Van Boerderij en Organisatie 36 ZEEUWS LANDBOUWBLAD TIIOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 11 januari. We zitten thans in het hartje van de winter en de boer heeft nu de tijd om rustig bij de haard gezeten, de plannen voor het komende oogstjaar te maken. Reeds in het afgelopen najaar is hij daarmee begonnen om daar bij het tarwe zaaien en het ploegen rekening mee te houden. Voor enkele overjarige gewassen heeft hij deze beslissing reeds vroeger genomen. Dit alles gaat hij overwegen om te trachten op deze wijze het maximale rendement uit zijn be drijf te halen. Terwijl wij dit alles zo overdenken, en wij bezien daarbij de taak die de boer in een geheel jaar moet volbren gen, dan moeten we toch eigenlijk wel verbaasd zijn over onze eigen belang rijkheid en over het vele dat er dagelijks van onze capaciteiten wordt gevergd. Van de boer immers worden dagelijks beslissingen gevraagd in velerlei zaken. Iedere dag moeten wij het werk op de boerderij regelen en wel zo efficiënt mogelijk. We moeten besluiten nemen over voederrantsoenen voor het vee, de voederwinning voor deze dieren, beslis singen over de te telen produkten, over de rassenkeuze, de bewerking van het land, de bemesting, de ziektebestrijding, de oogstmethode, de wijze van opslag, de manier 'van verkopen, het tijdstip van verkopen en nog vele dingen meer. Van de boer wordt een degelijke vak kennis, organisatievermogen, hande laarscapaciteiten, mensenkennis, en ad ministratieve kennis gevraagd, om de allervoornaamste nu maar eens met name te noemen. Beschikt men over dit alles dan nog is men niet klaar, want dan heeft men nog financiën no dig. en niet te weinig, want de inven taris van onze bedrijven vraagt een hele hoop geld. Met al deze capaciteiten moet de boer werken wanneer hij zijn bedrijfsplan voor 1958 definitief samenstelt. Als on derdelen van dit bedrijfsplan willen we noemen, het bouwplan, het beweidings plan. het voederingsplan en het bemes tingsplan. Bij het opstellen van deze plannen moeten we rekening houden met het aantal beschikbare vaste en eventueel losse arbeidskrachten, de be schikbare bedrijfsuitrusting en de vee bezetting. Het is verstandig om zijn plannen op papier uit te werken, en wel op zoda nige wijze, dat het één goed op het andere is afgestemd, terwijl de aanwe zige mogelijkheden om een gunstig re sultaat te bereiken zo goed als het enigszins kan, worden uitgebuit. Vanzelfsprekend kan riet alles pre cies volgens de plannen worden uitge voerd, maar dat; is ook niet erg wan neer men de grote lijnen maar niet uit het oog verliest. Het bedrijfsplan i§ een belangrijke zo niet de belangrijkste schakel in het boerenbedrijf, want een goed opgesteld bouwplan kan er aan meewerken, dat het bedrijf in zijn geheel en in onder delen doelmatig produceert en dat de boer de arbeid van zichzelf en zijn ge zinsleden alsmede zijn kapitaal, zo nut tig mogelijk aanwendt. Dan kan hij daaruit de beste financiële resultaten halen, zodat zijn welstand niet achter blijft bij die van zijn collega's en in groter verband gezien brj die van andere leden van de maatschappij. Onder de tegenwoordige omstandig heden betekent dit een zeer zware op gave. Daarvoor zal nodig zijn een ge degen positief landbouwbeleid, waarop de boer individueel weinig invloed kan uitoefenen, maar via de organisatie kan «lit wel. Daarom wordt van u belang stelling verwacht voor de plaatselijke afdelingen. SCHOUWEN EN DUIVELAND. 12 januari. Hoewel de kalender ons zegt, dat we midden in de winter zitten, zijn we tot nu toe voor sneeuw en strenge vorst gespaard. Voor de meeste percelen zouden we •ehter meer gebaat zijn met wat vorst dan met de regen van de laatste weken. We kunnen nu eehter de werkzaam heden die vorig najaar bleven liggen, ongestoord uitvoeren. Een eerste vereiste blijft in deze tijd, dat we het schadelijke opperwater jo veel mogelijk zien te verwijderen. Hoe natter immers het land van het voorjaar is, hoe langer de plantjes staan te kwijnen. Het gevolg is elk jaar, dat we een zwak gewas krijgen met een onvoldoen de ontwikkeld worstelstelsel. Dergelijke plekken geven in de zomer de grootste opbrengstderving en zijn mede oorzaak van een slecht financieel resultaat. Er zijn verschillende collega's die nog in het bezit zijn van wintertarwe, dat, soms duur gekocht, bestemd was voor uitzaai in het najaar 1957. Het zijn vaak rassen die geschikt zijn voor late zaai en de vraag komt soms op of de maand januari nog voor uit zaai in aanmerking zou komen. De praktijk leert echter, dat in januari ge zaaide tarwe vaak onvoldoende ont wikkelt en dat men met vroeg gezaaide zomertarwe net zo ver of verder komt. Mits goed bewaard, kan men dit na jaar een monster laten onderzoeken op kiemkracht van de nog voorhanden zijnde wintertarwe om het dan even tueel nog te bestemmen voor uitzaai. De betrekkelijk rustige winteravon den zijn zeer geschikt voor het opstel len van een bouwplan, een weide, en voederplan en bemestingsplan. Het op stellen van deze plannen is niet zo maar even gebeurd en eist onder de tegen woordige omstandigheden behoorlijk wat. kennis en inzicht van de boer. Vandaar dat het bezoeken van verga deringen in do winter zo belangrijk 's en men hier juist vaak de nodige be langrijke dingen opdoet, die leiden naa*- een gezonde en verantwoorde be- d-iifsvoering. Het praten over vergadermoe zijn, is volkomen nonsens en laat dit voor ons allemaal dan ook geen reden zijn om op deze nuttige avonden verstek te laten gaan. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 13 januari. Even wenselijk als het is om een bouwplan, een bemestingsplan en een veevoederplan te hebben is ook de aanwezigheid van een onderhoudsplan voor de werktuigen. Na een bepaalde periode hebben alle machines dan naast de jaarlijkse glo bale beurt ook een grondige beurt ge kregen, waarbij dan de verfkwast ge bruikt wordt. Er zijn ook machines zoals trekker(s), combine en sproeimachine welke jaar lijks goed nagezien moeten worden om dat de verwaarlozing hiervan te duur komt. Steeds belangrijker wordt het. dat de meesl voorkomende werkzaamheden op het bedrijf zelf gedaan kunnen worden. Diegene die de machines bedient en tevens repareert, zal er door en door mee vertrouwd raken, zal meer inte resse in de machines krijgen en bovenal ook worden de exploitatiekosten door eigen reparatie sterk gedrukt. De kosten, welke de inrichting van een eenvoudige werkplaats met zich mee brengt. mogen geen reden zijn om ook met de meest eenvoudige reparaties naar de garage of de smid te gaan. Dat ook hier ergens een grens ligt zal duidelijk zijn. Het is daarom zo be langrijk dat op de diverse landbouw scholen aan het vak handvaardigheid steeds meer aandacht wordt besteed, wa*»t naast de machines komen op een bedrijf legio andere karweitjes voor, zoals timmer- en metselwerk, welke zelf gedaan kunnen worden. Werd er andere jaren nogal wat cul tuurtechnisch werk uitgevoerd, waarop subsidie verleend werd, speciaal om de vaste kern te kunnen handhaven, nu «leze subsidie niet meer bestaat, maar de vaste kern nog wel, kan ook meer aandacht aan de diverse onderhouds werkzaamheden besteed worden. Het is juist van die bedrijven, welke zelf veel reparatie verrichten, dat ook nieuwe werkwijzen en nieuwe ideeën afkomen, want hier wordt gezocht naar vereenvoudiging en normalisatie van de gehele manier van weiken WALCHEREN. 14 januari. Voor Walcheren was 23 december een historische dag, omdat op die datum door het passeren van de akte de nieuwe indeling van ons eiland zijn juridische basis kreeg. Op zeer openhartige wijze heeft de voorzitter van de Herverkavelingscom missie Walcheren in zijn unieke rede gewezen op de mogelijkheden maar ook op de moeilijkheden van dit grote werk, dat thans werd afgesloten. Diep heeft het ingegrepen en soms moest het per soonlijk belang wijken voor het ge meenschappelijk belang. De belangrijke rede van onze Minister van Landbouw, die wees op de struc tuurproblemen van onze Jpndbouw en de noodzaak om bij te blijven vond zijn hoogtepunt in het uitreiken van de talrijke onderscheidingen. Wij wensen hen allen van harte geluk met deze grote eer welke hun te beurt viel. Op de receptie in het stadhuis van Middelburg heerste een gezellige sfeer. Speciaal de opmerking van onze Com missaris der Koningin, dat een proef konijn gratis geopereerd wordt, vond algemeen bijval. Wat de financiële af wikkeling betreft blijft het voorlopig nog even afwachten, en de uitkomst zien wij terecht met spanning tege moet. Eigenlijk kunnen wij ons niet goed meer voorstellen hoe Walcheren pre cies geweest is, mede omdat de ver beteringen maar langzaam aan tot stand kwamen en wij spoedig vergeten hoe het alles geweest is. Toch zullen er zeer weinigen zijn die het oude terugwensen. Met recht kun nen we vaststellen dat er in Walcheren een goede basis werd gelegd voor meer welvaart en geluk in de toekomst. De maand januari is altijd druk be zet met tal van vergaderingen en bij eenkomsten. Naast de vergaderingen van onze or ganisatie zijn er in deze maand ook de jaarlijkse praatavonden van de R.L.V.D. Op deze praatavonden zijn de onder werpen voor deze winter de Contract teelt en de Rassenkeuze, beide onder werpen die beslist dringend zijn en onze aandacht zeker waard. Verder is er deze maand volop tijd om de veevoeding op onze bedrijven nader te bezien en de rantsoenen eens na te wegen. Bovendien moet het bouwplan na rijp beraad en veel wik ken en wegen worden opgesteld, maar hierover een volgende maal. NOORD-BEVELAND. 14 januari. Zo omstreeks Kerstmis en tegen het nieuwe jaar mag de boer nog eens graag over het voorbije jaar met al zijn boerenvreugde en boerenzorgen medi teren. Maar zodra is het nieuwe jaar in het land gekomen of men heeft hiervan genoeg gekregen en gaat de blik weer vooruit richten, ziet men het nieuwe produktiejaar weer aan de hori zon dagen en gaat men plannen maken. Zo stelt men het bouwplan vast, is men bezig met het bemestingplan en doet men een keuze aangaande de rassen, daarbij geleid door de rassenberiehten, zoals deze elke winter in de landbouw bladen verschenen. Wie ernst maakt met het opstellen van een goed bouwplan, weet uit erva ring, dat dit niet altijd even gemakke lijk gaat, omdat er met talloos veel factoren moet worden rekening gehou den. Een bouwplan behoort in harmonie te zijn niet de verschillende omstandig heden op het bedrijf. Allereerst moet het passen in het patroon van een goede vrucht opvolging Maar ook kan men een bouwplan niet los denken van de aard van de aanwezige inventaris. Op een bedrijf, waar een maaidors- machine aanwezig is, kan men immers do graanteelt minder ongestraft inkrim pen, dan waar men op de loondörser is aangewezen en zo heeft men zich daar de aanschaffing van een hietenrool- machine vaster verklonken met de bie tenteelt en beeft men zich bij het laten bouwen van een luchtgekoelde aard appelbewaarplaats gecontracteerd met tenminste een minimum oppervlaKte aardappelen. Ook is vanzelfsprekend een bouwplan niet los te denken van de axbeidsbezet ting en de na te streven arbeidsver deling. Ook de grondsoort speelt een grote rol. Zo zal men in de zwaardere buiten- polders eerder ongestraft de bietenteelt ten koste van die van aardappelen kun nen uitbreiden dan in de lichtex-e bin- nenpolders, vooropgesteld dat de har monie tussen arbeiderbezetting en bouwplan niet wordt teniet gedaan. Het is in dit verband goed, dat de Voorlichtingsdienst in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting een serie praatmiddagen heeft georganiseerd, waar verschillende on derwerpen van bedrijfseconomische aard kunnen worden aangesneden. Er maar wat tnulitioneel op los boeren kan goed gaan, maar kost vaker geld. Het is daarom beslist noodzakelijk, dat de boer potlood- en papier-minded wordt, zo hij dit nog niet is. Daartoe kunnen bovengenoemde praatmiddagen bijdragen, lijkt ons. ZUID-BEVELAND. 14 januari. Nadat het er enkele keren op ge leken heeft dat een vorstperiode zou inzetten is het de laatste weken geen vorst maar regen die hét buitenwerk doet stagneren. Op veel bedrijven is men bezig met het uitsorteren van zieke en glazige knollen uit de in de kuil of bewaar plaats opgeslagen aardappelen. Vooral wanneer dit aan de kuil moet plaats hebben is dit geen plezierig werk. Bovendien zijn de knollen lang niet al tijd voldoende opgedroogd om er een leverbaar produkt van te maken, zodat de teler voor de vraag komt ie staan wat hij er mee moet aanvangen. Intussen is de handel op gang geko men. De exporteisen zijn nu zodanig, dat met behulp van „doorlichten" op de leesband het mogelijk is veel par tijen klaar te maken voor aflevering. De prezen zijn nu ook wat aangetrok ken. Het gaat er naar uitzien, dat de met veel moeite en zorg bij elkaar ge brachte aardappelen uiteindelijk nog een redelijke prijs zullen opbrengen. Over het algemeen zal echter van een lonende teelt geen sprake zijn, al zijn ook hier nog uitzonderingen op. Door verschillende zaadfirma's wordt meer dan in voorgaande jaren getracht contracten af te sluiten voor graszaad teelt. In de laatste jaren heeft deze teelt in verschillende gebieden van ons land als in de N.O.P., maar ook op Walcheren een vaste plaats in het bouwplan verkregen. In ons gebied is dit in veel beperkter mate het geval. De onbekendheid van de teelt en het huiverig staan tegenover contractteeït zijn hiervoor wel de voornaamste oor zaken. Zonder langs deze weg propaganda voor de teelt van graszaad te willen maken mag er op gewezen worden, dat met deze teelt de laatste jaren een be hoorlijk financieel resultaat bereikt is Bovendien past deze teelt over het al gemeen goed in de werkverdeling daar de meeste soorten begin juli worden geoogst. Door de onbekendheid van de teelt is een goede voorlichting van de zijde van contracterende firma noodzakelijk. Zowel voor wat betreft keuze van soort als teeltwijze is dit een eerste eis. We leven weer in de vergadermaan den. Naast de vergaderingen van afdeling van onze organisatie, mogen w|j zeker het bezoeken van de „suiker bietendag" op 24 januari a.5. te Goei niet nalaten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4