DE JAARREDE ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Algemene Vergadering Verleden lijd yan onze Provinciale Voorzitter ZATERDAG 18 JANUARI 1958 49 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre. Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 011002345 (kantoor), 01135375 (huis). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. TJAeerst hebben we steeds op de 11e januari gewezen als iets wat komen zou, en nu hebben we het daarover als iets wat voor bij is. VoorbijAch, ja en neen. Immers, er zijn daar toch dingen geweest, die maar niet zonder meer voorbij zijn. D.e belangstelling. Er was een goed gevulde zaal, al hadden er nog meer in gekund. Waarom wegblijvers? Sommigen hadden inderdaad an dere zaken op hun agenda staan. *Oök een aantal L. J. G.-ers. Maar niet alleen die. Er waren berichten van verhindering van de Kamer leden Van Dongen, Kodde, Schorer en Westerhout, van de Directeur- Generaal van de Landbouw, van de Kamer van Koophandel, van Ir. van Hennik, van Mr. Dr. Mes, van Ir. Michielsen, van de ere-leden van de Z. L. M., van een aantal burgemees ters, leden van het Z. L. M.-bestuur, oofden van scholen, functionaris- en van de Z. L. M. en nog een aan tal vooraanstaanden uit onze pro vincie. Wij zijn hen allen dank baar voor de wijze waarop zij zich veelal verontschuldigden, en waar uit bleek, hoe graag zij erbij zouden zijn geweest. De aanwezige autoriteiten worden in de jaarrede van de voorzitter ge noemd. Voor wie de agenda's van deze dames en heren kent, is er reden tot dankbaarheid, dat zij van hun vaak al te schaarse tijd ons zoveal hebben willen afstaan. Ook de L. J. G.'ers en Z. P. M.'sters, die tegen wind en hoogwater in de vergadering hebben bezocht: het is prettig, dat we elkaar zo eens per jaar zien op de algemene vergade ring. Veel dank kan U natuurlijk niet worden gebracht, want U was allen gastvrouwen en gastheren. Het was echt GOED, dat U er was. Hulde overigens aan de Z. P. M- lotenverkoopsters! Zij zijn uitste kend in hun taak geslaagd en kun dige en charmante verkoopsters ge leken! De rede van de voorzitter heeft et nagelaten een diepe indruk te aken op de aanwezigen. Hij was an ook uitstekend opgesteld en erd prima uitgesproken. En wie be- ijdt hem die taak? Het orkest van Zuid-Beveland ocht er ook zijn. Prima samenspel en uitstekende soli! Alle lof voor hun optreden; ook zij zijn een „mooi visitekaartje" voor onze organisa tie! Zoals al meer het geval geweest is, sloegen de toespraken van Jhr. Mr. De Casembroot, „onze" Com missaris der Koningin, die alle Zeeuwen en al het Zeeuwse uit z'n hoofd schijnt te kennen, en die van de heer Geuze, bijzonder in. Dat is ook wel te begrijpen, want zij weten immer de juiste toon te treffen, die regelrecht ons hart raakt. IQIJZONDER geslaagd mag ook de lezing van de heer Van Munster worden genoemd. Hij nam ons mee naar een gebied buiten wereldtijd Onze provinciale voorzitter, de heer L. J. van der Linde, sprak op de Algemene L.J.G.-vergadering van 11 dezer de volgende rede uit: Mijnheer de Commissaris der Koningin, dames en heren. Het is mij en de L. J. G. Zeeland een voorrecht U op deze algemene vergadering te mogen begroeten en van harte welkom te heten. Een bijzonder woord van welkom worde tot U gericht, Mijnheer de Commis saris. Wij weten hoe druk U immer bezet bent, maar wij weten evenzeer hoè U het op prijs stelt, om onze vergadering te kunnen meemaken, en hoezeer U meeleeft met de zaken, die de jeugd van Uw provincie betreffen. U, mijnheer Van Raay, die een lange reis achter de rug hebt, heet ik graag welkom als vertegenwoordiger van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mijnheer Geuze: U bent hier in de dubbele kwaliteit van lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal èn als voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij. Wü zijn blij, U hier in ons midden te hebben, evenals U mevr. Geuze. Ook de leden van het Provinciaal Bestuur zijn zéér welkom. In deze tijden van Delta- en Drie Eilanden-plannen is Uw taak zwaar. Maar de subsidie aan het Jongerenwerk in Zeeland getuigt voldoende van het goede hart, dat U het jongerenwerk toedraagt. Burgemeester en Wethouders van Goes: door Uw aanwezigheid hebt U blijk willen geven van Uw belangstelling voor ons werk: hartelijk dank daarvoor. U vindt hier vele van Uw collega's uit andere plaatsen: ook zij worden als onze wèl gekomen gasten beschouwd, alsook de hoofden of vertegenwoordigers van de provinciale diensten en organen. Als ik nog een burgemeester apart mag noemen: U, burgemeester Ter Haar Romeny van Wolphaartsdijk. U bewijst onze organisatie zó voortreffelijke diensten als voorzitter van de Commissie van Overleg inzake het Jeugdwerk, dat U er ook echt bij behoort, en zelfs niet alleen als gast Dames en heren vertegenwoordigers van de besturen van Zeeuwse Landbouw Maatschappij en Bond van Plattelandsvrouwen èn leden van die organisaties: U als onze „familieleden" bent ook van harte welkom! Als laatsten (want het zijn tenslotte ook allen gastheren en -vrouwen) natuur lijk ook alle aanwezige L.J. G.-ers en Z. P. M.-sters: van harte welkom op jullie eigen vergadering! "NTA dit woord van welkom en erkente- - lijkheid (zo ik iemand vergeten mocht zijn, dan verontschuldig ik mij nu al), wil ik aan mijn eigenlijke jaar rede beginnen. Ook in het jaar, dat achter ons ligt, is er weer een hoofdstuk aan de we reldhistorie en de vaderlandse geschie denis toegevoegd. Steeds opnieuw wer den wij geconfronteerd met toestan den, die verre van ideaal zijn en die soms bovenmenselijke zorgen baren aan de mensen, die de gevolgen ervan aan den lijve ondervinden. Met deze woorden ving de heer Van der Linde zijn rede aan. Volgende week zullen wij de tekst in zijn geheel pu bliceren. en -ruimte. Zonder te zeggen, dat de L. J. G. nu een organisatie van ruimtevaartdeskundigen is gewor den, mag toch wel gesteld worden, dat de aanwezigen een uitstekende inleiding tot een zeer moeilijk pro bleem hebben gekregen. Wel een zeer moeilijk probleem, maar toch evenzeer een probleem van onze tijd, daar 1957 immers de geschiedenis zal ingaan als het jaar waarin de ruimtevaart begonnen is; véél en véél belangrijker dan (weet U 't nog?) 1492 Columbus ontdekt Amerika. De lezing van de heer Van Munster kunt U trouwens in een samenvatting in de Boerenjeugd van déze of de volgende week vinden, om die nog eens op Uw gemak na te lezen. Burgemeester Ter Haar Rome ny verrichtte bereidwillig als al tijd de trekking van de verloting. We hadden hem graag een prijs ge gund, maar het heeft niet mogen zijn. Het was echter bijzonder leuk, dat de twee taarten, die door Z. P. M.'sters waren gebakken, als prijzen van die verloting door de Commissaris en de heer Geuze wer den uitgekozen en mee naar huis genomen. Alles bij elkaar: een uitstekend geslaagde dag, waarvoor aan ALLE aanwezigen de zeer hartelijke dank van de L.J.G. toekomt KRUININGEN—INDIA. Op 21 januari a.s. zal de provinciale Secretaris voor de L. J. G. en de Z. P. M. Afd. Kruiningen een lezing houden over India. Enkele weken later zal deze lezing (in streekverband) gevolgd worden door de vertoning van een aantal ge luidsfilms over India. Aanvang en plaats van de lezing 19.30 uur in het Dorpshuis te Kruiningen. STREEK THOLEN L. J. G. H. H. Jagers, schutters, scherpschut ters en andere schutters! De afdeling Stavenisse van de L. J. G. is voor nemens eind januari in het kader van het winterprogramma van de streek Tholen bij voldoende deelname schiet wedstrijden te organiseren in het dorps huis. Zowel voor corpsen van 5 perso nen als voor individuelen staat inschrij ving open Het inschrijfgeld bedraagt 3,per corps. L. J. G.-ers en Z. L. M.- leden, die hiervoor belangstelling heb ben gelieven zich uiterlijk 19 januari a.s. schriftelijk of telefonisch op te geven bij de heer L. Hage, Koning Haakonstraat 10, Stavenisse (Tel. 101). K. ONTSPANNINGSAVONDEN L. J. G. AFD. HOEK—TERNEUZEN worden gehouden op: Donderdag 23 januari a.s. in he* Con certgebouw te Terneuzen, aanvang 7.30 uur. Entree 1,25. Zaterdag 25 januari a.s. op de gemeen telijke Gehoorzaal te Hoek, aanvang 7 uur. Entree 1,00. Programma. 1. Opening. 2. L. J. G.-orkest. 3. Declamatie. 4. De Z. P. M. vertoont heden, ritme uit het verleden. 5. L. J. G.-orkest. Pauze met verloting. 6. Klucht in 3 bedrijven: „Potasch en Perlemoer met vakan tie", door Johan en Jan Blaaser. 7. Sluiting. TONEEL- EN MUZIEKCONCOURS. Dit wordt op 1 maart a.s. gehouden. Voor de afd. muziek: Verplichte nummers als vorig jaar, met dien verstande, dat de orkestjes van Hoek en Groede uit de zwaardere num mers, de andere orkestjes uit de lich tere nummers moeten kiezen. Deze nummers waren: Klasse A: Gemakkelijk te spelen werken. I. Voor orkest met overwegend tok- kelinstrumenten. Berceuse de Jocelyn (Benj. Godard). (Uitgave Lispet L 220). II. Voor orkest met overwegend ac cordeons. Serenade (Charles Gounod). (Uitgave Lispet A 40.) Klasse B: Werken van grote moei lijkheidsgraad. I. Voor orkest met overwegend tok- kelinstrumenten Danse Russe (Peter Tsjailcowsky). (Uitgave Lispet L 298.) II. Voor orkest niet overwegend ac cordeons. Mazurka uit Coppelia (Deli- bes). (Uitgave Lispet A 29.) Vrij nummer: uiteraard naar eigen keuze. Voor de afd. toneel: Opvoeren van een 1 acter met V-z uur speelduur. Keuze van het stuk is vrij, doch telt bij de beoordeling mede. Desverlangd kan men inzage krijgen van een lijst van stukken, die door de neer Lemaire werd samengesteld. Deze lijst kan bij 't Provinciaal Secretariaat worden aangevraagd. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij de heren Lemaire en Stam bereid hebben gevonden ook dit jaar de jury voor te zitten. Spoedshalve werd deze aankondiging in „De Boerenjeugd" opgenomen. Nadere mededelingen worden even eens in dit blad gedaan. Nadere in lichtingen verstrekt het Provinciaal Secretariaat. Eén-acters voor het toneelconcours: 1. De woesteling. 2. Als een lopend vuurtje. 3. Een zonnige morgen. 4. Een reuze idee. 5. Anonieme brief. 6. Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht. 7. Het kamerschut. 8. De bootsmansmaat. 9. De kandelaars van de bisschop. 10. Eindelijk iets om over te praten. 11. Chaine Anglaise. 12. Het jubileum. De L. J. G.-afdelingen die één of meer van deze stukken ter inzage willen heb ben kunnen deze verkrijgen bü het Pro vinciaal Secretariaat. DE UITVOERING Z. P. M. AFD. OUDELANDE wordt gehouden op: Zaterdag 18 januari te Baarland in het Verenigingsgebouw. Aanvang 7 uur. Met medewerking van de Volks dansgroep van Axel. Opgevoerd wordt het toneelstuk: „Morgen schijnt de zon", door de Z. P. M. en L. J. G van Axel. Schitterende décors. KOMT ALLEN! Entree 1,-%

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 17