De werkclassificatie in de landbouw OPENBARE VERGADERING LANDBOUWSCHAP 57 Volkshogeschoolwerk HUISHOUDELIJKE ASSISTENTES ZATERDAG 2 5 JANUARI 1958 ui. IN ons eerste artikel in het nummer van 11 januari 1958 gaven wij een overzicht van de werk- elassificatie-uurlonen. Duidelijkheidshalve volgt dit nogmaals hieronder: Uurionen (grote loongebied) Functie Punten Gemidd. werkcl. punten tal 1. Vakarbeider A 96—110 103 2. Vakarbeider B 81— 95 88 3. Vakarbeider Veehouderij 66— 80 73 4. Seizoenarbeider 65 65 5. Ongeschoolden 20 20 Uit het overzicht blijkt, dat de invoering van de werkclassificatie met een aanzienlijke verhoging van het landarbeidersloon gepaard gaat. Alleen de ongeschoolde arbeiders, die in de praktijk echter niet zo veel voorkomen, gaan er iets op achteruit. Wij houden rekening met de mogelijkheid, dat deze loonsverhoging niet in één maal kan worden gerealiseerd. Eventueel zou gedacht kunnen wor den aan een etappegewijze invoering. Uit het over zicht blijkt tevens, dat de landbouwlonen meer gedifferentieerd zullen worden. De vakarbeider A gaat aanzienlijk meer ver dienen dan bijv. de seizoenarbeider wanneer deze tegen uurloon werkt. De uurlonen zullen voor de arbeiders op weekloon moeten worden omgerekend. Dit zal op dezelfde wijze gebeuren als in de thans geldende C. A. O.'s. De weeklonen zal men t.z.t. dus uit de contracten kunnen aflezen. De bovenstaande uurlonen hebben betrekking op het grote loongebied. De bestaande loonverschil- len met de overige loongebieden zullen worden ge handhaafd hetgeen betekent, dat de genoemde uur lonen voor de navolgende gebieden nog moeten worden verhoogd: a. Krimpenervvaard-Gouda midden Zuid-Holland met 1 cent b. Noord-Holland excl. Wieringer- meer) Westland e.a. Brabant Biesbosch met 2 cent r. Wieringermeer met 6 cent d. Noordoostpolder met 7 cent Voorgestelde lonen Huidige lonen Vaste arb. Losse Vaste arb. Losse min. max. Losse min. max arb. 142 153,3G 146 122,5 134 126 136 146,88 140% 122,5 134 126 130 140,4 134% 122,5 134 126 131 126 109 117,72 112% 114 De toeslag voor eerste art>eider of voorman, die per provincie of rayon verschillend is, komt even eens te vervallen. De regeling van de hoogte der toeslagen waaronder die voor diploma's zal worden over gelaten aan het overleg tussen contracterende partijen in de provincies. Deze zullen dus in de C. A. O. vastleggen welke toeslagen blijven bestaan. Hier ligt een zekere vrijheid voor contracterende partijen. De toeslag voor zondagsarbeid, welke vooral voor de veehouderij van belang is zal in navolging van andere bedrijfstakken worden ver hoogd tot 200 Dit betekent, dat een arbeider voor het werk, dat hij op zondag doet een dubbel dagloon krijgt uitbetaald. Ten aanzien van de week- loners zal dit geen moeilijkheden geven, aangezien voor deze, de toeslag voor zondagsarbeid in het weekloon wordt verrekend. In een slotartikel zullen wij nader ingaan op enkele andere toeslagen t.w. de tariefdervings- en waarderir.gstoesiag, waarhij tevens enkele opmer kingen zuilen worden gemaakt over de tarieven. N. A. V. Op de verschillende volkshogescholen in ons land vindt de ene cursus na de andere plaats. Cursus sen van 1 of 2 weken of van langere duur, cursus sen met meisjes en vrouwen, met mannen of ge mengde cursussen met Nederlanders en buiten landers, met mensen van verschillende beroemen en overtuigingen, uit de stad en van het platteland, kortom cursussen met een zeer algemeen sociaal- cultureel programma, of gewijd aan een speciaal onderwerp. Voor het leven van een groep, die intern is, is de huishouding een belangrijk onderdeel. Op elke volkshogeschool is een hoofd van de huishouding, die wordt bijgestaan door een 4-tal huishoudelijke assistentes, vaak praktikanten van huishoudscholen of oud-cursisten om op deze ma nier aan de cursussen mee te werken en een deel van de cursussen te kunnen meemaken. Gedurende het voorjaar en de zomer, als er geen praktikanten van huishoudscholen zijn, zijn er nog plaatsen voor huishoudelijke assistentes onen. Men moet minstens 18 jaar zijn en zich voor minstens één maand willen verbinden, liefst voor een langere noriode. Men verdient kost en inwoning en de mogelijkheid om een deel van de cursussen Cs middags en 's avonds) mee te maken. Het wer ken in de volkshogeschool geschiedt dus met „gesloten beurs". Het kan een periode zijn, d;e voor da persoons- vorminc heel waardevol is. Een periode ook vol afwisseling. Het werk bestaat uit: huishoudelijk werk. assisteren in de keuken, leiding geven aan de corvée's van de cursisten. Wie hiervoor voelt kan schrijven naar één van de volkshogescholen: volkshogeschool „Allardsoog", Bakkeveen (Fr.); volkshogeschool ,,Diependaal". Markelo (Ov.) volkshogeschool „Bergen", Bergen (N.-H.); Q volkshogeschool „Overcinge", Havelte (Dr.); 0) volkshogeschool ,,'t Oldörp", Uithuizen (Gr.);' O volkshogeschool „Olaertsduyn", Rockanje (Z.-IJ.) volkshogeschool ,,'t Huis te Eerbeek", Eerbeek Gld. 1\,f FT het voorgaande is het voornaamste over de J-*-* tijdlonen vermeld. Over een eventuele nivel lering van de lonen in de verschillende loongebie den is tijdens het overleg inzake de werkclassifica tie niet gesproken. Dit heeft nl. niets met werk classificatie te maken. Het ligt ons inziens echter wel op de weg van de Hoofdafdeling Sociale Zaken hieraan nader aandacht te schenken. Wij kunnen n.I. niet inzien waarom het loon in de Wievinger- meer en de Noordoostpolder onder de huidige om- staadïirheden zoveel moet ui4steken boven dat in de andere gebieden als thans het geval is. Dest'jds werden de l<*onversehillen ingevoerd cp grond van de toen geldende abnormale omstandigheden in de nieuwe polders. Wij menen, dat de situatie intussen dermate is ge-wffragd, dat een stap kan worden gedaan naar een verdere nivellering. Feitelijk zal men in de toekomst beter over func tie- dan over tijdlonen kunnen spreken. De vraag rijst met welke toeslagen de functieionen nog moe ten worden verhoogd. In de huidige 'C. A O. is een bonte rij van toeslagen opgenomen. Blijft dit ook in de toekomst het geval? Bij de werkclassificatie dient men er in het al gemeen van uit te gaan, dat toeslagen, die voor bepaalde werkzaamheden worden betaald uitslui tend omdat deze een bijzondere vakkennis of in spanning vereisen, moeten vervallen. Hiermede is n.I. bij de classificatie van de functie rekening ge houden. Dit is echter niet geschied met betrekking tot de toeslagen voor aardappelselectie, fruitpluk- ken en dorswerkzaamheden. Deze blijven dus be staan. Ook de afstandsvergoeding blijft behouden omdat zij niets met de werkclassificatie heeft te maken. De diplomatoeslagen zouden feitelijk moe ten vervallen. De Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap heeft echter gemeend hier een uitzondering te moeten maken. Het land bouwbedrijf heeft behoefte aan vakbekwame land arbeiders. Het heeft er dus belang bij, dat het voor de arbeiders aantrekkelijk blijft bepaalde diploma's te halen. De diploma toeslag voor de trekker-chauffeur zal echter vervallen omdat deze functie in de hoogste klasse i.w. de groep vakarbeiders A is opgenomen en de toeslag hiermee verwerkt moet worden geacht. De toeslag voor bijzondere deskundigheid of ervaring verdwijnt behoudens die, welke melkers- veeverzorgers ontvangen wanneer de melk in een bepaalde kwaliteitsklasse wordt gerangschikt. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van 15 januari de eer gehad de nieuwe minister van Landbouw, zijne excellentie dr. ir. A. Vondeling i i z'jn midden te hebben. De voorzitter, de heer H. D. Louwes, zei in zijn openingswoord, dat de aanwezigheid van de minister een zichtbaar teken was, dat deze de sa menwerking tussen overheid en Landbouwschap wilde voortzetten, een samenwerking waartoe het Landbouwschap volkomen bereid is. De minister antwoordde hierop, dat hij gaarne open staat voor adviezen. Er bestaat reeds lang persoonlijk contact met het bestuur en het secretariaat van het Land bouwschap. Goede persoonlijke verhoudingen zijn van grote betekenis en de minister sprak daarom de hoop uit dat deze zullen blijven bestaan. In het verdere verloop van de vergadering heeft het bestuur vastgesteld een ontwerp-veroröening inzake arbeids- en rusttijden in de landbouw. Voorts zijn vastgesteld een ontwerp-heffingsverordening beloning kwekersarbeid 1958, een ontwerp veror dening >tot wijziging van de heffingsverordening pootaardappeien 1957, een ontwerp-heffingsver ordening dierziektebestrijding 1958, en een ont- werp-algemene heffingsverordening 1958 en een ontwerp verordening voorschotheffing 1958. (Advertenite) C.B.- rassen zijn oogstzekere rassen de Kwallteitserwl, waaraan geen enkel ander ras kan tippen. Ten aanzien van deze laatste aangelegenheid heeft het bestuur besloten een audiëntie aan te vragen bij de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P. B. O. om aan te dringen op een beslissing in de zaak van de contributieaftrek, welke reeds ongeveer anderhalf jaar aanhangig is. Ook heeft het bestuur vastgesteld een ontwerp besluit Erkenning Gezondheidsdiensten voor Die ren. Déze ontwerpen zullen worden gepubliceerd. Ten slotte heeft het bestuur vastgesteld de hef fingsverordening bestrijding abortus Bang. Het bestour heeft zich akkoord verklaard met een voorstel van de hoofdafdeling Akkerbouw, in houdende dat in de toekomst ofwel de richtprijs van de tarwe dient te worden afgestemd op het werkelijke vochtgehalte van de tarwe, welke over een reeks achterliggende jaren is geleverd, ofwel de droogkosten als een element van de kostprijs dienen te worden beschouwd. Met betrekking tot de uitvoering garantierege- ling pootaardappeien 1956 heeft het bestuur be sloten de Stopa voor het gevoerde beleid te dechar geren en de rekening van het Landbouwschap voor een aandeel te belasten voor het geleden verlies. Voorts heeft het bestuur zijn goedkeuring ge hecht aan een voorstel der hoofdafdeling Akker bouw omtren4 een gewijzigde reductieregeling voor pootaardappe^n. Eveneens hechtte het bestuur ziin goedkeuring aan een voorstel van de hoofdafdeling ten aanzien van een meerjarenplan voor pootaardappeien. Dit heeft tot gevolg, dat het Landbouwschap een door lopende verordening moet voorbereiden voor een jaarlijkse heffing van 130 per ha pootaardapoe- len. Deze gelden zijn bestemd voor de financiering van een overnameregeling met vaste garantieprij zen, van de reductieregeling, van de propaganda voor pootaardappeien, en van de subsidieregeling voor witvlezige rassen. Het bestuur heeft zijn afkeuring uitgesproken over de actie welke wordt gevoerd om geen be lasting te betalen, zolang de nabetaling voor de melk niet is ontvangen. Wel zal het bestuur advies vragen aan de Belastingcommissie over de moge lijkheden ten aanzien van uitstel van betaling en vrijstelling van rentebetaling. Ook zal aan de over heid worden verzocht rente te betalen over de geblokkeerde gelden. Het bestuur heeft zijn goedkeuring gehecht aan de begrenzing van de gebieden met de lagere melk prijstoeslag, welke begrenzing door een landelijke commissie ad hoe globaal is vastgesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5