<:Door de mVouu? WAT WENST U MEVROUW? DE HUISSLACHT IN NEDERLAND 124 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUISMAN—GRIEP PLATTELANDSVROUWEN GAAN CURSUS VOLGEN. ZITDAGEN BUREAU VOOR WONINGINRICHTING. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. ZEEUWS LANDBOUWBLAD /"ONLANGS kwam ik op een zaterdagmiddag terecht in een drukbeklante zaak. Dames met indrukwekkende boodschappentassen voor-, meis jes in witte jasschorten gehuld achter de toon bank. Eén der meisjes hield zich wel wat al te lang en te uitvoerig bezig met een dame, die zich weinig om haar medemensen scheen te bekom meren tot zichtbare ergernis van de wachtenden. Eindelijk was dit geval afgewerkt, een andere dame schoof naar voren en het meisje vroeg vriendelijk: „Wat wenst U mevrouw?" Ik zou graag vlug geholpen worden", klonk het even vriendelijk terug en meteen gaf zij haar boodschappenlijstje. Het meisje kleurde tot ach ter haar oren. Misschien schoot het haar plotse ling te binnen, dat zij zich wel wat al te lang met de vorige klant had bezig gehouden. Zij be gon een aktiviteit te ontplooien, die wij niet bij haar zouden hebben gezocht. Zo was de dame in kwestie in een minimum van tijd geholpen en kwam een ander aan de beurt. Terwijl ik daar zo mijn beurt afwachtte, en zag hoe het meisje zich be-ijverde ook de volgende klant zo vlug mogelijk te bedienen dacht ik bij mijzelf„Het is niet kwaad zo nu en dan je wensen eens kenbaar te maken". Want al was de bewuste dame de win kel binnengekomen om haar boodschappen te doen, haar eerste wens was, dat er niet onnodig getreuzeld zou worden en zij dus weer vlug de winkel zou kunnen verlaten. Door deze wens kenbaar te maken, was niet alleen zij, maar wa ren er ook anderen mee gediend. Dit kenbaar maken van wensen bracht ik ongemerkt over op onze vrouwenpagina. 7 ORIG jaar schreef ik in het eerste nummer, dat ik het heel erg op prijs zou stellen wan neer er van de zijde der lezeressen wensen naar voren zouden worden gebracht wat betreft de in houd van onze pagina. Na ruim een jaar moet ik constateren, dat er slechts een paar brieven bin nenkwamen als reactie op wat ik schreef of liet schrijven. Maar bepaalde wensen kwamen er niet uit de bus. Dat is eigenlijk wel heel jammer. Ik doe mijn best aktueie onderwerpen te behan delen en ik tracht daarbij de nodige afwisseling in de artikelen te brengen. Wanneer ik echter niet weet of deze pagina nu werkelijk door onze vrouwen wordt gelezen en or de inhoud aan de verwachtingen beantwoordt, dan heb ik het ge voel zo'n beetje in de mist te varen. O, zeker, wij laten ons oog gaan over het radarscherm om aanvaringen te voorkomen, maar daarmee weten wij nog niet welke koers onze lezeressen wensen. Nu schijnt het voor vele mensen moeilijk te zijn, even in de pen te klimmen om een redaktrice hun wensen aangaande haar pennevruchten kenbaar te maken. Wij zouden het echter op prijs stellen als U dit eens een keer wilde doen. De kans is groot dat dan ook anderen, die min der moedig zijn dan U, hun onuitgesproken wen sen in vervulling zien gaan, dus helpt U ook an deren. Wij willen het U gemakkelijk maken door enige vragen te stellen, die U naar wij hopen zult willen beantwoorden. Wij beloven U om zo veel als mogelijk is met redelijke wensen reke ning te houden. Hier volgen dan de vragen: Is U van oordeel dat de vrouwenpagina in een behoefte voorziet Is U tevreden over de inhoud Wenst U nu en dan een modepraatje Stelt U prijs op recepten van binnen- en bui tenlandse gerechten Wenst U op de hoogte te blijven met nieuws omtrent nieuwe huishoudelijke apparaten Stelt U prijs op wenken voor de sier- en moes tuin Wenst U algemene wenken, zoals vlekken ver wijderen enz. Vriendelijk verzoeken wij U uw brieven te rich ten aan de redaktrice mevr. L. N. Huysman— Griep, Hoofdweg 70, RillandBath. T S huisslacht nog voordeliger? Dit is de vraag, -1- die de laatste tijd weer meer in de belangstel ling is komen te staan, nu het diepvriezen op het platteland hoe langer hoe meer veld wint. Op vele plaatsen in ons land zijn diepvriesklui- zen in gebruik genomen, terwijl er talrijke in oprichting zijn. Elektriciteitsmaatschappijen ge ven diepvrieskisten in huurkoop, zodat ook zij, die te ver van een diepvries-centrale wonen in staat gesteld worden op de mee^t moderne wijze vlees, groenten en fruit kunnen conserveren. De bovengenoemde stichting heeft nu een zeer overzichtelijk rapport samengesteld, waarin wordt aangetoond, dat de huis lacht inderdaad 'n aan zienlijk voordeel oplevert. Aan de hand van de cijfers die worden gegeven, kan ieder voor zich gemakkelijk nagaan welk voordeel hem een huis slachting oplevert. Men is uitgegaan van de prijzen, zoals die bij de slagers in Wageningen en Bennekom gelden. Wanneer men deze prijzen met elkaar vergelijkt, blijkt er een tamelijk groot verschil te bestaan. Er wordt in het rapport dan ook op gewezen, dat ieder, die het voordeel van de huisslacht wil be rekenen, de ter plaatse geldende prijzen in aan merking moet nemen. -Lr is in dit rapport niet alleen aandacht ge- sc.ionken aan de huisslacht van varkens doch ook van die der runderen. Al blijft het aantal runderen dat thuis geslacht wordt ver beneden dat der varkens, toch worden er in sommige stre ken van ons land nog vrij veel runderen geslacht. Wij vinden in het rapport interessante gege vens omtrent uitkomsten van steekproeven, die in het gehele land zijn gehouden. Hieruit blijkt, dat in Limburg varkens met het laagst gemid deld gewicht worden ge lacht, maar dat men daar in vele gezinnen niet volstaat met het slachten van één varken per jaar. Verder lezen wij, dat de provincies Drenthe, Overijssel en Gel derland 78 o van alle koeien, die in Nederland voor huisslachting zijn opgegeven voor hun reke ning nemen. Wij zouden nog meer belangrijks uit dit rapport kunnen vertellen, maar dit is niet onze bedoeling. Het werd ons ter recensie gezon den en na lezing kunnen wij deze verzameling gegevens van harte aanbevelen. Wij horen zo vaak: „Och die huisslacht geeft zó weinig voor deel, dat ik er het werk niet meer voor over heb". Allen, die zo spreken, zou ik willen aanraden dit rapport te bestellen en het eens rustig te lezen. In een tijd van neergaande conjunctuur, waar meer dan ooit op de kleintjes moet worden ge past, tellen een paar honderd gulden meer of minder voor de huishouding mee, want of U het vlees gaat wecken of diepvriezen, er blijft bij huisslacht een aanmerkelijk voordeel bestaan. Het rapport is verschenen als „Publicatie no. 6". U kunt het bestellen bij de Stichting Land- bouwhuishoudkundig Onderzoek, Herenstraat 18 te Wageningen. Giro 813144. De kosten bedragen 0.75. Bovendien laten wij hieronder de andere pu blicaties volgen, die wij hartelijk in uw belang stelling aanbevelen: No. 1. Kadercursus diepvriezen ƒ3, No. 2. Voeding en kleding ƒ1, No. 3. J. Brink. Keuken en bijkeuken 1.45 No. 4. Verslag van de Landbouwhuis- houdkundige dag in het kader van de Nederlandse Landbouwweek 0.75 No. 5. Verslag van de kadercursus wonen ƒ2.50 Vouwblad: Diepvriezen Waarom... Hoe... Tevens verkrijgbaar: Zelf Diepvriezen ƒ1, C. W. Willinge PrinsVisser. Conserveren van Levensmiddelen op het Platteland 3.65 (Advertentie.; tl ET bestuur van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft precies in de roos geschoten door het organiseren van een cursus in tuinieren. De opgaven stromen binnen en dat is heel plezierig, want niets is méér vervelend dan wanneer men het benodigd aantal cursisten met kunst en vliegwerk bij el kaar moet slepen. De cursus zal gegeven worden in Goes of omgeving. Te beginnen met maart zal er iedere maand een dag les worden gegeven met uitzondering van de maand augustus, terwijl de laatste les in november zal vallen. Zodoende is het mogelijk de tuin in de verschillende jaarge tijden onder de loupe te nemen. Er zal zowel the oretisch als praktisch worden gewerkt. Er wordt niet alleen aandacht besteed aan de siertuin, maar ook de moestuin komt aan bod. De cursis ten worden vertrouwd gemaakt met snoeien van heesters en struiken, terwijl eveneens de verzor ging van kamerplanten in het programma is op genomen. Dit jaar kan alleen op Zuid-Beveland deze cur sus worden gegeven, maar naar alle waarschijn lijkheid zullen een volgend jaar andere delen van Zeeland aan de beurt kunnen komen. De kosten zullen ongeveer ƒ5,per cursus be dragen. Zo zorgt dus onze Bond ervoor dat naast voor lichting op het gebied van woninginrichting ook voorlichting komt op het gebied van aanleg en verzorging van de tuin. Het één hoort bij het an der. Een goed ingerichte woning omgeven door een smaakvol aangelegde en goed onderhouden tuin vormen een harmonisch geheel, waar het prettig wonen is. Door hieraan de nodige aan dacht aan te besteden, brengt de Bond haar voornaamste doelstelling in praktijk, n.l. de be langen van het platteland bevorderen in de ruimste zin van het woord. Niemand toch zal willen ontkennen dat het genot van een smaak vol aangelegde en goed onderhouden tuin het leven op het platteland in hoge mate veraange naamt. Misschien zult U zeggen: „Maar zo'n tuin zal wel erg kostbaar zijn". Wij hopen met deze cur sus te bewijzen, dat dit niét noodzakelijk is. Als wij huisvrouwen meer kennis van planten ver garen, hun eigenschappen leren kennen en we ten in welke grondsoorten zij thuis horen, zullen teleurstellingen ons bespaard blijven. Hoe dik wijls komt het voor, dat luk-raak uit een catalo gus wordt besteld, zonder dat er wordt nagedacht over de vraag of de grond waarin de planten moeten worden gezet daarvoor geschikt is. Wij hopen een volgend jaar bij talrijke leden de resultaten van deze cursus in hun tuinen te kunnen zien. T N de vorige vrouwenpagina vertelde ik U reeds een en ander over de plannen, die het bureau voor woninginrichting koesterde inzake het hou den van zitdagen in de verschillende delen van de provincie. Daar er nog in sommige plaatsen naar geschikte lokaliteiten moest worden ge zocht, konden toen nog geen definitieve gegevens worden verstrekt. Tot ons genoegen kunnen wij U mededelen, dat alles geregeld is en laten wij hieronder plaatsen en data voor de eerste twee weken van maart volgen. Wij willen er nogmaals op wijzen, dat de woningkoffer van de Bond steeds aanwezig zal zijn, zodat wij, die woning textiel nodig hebben, zich ter plaatse kunnen laten voorlichten betreffende kwaliteiten en prijzen. Gewapend met meer kennis kunnen zij daarna naar hun leverancier gaan. GOESDinsdag 4 maartvan 14.0016.00 uur in wachtkamer Landbouwhuis, Grote Markt 28. OOSTBURG: Woensdag 5 maart van 14.00—16.00 uur t.h.v. mevr. Risseeuw, Brouwerij straat 44. ZIERIKZEEDonderdag 6 maart van 11.0014.00 uur op Havenplein A 3 (P.Z.E.M.). KORTGENEWoensdag 12 maart van 14.0016.00 uur in het Gemeentehuis. MIDDELBURG: Donderdag 13 maart van 14.00 16.00 uur t.h.v. mej. Joosse, Vlissingse- straat 28. TERNEUZEN Woensdag 19 maart van 14.00— 16.00 uur in café „De Vriendschap", Noordstraat 3. THOLENDonderdag 20 maart van 14.0016.00 uur in hotel „Engelvaart".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4