Hél. ZATERDAG n FEBRUARI 1958 DAGELIJKS BESTUUR: Aardappc Icon tlngen tering, onding Prijsvaststelling te laat Zitdagen Boekhoud- bureau Mclkprijsgarantic 1956/'57 vastgesteld No. 2410. Fronkerïng bij abonnement. Temeuzen 40e ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE UANDBOUW MAATSCHAPPIj de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur, gehouden op maandag 17 februari 1958 te Goes. DE Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte welkom. MONOPOLIEHEFFINGEN. Aan de hand van een door het Secre tariaat opgestelde uitvoerige nota worden de vraagstukken rond de mo nopolieheffingen door het Dagelijks Bestuur besproken. In deze nota zijn verwerkt het standpunt van de Voor zitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten, ir T. P. Huisman, het commentaar van het Landbouwschap hierop en een nota van de Groninger Maatschappij van Landbouw. Zoals men weet is de heer Huisman voorstander van een uniforme, gelij ke heffing op alle importgranen, ter wijl het Landbouwschap hiertegen een aantal bezwaren heeft aangevoerd. Vooi'alsnog is het Dagelijks Bestuur, na nadere bestudering, van mening, dat de door Ir Huisman gepropageer de nieuwe methode minder ver komt en minder mogelijkheden biedt om tot een bevredigend resultaat voor akkerbouw en veehouderij te komen, dan het tot dusverre gevolgde sy steem. Dit laatste dient dan ook naar de mening van de vergadering voor eerst gehandhaafd te blijven, hoewel een voortzetten van de studies om trent deze materie noodzakelijk ge acht wordt. PRIJZEN PRODUKTEN. De onderhandelingen over de prij zen van de arkkerbouwprodukten met de nieuVve Minister van Landbouw moeten nog beginnen. De bewinds man houdt zich momenteel in het bij zonder bezig met de moeilijkheden rond de vaststelling van de melkprijs en al wat daarmede samenhangt. De voorlopige berekeningen van het L. E. I. zijn gereed en wijzen op een kostprijsverhoging voor de tarwe, de suikerbieten en de veergranen, de laatste echter klein. Ten stekste zal dienen te worden aangedrongen dat deze verhoging ook in de prijsvaststelling voor deze pro- dukten tot uitdrukking komt. Hoewel de oplossing van de vraagstukken rond de melkprijs door het Bestuur van bijzonder gewicht geacht mag worden, wordt ten zeerste betreurd dat de bekendmaking van de prijzen voor de gegarandeerde akkerbouw- produkten veel te laat komt en de boer er zodoende bij het opstellen WISSENKERKE: Woensdag 26 februari in hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 26 fe- bruari in café ,,De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 27 fe bruari in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 27 februari in café „De Een dracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 28 fe bruari van 9.001.30 uur in café „Huysse". van zijn bouwplan geen enkele hou vast aan heeft gehad. Tevens wordt nogmaals met klem gesteld, dat het handhaven van een tweeprijzenstelsel voor de suikerbieten onaanvaardbaar is. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Opnieuw wordt vastgesteld, dat de contingienteringen van de aardappel export een onding is. In de praktijk blijken de contingenten te worden op gekocht. Hierdoor is een monopolie positie ontstaan van een groep expor teurs, die ten koste van de telersprijs gaat. De vergadering vraagt zich af, waarom dit contingent voor onbepaal de tijd geldt. Het zal zaak zijn dat de telers van consumptie-aardappelen in de toekomst gaan streven naar een veel sterkere concentratie van het aanbod. YVERKGEVERSAANGELEGEN. HEDEN. HET Bestuur bespreekt vervolgens de verschillende werkgeversaan gelegenheden. De vraag of de werk- classificatieper 1 mei a.s. doorge voerd zal worden, hetzij geheel of ge deeltelijk, moet nog worden beslist door het College van Rijksbemidde laars. Dit laatste zal zeker de invloed van de invoering van deze werkclassi- ficatie op de lonen en kostprijzen van landbouwprodukten in zijn beschou wingen betrekken. Het Bestuur is van mening dat een geheel of gedeeltelijke invoering in ieder geval vóór 1 mei a.s. bekend zal dienen te zijn, opdat een goede voorlichting aan de leden werkgevers mogelijk is. Een invoe ring met terugwerkende kracht wordt ten enenmale onaanvaardbaar geacht. De vraag van de Z. L. M. aan het K. N. L. C. inzake de kosten van de B. V. A. B. is in de Afdeling Werkge- versbelangen van het K. N. L. G. be handeld. Deze Afdeling wijst erop, dat de reorganisatie van de B. V. A. B. eerst met ingang van 1 januari jl. kon worden voltooid. Voldoende gegevens over de kosten zijn thans nog niet be schikbaar. De vraag van de Z. L. M. zal echter in de loop van 1959 kun nen worden beantwoord. Tevens werd besproken de nieuwe wijze van pre- mieheffen die door de B. V. A. B. zal worden toegepast. Binnenkort zal hierover in het Landbouwblad een artikel worden ge publiceerd. VERDROGING ROND DE BRAAKMAN. Uitvoerig wordt opnieuw gespro ken over de grote moeilijkheden waarin een aantal boeren rond de Braakman zijn komen te verkeren door de sterke verdroging van hun gronden. Over dit vraagstuk wordt een rapport opgemaakt door een werkcommissie die ingesteld is door Gedeputeerde Staten. Deze commissie bestudeert eventuele technische mo gelijkheden tot verbetering. Medegedeeld wordt dat het rapport thans op korte termijn gereed zal zijn. Naar aanleiding van een schrijven van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap wordt besloten dit lichaam te verzoeken op korte termijn al die stappen te ondernemen die no dig zijn om de getroffenen hulp te bieden. Dinsdagmiddag j.I, opende de Minister van Landbouw, dr. ir. A. Vondeling het nieuwe gebouw van het Landbouw- Economisch Instituut te Den Haag. Gedurende vele jaren doet dit Instituut reeds bami- brekend economisch onder zoek voor de landbouw. TT IT berekeningen van het Produkt- schap voor Zuivel blijkt, dat de gemiddelde netto-opbrengst van alle melk gedurende het melkprijsjaar 1956/1957 24,49 per 100 kg bedraagt en dus beneden de voor dat jaar gel dende gemiddelde garantieprijs voor melk Is gebleven. Deze gemiddelde garantieprijs van 28,40 voor 100 kg melk met 3,7 vet is na de styging van de loonkosten in de landbouw, naar het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening mede deelt, nader bepaald op 28,42"'. Het verschil tussen netto-opbrengst en gemiddelde garantieprijs komt voor rekening van het Landbouw- Egalisatiefonds. Begin maart 1958 zal het bedrag van de uitkering aan de melkveehouders worden uitbetaald, behalve 1,per 100 kg melk, die, zoals bekend, „vertraagd" wordt uit gekeerd en eerst begin 1959 ter be- REORGANISATIE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST. Aan de hand van een nota van Dr. Ir. Van Beekom bespreekt het Be stuur de voorgenomen reorganisatie van de Landbouwvoorlichtingsdienst. Deze komt er op neer, dat de voorlich ting van de boeren in de kleigebieden geëxtensiveerd zal worden, waar tegenover een intensivering staat van de voorlichting voor de boeren in de zandgebieden. Tengevolge van dit be leid dat uitgestippeld werd door de vorige Minister van Landbouw, zal het consulentschap voor de Zeeuwse Eilanden een behoorlijke aderlating moeten ondergaan. Hierover bestaat bij velen, waaronder de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de nodige ontstemming. Een nieuwe indeling van de rayon^ssistenten is door dit alles noodzakelijk geworden. Alle Kringvoorzitters geven hun mening over de genoemde maatregelen, welke niet in net belang van de landbouw op de Zeeuwse eilanden wordt geacht. Besloten wordt om in overleg met de twee landbouworganisaties een brief op te stellen aan de Directie van de Landbouw waarin ernstige bezwa ren tegen de voorgenomen besnoeiing welke veel te groot is, naar voren zul len worden gebracht. schikking van de rechthebbenden komt. Het was de bedoeling, uitgaande van de gemiddelde garantie, onderscheid te maken tussen de garantieprijzen voor de melkveehouders in gebieden met normaal voorkomende kostprijzen en gebieden met aanmerkelijk lagere kostprijzen. Een verhoging van de ge middelde garantieprijs ten behoeve van de melkveehouders van de eerste groep gebieden zou volgens de voor stellen van het Landbouwschap wor den gefinancierd uit een korting op de gemiddelde garantieprijs ten laste van de melkveehouders in de tweede groep gebieden. Het Landbouwschap heeft inmiddels laten weten, dat de bekostiging van het beoogde onderscheid in de garan tieprijzen op de voorgestelde wijze niet uitvoerbaar is gebleken. Het Landbouwschap heeft een nieuwe re geling ontworpen, die wel het oor spronkelijke verschil (ƒ1,80) in ga rantieprijs naar gebiedsoort hand haaft, maar voor alle melkveehou ders 19 cent per 100 kg melk met 3.7 vet op de in uitzicht gestelde garantieprijs (ƒ28,825 voor de ene en 27,02r' voor de andere groep) in min dering brengt. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, overwegen de, dat elke andere oplossing aanlei ding zou geven tot nieuwe uitgebreide berekeningen en administratieve voorzieningen waardoor de uitbeta lingen niet in begin maart zouden kunnen plaatshebben heeft inmid dels bij beschikking de nieuwe rege ling bekrachtigd. De indeling van de twee soorten ge bieden is daarbij bepaald en de uitke ringsbedragen zijn vastgesteld: 85,— dan wel ƒ36,35 per 100 kg melkvet, overeenkomende met ƒ3,145 dan wel 1,345 per 100 kg melk met 3.7 vet, al naar gelang de veehouder is inge deeld in één der beide groepen gebie den. De veehouder, die het niet eens ia met de op hem betrekking hebbende indeling, kan een bezwaarschrift bij de provinciale voedsel commissar is indie. nen met betaling van 10,welk bedrag wordt terugbetaald als het be zwaar geheel of gedeeltelijk gegrond wordt verklaard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1