Het Zeeuwse Landjuweel ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND ZAR middag 21 februari 1958 Waardering voor ele boer als „vakman niet als „mens Geen verstoppertje Komt naar de op BOL WMAN'S RUILVERKAVELING ZATERDAG 15 FEBRUARI 1558 117 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 011002345 (kantoor), 01135375 (huis). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Dat stond van de week met grote letters in de krant! (Prov. Zeeuwse Courant van 31-1-58). Ja, dat is het oordeel van de „in telligente" stedelingener zijn maar twee soorten hoeren (volgens een Alkmaarder: slechte en hele slech te). Voor mensen kunnen we ook niet doorgaan want we gaan met bees ten om. We lopen iets voorover, we sjok ken enz. enz. Er waren er ook die wat gunsti ger oordeelden, maar intelligent zijn we beslist niet hoor Er kan verandering in komen: we behoeven maar f250.000 te betalen en dan vinden ze ons misschien wel geschikt. Maar om intelligentte worden is de jaarlijkse som van f 250.000 heus te weinig Wie gaat stadse mensen vertellen over boeren Het zullen er wel uit de steden zijn, die er op die manier een baan tje aan hebben. Mij persoonlijk kan het niet veel schelen hoe men over ons denkt, als we zelf maar weten dat een on gunstig oordeel niet waar is. Ik vind, dat ze het geld beter kun nen gebruiken voor de vorming van de plattelandsjeugd We hebben die vorming immers nodig M. de H. Binnen afzienbare tijd hopen wij na der op het rapport, waarover hierbo ven sprake is, in te gaan. Het rapport heet „Stedeling en Boer" en werd in opdracht van het Landbouwschap uit gegeven door N. V. Vorm te Amster dam. De prijs is 3,plus verzend kosten, en het kan worden besteld bij het Landbouwschap, Raamweg 26 Den Haag. K. WALCHEREN. Bezoekt één van de volgende Ont spanningsavonden van de Z.P.M. en L.J.G. Afdelingen OostkapelleSeroos- kerke en Omstreken. Serooskerke: Zaterdag 15 februari in het Verenigingsgebouw. Aanvang 7.15 uur. Grypskerke: Zaterdag 22 februari in het „Dorpshuis". Aanvang 7.15 uur. Opgevoerd wordt o.a. het Blijspel in 3 bedrijven „Dokter Lexo", door Joop Spit. Toegang ƒ1— AL EERDER schreef ik daarover en beloofde toen het geschrevene af te ronden (zie Boerenjeugd, o.a. van 14 december 1.1.). De prestaties van de deelnemers aan het Landjuweel worden beoordeeld door een jury, die dit seizoen gevormd wordt door de heren H. Jongsma en P. F. M. van Neexwen. Onze Zeeuwse toneeladvi seur, de heer Lemaire, treedt nimmer als jurylid op. Wèl fungeert hij als een soort „verbindingsman" tussen de jury en de deelnemers. Hij licht bijvoorbeeld de juryleden in over de mogelijkheden die een deelnemende vereniging heeft. Denkt U maar eens aan de wel zeer verschillende soorten tonelen en acco modates, die er van plaats tot plaats bestaan. De heer Lemaire verbindingsman naar twee kanten komt aan de an dere kant ook met het juryrapport naar de betreffende vereniging en bespreekt dat dan ook. Waar de heer Lemaire niet in dienst van de provincie Zeeland, nóch van de Stichting Zeeland is, kost zijn medewerking de deelnemende ver eniging 2 X 7,50 15,Voorwaar: geen grote bijdrage! Hier dan nog enkele gegevens om trent het puntenschema, klasse-indeling en prijzen van het Landjuweel: Puntenschema Na overleg met de jury heeft het Werkcomité het puntenschema als .volgt samengesteld: 1.) Keuze van het stuk: literaire en toneelmatige waarde 10, bezien vanuit de capaciteit der vereniging 10; 2.) Regie 40; 3. Spel 40. Samen 100. In deze 3 punten zijn de volgende on derdelen mede begrepen: Mise en scène, Décor, Belichting, To- neelaankleiding; Grime; Costumering; Samenspel; Tempo; Dynamiek; Uitbeel ding; Dictie en intonatie; Rolbeheer- sing; Opvatting en beschaafde uit spraak. De onderdelen, waarop de jury haar oordeel zal gronden, zijn: dus gelijk aan die van het vorig Landjuweel. Hierbij zij nog opgemerkt, dat bij de beoordeling rekening zal worden ge houden met die factoren, die een on gunstige invloed kunnen uitoefenen op de totale prestatie, maar die nochtans de Toneelverenigingen niet aangere kend kunnen worden (b.v. slechte ac- comodatie). Klasse-indeling Een klasse-indeling zal eerst na het beëindigen van de toneelcompetitie worden opgemaakt. De eerste klasse zal worden gevormd door alle verenigingen, die meer dan 75 punten op het totaal van 100 bereiken. In de tweede klassè zullen geplaatst worden verenigingen die 65 tot en met 75 punten behalen. De derde klasse zal bestaan uit verenigingen die 55 tot en met 65 punten in de wacht gesleept hebben. Niet geklasseerd zullen de verenigin gen worden, die met minder dan 55 punten uit de strijd zullen komen. Prijzen In de hierboven genoemde klassen zullen prijzen worden uitgedeeld. Het is thans niet mogelijk om over de grootte der geldprijzen nu reeds mede deling te doen. Dit hangt n.l. af van de financiële uitkomsten van het evene ment, die op het ogenblik nog niet over zien kunnen worden. Het Wisselvaan del is en blijft uiteraard de ereprijs. Daarnaast zullen vermoedelijk wel eni ge geldprijzen kunnen worden uitge reikt. In dit verband wil het Werkcomité evenals vorig jaar nogmaals duidelijk stellen, dat het wedstrijdelement on dergeschikt dient te blijven aan het cul- tureel-paedagogische element. A ANGEZIEN het dit jaar in ieder ge- val te laat is om nog aan het Land juweel deel te nemen, verdient het aan beveling reeds nü te gaan overleggen, of Uw afdeling of streek niet eens mee zou gaan doen. Dit klemt des te meer, daar er vanuit geen enkele landbouworganisatie ooit een groep meedeed. Laten wij met deze culturele zaak een aanvang maken! Mocht U er iets voor voelen (hetzij als afdeling of streek, hetzij persoon lijk), bericht U het dan even aan het Landbouwhuis, Prov. Secretariaat L.J.G. Ik kom U dan opzoeken en nader inlichten. K. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de redactie al vorens een artikel op te nemen in „De Boerenjeugd" bekend moet zijn met naam en adres van de schrijver. Wanneer men het wenst, worden die naam en adres niet bekend ge maakt, en de artikelen desnoods onder een schuilnaam geplaatst. Het is echter vereistdat men ter redactie naam en adres van de schrijver wèl kent In het vervolg zal hieraan streng de hand worden gehouden K. Z. P. M. EN L. J. G. AFDELING OOSTBURG. Ontspanningsavond op zaterdag 22 februari 1958 in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Aanvang 7 uur. VERGADERING L. 3. G. AFDELING KRUININGEX. op maandag 17 febr. a.s. aanvang 7uur in „Ons Dorpshuis" te Kruiningen. Spreker: de heer J. C. de Ridder, (hoofd Lagere Landbouwschool) over Reisindrukken uit Rome met lichtbeel den. Alle jongeren ook niet-leden uit Óóst Zuid-Beveland zijn welkom. L. J. G.- EN Z. M.-LEDEN TE SINT-ANNALAXD EN STAVENISSE. Wij vestigen hierbij nogmaals uw aandacht op de te houden ontspannings- en propaganda-avond van de L. J. G. te Stavenisse op zaterdag, 22 februari a.s. in „Het Dorpshuis" te Stavenisse. Aan vang 6.45 uur. Voor leden uit St.-Anna- iand rijdt een extra bus. Opgave per omgaand bij de heer A. Duijzer Czn, Hoenderweg. I.v.m. bestedingsbeper king toegangsprijs slechts 0,75. U kunt deze avond genieten van goed toneel spel en prachtige muziek. (Zie de aan u gezonden circulaire) Wij verwachten u allemaal L. J. G.-AVOND TE SINT-MAARTENSDIJK. De jaarlijkse ontspanningsavond van de afd. Sint-Maartensdijk van de L.T.G. vindt plaats op vrijdag, 21 februari a.s. in hotel „Hof van Holland". Opgevoerd wordt het toneelwerkje „12 met de postkoets" en het toneelstuk,, Zons opgang" van Joh. van Eekelen. Mede werking verleent ook .t L. J. G.-orkest. Programma's verkrijgbaar bij de le den. INDERDAAD mag dit boekje* wel zo aangeduid worden, want het heeft sinds 1951 (het jaar waarin het voor het eerst verscheen) wel degelijk zijn bestaansrecht bewezen. Een van de zeer grote verdiensten van het boekje, lijkt mij wel te zijn, dat het zowel voor het onderwijs geschikt is, als gebruikt kan worden door landbouwers e.a., die reeds lang in de praktijk staan. Het lijkt ons zeer wijs van ir. Bouwman (en navolgenswaardig), dat hij zich ver enigd heeft met de wens van de uit gever om een praktijk- en een school uitgave van zijn boekje te verzorgen. Toe te juichten is ook, dat de schrij ver niet alleen de technische-, doch ook de sociale-^ maatschappelijke- en cul turele aspecten van de ruilverkaveling behandeld heeft. Met name in Zeeland is een kennis name en bestudering van het boekje wenselijk, omdat er bij ons zovelen met verkaveling te maken hebben. Uiteraard is de heer Bouwman door zijn functies zowel van theorie als van praktijk op de hoogte, ook dit valt bij lezing van zijn boekje op. Vele gedeelten van dit boekje zou den zich uiterst goëd lenen voor inlei dingen bij onze L. J. G. („Ruilverkaveling, praktijkuitgave, door ir. L. H Bouwman. 3e druk, N. V. Uitgeversmaatschappij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle 1958. 138 pag., voortreffelijk geïllustreerd, prijs ing. 5,40, geb. 6,40.) K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13