WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 22 en de school te Schoondijke RIJKS MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL BESTAAT 15 JAAR ALGEMENE KEURINGSTECHNISCHE CURSUS. SUIKERBIETENDAG. VOORLICHTINGSDAG ATOOMENERGIE IN DE TUINBOUW TOENEMENDE MECHANISATIE IN DE LANDBOUW Houdt de 21e februari 1958 vrij voor de Ontwikkclingsdag ZEEUWS LANDBOUWBLAD TTET was in de donkere dagen van 1943 dat in het Tl West-Zeeuws-Vlaamse dorpje Schoondijke zon der openingsrede en festiviteiten met het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool werd begonnen. De algehele situatie leende zich in die dagen niet voor officiële gelegenheden en bovendien ontbrak een schoolgebouw. Men begon dus maar, die twaalf de januari 1943, in een lokaaltje in het gemeente huis. Deze eerste dagen en de daarop volgende jaren waren zeker niet gemakkelijk. Door de oor logshandelingen ernstig verwoest zag het er troos teloos uit voor Schoor ajke. Het gemeentebestuur, dat ook bij de oprichting van de school ruime be langstelling toonde, stelde echter een Engelse barak beschikbaar. Van 1946 tot 26 oktober 1950 werd in deze barak en in een lokaal van de open bare lagere school het onderwijs gegeven. Op die datum werd echter het nieuwe gebouw aan de Van der Slikkestraat te Schoondijke geopend. Een gebouw dat er wezen mag! En daarmee is de school van Schoondijke, die kortelings van Rijkslandbouw. winterschool Rijks Middelbare Landbouwschool werd, volwassen geworden. Daarmee is men overigens ook de kinderziekten te boven gegroeid! Kinderziekten, die zeker in Schoondijke zeer zwaar waren. Reeds lang bestond in Schoondijke, waar ook. een Lagere Landbouw school is gevestigd, behoefte aan een meer uitge breide opleiding. Het was vooral dr. ir. D. S. Hui- zinga, toentertijd inspecteur-directeur van het Landbouwonderwijs, die zich veel moeite heeft ge troost om de school in Schoondijke tot leven te brengen. Een naam, die echter evenzeer met de school is verbonden als die van dr. Huizinga is die van de eerste directeur, de heer L. van Dijk. Vanaf de oprichting tot 1955 heeft hij de school bestuurd en richting gegeven. Een niet gemakkelijke taak gedurende de oorlogsjaren, een opbouwende taak daarna. Rcgon men in 1946 in o.a. een klas van de lagere school, in 1950 opende minister Mansholt het ruime, nieuwe gebouw. Bij de totstandkoming van dit ge bouw heeft niet alleen de gemeente Schoondijke daadwerkelijk meegeholpen. Ook de omliggende gemeenten gaven hun medewerking en toonden daarmee dat ook zij het bestaan van een dergelijke school voor Zeeuws-Vlaanderens westzijde van groot belang achtten. En wanneer men nu de leer- linnencijfers over de afgelopen 15 jaar bekijkt dan blijkt dat er 276 leerlingen (inclusief de huidige eerste en tweede klas) in deze periode de school deur naar binnen gingen om er rijker uit te komen. Gemiddeld is dit een toeloop van 18 leerlingen per jaar, waarbij men niet moet vergeten dat de school in 1945 was gesloten en dat men in de eerste jaren onder wel zeer abnormale omstandigheden moest werken. T N totaal behaalden 219 leerlingen het einddiplo- ma. En toen wij zo over de toekomst van de nieuwe leerlingen met de directeur van de school, ir. J. Roest, te spreken kwamen, vertelde hij ons dat er inderdaad ieder jaar wel leerlingen zijn die met emigratieplannen rondlopen. Emigratie naar Canada, naar Nieuw-Zeeland en ook wel elders. Het merendeel van d^ leerlingen hoon^ echter toch op een eigen bedrijf, al zijn er ook die reeds bij de aanvang van de studie de richting van de landbouwvoorlichting uit willen. Aan de voorlichting werkt men op de school zelf daadwerkelijk mee. Niet alleen heeft men er een uitgebreide demonstratietuin alsmede een boomgaard, maar ook leidt men excursies rond. De demonstratietuin is er natuurlijk in de eerste plaats voor de leerlingen. Door het zien van de verschillende ziekten enz. wordt het beeld van aan- getaste planten gemakkelijker vastgehouden en herkennen zij het later des te vlotter. Men ontvangt er ook excursies van boeren die in de zomermaan den met belangstelling de in de demonstratietuin aangelegde objecten komen bekijken, evenals excursies van Belgische collegae. Want daar zo vlak aan de grens het is per slot van Schoon dijke tot de grens maar acht kilometer heeft men uiteraard nogal eens contact met België. Een contact dat dagelijks nog verstevigd wordt omdat uit de grensstrook altijd wel een paar Belgische leerlingen de school bezoeken. Hier wordt dus al wel een duidelijk voorbeeld gesteld van hoe het kan in de Benelux gedachte! UITBREIDINGEN ZOALS wel haast iedere landbouwschool in deze jaren, staat ook de school in Schoondijke voor uitbreidingen. Daarvoor heeft men de grond reeds aangekocht, terwijl de plannen in een vergevorderd stadium zijn. De demonstratietuin kan meteen nog een weinig worden uitgebreid, maar het belang rijkste is toch wel het werktuigen lokaal. In het huidige lokaal kan weliswaar behalve een draai bank, kasten met sleutels en ander materiaal, een trekker staan. Maar wanneer de klas daaromheen nog praktisch moe+ v -ken is de ruimte wel erg benauwd. De materialenvooiraad is echter uitste kend en wanneer straks een nieuwe hal van 12 bij 20 meter de grote zijvleugel van de school vormt zal men daar met succes praktisch onderwijs kun nen geven. Reeds nu wordt op ander gebied praktisch on derwijs gegeven. Zo heeft men in Schoondijke bij de lessen in de Nederlandse taal, gegeven door een van de twee vaste leerkrachten, de heer A. P. de Roo, de vergadertechniek en het spreken in het openbaar, ingelast. En wanneer het dan vrijdag middag is, een middag waarin excursies worden gemaakt en alle mogelijke onderwerpen worden behandeld die niet op het lesrooster staan, dan kan het voorkomen dat er een lezing wordt gehouden. Een van de leerlingen is dan op zo'n middag voor zitter. Hij moet de spreker verwelkomen en bedan ken. kortom hij is de leidinggevende liguur: voor zitter van de middag. Ook op ander gebied wordt praktisch onderwijs gegeven. De leerlingen krijgen de gelegenheid om bepaalde scheikundeproeven of natuurkundige experimenten uit te voeren. Ook werken zij eens met de microscoop en zien dan bladcellen of het inwendige van een graankorrel. Met al dit prak tische v--erk. d">t zo vrteVle de directeur'ons. toch eigenlijk nog in de kinderschoenen staat, krijgen de leerlingen echter inzicht in het werk. De theo rie gaat als het ware leven en wanneer men later op een sombere herfstmiddag op een trekker zit zal men met dankbaarheid terug kunnen denken aan de uren die in de lichte school in Schoondijke werden doorgebracht. y ELFS wanneer de trekker het op een gegeven moment begeeft zal men, al is het dan niet als een landbouwwerktuigerexnert. van de or> de school vergaarde kennis gebruik kunnen maken. Het is de tweede vaste leerkracht, de heer A. Huy- gen, die de leerlingen onder andere over landbouw- werktuigkunde en motorenkennis onderwijst. Bij ons bezoek aan de school zagen wij heel wat nuttig Daar het weer al enige tijd geleden is dat in verschillende plaatsen van onze provincie een selectiecursus werd gegeven werd besloten dit win ter halfjaar hieraan weer enige tijd te besteden. Werd in het verleden in hoofdzaak de aandacht gevestigd op de verschillende ziekten in de aardap pelrassen, thans zal bij voldoende deelname een ke'iringstechnische cursus gegeven worden Op deze cursus zullen naast de meest voorkomen de aardaDpelziekten ook de raseigenschappen en ziektebeelden van alle soorten granen, peulvruch ten en zaden (lijnzaad e.d.) behandeld worden. De cursus zal bestaan uit 10 lessen. Het cursusgeld bedraagt 10,per persoon. DW^en d>e deze wensen te vo1o,en (zo mogelijk in groepsverband van een afdeling der jongerenorganisatie) kunnen zich vóór 18 januari a.s. opgeven aan het Secretariaat van de Keurings dienst Zeeland, Grote Markt 9, Goes. DE DIRECTEUR VAN DE KEURINGSDIENST ZEELAND. Door de Bedrijfsstudiegroepen Oost- en West- Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walcheren ual op 24 januari a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes een Suikerbietendag worden georganiseerd. De gehele teelt en de rentabiliteit zullen hierbij aan de orde komen. De heren Ir. J. Kakebeeke, Ir. J. Jorritsma, Ir. P. W. Bakker Arkema en Ir. C. M. Hupkes zullen elk een bepaald gedeelte inleiden, terwijl door de heer Dr. Ir. C. W. C. van Beekom een samenvatting zal worden gegeven. Behalve de leden van de bovengenoemde bedrijfs studiegroepen zijn ook alle andere belangstellen den on deze dag van harte welkom. Nadere mededelingen betreffende het program ma, volgen nog. De Nederlandse Tuinbouwraad deelt mede, dat in samenwerking met het Ministerie van Land bouw een Voorlichtingsdag over het gebruik van atoomenergie in de tuinbouw wordt gehouden op woensdag 29 januari 1958 in de Dierentuin te Den Haag, aanvang 10 uur. De Voorlichtingsdag is voor belangstellenden gratis toegankelijk. onderwijsmateriaal. Materiaal dat ging van open gewerkte tractormotoren tot vliegwielen, kopklep- pen en versnellingsbakken. Met dit materiaal krijgt men een indruk over het inwendige van de motor en kan men zich later met des te meer gemak voor stellen wat er bij een kapotte machine aan zou kunnen haperen. Gaat men allereerst voorzichtig te werk met het praktische onderwijs, pas wanneer de nieuwe werk tuigenhal klaar is zal men met volle kracht op dit gebied vooruit kunnen. Dan zal men de leerlingen zaaimachines enz. kunnen laten afstellen en kun nen zij gemakkelijker opzettelijk aangebrachte storingen in machines en werktuigen opsporen. Moet dit alles voorlopig nog met beperkte middelen gebeuren al staat het allemaal omschreven in het nieuwe onderwijsprogramma, het gymnastiek onderwijs, ook uit het nieuwe programma, werd in 1957 reeds ingevoerd. „En het voldoet uitste kend" aldus de directeur. „De leerlingen hebben er plezier in en kunnen hun krachten eens meten nadat ze bijna een week lang tussen de schoolban ken hebben doorgebracht"! Het gymnastieklokaal is in Schoondijke geen Drobleem. De gemeente heeft bovendien plannen, dfb echter voorlopig moe. ten worden opgeschort, om een gymnastieklokaal voor de verschillende scholen in Schoondijke te bouwen. Een apart lokaal voor deze lichamelijke opvoeding heeft de school dus niet nodig. Maar wel zou de school nog graag een apart zaaltje heb ben voor lezingen en dergelijke, zo vertelde de heer Roest ons toen wij naar het verlanglijstje van de school vroegen. Zonder deze zaal is de school van Schoondijke echter ook al wel volwassen! En wie zich daar van overtuigen wil kunnen wij aanraden om, komende van Breskens, eens even voor de kerk van de gro te weg links af te slaan. Daar zal hij de vijftienjari ge school van Schoondijke vinden. Een school waarvan de demonstratietuin in de zomer veel te leren geeft. Een school ook waarin de jonge boer van West Zeeuws-Vlaanderen zijn opleiding krijgt en zich de kennis eigen maakt om in toekomstige jaren zijn bedrijf zo rendabel mogelijk te leiden. West Zeeuws-Vlaanderen mag dan al in een uit hoek liggen van ons land. maar weet er met zijn tijd mee te gaan. Het initiatief van vijftien jaar geleden is nog vol leven en werpt rijke vruchten af voor het zuid-westen van het zuid-westelijke zeekleigebied. N. S. De definitieve uitkomsten landbouwtelling mei 1957 Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal tractoren, dat bij de Nederlandse landbouw in gebruik is, sedert mei 1955 wederom aanzienlijk toegenomen, en wel met ca 15.000. Het totale aantal landbouwtractoren be droeg volgens de definitieve uitkomsten van de mei-telling 1957 rond 60.00(5 stuks, tegen 45.000 in mei 1955 en 24.000 in december 1950. Dit betekent derhalve een toeneming van resp. 33 en 150%. Het aantal eigen tractoren van particuliere land en tuinbouwbedrijven nam, vergeleken met 1955, het sterkst toe in de provincies Limburg 63 Noord Brabant (+46%) en Gelderland (+45%). Er valt voorts een duidelijke verschuiving waar te nemen van petroleum- naar dieselfractohen. De plaats van de benzinztractoren in het geheel blijft vrijwel stationnair. Zowel voor benzine- als voor dieseltractoren blijkt algemeen een streven naar lichtere trekkers te bestaan. Toeneming van de zwaardere trekkers komt met name bij de coöperaties voor. Definitieve uitkomsten landbouwtelling 1957. Land- en tuin- bouwtractoren Aant. tractoren Aantal pk 1955 1957 1955 1957 Brandstof Totaal 45.149 60.542 1.011.922 1.346.589 benzine 9.961 12.572 80.722 91.373 petroleum 21.307 21.835 552.427 566.207 dieselolie 13.881 26.135 378.773 689.009 Eigendom van: Land- en tuin bouwbedrijven 37.438 51.539 796.808 1.087.972 combinaties 2.471 2.450 48.912 48.357 coöperaties 602 630 20.630 22.440 loonwerkers 4.638 5.923 145.572 187.820

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6