RADIO EEN BELANGRIJK RAPPORT PROGRAMMA VERPLICHTE VOORJAARSSTIERENKEURINGEN 1958 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 Onder de Tuinbouwlantaarn HET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen heeft een rapport uitgegeven over de af zet van Nederlandse appelen en peren van goede kwaliteit. Ongetwijfeld zal de inhoud van dit rap port op tal van bijeenkomsten een punt van be spreking uitmaken. In deze rubriek moeten wij ons uiteraard beperken tot enkele hoofdpunten. Het rapport is samengesteld door prof. dr. J. H. van Stuyvenberg, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, drs. W. H. Kemmers, hoofd van de afdeling prijsrege lingen van het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen en ir. A. Groot, secretaris-directeur van de Nederlandse fruittelersorganisatie. Het rapport telt 208 pagina's en ziet er keurig verzorgd uit. Om een inzicht te verkrijgen in de marktsituatie in de belangrijkste produktiegebie- den en in de wijze van fruitafzet in andere lan den, werden door de heren Kemmers en Groot gesprekken gevoerd met deskundigen uit verschil lende Westeuropese landen. AFZETOMSTANDIGHEDEN. BEGONNEN wordt met het beschrijven van de afzetomstandigheden in ons land. Daarbij zien we dat de fruitteelt in ons land op twee wij zen wordt beoefend, namelijk in het specifieke fruitteeltbedrijf en in het gemengde landbouw bedrijf. De gemiddelde oppervlakte van het ge specialiseerde Nederlandse fruitteeltbedrijf is naar schatting gemiddeld 3 tot 4 ha. Bij de werkzaamheden die worden verricht ten behoeve van de afzet van fruit in Nederland, neemt de veiling de centrale plaats in. Ongeveer 10 van de totale fruitoogst wordt administra tief verkocht, terwijl ongeveer 12% van de fruitoogst wordt verpacht, waarvan dan later door de pachters weer 60 °/o wordt geveild. Door middel van een enquête is men tot de conclusie gekomen dat van de Nederlandse oogst van goed fruit ongeveer 65 door coöp. veilingen daad werkelijk wordt geveild en 10 door particuliere veilingen. Hoewel het moeilijk is om algemene aanwijzin gen te geven omtrent de meest gewenste grootte van een veiling, komt men in het rapport toch tot de conclusie dat het moeilijk lijkt voor een niet op de kleinhandel gerichte veiling om bij een omzet van minder dan 2Va miljoen gulden voldoende handelaren te interesseren. Ten aanzien van de hoeveelheden die worden geëxporteerd en de rassen, kan worden opge merkt dat bij de appelen de goudreinette de voornaamste plaats inneemt. Ongeveer 40 van de totale uitvoer bestaat uit dit ras. Op de tweede plaats komt de Cox's Oran ge Pippin met 10 van het totaal. Bij de peren is de Legipont het belangrijkste ras met 23 u van het totaal, gevolgd door de Conference met 21 DE TEELT IN ITALIË. ROTE aandacht wordt geschonken aan de fruitteelt in Italië, onze voornaamste con current op de buitenlandse markt. De fruitteelt daar is vooral belangrijk in de provincie Bolzano in Zuid-Tirol en in de provincie Ferrara (Emilia Romagna). Irr Zuid-Tirol komen hoofdzakelijk betrekkelijk kleine bedrijven voor waar behalve de normale landbouwprodukten ook wijndruiven en appelen en peren worden geteeld. In Emilia Romagna daarentegen is de situatie geheel an ders. Veelal zijn de bedrijven hier 400 ha groot. Een bedrijf van 400 ha noemt men een groot be drijf, dat van 200 ha een middelgroot bedrijf. In Zuid-Tirol zijn de afzetcoöperaties tot grote ontwikkeling gekomen, 40 tot 60 van de oogst worden hierdoor verkocht. In dit gebied worden opbrengsten van 20.000 kg per ha als laag beschouwd, 30.000 tot 40.000 kg per ha als normaal en 60.000 kg per ha als zeer hoog. Dit betekent dat de kostprijzen, met inbe grip van de kosten van grond en van rente en afschrijving van duurzame produktiemiddelen en beplanting van een ras als Kalterer Böhmer 0.12 per kg bedraagt en Jonathan en Morgen- duft 0.15 per kg. Zonder deze kosten van grond, van rente en afschrijving van duurzame produk tiemiddelen en beplanting die in een tijd van scherpe concurrentie vaak buiten beschouwing worden gelaten, zijn de kostprijzen resp. 9 en 12 cent per kg. De kwaliteit van het fruit in Zuid- Tirol is gemiddeld zeer goed. In het andere Italiaanse fruitgebied worden opbrengsten van 40.000 kg per ha als normaal beschouwd. Dit betekent dat de kostprijs (zonder ondernemerswinst en zonder de kosten van grond en van rente en afschrijving van duurza me produktiemiddelen en beplanting) van pro- duktieve rassen als Abbondanza en Morgenduft, ligt op 6V2 cent per kg. Met inbegrip van de ge noemde kosten ligt de kostprijs hier op 9 cent •per kg. Daarbij is dan uitgegaan van een op brengst van 40.000 kg per ha, en ƒ3600,kosten per ha. Wat betreft de kosten na het plukken kan nog worden gezegd dat men ongeveer 10 cent per kg rekent om het geplukte fruit gewikkeld in de kist te krijgen. Uitvoerig wordt vervolgens in gegaan op de toestand in West-Duitsland, zowel wat betreft de produktie als de afzet. ITALIË SPEELT BIJ DE FRUITVOORZIENING VAN WEST-DUITSLAND WEER GROOTSTE ROL TN het rapport wordt gezegd dat men niet moet A denken dat al het Italiaanse fruit keurig ge wikkeld en gelegd, wordt geëxporteerd naar West-Duitsland. In München b.v. wordt van het Italiaanse fruit ongeveer 15 los in de wagon, plm. 70 los in de kist en ongeveer 15 gewik keld en gelegd aangevoerd. Toch staat zowel wat betreft verpakking als opmaak, het Italiaanse fruit bovenaan. Zeer veel Italiaanse appelen worden los in de kist ge ëxporteerd, maar ook in dat geval is de kist meestal voorzien van een blauw gekleurd inte rieur, dat het heel goed doet in contrast met de rood gekleurde appelen. Ten aanzien van het Nederlandse fruit in West- Duitsland heeft men moeten constateren dat welis waar het veelal los in eenmalige kistjes liggende Nederlandse fruit een betere indruk maakt dan het los in (meestal vuile) meermalige veilingkisten liggende fruit, maar dat toch meer aandacht be steed zal moeten worden aan de kleuren. Het witte interieur in de Nederlandse kist is vaak goor ge worden en geeft de indruk een meermalig inte rieur te zijn. Gekleurde inferieurs zouden ree es aan. zienlijke vooruitgang betekenen. Ook steekt de rand van het eenmalige kistje van 5 tot 10 cm bo ven het oppervlak van de appelen uit, hetgeen een zeer onaantrekkelijke en onverzorgde indruk geeft. Meer dan 20 pagina's worden gewijd aan de handelspolitieke regelingen. Plaatsruimte ont breekt ons om hierop in te gaan. Teelt en afzet in Groot-Brittannië worden besproken evenals die in de Scandinavische landen en Frankrijk. ONTWIKKELING NEDERLANDSE PRODUKTIE '"FEN aanzien van het met appelen in ons land beplante areaal zien we in het rapport dat het sedert 1946 is toegenomen van 33.805 ha in dat jaar tot 37.257 ha in 1956. De opbrengst in 1946 was 105 miljoen kg en in 1956 315 miljoen kg. Hierbij moet worden opgemerkt dat 1946 blijk baar een zeer slecht fruitjaar was want in 1947 was de oogst 280 miljoen kg. Het perenareaal in ons land is vooral de laatste jaren sterk terugge lopen. In 1950 bedroeg het nog 14.515 ha en in 1956 11.307 ha. De produktie in 1956 was 100 mil joen kg. De perenaanvoer heeft een dalende ten dentie van ongeveer 2V2 per jaar. Uitvoerig wordt de ontwikkeling in de fruitproduktie be sproken en geanalyseerd. Daarbij komt men tot de conclusie dat er een sterke ontwikkeling is die in de richting gaat van een beter en beperkt sor timent. Het betekent dat ons land steeds meer over een lange periode met een goed, uniform produkt op de markt kan komen. Zo zullen om streeks 1965 bij een gemiddelde jaarlijkse appel- oogst van 200 miljoen kg van de volgende ras sen de daarachter vermelde oogsten worden ver kregen Goudreinette 23 is 46 miljoen kg, Cox's Oran ge Pippin 12 is 24 miljoen kg, Golden Delicious en Jonathan elk 10 1o is 20 miljoen kg, Sterappel 6 is 12 miljoen kg, James Grieve 5 is 10 mil joen, Yellow Transparent 4 is 8 miljoen, Manks Codlin en Winston elk 2 is 4 miljoen kg. Ten aanzien van de exportcontrole wordt op gemerkt dat tijdens het onderzoek is gebleken dat de Nederlandse exportcontrole op fruit van onschatbare betekenis is voor de export van ap pelen en peren. Als men vraagt welke factoren er ten gunste van het Nederlandse fruit zijn, dan behoort de Nederlandse exportcontrole tot een der eerst genoemde. Dank zij de Nederlandse ex portcontrole weet de buitenlandse afnemer van te voren welke kwaliteit hij op grond van zijn bestelling zal ontvangen en dat de kwaliteit on der in de kist gelijk is aan die boven in de kist. Uitvoerig wordt verder gesproken over de vei ling en hetgeen daar plaats vindt. Het een- en meermalig fust wordt onder de loep genomen evenals de mogelijkheden tot afzetvergroting. Men verliest zich in dit belangrijke rapport niet in uitgebreide algemene beschouwingen die geen zoden aan de dijk zetten maar men komt tot duidelijke en klare conclusies die waard zijn om overdacht te worden door een ieder die met de fruitteelt heeft te maken en zeker door hen die leiding hebben te geven aan de ontwikkeling van de oogst en afzet. Aan het eind van het rapport worden in totaal niet minder dan 67 adviezen gegeven om te ko men tot bevordering van de afzet van Neder landse appelen en peren van goede kwaliteit. Het Bestuur van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft de inhoud van het rapport geheel goedgekeurd, met dien verstande dat het voorstel om de export van appelen en peren naar de Duitse Bondsrepubliek verplicht in eenmalig fust te doen plaats vinden, niet direct voor ver wezenlijking vatbaar werd geacht. Wij hopen in de komende tijd gelegenheid te hebben om de algemene-adviezen die werden ge geven, in onze tuinbouwrubriek op te nemen. Tenslotte vermelden we nog dat het rapport tegen betaling van ƒ3,(de drukkosten) ver krijgbaar is bij het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen, Javastraat 80, Den Haag. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Dinsdag 18 februari Bresikens 9.uur Café Milliano Hoofdplaat 10.uur Gemeentehuis Biervliet' 11.uur Café Oubrie IJzendijke 13.uur Markt Waterlandkerkje 13.45 uur Dorp Schoondijke 14.45 uur C. Wijffels Nieuvvvliet 15.30 uur Café Cornelis Groede 16.30 uur Gemeentehuis Woensdag 19 februari Cadzand 9.15 uur Wed. van Iwaarden Retranchement 10.uur Muziektent Sluis 11.uur Beestenmarkt Zuidzande 13uur Muziektent Eede 13.30 uur Wed. Blondeel St. Kruis 14.30 uur Ed. Blondeel Aarden burg 15.30 uur Café Ceulenaere Oostburg 16.30 uur Ledelplein WALCHEREN, ZUID BEVELAND: Donderdag 20 februari Nw.- en St. Joosland 8.45 uur J. Francke Lewedorp 9.30 uur M. Vermue 's-Heerenhoek 10.15 uur Tegenover Landb.school Borssele 11.uur Dorp Ovezande 14.uur Bij de Toren Driewegen 15.uur Dorp Oudelande 14.30 uur De Dreu Baarland 15.30 uur Reynierse Ellewoutsdijk 16.30 uur Gebr. Smallegange (Vervolg van pagina 114) spannen, voeten best', gaat gemakkelijk. Geen uit gesproken correct paard, wel een vader met over schot en, zoals dan meestal 't geval is, niet direct naar de meest moderne snit gesneden, lb. Albert van Berkenhof. Zwaar, met geweldige armen en schenkels, iets rond van knie, zeer robuust en mas sief, in achterhand wat rond, goed in de gangen. Paard van formaat. 2a. Nico van Gulickshof. Mooi t'ype, gangen goed, schenkel wat arm gespierd, goed paard met beslist te weinig voeten. 2b. An- toon van Donkersvoort, d. Antoon van Berkenhof, van W. Peters, Echt. Daags tevoren in 's Bosch goedgekeurd. Vlotte hengst met spieren en goede voeten maar matig in type. 3. Costaud van de Hor. Heel mooi met extra gangen en goede voeten maar wat weinig benen. We zien hem overigens liever dan de vorige. Oudere hengsten, kleine maat. 1. Albert van Gul pen. Typische, kleine hengst met een minimum aan tekortkomingen, regelmatig gebouwd, met benen en voeten van goede klasse en zuiver correcte, ge makkelijke gangen. Geen tweede premie. 3. Solon. Uit vorm, dunnig en niet uitgesproken soortig, wel best gespierd in de bovenbenen en een goede dra ver. Het kampioenschap kon tenslotte de zware Cos- taud van Nieuwen berg, van Willem Peters te Echt niet ontgaan. COLENBRANDER. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal maandag 17 februari van 19.45 20.00 uur over de zender Hilversum I met mede werking van drs. R. Rieneveld van het Landbouw- Economisch Instituut nogmaals een uitzending worden gewijd aan het landarbeidersvraagstuk in de zand- en rivierkleigebieden. De uitzending zal worden besloten met een reportage van de op 11 februari j.l. gehouden bie tendagin Groningen. Aan deze reportage zal o.m. worden medegewerkt door ir. P. W. Bakker Arkema, Rijkslandbouwconsulent voor de land bouwwerktuigen en ir. M. Sanders, Rijksland bouwconsulent voor Noord-Groningen. In de rubriek „Voor ons Platteland" spreekt op maandag 17 februari via de zender Hilversum I (402 m) ir. G. D. J. Struikenkamp te Den Haag over „Landbouwvoorlichting in huis". Tijd: 12.33— 12.43 uur. In de rubriek „Uit het Bedrijfsleven" spreekt de heer G. H. E. M. van Waes, Voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond (F. N. Z.) even eens over Hilversum I op donderdag 20 februari over: „Van vettekort tot boteroverschot". Tijd: 12.50—13.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11