FIJNE HAPJES ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEEAND HET STAATSBOSBEHEER 149 Aan Concours Ontspanningsavond Uitslag Ploegwedstrijc ZATERDAG 1 MAART 1958 Redactie: C. J. van Damme. L. Hage. M. de Jager. T. Lievense, M Murre. Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor), 01135—375 (huis). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. z. p. m. ex l. j. g. afd. middelburg ex omstreken Bezoekt de ontspanningsavond der Z. P. M. en L. J. G. afdeling Middel burg en Omstreken op zaterdag 15 maart 1958 in de Bogardzaal te Middel burg. Aanvang 7.30 uur. Opgevoerd wordt het blijspel in drie bedrijven: „Een geheim tussen jou en ml)", van P. L. van Prooijen-Bogaerds. Ter opluistering populaire muziek. Programma's aan de zaal verkrijg baar. Entree 1, L. J. g. afd. vheer abtskerke-xisse. 1. J. Minnaard (medaille); 2. A. Min waard (medaille)3. H. van Liere (me daille); 4. W. van Liere; 5. D. Braam- se; 6. W. Minnaard; 7. A. de Jonge; 8. J. P. Njjsse. Het ligt in de bedoeling a.s. voorjaar weer een zaai wedstrijd te organiseren. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de secretaris W. van Liere, Sinouts- kerke 8, 's-Heer Abtskerke. Ook Z. L. M.-leden of hun personeel kunnen hieraan deelnemen. De voorschriften worden na opgave bekend gemaakt. Op maandag 10 maart komt de heer klaassen een filmavond verzorgen over India. Aanvang 7.30 uur in Irene. Alle belangstellenden zijn van nharte welkom. Aan de Landbouw Jongeren Genieenschap Zeeland Goes TT/ ij zijn verrast en verblijd door zóveel goede wensen, dat wij geen kans zien U daarvoor op een andere dan deze wat onpersoonlijke manier hartelijk te danken. w.g. A. Vondeling. Na minister Mansholt bedankt ook minister Vondeling de L.J.G. voor de wensen die zij deze bewindslieden zond bij hun ambtsaanvaarding. Wij wensten hen dat uwe Excellentie een beleid moge voeren, dat gericht zij op het belang van het agra risch volksdeel, als onderdeel van de Nederlandse en Europese gemeenschap". EEN HUISTYRAN De afdeling Groede van de L.J.G. wil graag in andere afdelingen het toneelstuk „De Huistyran" komen spelen. Wie hier interesse voor heeft, stel le zich in verbinding met de heer A. J. Luteyn, Rijksweg te Groede. Wilt U de aanmeldingsformulieren voor het toneel en njuziekconcours, die de secretariaten toegestuurd zijn, zo vlug mogelijk aan het provinciaal se cretariaat terugzenden? De inschrijving sluit op 15 maart. Mocht Uw groep nog geen formulier hebben ontvangen, wilt U dan een op gave doen met de volgende bijzonder heden: Neem deel aan afd. muziek of toneel. Titel van op te voeren of te spelen stuk (ken). Schrijver of componist daarvan. Correspondentie-adres voor het con cours. En... denkt om de auteursrechten! Om niet al te zeer in tijdnood te ge raken, zal het concours op 26 april reeds om 10 uur aanvangen. De duur van de toneelstukken zal maximaal 45 minuten mogen zijn. Het concours zal in Middelburg wor den gehouden. Gedurende het spelen van de muziek- of toneelstukken zal er geen toegang .tot de zaal zijn. Nadere mededelingen volgen! TT ET is mij niet bekend of ge wel eens de wereld aanschouwd hebt door een varkenskop, al of niet versierd met een bloemetje, of iets anders dat niet alledaags genoemd kan worden? U heeft het natuurlijk al begrepen, de vraag is: Heeft u ook al eens carnaval gevierd? Niet ieder wenst zich in te laten met carnaval, waar dan nog bijkomt, dat di-, feest het alleen maar goed doet op Braoantse en Limburgse bodem, en ook slechts goed beoefend wordt door der- zelve inwoners. Vele niet-Katholieken kunnen zich er maar matig mee ver enigen en hebben dan ook weinig lof voor deze barbaase bierfeesten. Als goed volgeling van Kuijper heb ik me altijd wars getoond van alles wat op deze feesten leek (die de vleesloze dagen gaan inluiden), totdat een carnaval- deskundige me een geheel ander licht op deze zaak gaf. Allereerst betoogde deze carnaval- geleerde dat ook hij een Kuijperiaan in hart en nieren was en dat volgens hem nergens zoveel volgelingen van Kuijper aangetroffen worden dan in t Zuiden. Had de deskundige weinig lof voor de Noordelingen als carnaval-vier- ders, toch kon hij niet ontkennen dat ze zich bijzonder verdienstelijk hadden ge maakt voor het welslagen van dit feest. Namen als Kuijper, Bols, Hulskamp, en andere grootheden, allen woonachtig te Schiedam, staan dan ook in hoge ere bij feestvierend Brabant en Limburg. Daarna ging de carnaval-kenner tot een levensbeschouwing over welke de juistheid van zijn levenswijze onomsto telijk vast moest stellen. Door de moed op te brengen zich te vervormen, wordt men juist zichzelf! Bondig vatte hij zijn betoog samen in deze paradoxale zin: „Door een masker op te zetten, gooit men juist zijn eigen masker weg"! Graag laat ik de juistheid van deze levensopvatting over aan deskundigen, uiteindelijk ben ik maar een agrariër waarvan men nog pas in een lijvig rap port fttoift weten vast te stellen, dat zij tot de mind«v geestrijke groepen der be volking horen. Om veilig in het vak te blijven wil ik dan c-C* carnaval eens als landbouwkundig probleem pnder de loupe nemen. Ik meen dat in deze richting nog weinig wetenschappelijke arbeid is ver richt. Er mogen velen zijn die zich verzetten tegen het „vastenavondfeest", maar dat dit boeren kunnen zijn was de genoemde kenner, die verheerlijkend doos zijn zoveelste Heinekens zat te kijken, onbegrijpelijk. CTEL het feit dat Brabant en Lim- burg ongeveer twee miljoen inwo ners tellen, waarvan 50 zich aan carnaval bloot stellen, dit alles met 5 liter gerstenat per persoon overgoten, geeft ongeveer 5 miljoen liter gerste bier. Volgens de specialist, die als een knap Heinekens-kenner bekend staat, kon men rustig aannemen dat voor 5 liter bier ongeveer 1 kg gerst benodigd is, wat snel omgerekend op een 2000 ha Balder komt. Hier is nog niet bij gere kend de gebruikelijke nadorst!! Deze cijfers geven de landbouwer een goed inzicht, wat de betekenis van en kele dagen carnaval voor de gerste bouwer betekent. Dit zijn mooie cijfers en wanneer we via het Landbouwschap eens een actie konden ontwikkelen om deze „bierfeesten" landelijk te gaan vie ren, dan zou dit een goede stap zijn om de zwaarwegende structuurproble men in de landbouw tot een nadere op lossing te brengen. In de hoop een goede poging gedaan te hebben, om tijdens deze feesten als actief structuur-verbeteraar te zijn op getreden, verblijf ik, in gezelschap van Kuiper, Heinekens en vele anderen, ter verbetering van de landbouwkundige toestand, en op uw gezondheid, nog even natoastend. DE POTTENKIJKER. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Streekbijeenkomst der L. J. G. en Z. P. M. op 10 febr. 1957 in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. De opening werd verricht door de voorzitter, die ieder van harte welkom heette, in het bijzonder ons R. B.-lid, de heer Verkruijse. Na het voorlezen en ondertekenen der notulen begonnen we met de agen da af te werken, want ingekomen stuk ken waren er geen. Toneelconcours. Dit jaar zal even als voorheen afd. Groede met muziek en afd. IJzendijke met toneel de streek vertegenwoordigen op het toneel en muziekconcours te Middelburg. Verkiezingen. De heer A. Luteijn Jzn is 1 jaar excursiecommissielid geweest en treedt dus af. In zijn plaats werd ge. jvC^en de heer M. Dees. Daar deze niet anwC^s Vvas, zal hem verzocht worden deze functie te nemen! De voorzitter, de M. van Iwaar- den, gaat vanwege zijn het Streekbestuur verlaten. De vergadering koos in zyn plaats de heer A. Luteyrï Jzn, hierboven reeds genoemd. Deze nam zijn benoeming aan en werd door de oude-voorzitter gefeliciteerd, die te vens van de gelegnheid gebruik maakte zijn afscheidsrede te houden. Frans Dees, de algemeen adjunct, be dankte op zijn beurt namens de verga dering de heer Van Iwaarden voor het vele en goede werk dat hjj voor de L. J. G. in deze laatste vier jaar heeft gedaan. Ook de heer Verkruise nam het woord. Namens het H. B. feliciteerde hij de nieuwe voorzitter enz. en deed gelijk enige mededelingen over het bezoek van het H. B. dat inmiddels reeds weer voorbij is. De kadercursussen, die in Oostburg op touw gezet zijn samen met de Z. L. M., draaien op volle toeren. Er wordt door ongeveer 25 man aan deel genomen eri men is vol enthousiasme. Rondvraag. Er werd gevraagd wan neer er een Sportdag gehouden zal wor den en waar? Men wist hierop nog geen antwoord op te geven en besloot deze vraag voor te leggen aan het H. B. evenals de vraag van de heer D. Dekker over de contri butie. Hierna waren we gekomen aan het eind van de vergadering en voor de laatste maal dankte de heer Van Iwaar den de leden voor hun opkomst en wenste ons goede reis en tot ziens. Het Staatsbosbeheer verzorgt lezingen over de volgende onderwerpen: A. Bosbouw. 1. Waarom heeft Nederland bossen nodig? 2. Het bos als houtproducent. 3. Bosbrand en bosbrandbestrijding. 4. Populierenteelt. 5. Hervorming van hakhout. 6. Verzorging van het boerenbos. B. Lantlschapsverzorging. 7. Landschapsschoon in een dicht bevolkt land. 8. Landschappelijke verzorging van ontginningen en ruilverkavelin gen. 9. Beplanting langs wegen en kana len. 10. Erfbeplanting. C. Natuurbescherming. 11. Het nut van natuurbescherming voor de landbouw. 12. Vogelbescherming. 13. Natuur en Mens. 14. De natuurreservaten van het Staatsbosbeheer. N. B. Enige variaties op de gegeven onderwerpen zal altijd mogelijk zijn, evenals combinaties tot een korte cur sus. Aan de lezingen zijn geen kosten ver bonden. Zij zullen worden verlucht met kleuren-lichtbeelden en/of films. Bij uitzondering zal het kunnen voor komen, dat aan een organiserende ver eniging de filmhuur in rekening wordt gebracht. Deze zal echter de 10,niet overschrijden. Het Staatsbosbeheer zorgt voor licht beelden en films alsmede voor de volle dige vertoningsapparatuur. De lezingen nemen ongeveer IVe uur in beslag en bestaan uit een inleiding van ca 30 minuten en het vertonen van lichtbeelden of film gedurende onge veer 45 minuten a 1 uur. Zij worden gehouden door ambtenaren van het Staatsbosbeheer. De lezingen dienen ten minste 3 we ken van te voren schriftelijk te wor den aangevraagd bij de afdeling Voor lichting van het Staatsbosbeheer, Mu seumlaan 2, Utrecht. In verband met de aan de lezingen verbonden kosten kan het Staatsbosbe heer dan slechts een aanvrage in be handeling nemen, indien het te ver wachten aantal toehoorders tenminste 25 bedraagt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13