de Groot's houten woningen GRASLAND VERBETERINGSWEDSTRIJD TE SCHERPENISSE DE GROOT'S HOUTBOUW n.V. JZZSS&t 109 ONTHEFFINGSMOGELIJKHEDEN VOOR DE TEELT VAN AARDAPPELEN IN HERVERKAVELINGSGEBIEDEN DE PROVINCIALE LANDBOUWVOORLICHTINGSRAAD VOOR ZEELAND CENTRALE HENGSTEN PREMIEKEURING TE GOES MET de tweejarige graslandwedstrijd te Scher- penisse is er heel wat bereikt. Een betere ver. zorging. een verantwoorde bemesting, een beter grasbestand en een hogere opbrengst aan zetmeel- waarde. Dit is wel de conclusie van de deelnemers aan de tweejarige graslandwedstrijd, waarvan de uitflag in hotel „De Gouden Leeuw" op 6 februari te Scherpenisse werd bekend gemaakt. De voorzitter, de heer C. W. van Dalen, deelde mee. dat het vorige jaar de beschikbare prijzen zoveel mogelijk in de vorm van gebruiksvoorwer pen werden uitgereikt'. In tegenstelling daarmee werd nu bij het einde van de graslandverbeterings- wedstrijd een blijvend aandenken, aan de deel nemers verstrekt. De middelen, die hiervoor nodig waren werden geschonken door: Gebrs. Dijke, Kunstmesthandel, Scherpenisse. Fa. D. Jvan der Have, Kapelle-Biezelinge. Gebrs P. C. en L. de Jongh, Goes. A. Rinses, Dierenarts, Scherpenisse. J. A. Rijstenbil, Molenaar, Scherpenisse. Z. L. M., afdeling Scherpenisse. Veilingvereniging, Scherpenisse. Landbouwvereniging „Landbouwbelang" Scherpenisse. Ned. Heide Maatschappij, ambtsgebied St. Maartensdijk. Commissie ter bevordering van een Rationele Veehouderij op Tholen. De Rrjkslandbouwvoorlichtingsdienst. De voorzitter dankte de aanwezige schenkers en verzocht de vertegenwoordigers de dank van de jury en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst aan hun vereniging over te brengen. Vervolgens kreeg de Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom, het woord. Spreker bracht onder meer naar voren, dat' het een tijd is, waarin we op onze qui vive moeben zijn. Laatste N data N- Z.W. Punten ha gift ha A. L. PoldermanBolïer 75% 326 2/9 4655 A. Bolier Jr. 75% 144 20/6 4737 J. Tichem 75 zonder mededinging M. van Ast 74.8 167 3/9 5326 J. Hage 73.8 131 7/8 3725 J. Uijl 73% 152 25/8 3896 A. Bolier Sr. 73% 82 1/6 3026 M. Noordiike 72% J. Rijstenbil 71% 85 16/9 3835 Gebrs. Duijnhouwer 68% 110 29/8 3364 D. C. Duijnhouwer 67% 70 22/5 3023 J. Jagt 67% 98 14/8 3175 A. Polderman 67 297 20/7 4567 M. Suurland 66% 94 8/9 3127 J. D. Francke 66 181 18/9 4372 De heer I. Hage Izn. dankte de juryleden, de heren C. W. van Dalen te Tholen, W. A. de Wilde te Scherpenisse, F. de Ronde, Hoofdassistent bij de RijkslaruJbouwvoorlichtingsdienst te Goes en J. M. Murre, assistent bij de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Scherpenisse, namens de deelnemers voor het vele werk, de goede organisatie en het verloop van de wedstrijd. De lieer F. de Ronde gaf vervolgens een uiteen zetting over de classificatie der deelnemers en> ging uitvoerig in op de gegeven N-giften. Men dient de hoeveelheid niet plotseling, maar geleidelijk op te voeren, daar men anders storingen bij het vee ver oorzaakt, kopziekte e.d., aldus spreker. Zeer belangrijk is ook de tijd, waarin men de N (Advertenite) GeHeel dubbelwandig Hoge isolatie Solide konstruktie Prima afwerking Diverse modellen en afmetingen. Goedkoop Vraagt prijs en/of bezoek. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1953 Onze stem moet sterker worden, vooral omdat het percentage van de agrarische beroepsbevolking ac'hteruit gaat. In 1850 was nog 40 van de be roepsbevolking boer of landarbeider; in 1957 is dit tot 14 gedaald. Bij de verdere mechanisering van het landbouwbedrijf zal dit percentage nog meer achteruit gaan. We moeten ons bekwamen in een zeer efficiënte wijze van bedrijfsvoering, temeer ook om te kun nen pleiten voor een betere beloning van de onder nemer. Daarvoor zal een goede scholing niet ge mist kunnen worden, zodat de opvolger, van een be drijf ook theoretisch onderlegd zal moeten zijn. Bij de snelle ontwikkeling die zich op de bedrijven voordoet, is het een vereiste, dat de toekomstige boer een goed ontwikkeld mens is. die de zware taak die hem wacht volledig aan kan. De veehouderij die de laatste jaren in tegen stelling met de akkerbouw wat de geldelijke op brengst per ha betreft, een stijgende lijn te zien geeft, is zeker een onderwerp om nader te bezien. Ook in Scherpenisse, waar de standweide ver dwenen is en waar zelmeelwaarde opbrengsten voorkomen, die ver boven het gemiddelde liggen, dient men te overwegen om de rundveestal volle dig te benutten. Wanneer de jongeren, die opvolger op het be drijf worden, veel belangstelling voor het werk hebben en geschoold worden voor de taak die hen wacht, dan behoeft de kwestie vestigingseisen in de landbouw geen probleem meer te zijn. waar we afwijzend tegenover moeten staan, aldus spreker. Willen we de verworven plaats als landbouwer be houden, dan dienen we menselijkerwijs gesproken er uit te halen, wat er in zit. Dit streven blijkt ook bij u ie zijn, u heeft dit ge toond door als bedrijfsleider van een gemengd be drijf deel te nemen aan deze tweejarige grasland- verbeteringswedstrijd, waar u reeds r.u de vruch ten van plukt, aldus de heer Van Beekom. Hierna ging hij over tot uitreiking der prijzen, de rangorde was als volgt: Prijzen le beker R. L. V. D. -f boekje „Grasland" la beker Heide Mij 2e beker 3e beker 4e beker 5e beker 6e beker 7e beker elk een bon van 10, te besteden aan zaaizaad of poot'goed 13e lauwertak 14e lauwertak toedient. Dikwijls wordt te vroeg in het seizoen ge stopt. Wanneer men regelmatig N aanwendt en men gaat' hiermee (als de omstandigheden het toe laten) door tot begin of half september, dan kan men tot het einde van de weideperiode over vol doende gras beschikken. Het is dan niet noodzake lijk grote hoeveelheden suikerbieten koppen en -blad in de wei te brengen, met alle gevolgen van dien, zoals een ernstig stuk gelopen zode, om van de smaak en de reuk van de melk maar te zwijgen. Bietenloof dient zoveel mogelijk als wintervoer ge bruikt te worden. Bij graslandwedstrijden tellen in het bijzonder de verzorging en zetmeelwaarde-opbrengst. Beide dienen apart bekeken te worden, omdat de bewei dingsdichtheid een grote rol sneelt' en men op het ene bedrijf alleen melkkoeien heeft, terwijl op een ander bedrijf alleen jongvee of melkkoeien èn jong vee aanwezig zijn. Na een geanimeerde gedachtenwisseling, werden nog wat plaatjes vertoond. Bij de sluiting van de vergadering hoopte de voorzitter, dat, nu deze grasland wedstrijd definitief is afgelopen, er op andere plaatsen op Tholen nieuwe wedstrijden georganiseerd zullen worden. De Assistent bij de R. L. V. D. J. M. MURRE. Naam en Stamboeknummer Cat. no. van de hengst 1 I David van Zeeduin, 198726 20 Azur van 't Vijvertje, 198258 10 j Karei van Schelfoutshoek, 197651 De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap deelt hierbij mede, dat voor de hierna genoemde polders of gedeelten van pokiers liggende in de herverkavelingsgebieden algehele ontheffing is aangevraagd van de voorschriften vervat in het Besluit Bestrijding Aardappelnvoe- heid. SCHOUWEN EN DUIVELAND. De polder Bruinisse. THOLEN. De Noordpolder onder St. Maartensdijk ten zui den van de nieuwe weg, die loopt van de l>oerderij Oudesluijs tot de boerderij van J. L. M. Geluk; het gedeelte van de Poortvlietsepolder ten oosten van de A weg Poortvliet/St. Annaland ten noor den van het Schapewegje; ten zuiden van de Noord- dijk en ten westen van de Roolandsedijk; het gedeelte van de Oud-Vossemeersepolder ten noorden van de Roolandseweg en ten oosten van de Molenweg; het gedeelte in de Poortvlietsepolder ten westen van de A weg Poortvliet/St. Annaland, ten oosten van de Langeweg, ten zuiden van de Engelaarsdijk en ten noorden van de weg, die achter dorp Poort vliet loopt. ZAK VAN ZUID BEVELAND. De complexen: 19, 20, 21, 22, 23. 26. 27, 39. 42, 43, 46. 47. «3, 49, 50. 51, 54, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 87, en 101. Voorzover buiten de genoemde nolders onthef fing noodzakelijk is dient dit door de telers indivi dueel te worden aangevraagd hij het secretariaat van de Gewestelijke Raad, Grote Markt 28 A, Goes. In totaal vergaderde de Provinciale Landbouw- voorlichtingsraad voor Zeeland sedert haar oprich ting in maart 1954 tot en met het jaar 1957. twin tig maal. Buitendien werd er één spoedeisende ver gadering bijeengeroepen. De instelling van een Landelijke en Provinciale Landbouwvoorlichtin^s- raad voor Zeeland in 1954, moet gezien worden als het ernstige streven van de overheid om bij de land bouwvoorlichting rekening te houden met de in het bedrijfsleven opkomende wensen. Allereerst stelde de Raad zich op de hoogte van de organi- satie en de werkwijze van de verschillende consu lentschappen, zo meldt een verslag van de werk zaamheden sedert 1954. Voorts werd de verhouding tussen de Provinciale Raad en de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting geregeld, terwijl op initia tief van de Raad een Provinciaal Onderzoekcen trum voor de Landbouw in Zeeland werd gesticht. De activiteiten der Stichting bleven totnutoe nog beperkt. Aandacht werd geschonken aan de vraag stukken van land- en tuinbouw op Schouwen-Duive- land en de Vlasindustrie in West Zeeuws-Vlaan- deren. Ook het streekonderzoek had de volle be langstelling, waarbij uitvoerig stilgestaan werd bij de verschillende aspecten van een algemene „agra rische analyse". Instemming werd betuigd met een intensievere voorlichting voor de rundveevoeding. De acht commissies voor de veevoedingsvoorlich- ting, die in 1956/'57 in Zeeland werkzaam waren, bereikten in totaal 492 veehouders. Behalve dat de Raad zich positief uitsprak over het nut van waarschuwingsberichten in verband met het optreden van ziekten en plagen, droeg de Raad een drietal gebieden voor bij de Landelijke Raad voor uitvoering van een streekverbeterings- plan. In 1957 kon met de uitvoering van twee van deze plannen worden begonnen. Tenslotte hield de Raad zich nog uitvoerig bezig met de mogelijk heden van voorlichting over arbeidsorganisatie en de bedrijfsanalyse op basis van fiscale gegevens. Eigenaar en Woonplaats Prijs Jan Maljaars te Oostkapelle 3A A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat 3B Gebr. P. en L. Steijaert te Graauw 3C In het vorige nummer is in de daarin opgenomen premielijst Centrale Hengstenpremiekeuring de vermelding van de 3e prijzen van de 3-jarige hengsten kleine maat, weggevallen. Daarom als nog onderstaande aanvulling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5