c Wenken 113 NIEUW EN ST. JOOSTLAND 80 JAAR OOK STAVENISSE BOEKT ZIJN 100ste LID canada. GRAAN EXPORT NAAR ZUID-OOST-AZIE amerika. ZWARE VORSTSCHADE IN FLORIDA Korte NIEUWE UITGAVEN wat te doen tegen kopziekte publikaties l. e. i. de trekker op het veenkoloniale bedrijf MINISTER VONDELING OVER MELKBELEID PAASVEETENTOONSTELLING Op 4 februari heeft de afdeling Nieuw en St. Joosland der Z. L. M. het feit herdacht, dat de vereniging 80 jaar geleden werd opgericht. Dit vond plaats in het Ned. Koffiehuis te Middelburg waar een feestavond was belegd. De Voorzitter, de heer C. A. Polderdijk, die de vergadering van de leden met hun dames opende, gaf een historisch overzicht vanaf 1877 tot en met 1957. Hij deed verschillende grepen uit de notulen van die tijd en men kon hier uit concluderen, dat ook toen al behoefte bestond om in georganiseerd verband op te trekken en verschillende benodigd heden gezamenlijk aan te kopen. Gelukwensen werden overgebracht o.a. door de heer C. P. J. van Iwaarden namens de Z. L. M., de heer W. de Buck namens de Kring Walcheren, welks bestuur tevens een mand met bloemen aan bood, en door de heer J. K. Mesu namens de L. J. G. en Z.P.M. De avond werd luister bijgezet door de humo rist Rien de Josge uit Kloetinge en accordeo nist W. Vos uit Goes. Vooral de heer De Jonge wist de aanwezigen op bijzondere wijze te boeien door zijn geestige schetsen in Zuidbevelands dia lect. Tenslotte dankte de Voorzitter alle sprekers hartelijk voor de vriendelijke woorden en geluk wensen en zegde hij het duo De JongeVos dank voor de amusante wijze waarop zij deze avond verzorgden. Tot in de kleine uurtjes bleef men nog gezellig bijeen, waarna allen zeer voldaan over de organi satie van deze avond huiswaarts keerden. Het is nog maar kort geleden, dat wij mel ding konden maken van de inschrijving van het 100ste lid in Krabbendijke. Thans komt van de afdeling Stavenisse een dergelijk pret tig bericht binnen. Wanneer men bedenkt, dat deze afdeling in 1952 „slechts" 58 leden telde, dan blijkt hieruit wel overduidelijk de activiteit van het bestuur. Hartelijk gelukgewenst De Canadese regering deelt mede dat getracht zal worden graan, ter waarde van 50 miljoen dol lar (bijna ƒ200 miljoen) naar de Commonwealth- landen in Zuid-Oost-Azië, uit te voeren. De trans acties voor de levering zijn buitengewoon gunstig, hoewel het niet geheel geschenkzendingen betreft. Totnutoe is met India overeengekomen dat tot voorjaar 1958 400.000 ton worden geleverd. De betaling door India zal eerst in 1961 beginnen en in zeven jaarlijkse termijnen plaats vinden. De kre dietrente bedraagt 4% De Canadese regering deelt voorts mede dat ook aan Pakistan en Ceylon dergelijke leveringsvoorwaarden zijn voorgesteld. Voor de zogenaamde Colombolanden is Canada bereid, een krediet van 30 tof 35 miljoen dollar uit te trekken. Bovendien zullen deze landen ge schenkzendingen graan ter waarde van 15 miljoen dollar krijgen. Deze Canadese hulp staat los van de reeds afge sloten contracten voor graanleveringen ter waarde van 7 miljoen dollar aan India, 2 miljoen dollar aan Pakistan en 1 miljoen dollar aan Ceylon. De betaling zal geschieden in de munteenheid van het importerende land. Het is de eerste keer dat Canada overgaat tot de veel becritiseerde Amerikaanse maatregel om de overschotten voorraad op deze wijze drastisch te beperken, zo schrijft de Neue Zürcher Zeitung. Drie maal heeft de vorst in Florida toegeslagen. Grote schade is daarmee toegebracht aan de oogst van sinaasappelen, grapefruits en vers fruit. De schade bij de sinaasappeloogst wordt geschat op 30 miljoen dollar (ruim ƒ114 miljoen). De telers van o.a. komkommers, kropsla en tafelmais ver loren meer dan een derde van de oogst. Doordat Florida thans voor een groot gedeelte uitvalt om de grote steden van vers fruit te voorzien, zijn de prijzen op de New Yorkse markt gestegen. Kom kommers zijn thans ruim twee maal zo duur als vorig jaar. (Neue Zürcher Zeitung). Het Proefstation voor de Akker- en Weidebouw te Wageningen heeft een publieatie uitgegeven, ge- titeld: „Wat kan de boer doen tegen kopziekte?" De Rijkslandbouwconsulent voor de Weide- en Voederbouw, ir. H. de Groot behandelt na een korte inleiding de verschillende omstandigheden die hierbij een rol spelen. In de inleiding wordt er reeds op gewezen, dat niet alle oorzaken van de kopziekte zijn opgespoord, maar dat wel enkele maatregelen bekend zijn die de kans op het op treden van deze ziekte verminderen. Nadat het verband tussen het optreden van kop ziekte en de weersomstandigheden is behandeld wordt uitvoerig ingegaan op de samenstelling van het gras. Kopziekte komt in het weideseizoen vrij wel alleen voor, wanneer de gemiddelde etmaal- temperatuur beneden 14° C blijft. De schommelin gen in de gemiddelde etmaaltemperatuur zijn bo vendien van invloed op het aantal kopziekte ge vallen. Bij de minerale samenstelling van het gras is vooral de verhouding tussen het kalium enerzijds en het calcium en magnesium anderzijds, van groot belang. De kans op kopziekte blijkt groter te zijn naarmate er meer kali aanwezig is. Er wordt in deze publikatie dan ook uitvoerig op de kali bemesting uitgegaan. Grondonderzoek is bij deze bemesting aanbevelenswaardig omdat daardoor niet te veel, maar ook niet te weinig gestrooid hoeft te worden. Ook het bijvoeren krijgt in deze uit gave aandacht terwijl er tenslotte nog gewezen wordt op de stikstofbemesting en de kali. Plet Landbouw Economisch Instituut te Den Haag, heeft verschillende uitvoerige rapporten samengesteld. Het rapport no 242 draagt de titel „Financiering van aan. en verkoopverenigingen in Nederland", rapport 282 handelt over de kostprijs van de melk en rapport 291 bespreekt de prijs politiek voor melk in het Verenigd Koninkrijk, Belgie, West-Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Van de hand van ir. J. D. Neuteboom is een studie verschenen over „de rentabiliteit van de trekker op het Veenkoloniale bedrijf". Het is een uitgave van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. BLAUWMAANZAADONDERZOEK IN 1957 Onder mededeling nr 9 verscheen van het Proef station voor de Akker- en Weidebouw te Wagenin gen van de hand van ir. E. van Roon, een verslag van het blauwmaanzaad-onderzoek in 1957. In de samenvatting van dit uitgebreide rapport wordt o.a. de stikstofbemesting behandeld. De toepassing van gedeelde stikstofgiften bleek rendabel. Tegen de verwachting in bleek voorts de tijd van uitdun nen van geringe betekenis te zijn voor het zaad- producerend vermogen van de planten. Het men gen van maanzaad met hopperups bleek te vol doen. Wel dient echter het zaaibed dan van uit stekende hoedanigheid te zijn. Dit jaar bleek de beste rijen-afstand 20 cm te zijn, mits het aantal planten per m2 gering is, zodat het gewas over eind blijft. De invloed van de dichtheid in de rij op de opbrengst, is zeer groot. Zonder aanaarden is het gewas het stevigst bij een geringe rijen-af stand en een klein aantal planten per meter. Lege ren treedt het meest op bij geringe afstand en een groot aantal planten per meter. Het aanaarden bracht een aanzienlijke verbetering van de stro stevigheid. BEMESTING IN DE LANDBOUW C. Th. M. van Schaik Aan de reeks boekjes „Leidraad voor het Land- en Tuinbouwonderwijs" Serie A, ontbrak totnutoe een werkje over de be mesting in de landbouw. Het verschenen boekje is daar een aanvulling voor. Het leerboekje heeft uit gesproken goede kwaliteiten. De foto's spreken ons niet zo aan; overigens past het boekje goed in de traditionele reeks. (Uitgave Tjeenk Willink, Zwolle. Prijs ing. 2,—. Op schriftelijke vragen van de leden van de Tweede Kamer, de heren Borst en Van der Weij- den in verband met de garantieprijs voor de melk en met afzetmoeilijkheden in de zuivelsec tor heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, geant woord, dat het vraagstuk van de afzet en de ver werking van de melk, mede in verband met de vast te stellen garantieprijs, nog in beraad is bij de regering. Hij stelt zich voor, zodra het stand punt van de regering zal zijn bepaald, de Tweede Kamer hierover door middel van een nota in te lichten. Hebt U Uw bouw- en bemestingplan al opgesteld? En bent U er zeker van dat het perceel waarop de bieten zullen komen daarvoor wel geschikt is. Weet U dat, als matig met bietencystenaaltjes be smet land al een opbrengstvermindering kan geven van 5 tot 10 ton bieten per ha. Maar veel erger is dat de grond zieker wordt;; U moet dan vele jaren wachten voor U weer bieten op dat perceel kunt verbouwen. Zaai geen enkele biet op percelen die niet op bietencystenaaltje onderzicht zijn. Bedenkt dat voorkomen beter is dan genezen. Mineralen zijn noodzakelijk voor opbouw en onderhoud van het lichaam en de produktie van het vee. De dieren hebben meer mineralen no dig dan zij gewoonlijk uit het ruwvoer kunnen verkrijgen. Daarom is toevoeging van mineralen aan te bevelen. Dit kan door middel van het mengvoer, waarin een bepaald percentage is op genomen. Ook zijn ze los verkrijgbaar. Als er klaver- of lucernehooi of meel, erwten stro, ingekuilde klaver of veel pulp gevoerd wordt, is het gebruik van fosforrijke mineralen, het z.g. Zeeuwse mengsel gewenst, omdat in deze voeder middelen de hoeveelheid kalk en fosfor in een voor de dieren zeer ongunstige verhouding voor komen. Voor grootvee is 60 gram per dier per dag voldoende, voor jongvee 30 gram. Vooral dit jaar zal het goed zijn de spruitlust van het pootgoed zo min mogelijk op te wekken. De temperatuur in de bewaarplaats mag tot iets onder 0° C dalen. Beneden 2° C bevriezen de aardappelen, wees dus voorzichtig. Bij voorkie- men met T.L.-buizen kan met een verlichtings ornament per 5 m2 grond oppervlak volstaan worden. Wijsheid kan men alleen verwerven door studie. Voor dit laatste is tijd nodig. Een boer zal hierbiji in vele gevallen aangewezen zijn op de winter maanden. Voor hem zijn landbouwverslagen, de rassenlijst, de landbouwgids en vakbladen zeer nuttige lektuur om. de kennis over allerlei zaken, die voor het bedrijf van belang zijn, te verrijken. Wanneer U percelen hebt waar onderzoek op bietencystenaaltjes noodzakelijk is wacht dan niet met de opgave voor monsternemen tot het laatste moment. Dit geeft voor de mensen die het moeten uitvoeren een opeenhoping van werk. En U weet ook niet of U begin maart of soms begin april bieten moet zaaien Het wordt tijd, dat U het pootgoed gaat voor- kiemen, dat in koelhuizen is opgeslagen. Let vooral op de glazige knollen. Deze geven geen of te dunne of slappe spruiten. Zorg voor voldoende licht, verwijder ondeugde lijke knollen en stort de kiembakjes regelmatig over. Door licht en overstorting wordt de stevig heid van de spruiten bevorderd. Het afsluiten van een geldlening is slechts voor weinigen dagelijks werk. Het is van groot belang om goed de voorwaarden na te gaan, alvorens men zich verbindt. Dikwijls blijkt later, dat er addertjes van allerlei afmetingen onder het gras schuilen. Overleg eerst eens met een deskundige van uw organisatie, voordat tot een definitief akkoord wordt besloten. Bestedingsbeperking is een woord waar de laat ste tijd veel mee geschermd wordt. Wat echter niet beperkt moet worden is de hoeveelheid hooi die aan jongvee verstrekt wordt. Jonge dieren van ca 1 jaar moeten minstens 4 kg per dag (liefst weide- hooi) hebben. Kunnen ze dit niet op? Dan krijgen ze beslist te veel nat voer. Dit laatste is maar al te vaak het geval. Deze diergroep tot 1 jaar moet niet meer kg-voederbie- ten ontvangen dan de leeftijd in maanden is. Weegt U het eens na! Kuilvoer bij voorkeur in het geheel niet. Is de kuil van prima kwaliteit dan kan des noods een klein gedeelte van de voederbieten hier door vervangen worden. De traditionele Paasveetentoonstelling te Oost burg zal dit jaar worden gehouden op woensdag 19 maart. De tentoonstelling, waarvoor aanvoer van alle soorten vee mogelijik is, wordt gehouden op het Ledelplein en begint om 13.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9