gebouwen met eigen reactor zullen worden opgericht", aldus ir. A. W. v. d. Plassche, Directeur-Generaal van de Land bouw in zijn openingstoespraak ter gelegenheid van de Voorlichtingsdag 1958 van de Nederlandse Tuinbouwraad, op 29 januari j.l. in de Dierentuin te Den Haag. Het is vooral nodig om in eigen kring reeds voorlichting op het gebied van de kernenergie te geven. Men moet van het gebruik van deze kern energie in de landbouw echter ook weer niet direkt gouden bergen verwachten. In de publiciteit wordt veelal op de gevaren sterk de nadruk gelegd, waar door de voordelen en de noodzakelijkheid, zich op dit gebied te gaan bewegen, meer op de achter grond worden gedrongen. Sommigen vragen zich zelfs af, of de wetenschappelijke wereld niet bezig is krachten te ontketenen, die de mens straks niet meer in voldoende mate kan beheersen. Het kan zeker niet worden ontkend, dat deze nieuwe ont wikkelingen hoge eisen zullen stellen aan het ver antwoordelijkheidsgevoel van de toekomstige mens. Toch mag dit geen reden zijn, deze weg niet verder uit te gaan, aldus de Directeur-Generaal van de Landbouw. De toenemende wereldbevolking zal immers in steeds grotere mate behoefte aan energie hebben. VEN ALS bij een voorgaand onderzoek van het ■*-' L. E. I. werden de gegevens voor het rapport Landarbeiders II verkregen door een enquête. In 60 gemeenten op de zandgronden en in de rivier- kleigebieden werden bijna 5.000 werknemers geën quêteerd. Het rapport geeft een overzicht van de verschil lende sociale en economische aspecten van de land. arbeidersgroep. Zo blijkt ruim 2/s van de geënquê teerden generlei vorm van voortgezet onderwijs te hebben gevolgd, terwijl opvalt, dat' 73 van hun zoons een beroep buiten de landbouw heeft ge kozen. In de zeekleigebieden was SA van de landarbei. ders afkomstig uit een landarbeidersgezin, in tegen stelling tot hen in de zand- en rivierkleigebieden die voor de helft van boerenafkomst zijn. De gemid delde leeftijd ligt in de zand- en rivierkleigebieden lager dan op de zeeklei- en weidegebieden, n.l. 32 jaar tegenover 39 jaar. Van de ontwikkeling van de werkgelegenheid voor landarbeiders wordt verwacht, dat' deze in de komende 15 jaren gemiddeld met bijna 1% per jaar zal afnemen. Het aantal benodigde landarbei ders zal dan ook kunnen dalen van 107.000 tot 9m- streeks 85.000 Voor de zandgronden wordt ver wacht, dat het aantal benodigde landarbeiders on geveer gelijk zal blijven. Voor de overige landbouw gebieden in Nederland ligt een daling van de werk gelegenheid voor landarbeiders van 1525 in de lijn van de verwachting. Het landarbeidersberoep wordt in alle gebieden in de rangorde van beroepen laag geclassificeerd. Voor deze plaats op de onderste sporten van de be roepsladder zijn vele factoren bepalend, zoals de werktijden, loonshoogte, promotiekansen, werk omstandigheden, de toekomstmogelijkheden in an dere beroepen, het geringe aanzien van het land werk, e.d. Het rapport geeft geen richtlijn^! aan over de wijze waarop verbeteringen in de bestaande situatie kunnen worden aangebracht'. Overheid en bedrijfs leven dienen zich daarover zelve te beramen. Het rapport is te bestellen door overschrijving of storting van een bedrag van ƒ7,op giroreke ning 412235 van het Landbouw-Economisch Insti tuut te 's-Gravenhage onder vermelding: verzoeke toezending rapport No. 286: „De landarbeiders in Nederland II". Door de Directie van de Landbouw zijn een aan tal vlugschriften uitgegeven die o.m. verkrijgbaar zijn bij de Rijkslandbouweonsulenten. Vlugschrift nr. 81 behandelt de bestrijding van de aardappel ziekte en geeft aanwijzingen voor de te nemen maatregelen. „Geen schot in haver" (nr. 82) be handelt het maken van stukken en het plaatsen van schoven op een driepootruiter of vierpoot- ruiter. „Goede ophekmethode voor tarwe" (nr. 83) wijst op het beschermen van de kwaliteit en be spreekt de schelf van 26 en die van 40 schoven. Het vlugschrift „Machinaal rooien van aardappe len" (nr. 84) geeft een overzicht van de verschil lende typen rooiers en bespreekt de keuze van de rooier alsmede de eisen die worden gesteld aan het werk. De vlugschriften zijn met vele foto's geïllustreerd. (Advertentie) veilig in de vaste en vertrouwde Handen van het Hij iBjil Ij'lÉlgg ■IliibJd'i 1 Sophialaan 2 Leeuwarden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13