Jaarvergadering der L.J.G. GELDERLAND Fijne hapjes ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGERE N GEMEENSCHAP ZEELAND Ledenlijsten Walcheren - Puzzelrit 1937 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 133 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor), 01135375 (huis). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. AFD. MIDDELBURG. Binnenkort worden alle afdelin gen de ledenlijsten 1958 toegezon den. In tegenstelling met vorige jaren zullen de lijsten niet in Goes wor den ingevuld, maar worden de streeksecretarissen of -secretaressen verzocht dit te doen. Nadere berichten worden bij de lijsten gevoegd. K. Bezoekt de Ontpanningsavond van de Z. P. M. en L. J. G. Afdeling Ootkapel- le en Omstreken te Grijpskerke op zaterdag 22 februari in „Het Dorps huis". Aanvang 7.15 uur. Opgevoerd zal worden o.a. het blij spel in 3 bcdryven „Dokter Lexo", door Joop Spit. Toegangsprijs 1, Er blijkt enige verwarring te zijn met betrekking tot de toezen ding van de medailles van de Puz zelrit 1957. Wil daarom ieder, die. daar een prijs won en de betreffende me daille nog niet ontving, dit berich ten aan: de heer Js. Cevaal Burg. Dregmanstraat 6 Serooskerke W. En... kent U een winnaar, wilt U hem of haar dit bericht dan even doorgeven? Wie weet leest, hij of zij toevallig nèt deze week „De Boeren jeugd" niet! K. H'ANNEER wij terugzien op het jaar dat achter ons ligt, kunnen wij als L. J. G-ers tevreden zijn over hetgeen wij in 1957 bereikten. Als wij echter de praktische kant gaan bezien, moeten wij zeggen dat dit jaar voor de landbouw in 't algemeen wel eens iets te wensen overliet. Dit jaar is ons ook weer eens duidelijk ge bleken, hoe afhankelijk een boer is van de weersomstandigheden! Het jaar 1957 werd begonnen met 'n jaarvergadering waarin onze voorzit ter de heer A. J. de Nood met algemene stemmen werd herkozen, terwijl de heer A. Goedhart en de heer A. Boone wer den gekozen als vice-voorzitter en al gemeen-adjunct in de plaats van de heren J. L. Mol en L. P. Brasser, die onze L. J. G. verlieten, daar zij in het huwelijksbootje stapten. Er werden in het afgelopen jaar 6 bestuursvergaderingen gehouden, waar van twee gecombineerd met de Z. P. M. In 't geheel werden er negen leden-1 vergaderingen gehouden, waarvan drie gecombineerd met de Z. P. M., terwijl we bovendien de gebruikelijke gecom bineerde Kerstavond hielden, die zeer geslaagd mag heten. Er werden op de vergaderingen in leidingen gehouden over de meest uit eenlopende onderwerpen die handelen over de verhouding mens-machine, het jeugdprobleem, atoomsplitsing en aard appelteelt. Als sprekers traden opde heer Klaas sen, die een lezing hield over het leven in India, verder de heer Voogd, hoofd der Chr. lagere landbouwschool te Mid delburg, met als onderwerp „Cultuur en Platteland" en tenslotte de heer Janse, assistent bij de R. L. V. D., over „Grondbewerking in 't algemeen". In het afgelopen jaar kwamen er vier nieuwe leden bij. Er gingen echter ook vier leden af, waarvan drie wegens het vervullen van hun dienstplicht. Het le dental bedraagt dus evenals in 1956 achttien. I LS verdere activiteiten kunnen we A noemen de cursus: Landbouwwerk tuigen, die op voortreffelijke wijze werd gegeven door de heer De Ronde, hoofd assistent bij de R. L. V. D. te Goes. Aan deze cursus werd deelgenomen door 14 leden, die op de op 28 februari gehou den eindles allen slaagden. In juni werd een excursie gehouden naar Zeeuws-Vlaanderen, waar we o.a. bezochten de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent, waar we een goede indruk kregen hoe men spiegelglas vervaar digt. Verder bezochten we een tweetal landbouwbedrijven in de Braakmanpol der. Op het ene bedrijf bezichtigden we een maquette van de Braakman, terwijl we op het andere bedrijf de gewas sen bezichtigden, die daar toen erg te lijden hadden van de droogte. Tot besluit bezochten we een siertuin van de fam. Van Tiggelen te IJzendijke, waar we onder de indruk kwamen van deze met veel zorg onderhouden bloe menweelde. Ongetwijfeld is dit voor alle deelnemers een leerzame en genoeglijke excursie geweest. Ook legden we dit jaar een proefveld aan en wel met suikerbieten in de Schorerpolder te Ritthem. Helaas mis lukte de proef, doordat in 't voorjaar de droogte de opkomst zodanig beïnvloed de, dat het gewas te ongeregeld was. Toch kunnen we hier met genoegen op terugzien, temeer daar de opbrengst der suikerbieten uiteindelijk toch nog redelijk was, terwijl het suikergehalte (15% vooral voor dit jaar goed ge noemd mag worden. Verder, organiseerden we 'n ploegwed- strijd waaraan acht leden deelnamen en waarbij de heer L. Polderdijk kam pioen werd en hiermede de hiervoor aangekochte wisselbeker veroverde. Deze moet hij drie maal achtereen of vijf maal in 't geheel winnen om hem in eigendom te krijgen. Gezien de activiteiten die in onze Af deling plaats vonden, kunnen wij dus zeggen, dat we een bloeiend vereni gingsjaar achter de rug hebben. Aan ons de taak onze L. J. G. ook in 1958 op dit peil te houden en zo moge lijk nog op iets hoger peil te brengen. Laten we daarom hopen dat ook 1958 in geestelijk, cultureel en maatschappe lijk opzicht een bloeiend verenigings jaar mag zijn, zodat we ook aan het eind van dit jaar weer tevreden kunnen zijn over datgene wat van onze L. J. G. is uitgegaan. Hr IE verre reizen doet, kan soms won derlijk sterk verhalen, maar ter geruststelling van de minder goed be deelde globetrotter kan ik u mededelen, dat er in onze provincie zo af en toe ook nog wel eens iets gebeurt, dat de aandacht trekt. Natuurlijk züt ge wel eens in Noord- Beveland geweest, maar of ge daarbij het voorrecht genoten hebt, om er te zjjn wanneer de L. J. G. Z. P. M. er hun gezellige avonden organiseren betwijfel ik. Om u daarom enigszins schadeloos te stellen zal ik trachten u een zo natuur getrouw mogelijk beeld te geven van het laatste cultuurfestijn, gehouden op 30 januari 1958. Het woord cultuurfestijn vindt u na tuurlijk te hoog gegrepen, wanneer ge slechts alleen nog maar de geïsoleerde en door 't zilte nat omspoelde eiland op de landkaart aanschouwt. Toch hoop ik u het tegendeel in het verdere van dit relaas te bewijzen. Al direkt bq aankomst in hotel „De Korenbeurs", voelde men zich bekoord worden door de sirene schoonheden, welke men hier maar gewoon Z. P. M.- ster noemt die aan deze avond al een bijzonder cachet gaven. Waarlijk deze Noordbevelandse nimfen doen denken aan de schone verhalen van Odyssea, die ergens op een onbekend eiland kennis maakte met het verlei delijke gezang van sirenen. Nu ik kennis gemaakt heb met Noord-Beveland zou het mij geenszins verwonderen, als ik de oudheidkundi gen nog een grote dienst bewijs door op deze overblijfselen van mogelijke sire nen te wijzen. Genoeg hier echter over; ik beschouw deze uitweiding slechts als een hors d'oeuvre welke een passende inleiding moet vormen voor de grote hoofdscho tel. Deze hoofdschotel werd opgediend in het blijspel: „Enfant Terrible" van Anjoël Valo, een schotel waar men de vele facetten en complicaties der liefde in had verwerkt, met zoveel kunde en talent, dat men aan het slot moeilijk kon vertellen, hoe het nu eigenlijk in elkaar zat. Daarom zal ik niet trach ten een nauwkeurige beschrijving van dit meesterstuk te geven; men moet be paald wiskunde gestudeerd hebben oxn bet verband te begrijpen, een vak waar ik nooit veel aspiraties voor gehad heb, en daarom acht ik het beter u dit té onthouden, om zodoende aan het niet denkbeeldige gevaar te ontkomen een tweede „enfant terrible" te scheppen. Eén ding mag ik u niet onthouden, en dat is: dat alles naar omstandigheden toch nog goed afgelopen is. Dit was ook wel nodig, wilde het volgende programmapunt naar wens verlopen, nl. „het gezellig samenzijn", en hoe is dit mogelijk wanneer het ge voelige hart tot tranen en tot snotte- ren's toe bewogen is! Een ieder kon zich dus blijde aan het gezellig samen zijn wagen, waar dan ook een ieder zijn volle medewerking aan gaf. Ook ik had me gaarne verbroederd met L. J. G. en Z. P. M. van dit landelijke eiland, ware het niet dat ik evenals Odyssea aan de mast gebonden was van de pont welke voor de laatste maal om 23.05 naar het Zuid-Bevelandse ging. Wat er verder nog gebeurd is, weet ik niet; de sluier van mist en duister, en die er bij betrokken waren zullen het weten. Wij nemen afscheid en zeggen: tot een een volgende keer! DE POTTENKIJKER. Van de B.O.G.B.O.L.H., onze zusterorganisaties uit het oosten, ontvingen wij de hieronder afge drukte brief, die we graag onder uw aandacht brengen. K. „Waarde collega-leden der P. J. G. N.: ONGETWIJFELD zult U zich de Na tionale Landdag der P. J. G. N. her inneren, die afgelopen zomer te Marke- lo werd georganiseerd tijdens de feest- week „Gouden Aren". Tal van jongeren uit diverse provin cies hebben daar samen het 10-jarig bestaan der P. J. G. N. herdacht en daarbij vele prettige contacten gelegd met jongeren uit Overijsel en Gelder land. Dit jaar zullen de provincies, die dit gewoon zijn, weer hun Provinciale Landdag organiseren. Voor Gelderland zal de afd. Laren (G.), (ongeveer 15 km ten zuidoosten van Deventer) deze dag mogen verzor gen. Tal van commissies zijn dan ook reeds geruime tijd met de voorbereiding bezig. Het belooft dan ook een aantrek kelijk programma te worden. Een geheel ander punt is dat jaar lijks zeer veel afdelingen een 1- of 2- daags uitstapje of een excursie organi seren. Nu lijkt het ons een goede gedachte om uw afdeling voor te stellen het dit jaar eens zo te doen dat u dit uitstapje maakt naar de Gelderse jongeren-dag „Ontmoeting '58" op 28 aug. 1958. Het is een nieuw en fris idee, waar van wij geloven dat het een prettige ontmoeting kan worden. Ons voorstel is dan zo dat u een 2- daagse trip maakt naar de Achterhoek (1 dag kan ook). U zult bemerken dat deze streek op velerlei gebied een Vóór-hoek is! Bij een 2-daags bezoek kunt u daags vóór of na de Landdag een tochtje in onze mooie omgeving maken. Wanneer u dit wenst zorgen wij voor gratis nachtlogies bij onze leden. Als extra service zorgen wij desgewenst ook voor het uitstippelen van de tocht door onze omgeving waarbij we dan voor elke bus een reisleider beschikbaar stellen. Ons dunkt, dat u deze kans niet voor bij moet laten gaan. U maakt dan eens een dag mee te midden van de Gelderse plattelands jon geren en u kunt tevens veel te zien krijgen van de streek in 't algemeen. Van harte hopen wij dat we uw afde ling eventueel samen met een buurtaf- deling welkom mogen heten op „Ont moeting 1958". OPG AVEFORMULIER VOOR BEZOEK AAN „ONTMOETING 1958" Volledig ingevuld terugzenden vóór 1 mei 1958 aan G. J. Harkink, B 117, Laren (G.), alwaar U ook nadere inlich tingen kunt verkrijgen. Telefoon 06738360. Liefst 's middags tussen 12.30 uur en 1.30 uur. Nadere inlichtingen omtrent pro gramma en toegangsprijs volgen t.z.t. via P. J. G, N.-orgaan. 1. Prov 2 Afd 3. Secretaris 4. Penningmeester 5. Aantal deelnemers 6. Aantal meisjes 7. Aantal jongens 8. Nachtlogies gewenst ja/neen 9. Reisleider gewenst ja/neen 10. Wenst toeristische tocht ja/neen 11. Wenst excursie langs bedrijven ja/neen 12. Wenst tocht op 27 aug., op 29 aug.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13