ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE JAARREDE Naar Canada van onze ProTinciale Voorzitter 64 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Voor Nederlandse jonge agra riërs van 18 jaar en ouder wordt de mogelijkheid opengesteld om voor 9 maanden tot 1 jaar te gaan werken op boeren- of fruitteeltbedrijven in Canada. In samenvjerking met de Ne therlands Emigration Council in Canada wordt men aldaar op bedrijven geplaatst en zal ook kontakt worden onderhou den. Men verdient op de bedrijven minimaal 80 dollar per maand 4 kost en inwoning. Degenen, die aan deze uitzen ding willen deelnemen moeien bij vertrek ten minste 350, en ten hoogste f 900,betalen. In Canada bestaat de mogelijk heid om zowel de heen- als terugreis te verd*wn. Het moet mogelijk zijn om 50 dollar per maand over te hou den. De kosten van de haan- en temgreis bedragen 1600, Voor degenen die de kennis making met de Canadese land bouw noed bevalt, bestaat de mógelijkheid, om als emigrant in Canada te blijven. De gel dende subsidieregeling voor emi granten wordt dan alsnog van toepassing verkaard. De Nederlandse deelnemers, die aan deze uitzending willen deelnemen, verf rekken in het laatst van april'begin mei naar Canada. Onaave voor deelneming kan geschieden vóór 15 februari a.s. bii het sekretariaat van de Plat telands Jongeren Gemeenschap Nederland. Heresingel 20, Gro ningen, alwaar ook nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. Redactie: C. J. var. Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 011C0—2345 (kantoor), 01135—375 (huis). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. BERICHT. Dank zij de zeer grote bereidwillig heid van de heren Schlingemann en Sickenga zijn wij in staat gesteld deze week met een dubbele pagina van „De Eoerenjeugd" uit te komen. Voor deze bereidwilligheid, die wij graag als een uiting zien van de belang stelling die onze Z. L. M. voor onze 7, J. G. heeft, danken wij de redactie van het Zeeuws Landbouwblad zeer hartelijk. Hierdoor zijn wij ook in staat, om Ietwat uitvoerig te schrijven over de algemene vergadering van 11 januari. REDACTIE. VERZENDING BOERENJEUGD. Daar het gebleken is, dat er nog leden zijn, die ondanks hun verlangen het Landbouwblad niet ontvangen, ver zoeken. wij de afdelingsbesturen aan het provinciaal secretariaat de juiste namen en postadressen te willen opge ven van zulke leden. Alleen op die wijze kunnen wij ons voor een regelmatige toezending verantwoordelijk stellen. K. Na het begroeten van de talloze aanwezigen sprak onze Provinciale Voorzitter, de heer L. J. van der Linde, op de Algemene L.J.G.-ver gadering van 11 januari j.l. de vol gende rede uit waarvan wij in ons vorige nummer reeds een summier gedeelte plaatsten. Met lede ogen moeten wij aanzien hoe er landgenoten uit Indonesië wor den verdreven: vaak moeten zij daar alles achterlaten, wat hen na aan het hart ligt. Deze ontwikkeling vergt enorme kósten; het is zowel verlies op materieel als op geestelijk gebied. Daarbij moeten de verdrevenen elders van de grond af een nieuw bestaan op bouwen onder geheel andere omstan digheden en menigmaal kampend met onbekende moeilijkheden. Een heel andere paragraaf uit dat nieuwe geschiedenishoofdstuk is do ruimtevaart. 1957 bracht ons het begin van het interplanetaire tijdperk. Ruim tevaart, kunstsatellieten en dergelijken zijn dingen, die mijns inziens weinig van raketten verschillen. Ik besef echter, dat ik m\j nu op glib berig terrein ga begeven. Deze middag hebben wij immers een bij uitstek des kundige in ons midden en we zijn er nu ai van overtuigd, mijnheer Van Munster, dat u ons door woord en beeld heel wat over dit onderwerp zult kun nen leren. Aan hem zal de taak zijn, om u daar over te vertellen; ik wilde echter een ander onderwerp onder de loupe ne men. DE Europese Gemeenschap, die 1 januari in werking is getreden zal van grote invloed blijken te zijn op het leven van ieder van ons. De Europese gedachte als zodanig dankt zijn ont staan niet alleen aan een nobel idealis me, maar ook aan enkele meer concre te factoren. Ik noem daarvan: de revolutionaire ontwikkeling van de openbare en privé verkeersmiddelen zoals radio, televisie, pers enz. Daarnaast kent onze wereld, vooral na 1945, een sterke blokvorming, die zijn ontstaan vindt, hetzij aan de ontwakende gevoelens van de volken (Arabische staten en het Verre-Oos ten), hetzij aan een vorm van machtsstreven (U. S. A., Pan-Amerika, U. S. S. R.). De gedachte aan een afschaffing van de grenzen of een gedeeltelijke ophef fing daarvan is geenszins nieuws, doch heeft in haar verschillende vormen een even oude geschiedenis als de mensen zelf. Ik wijs hier alleen bv. op de „In ternationale" gedachte, zoals die vóór lste wereldoorlog ontstond en bij het uitbreken van de lste wereldoorlog ten gronde ging. In Europa en meer speciaal in onze buurt werden de eerste pogingen op dit gebied gedaan. Ik doel hier op de z.g.n. Beneluxlanden en hoop dat de er varingen die hiermee zijn opgedaan rot lering mogen strekken aan de staats lieden, die nu met de grote Europese gemeenschappen bezig zijn. Naar mijn mening, is het ook zaak, niet te veel vergelijkingen te trekken tussen de Verenigde Staten en Europa. Immers, de geschiedenis van de U.S.A. en Europa zijn wel zó verschillend, dat zij ons beletten zonder meer vergelij kingen te trekken. Hieruit vloeit ook wel voort, dat bij de eenwording van Europa steeds een sterk streven naar het behoud van het eigene van elke deelnemende staat zal moeten worden verdisconteerd. Het zou interessant zijn om nader in te gaan op het verband of het ont breken van het verband tussen de U.N.O, en de verschillende blokken en gemeenschappen van de daaraan deel nemende staten onderling, maar dit zou ons te ver voeren. In 1952 werd de Europese gemeen schap van Kolen en Staal opgericht. Hieraan namen 6 landen deel, Fz'ank- rijk, West-Duitsland, Italië en de Bene lux landen. Deze landen tellen samen maar wei nig minder inwoners dan de Ver. Sta ten (160.000.000). Als doel stelt de E. G. K. S. zich de coördinatie van de produktie en de verdeling van kolen en staal. De Fransman Jean Monnet was de grote voorvechter van deze gemeen schap. Als pionier van de supra natio nalistische gedachte heeft hij een nauwe medewerker gevonden in de Belg Paul Henri Spaak. Tijdens onze Algemene Vergade ring voerde ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, het woord. „Na het Hon gaarse drama, beleven wij thans het Indonesische drama", aldus de Com missaris. Ook van de Z.PM.-sters en de L.J.G.-ers zal in dit verband gevraagd worden, dat zij zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Van deze twee eenheid was Monnet de man van de gesloten deuren; verga deringen op hoog niveau en in kleine kring en was Spaak, die een zeldzaam begaafd redenaar is, de grote propa gandist naar buiten toe. In 1954 belette het Franse parlement, door het verwerpen van de betreffende wet, de oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap. Deze E. D. G. zou bestaan uit een leger, samengesteld uit 6 nationaliteiten onder één ópper bevelhebber. De nationalistische ge voelens in Frankrijk bleken hier het struikelblok. Spaak en Monnet wierpen zich nu op een veel practischer probleem: n.l. de energievoorziening van West-Europa. Hierby kwamen uiteraard idealisme en nationalistische gevoelens veel minder te pas. Het water als energiebron is voor geheel West-Europa niet rendabel te maken. West-Europa hangt dus af van de 2 andere voornaamste bronnen van energie: kolen en olie. Deze beide zijn echter betrekkelijk duur en heb ben lange aanvoerwegen nodig, 1ie uiteraard zeer kwetsbaar zijn. Dit bleek o.a, bij het Suez-conflict. De ontwikkeling met betrekking tot de beheerste atoomsplitsing verschafte echter geheel nieuwe mogelijkheden. Daarom hoopten Monnet en Spaak via een Europese Atoom Gemeenschap, Euratom genaamd, de weg te effenen naar een grotere Europese eenheid. Dezelfde landen als bij de E. K. S. ver enigden zich nu in het Euratom. De Verenigde Staten hielpen in 1956 de Euratom op zeer krachtige wijze door 20 ton uranium 235 ter beschikking te stellen. Dit splijtbaar materiaal kan niet voor kernwapens gebruikt worden; wel ech ter het plutoniu»n dat uit uranium 235 voortkomt. Deze stof zal ter beschikking worden gesteld aan de West Europese Unie, die bestaat uit eerder genoemde landen plus Groot-Brittannië. Op deze wijze ontstaat dus toch en belangrijke gemeenschap ten aanzien van defensie-mogelijkheden. De Euratom is echter veel gemak kelijker in werking te stellen dan de Europese Economische Gemeenschap; de E E. G. Deze zal pas na een over- gangstijdoerk van maximaal 15 jaar tussen deze landen, in volle werking kunnen treden. De aangesloten landen zullen geheel autonoom blijven, de grensbelemmeringen in de meest uit gebreide zin zullen dan echter wegge nomen zijn. Na de voortreffelijke rede die de heer Ir Huisman op de algemene vergade ring van de Z. L. M. gehouden heeft, behoef ik hier niet nader op de E. E. G. in te gaan. Zijn rede werd bovendien afgedrukt in het Kerstnummer van het Zeeuws Landbouwblad. Wij staan aan het begin van een lange weg, een weg die bovendien moeilijk zal zijn, waarvan we alle moeilijkheden en belemmeringen nog nauwelijks kunnen vermoeden Het is misschien de enige weg die ons openstaat. Eén ding is echter zeker, de tijd van isolement en neutraliteit is definitief voorbij. Wij zullen nog moeten ondervinden in hoeverre nationale en internatio nale conjunctuur, de politieke belan gen, idealisme en nationale gevoelens op deze lange weg naar de eenwording van Europa hun invloed zullen doen gevoelen. De Europese gedachte stelt ons voor vele vragen. Vraeen die zeer belang rijk zijn, vragen die niet alleen in par lement, kabinet en vergaderzaal moe ten worden behandeld, maar die zullen binnendringen in de bedrijven en huis kamers. Daarom heb ik deze zaak op onze algemene vergadering willen aan stippen. Ik wek u dan ook op, om in L. J. G.-verband, zowel als persoonlijk, de beantwoording van deze vragen niet te ontwijken Daarvoor zijn ze te be langrijk. Een ander zeer belangrijk punt,~dat ik onder Uw aandacht wil brengen, is het Delta-plan. In 1957 is er veel gebeurd op het go- bied van onderzoekingen en beproevin gen van nieuwe materialen in het proefobject der Rijkswaterstaat de F'luimpot. We hebben kunnen lezen en !zien hoe aan het kanaal van Zuid- Beveland in de nabijheid van de Post- brug, de prachtige witte Enkalon zak ken gevuld werden langs grote trech ters met zand. De gewichtsinhoud varieerde van 1 tot 1,5 ton en het was verbazingwekkend als men zag, hoe grote draglines met speciale bakken, bekleed met rubber, de zakken soms bij een puntje vastgrepen, optilden en vervoerden. Het gewicht dat op zulk een moment aan het betrekkelijk dunne materiaal trok, was enorm, en heeft wel bewezen wat een geweldige scheursterkte dat Enkalon-materiaal heeft. Ook de aansluiting van de zak ken onderling was bij de bouw van de dam in de Pluimpot goed te zien, daar ze volledig bij de aangrenzende vor men aanpasten en aansloten, dank zij de grote soepelheid van het materiaal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 12