DE KWALITEIT VAN HET IN ZEELAND UITGEZAAIDE ZAAD IN 1957 r Rubriekverandering, 39 Graszaadteelt D. J. VAN DER HAVE N.V. DE KWALITEIT Major Haver D. J. VAN DER HAVE N.V. Agrarische produktie in Europa. (Advertentie) IN het voorjaar van 1957 werd met medewer king van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst een onderzoek ingesteld naar het door de land bouwers uitgezaaide zaad. Daarvoor werden mon sters genomen bij landbouwers, die aan het maaien waren, uit de zaaimachine of uit de op het land aanwezige zakken zaaizaad. Deze monsters zijn onderzocht bij de Keurings dienst op diverse onderdelen zoals steeds bij aan geboden monsters op de monsterkeuring gebeurt n.l. kleur, reuk, tast, sortering en stukkigheid. De resultaten van het onderzoek waren als volgt Lijnzaad. In totaal werden 28 monsters genomen. Hiervan waren 3 monsters of 10 °/o niet ont smet. Van de 28 monsters waren er 18 (d.i. 64%) af komstig van gekeurde partijen zaaizaad, 6 (d.i. 22 °o) afkomstig van eigen zaaizaad en 4 (d.i. 14 °/o) afkomstig van zaaizaad waarvan het op dat moment niat bekend was of het afkomstig was van gekeurd zaaizaad of van eigen zaaizaad. Deze monsters noemen we onbekend. Van de 18 monsters afkomstig van gekeurd zaaizaad werden er 13 beoordeeld als goed, 4 als voldoende en één was niét te beoordelen. Van de 4 onbekende monsters werden er 2 goed beoordeeld en 2 voldoende. Van de 6 monsters afkomstig van eigen zaai zaad waren er 2 goed en werden er 4 als onvol doende beoordeeld. Deze onvoldoendes kwamen vooral door het voorkomen van onkruid. Één monster bevatte zelfs 364 onkruidzaden per liter. Andere fouten waren b.v. te veel schimme lig zaad. Zomer gerst. In totaal werden 72 monsters genomen. Niet ontsmet waren 22 monsters of 31 Van deze 72 monsters waren er 44 (d.i. 61 afkomstig van gekeurd zaaizaad, 16 (d.i. 22 van eigen zaaizaad en 12 (d.i. 17%) onbekend. Van de 44 mon ters afkomstig van gekeurd zaaizaad werden er 25 als goed beoordeeld, 16 als voldoende en 3 als onvoldoende. Dit onvoldoen de was in alle drie gevallen een gevolg van door- val. Het slechtste monster had 7 doorval. Van de 12 onbekende monsters waren er 3 vol doende en 9 onvoldoende. Afgekeurd werd hierbij om doorval (met een maximum van 19%), onkruid (één monster had 150 onkruidzaden per liter), vermenging met tar we en of lijnzaad en voor het voorkomen van kafnaalden en stukken aarspil. De 16 monsters afkomstig van eigen zaaizaad v/erden als volgt beoordeeld: 1 goed, 1 voldoende en 14 onvoldoende. Dit onvoldoende was te wijten aandoorval (maximaal 33 gekonstateerd), onkruid (één monsters had 74 onkruidzaden per liter), ver menging met haver en het voorkomen van strootjes en kafnaalden. Zomertarwe. Er werden totaal 29 monsters zomertarwe ge nomen. Niet ontsmet waren 9 monsters of 31 Hiervan waren 10 afkomstig van gekeurd zaai zaad (d.i. 34 17 (d.i. 59 van eigen zaaizaad en 2 (d.i. 7 van onbekende oorsprong. Van de 10 monsters afkomstig van gekeurd zaaizaad werden er 8 beoordeeld met goed en 2 met voldoende. Bij de 2 onbekende monsters was er 1 voldoen de en 1 onvoldoende. De onvoldoende kwam door vermenging. Het monster zomertarwe bevatte n.l. per liter 1184 Alba wintertarwe korrels. Van 17 monsters af komstig van eigen zaaizaad was er 1 voldoende. De andere 16 waren onvoldoende. Afgekeurd wer den deze 16 monsters voor doorval (max. 11 vermenging (1 monster had 600 witte korrels per liter, een ander monster 4C0 Ministerkorrels per liter, een volgende 180 gen-tkorrels per liter), wilde haver (2 wilde haver zaden per liter) on kruid (maximaal 460 onkruidzaden per liter) en het voorkomen van doppen. (Advertentie) HEBT U BELANGSTELLING VOOR DE PRAAT U HIEROVER EENS MET ONZE VERTEGENWOORDICER OF SCHRIJFT U ONS. Koninklijk Kweekbedrijf cn Zaadhandel KAPELLE-BIEZELINGE Haver. Genomen werden 17 monsters waarvan 7 niet ontsmet waren d.i. 41 Acht monsters (d.i. 47 waren afkomstig van gekeurde partijen, 3 (d.i. 18 waren on bekend en 6 (d.i. 35 van eigen zaaizaad. Van deze 8 gekeurde werden er 3 als voldoende en 5 als goed beoordeeld. Van de 3 onbekende monsters werd er 1 als goed beoordeeld, 2 waren onvoldoende. Dit laat ste was te wijten aan doorval (maximaal 16 en onkruid (maximaal gevonden 11 onkruiden per liter). Alle 6 monsters van eigen zaaizaad waren on voldoende. Zij voldeden géén van allen aan de normen welke de Keuringsdienst stelt. Deze minderwaardige monsters waren te wij ten aan doorval (maximaal gevonden 24 ver menging (met tarwe gevonden 400 tarwekorrels per liter en met gerst gevonden 360 gerstkorrels per liter), onkruid maximaal gevonden in een monster onkruidzaden per liter) en één monster bevatte 59 wilde haver zaden per liter Groene erwten. Van de in totaal 39 monsters waren er 14 stuks niet ontsmet of in procenten uitgedrukt 36 niet ontsmet. Zeventien monsters d.i. 43 waren afkom stig van gekeurde partijen, van 3 monsters (d.i. 8 was het niet bekend en 19 monsters d.i. 49 °/b) waren afkomstig van eigen zaad. Van deze 17 monsters die afkomstig waren van gekeurde partijen werden er 6 als goed beoor deeld, 8 als voldoende en 3 als onvoldoende. Deze onvoldoende monsters hadden alle teveel doorval. Maximaal werd 7% doorval gevon den. Van de 3 niet bekende monsters was er 1 voldoende en 2 onvoldoende. Ook hier werd weer teveel doorval gekonstateerd, n.l. maximaal 10% Van de 19 monsters afkomstig van eigen zaai zaad werden er 6 als voldoende geklasseerd. De rest, 13 stuks waren alle onvoldoende. Gedeelte lijk was dit door een te hoog percentage doorval (maximaal 17% De schoning was soms ook bedroevend slecht wat tot uiting kwam in het voorkomen van gaatjes, kalkerwten en gevlekte erwten. Schokkers. Bij de schokkers werden 22 monsters genomen, 8 waren niet ontsmet, een percentage dus van 36 13 monsters (d.i. 59 waren afkomstig van gekeurde partijen, 4 (d.i. 18 van eigen zaaizaad en van 5 (d.i. 23 was het onbekend. Bij de 13 monsters afkomstig van gekeurd zaaizaad kwamen 2 goede voor, 9 voldoende en 2 onvoldoende. Dit laatste als gevolg van te veel doorval. Gevonden werd hierbij maximaal 8% Van de 5 onbekende monsters was er 1 vol doende, 4 kregen de term onvoldoende. Alle 4 waren deze afgekeurd voor te veel doorval met een maximum van 10 De 4 monsters afkom tig van eigen zaaizaad werden alle als onvoldoende beoordeeld, eens deels met te veel doorval maximaal 22 en anderdeels als gevolg van onvoldoende schoning waardoor te veel kalkerwten, erwten met gaatjes en gevlekte erwten voorkwamen. Samenvatt ing". Uit dit onderzoek is gebleken dat: 1. van hel gebruikte zaaizaad 30 niet wordt ontsmet; 2. 33 van het uitgezaaide zaad afkomstig is van eigen zaaizaad; 3. in dit eigen zaaizaad in het algemeen onkrui den, veel vermengingen en een te hoog ■per centage doorval voorkomen. KEURINGSDIENST ZEELAND. Op de hiernavolgende pagina's publice ren wij weer de rassenberichten. Met na druk willen wij echter allereerst wijzen op de inhoud va7i bijgaand, door de Keurings dienst Zeeland geschreven artikel over de kwaliteit van 't in Zeeland uitgezaaide zaad in 1957. Hetgeen wij daar lezen is veront rustend en doet ons ernstig denken aan het spreekwoord: wie wind zaait, zal storm oogsten Bijna een derde van het gebruikte zaaizaad blijkt niet te worden ontsmet ter wijl het zaad, afkomstig uit eigen teelt, in het algemeen veel onkruiden bevat met veel vermengingen en een te hoog percen tage doorval. Uiterste zong besteed aan het zaaizaad zal in de oogst haar vruchten afwerpen. ZEEUWSE KWALITEIT PRACHT KLEUR EN HOGE KIEM. Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel KAPELLE-BIEZELINGE AFDELING SEROOSKERKE VERGADERDE. De Z. L. M. afd. Serooskerke (W.) hield op 10 januari in café Westdorp haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. ae Buck, opende deze bijeen komst met een welkomstwoord, inzonderheid tot ae heer B. Meijers, directeur van het boekhoud bureau der Z. L. M. en tot de leden der L. J. G., die op uit nodiging aanwezig waren. Nadat de notuien waren gelezen, goedgekeurd en getekend, volgde het jaarverslag van de secre taris, die o.m. mededeelae dat de axdeling 64 leden telt. De penningmeester deelde mee, dat de boeken met een batig saldo van 202,97 sluiten. uesloten Yv oid een subsidie te geven aan de Veu lenkeuring (ƒ10,de Fokveedag (ƒ10,ae Geitenvereniging 5,en de L. J. G.-ploegvvea- strijd (ƒ5,—;. Aan de beurt van aftreden was de heer P. de Buck; hij werd met aigemene stemmen herkozen. De heer De Buck aanvaardde met dank deze herbenoeming. Het oude vergaderlokaal, waar de landbouwver- emging aandeel in had, is verkocht. Ons aandeel bedroeg 125,—. Er werd met algemene stemmen besloten deze 125,aan het Groene Kruis te schenken voor liet aanschallen van een oed waar grote behoefte aan is. De heer Meijers hield hierna een leerzame rede over actuele vragen op landbouw, fiscaal en econo misch gebied. De vele vragen, die hierop volgden, werden tot ieders genoegen door de spreker beantwoord. Onder dankzegging besloot de voorzitter deze goed geslaagde vergadering. De Commissie voor Landbouwvraagstukken uit de Economische Commissie voor Europa der Verenigde Naties, (E.C.E.), heeft kortgeleden in haar negende, te Genève gehouden bijeenkomst de positie van de landbouw in ons werelddeel uitvoerig onder de loupe genomen. Men besprak er o.a. de resultaten van het oogstjaar 1957 rnede in verband met de gevoerde landbouwpolitiek in de verschillende landen. Aandacht werd besteed aan de produktiviteit van de landbouw en de afzet van landbouwproduk- ten. Met betrekking tot Nederland werd o.m. spe ciale melding gemaakt van het Delta-plan als longterm-project, mede in verband met de moge lijkheden van landaanwinning en -verbetering. De totale graanoogst in Europa lag met uit zondering van de Sowjet-Unie in 1957 aanzienlijk boven die van het voorafgaande jaar. Ten aanzien van de veestapel en de vleespro- duktie, voorwat de eigen voorziening van de markt betreft, werd gekonstateerd, dat beide in alle Europese landen toenamen, speciaal in de voornaamste vee- en vleesimporterende landen. <D Zoals bekend, heeft elke radio-omroepvereni ging een speciale plattelandsrubriek, waarin al lerlei onderwerpen, die de landbouw en het plat teland raken, worden besproken. Zo verzorgde de V.P.R.O. zondagsmiddags om de veertien dagen van kwart over vijf tot half zes een uitzending „Het Platteland Nu". Door luisteraars op het platteland was meer malen gewezen op het feit, dat het tijdstip van deze uitzending niet erg geschikt was, met name niet voor gezinnen in veehouderijstreken. Deze kunnen n.l. door hun werkzaamheden op die tijd niet naar deze rubriek luisteren. De V.P.R.O. heeft daarom besloten deze uit zendingen te verplaatsen naar vrijdagsavonds om de veertien dagen van half acht tot kwart voor acht. De eerstvolgende uitzending vindt plaats op vrijdag 24 januari a.s. Het is de bedoeling in de toekomst de huidige opzet te handhaven. Dat wil zeggen, dat een fo rum wordt gevormd van deskundige spreeksters en sprekers, die onder leiding van ds A. Faber uit Boxum belangrijke plattelandsproblemen be handelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 7