GENTRALE PREMIEKEURING VAN HENGSTEN TE GOES Bffggasiai ...maar de boer vindt zijn houvast AALTJESONDERZOEK ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 129 ONDANKS het vrij wilde weer dat een niet te onderschatten aantal liefhebbers weerhouden heeft naar Goes te komen was de Goese keuring goed bezocht. De keuring slaagde heel behoorlijk, want de deelname was best en de kwaliteit, met name in de klassen der oudére hengsten, over het algemeen zeer bevredigend. Wat wij, in het alge meen gesproken, van de jaargang '55 denken weet men reeds. Ook in Goes bleek weer dat deze niet als bijzonder goed gekwalificeerd kan worden. Een deel der driejarige hengsten stond er beter voor dan op de verplichte keuring, een ander deel was zózeer in zijn nadeel veranderd, dat men er van schrok. Een en ander had natuurlijk tot ge volg, dat men zijn oordeel in een aantal gevallen soms drastisch moest herzien. Het had óók tot gevolg dat de plaatsingen anders uitvielen dan menigeen had verwacht. Wat niet wegneemt dat we er soms toch niet veel van begrepen hebben. Veel veranderde nog niet van eigenaar op deze keuring, wèl kwamen er natuurlijk enkele zaken tot stand. Ook werd wel de basis gelegd voor transacties die naderhand ongetwijfeld hun be slag zullen hebben gekregen. Men vindt de volledige uitslag van deze keu ring in een vorig nummer en omdat alle drie jarige hengsten door ons reeds in verband met de verplichte keuringen onder de loupe werden geno men, achten wij ons, mede in verband met de be schikbare ruimte, daarvan thans wel ontslagen. TT RIEJARIGE heng-sten, grote maat. la. Leo van ■*-' 't Hagelkruis, d. Nico van Kapelhof, van Jac. de Putter Pzn te Axel. Algemene indruk beter dan in Rotterdam waar hij werd goedgekeurd. Even redig paard, goed van soort, iets kort van koot, met voldoende voeten en vierkante gangen; behoorlijk grof en gespierd en met zeer weinig uitgesproken tekortkomingen, lb. Ronald van Zuiddorpe, d. Nico van Annie, van C. A. Dekker Czn te A*el. Deze is van type, lijnen en draf goed; minder in stap en beenwerk, maar het dient gezegd dat ook hij zich beter liet zien dan in januari. 2a. Monarch van de Zeedijk, d. Nico van Anhie, van C. N. den Hamer en Zoon te Schoondijke. Gelijnd en mannelijk, grof en met brede benenzondigt wat in details en kon wat' meer natuur hebben. 2b. Paul, d. Karei van Rozenberg, van Jac. de Putter Pzn te Axel. Regel matig, best gelijnd, typisch en goed gebouwd, niet te machtig in armen en schenkels, vrijwel correct, in stap wat nauw vóór, staat fors op de grond en gaat met goede actie. Hoewel geen uitgesproken koppaard prefereren we hem boven alles dat voor hem stond. TV RIEJARIGE hengsten, middenmaat, la. Max ■L' van Dijkzicht, d. Jaap van 't Paviljoen, van wed. Eug. E. de Badts te Oostburg en Emile A. dè Badts te Sluis. Robuust, zeer diep en gebeend, met enorm spronggewricht en voldoende klasse, gaat' gemakkelijk; opvallende verschijning maar o.i. eerder behorend tot de grote dan tot de midden maat, in welke rubriek hij trouwens óók gemakke lijk zou hebben gewonnen, lb. Leon van Stoppel- (Advertentie) temidden van een woelige en onzekere wereld bij het Sophialaan 2 Leeuwarden dijk, d. Victor van Eversdam, van Abr. Haak Czn te Zaamslag, J. Koster te Boschkapelle en M. L. M. IJsebaertv. d. Linden te Axel. Massaal, diep, breed en goedsoortig, met spieren, benen en kleine tekortkomingen in de overgangen; iets vrouwe lijker dan de vorige in algemeen voorkomen maar ongetwijfeld één der beste. 2a. Constant van de Heihof, d. Costaud de Marche, van M. d' Hoore te Sluis, A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Benen, voeten en manieren goed tot best, hals wat zwaar en met wat' weinig gepronon ceerde schouder en schoft die dus te vrouwelijk aandoen. 2b. Cesar van de Ronduit, d. Quarré, van S. van Voorenvan Besien te Heille. Geweldig massief en bestsoortig koffer, minder fors funda ment. TT RIEJARIGE hengsten, klenie maat. Was van de vorige categorie het kopeind goed en uitge sproken beter dan dat' der grote maat, ook in deze klasse stonden goede paarden op de hoogste plaat sen. 1. Certain van Moustic, d. Moustic van Urbain, van A. J. v. d. MeulenBecu te IJzendijke en Gebr. A. en J. Haverbeke te Biervliet. Onverbeterlijk type, prachtig in hoofd, hals en lichaam, staat cor rect' op in armen en schenkels niet te forse benen, heeft behoorlijke voeten, een goede stap en een uitstekende draf. Winnaar van de beker voor de beste driejarige, uitgeloofd door de Marktvereni- ging te Goes. 2a. Urbain van de Roskam, d. Moustic van Urbain, van A. J. v. d. MeulenBecu te IJzen dijke en A. van Iwaarden te Zuidzande. Klein en diep, in achterhand voldoende breed, iets minder chic dan nummer één, maar desondanks best van soort', óók mannelijk in algemeen voorkomen, stapt iets nauw, draf best, benen correct, zwaar en ex pressief. Van moederskant uit de Finette-lijn van de Dobbelaere. 2b. Jaap van Quarré, d. Quarré, van Adr. J. Catseman, Biervliet. Vrij typisch, sterk in bovenlijn, grof en goed gespierd, iets gewrongen, gaat goed; ook deze is van moederszijde uit boven genoemde Finette-lijn. 2c. Werner van Dierken- steen, d. Jaap van 't Paviljoen, van Gebr. de Millia no te Waterlandkerkje. Aardig klein paard met benen en soort, voldoende voeten en middenstuk en beste gangen; zelden zagen we een beter ge vormd hoofd; uit prima merriestam. Nog enkele typische, kleine een. aantrekkelijke paarden volg den. Op de herkeuringen die vóór de aanvang plaats vonden komen we nog terug zodra deze in heel Nederland beëindigd zijn. 1f IERJARIGE hengsten, grote maat. Met over- schot eerste: Frits van Reigershoeve, d. Quar ré, van G. Doens, IJzendijke. Paard met maat, soort en macht, regelmatig gebouwd, met beste gespier de benen die we vóór naar verhouding liever nog wat mannelijker zouden zien, voldoende breedte in de achterhand, goede voeten en correcte, vlotte gangen. 2a. Gustaaf van Moustic, d. Moustic van Urbain, van H. de Maat, Stoppeldijk. Nooit hebben we in hem een grotemaatspaard gezien wat uit de aard der zaak een compliment zou kunnen inhou den. 2b. Paul van 't Kerkje, d. Nico van het Zwar- tewater, van H. de Maat te Stoppeldijk. Vóór iets tekortkomend, niettemin zien we hem door zijn massiever en gespierder koffer liever dan zijn stal- genoot. 3. Union, d. Quarré, van Adr. J. Catseman, Biervliet. Kort paard met aardig beenwerk, vol doende voeten en bevredigende gangen, best ge bouwd maar met wat weinig natuur. Goede klasse. \7 IERJARIGE hengsten, kleine maat. 1. Gambo van de Liter, d. Nico van het Zwarte water, van Willem de Buck en Zn te Meliskerke. Ondanks kleine tekortkomingen een best en zeer aantrekke lijk paard; typisch, diep en gesloten met uitdruk king en beste gangen. 2. Nico van Bommanshof, d. Nico van Melo, van Jos. F. de Waal te Hulst. Mannelijk, massief, met' forse voorbenen, goede voeten en dito gangen, maar hij komt in 't achter been wat tekort en 't viel meer op dan in Axel o.i. TT ENGSTEN van 5 en 6 jaar, grote maat. 1. Da- *-*■ vid, d. Nico van Ella, van J. der Weduwen te Kerkwerve e.a. Staat goed op zware, gespierde hengstbenen; kort paard met wat' weinig ribben en beste gangen. 2a. Unicum van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van Fa. Timmerman en Zn, Katten- dijke. Soortig, zeer massief en zwaar, beenwerk goed, wat weinig voeten, minder in draf dan ver leden" jaar. 2b. Mac v. Rondeputten, d. Nico van- Annie, van M. van Fraaijenhove, Axel. Best soort, goed koffer, bevredigend beenwerk. TT ENGSTEN van 5 en 6 jaar, kleine maat. I. de kleine, iets eenvoudige maar typische en ge spierde Elegant van 't' Hoogland, d. Dirk van Al- dengoor, van Al. Serrarens te Óssenisse. Voeten goed, maait iets maar gaat gemakkelijk en staat dicht bij de grond. 2. Costaud van Erkenshof, d. Coustaud de Marche, van Adr. Catseman, Biervliet. Had last van z'n temprament en is dan minder correct vóór; overigens een chique verschijning met harde benen en allures al is hij door zijn wat onregelmatige bovenlijn dan ook geen werkelijke topper. 3. Carlo, d. Brillant van Nico, van H. de Maat, Stoppeldijk. Extra genre, kronen en voeten matig, leek ons niet geheel rad. CT ENGSTEN van 7 jaar en ouder, grote maat. 11 1. Nico van de Retraitehoeve, d. Nico van Melo, van M. d'Hoore te Sluis. Reus van een hengst die na uit Limburg te zijn truggekeerd een volkomen metamorphose had ondergaan. Mannelijk ge bouwd, met maat en vier beste zware benen die goed worden gebruikt. Blijft hij op dezelfde stal dan zal men hem over een jaar nóg beter in vorm zien. 2a. Nico van Paula, d. Nico van Beek, van Jos. F. de Waal, Hulst. Goed soort, hals wat zwaar en met een merrieachtig hoofd, koffer massief, soortig en volumineus, voeten beslaan wat' weinig bodem, gangen bevredigend; voor 't behoud van de goede verhoudingen te veel kilo's. 2b. Wallon d' Aniice, d. David van de Louisa, van M. d' Hoore, Sluis. Best gespierd en goed van type, met ruime stap; verdienstelijk paard in middenkwaliteit. 3a. Quibus, d. Nico van Annie, van Cam. Rammelaere, Heille. Formidabele vader met type en goede con touren maar wat op z'n retour. 3b. Leon v. d. Een dracht, d. Nico v. d. Heibloem, van Gebr. Geus, 's Heerenhoek. Massaal en grof, gangen goed, wat eenvoudig in de voeten. 3c. Huib van Zeeduin, d. Nico v. d. Heibloem, van J. Maljaars, Oostkapelle. Goedsoortig, met massa en wat sleet in de benen. O ENGSTEN van 7 jaar en ouder, kleine maat. A 1. Sénateur d' Amice, d. Nico van Beek, van Coöp. H. V. „Eiland Tholen" G. A. te St. Maartens dijk. Best bewaard en typisch, massaal en vlot, hals wat zwaar; in goede conditie voorgebracht. 2a. Marc van de Liter, d. Moustic van Urbain, van C. N. den Hamer en Zn te Schoondijke. Veel soort, diep en breed, met volume, minder fors in boven benen, voldoende in beweging. Aantrekkelijke ver schijning. 2b. Max van Lindershof, d. Jan, K. 1903, van Willem de Buck en Zn, Meliskerke. Grof en gespierd, met een opvallend massief koffer en nog goede gangen. 2c. Nico van Hoosterhof, d. Nico van Beek, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Soort extra, lijnen best, veel diepte, goed gespierd, wat weinig fundament. 3a. Karei van Keilen, d. Nico van Smakt, van Willem de Buck en Zoon, Melis kerke. Diep en massaal, met gespierde armen en schenkels, wat minder snit. 3b. Jaap van Berken hof, d. Leonard van Nico, van A. Serrarens, Ósse nisse. Vlot', niet te breed, soort en beenwerk goed; o.i. niet de mindere van de voorgaande, terwijl nog volgden met derde premies resp. Herseur van Dijk- zicht, d. Herseur van Alstein, van E. Koppejan te Zoutelande e.a. en Leonard v. Groenendijk, d. Leo nard van Nico, van Willem de Buck en Zn te Melis kerke; alle soortige paarden met enkele detail foutjes. In de rubriek der oud-kampioenen werden nog voorgebracht: Honved 1. (De Buck), Guido uit de Kluis (Timmerman) en Successeur (De Dobbe laere Catseman). Honved, voor zijn leeftijd hij is 14 nog goed bewaard, wordt natuurlijk een dagje ouder. Guido, geweldig in vorm, maakte indruk, maar hij stond zó zwaar dat 't ons voor z'n welzijn gewenst lijkt hem wat op rantsoen te stel len. Mooi in conditie was Successeur. Drie grotemaats-paarden, t.w. Nico v. d. Retraite hoeve (d'Hoore), David (der Weduwen e.a.) en Frit's v. Reigershoeve (Doens) dongen naar de provinciale titel, d.w.z. werden in dit verband terug geroepen. Als goede en typische representant van de kleine maat had men er onzentwege Gambo nog aan mogen toevoegen. Natuurlijk zou de uniformi teit daardoor wat in 't gedrang zijn gekomen maar o.i. is dat toch zeker 't' voornaamste niet. De zoon van Quarré en Nico v. d. Retraitehoeve vochten, voor ons gevoel althans, in hoofdzaak de eindstrijd uit die werd beslecht in 't voordeel van Frits van Reigershoeve. Een overwinning die wel iswaar niet met groot overschot maar zeker ook niet onverdiend werd behaald. COLENBRANDER. In het artikel „Aaltjes, kleine dierkens in de grond" (Zeeuws Landbouwblad 25 ja nuari j.l.J gaven vAj de uitslag van een on derzoek naar het voorkomen van het uien- stengelaaltje op ongeveer 450 percelen. Naar aanleiding hiervan bericht dr. ir. M. Ooostenbrink te Wageningen ons, dat de toestand als volgt was: „Van de licht besmet verklaarde percelen zijn er 61 met uien uitgezaaid, waarvan er 28 aangetast waren. Van de matig besmet verklaarde percelen zijn er slechts 7 met uien gezaaid, waarvan er 5 waren aange tast. Op geen der zwaar besmet verklaarde percelen zijn uien geteeld, zodat wij hier van geen cijfers kunnen geven. Het lijkt ons echter waarschijnlijk, dat dit percen tage weinig beneden de 100 zal liggen. De licht besmet verklaarde percelen bleken dus voor 46 te zi jn aangetast en op de ma tig besmet verklaarde percelen was dit on geveer 70%".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9