AARDAPPELSORTERING iiu van het grootste belang Acht bestuursleden traden af ZATERDAG 4 JANUARI 1958 21 Tl ET sorteren van de aardappelen dringt in deze weken steeds meer. In de oogst 1957 valt er immers veel te werken. En hoe eerder begonnen, hoe beter. Behalve dat, zoals dit bij normale jaren het ;geval is, gesorteerd moet worden op zieke en rotte knollen, spéélt nu het glas in de aardappelen mee. Extra zorg vraagt dus de sortering. En extra zorg betekent extra werk. Stel daarom niet uit, wat heden gedaan kan worden. Wanneer straks de voorjaarswerkzaamheden beginnen en er moe ten bovendien nog aardappelen gesorteerd worden, dan geeft dit een grote opeenhoping van werk. Vandaar het advies, geef uw aardappelen een vóór sortering. Het produkt vraagt er om en bij latere aflevering zult u dap veel vlotter kunnen werken. „Redden wat er nog te redden valt", waren de woorden die ons te binnen schoten, toen wij enkele dagen geleden met de heer F. de Groen in de Wil helminapolder een gesprek hadden over het sor teren van de aardappels op glazigheid. Aanleiding tot dit gesprek was de eenvoudige en goedkope wijze waarop men daar de erg glazige aardappelen uit de partijen tracht te sorteren. Reeds eerder heeft men gezocht naar een vlotte, goedkope methode. Men zag immers al aankomen, dat het afleveren van partijen veel werk zou vergen. Veel werk in de le plaats omdat de voorraad op de bedrijven groot is. Toen wij één dezer dagen door de Zak van Zuid-Beveland reden viel ons het grote aantal aardappelkuilen op. Slechts bij enkele van die honderden kuilen zagen wij mensen aan het werk. Maar al deze kuilen moeten geruimd wonden. Rekent men daarbij dat ook de koelcellen oog gevuld zijn met voor sortering in aanmerking komende aardappelen, dan mag men gerust stellen dat nog veel werk ligt te wachten. Werk, dat nu het beste gebeuren kan. Maar niet alleen de grootte van de voorraad, ook de sorteercapaciteit maakt dat het werk lang duriger zal zijn dan in normale jaren. De sorteer capaciteit mag men dit jaar wel op 50 van die in een normaal jaar stellen. Dit wil dus zeggen dat men maar half zo snel opschiet. En ook dit pleit om zo snel mogelijk te beginnen met voor sorteren. Voor dit voorsorteren en dus ook om zo goed mogelijk de meeste glazige knollen er uit te halen, moet men de aardappelen naar huis halen. Bij het voorsorteren kan men dan de rotte en zieke knol len uitzoeken. Bij de tweede sortering kan dan op glazigheid worden gesorteerd. Geeft het opslaan van de aardappelen bij huis moeilijkheden, dan kan deze tweede sortering later piaats vinden. Het voorsorteren zal echter de werkzaamheden in de aardappelen van het voorjaar aanzienlijk verlich ten. ONDANKS GERINGE EXPORT (~)NDANKS de geringe export zal men er toch goed aan doen, reeds nu zoveel mogelijk aard appelen voor de handel klaar te maken. Weliswaar zijn öe exporteisen aanzienlijk soepeler toegepast, maar vrijwel tegelijkertijd werd slechts uitvoer van 25.000 ton toegestaan, zodat nog geen massale uitvoer kon plaats vinden. Maar juist omdat de export maar langzaam op gang kan komen zijn er nog vele partijen in het zuid-westelijk zeekleige bied die op bewerking wachten. Het is dan ook wel begrijpelijk dat men, komende door de Zak van Zuid Beveland, nog vele hopen ziet. Men zal zich echter wel moeten afvragen of men er goed aan doet' dit nog langer zo te laten. ONTDEK DE GLAZIGE AARDAPPEL A ANLEIDING tot ons bezoek aan het bedrijf in de Wilhelminapolder was de wijze waarop men daar de glazige aardappels uitsorteert. Het prin cipe van de werkwijze is heel eenvoudig. Het is ook gemakkelijk door een ieder uit te voeren. Men heeft namelijk ongeveer één meter voor het eind van de leesband waarop men de aardappelen sor teert. een hokje van zakken opgebouwd. Dit hok je, waar het einde van de leesband in verdwijnt, is ongeveer een meter hoog. Het geraamte van deze „doos" kan bestaan uit een paar latten. De muren bestaan dan uit de zakken. Onder de leesband die door het hokje loopt, heeft men overdwars twee T. L. buizen. Maar het witte licht van de T. L. bui- men dus door de „tralies" van de aardappelhor de T. L. buizen. Maar het wittelicht van de T. L. bui zen is te schel. Daarom heeft men boven de buizen twee glasplaten met groen transparant papier aangebracht. Dit enigszins gedempte licht valt dus door de tralies van de hor. De aardappelen die nu hoog op de sorteerband zijn voorgesorteerd, zoals wij dit in de schuren van het bedrijf in de Wilhelminapolder zagen gebeuren, rollen langzaam naar beneden en rollen de donke re jutekamer binnen. Naarmate zij dichter bij de lichtbron komen, worden zij feller beschenen. Lig gen de aardappelen boven de T. L.-verlichting, dan ziet men de glazige knollen duidelijk. Zij schijnen namelijk meer licht door en zijn, van bovenaf ge zien mat-geel. Het verwijderen van deze knollen is dan nog maar een koud kunstje waarbij men natuurlijk wel even de nodige ervaring op moet doen. Een kunstje bovendien met geringe kosten. Het is echter voor de vlotte werkwijze wel van be lang, dat het hokje goed afgesloten is van het dag licht. Naarmate het in het hokje donkerder is kan men de glazige aardappelen beter onderscheiden. De gehele aanschaf van deze installatie schatte de heer F. de Groene desgevraagd op zijn hoogst op 100,Een aardappelhor mag wel op ieder bedrijf waar aardappelen verbouwd worden aan wezig worden verondersteld. De lichtbak met T. L. buizen kan door iedere installateur zonder veel moeite worden aangebracht. Het donkere kamer tje kan men gemakkelijk zelf maken. Men moet het echter wel zo maken, dat men gemakkelijk tussen de zakken van de muur door kan schuiven. De sorteerder moet immers met hoofd en handen in het donkere hokje staan. In de Wilhelminapolder sorteert men op het verwijderen van de zwaar glazige knollen. Het praktisch vrijmaken van gla zigheid is bij deze „licht methode" weliswaar mo gelijk, maar niet uitvoerbaar wegens de zeer ge ringe capaciteit die men dan haalt. Het praktisch Schematische doorsnede aardappelhor met T.L. buizenverlichting. 1) kastje met T.L. buizen 2) donkere kamer 3) aardappelhor 4) voorgesorteerde aardappelen 5) op glas gesorteerde aardappelen. vrijmaken van glas kan beter via een zoutwaterbad, maar deze bewerking vraagt zo'n investering dat dit alleen centraal kan plaats vinden. GOEDKOPE WERKWIJZE EN eenvoudig rekensommetje leert, dat het op -*-J bovenomschreven wijze uitsorteren van aard appelen niet duur is. Rekent men dat een arbeider de aardappelen op de hor gooit, twee arbeiders sorteren en één arbeider opzakt, dan bedraagt de capaciteit ongeveer 1000 kg per uur. Uiteraard is deze snelheid van werken afhankelijk van de mate van glas die in de aardappelen voorkomt. Werken deze vier man per dag 8 uur, dan be tekent dit in totaal 32 uur aardappelwerk per dag. Plet gemiddelde loon kan men daarbij stellen op ƒ1,75 per uur (inclusief sociale lasten). Per dag dus ƒ56,aan kosten. Stel dat voor deze 56, - ongeveer 8000 kg - aardappelen gesorteerd wordt, dan betekent dit dat de sorteerkosten zeventiende cent per kg bedragen. De heer F. de Groene deelde ons tenslotte nog mede, dat belangstellenden woensdagnamiddag 15 januari deze werkwijze kunnen komen volgen. Wij raden onze lezers ten sterkste aan, te overwegen, of het sorteren niet reeds nu alle aandacht ver dient. Sorteren op bovenomschreven wijze kan, wanneer de exportmogelijkheden groter worden, op belangrijke wijze haar vruchten afwerpen. De werkwijze, zoals in de Wilhelminapolder in prak- tijk wordt gebracht, verdient naar onze mening navolging. Zij blijkt in de praktijk te voldoen. N. S. KONINKLIJKE VERENIGING „HET NEDER- LANDS!'HE TREKPAARD", AFD. ZEELAND. o KEURINGEN VOOR OPNAME IN IIET KEURSTAMBOEK EN HET HULPBOEK. Gezien het gunstige resultaat, dat in 1957 met het keuren van merries voor opname in het Keur- stamboek en in het Hulpboek op de bedrijven werd bereikt, zullen deze keuringen behalve op Walche ren, ook dit jaar weer door de Hoofdinspecteur aan huis worden verricht. De keuring te Middelburg blijft als centrale keuringsplaats gehandhaafd. Voor een goede gang van zaken is het nodig, dat deze keuringen zoveel mogelijk vóór het begin van de voorjaars-akkerwerkzaamheden zijn afge lopen. De paarden staan dan nog op stal, fokkers of personeel zijn op de bedrijven aanwezig, de kachels branden nog voor het gloeien van he: brandijzer, alle factoren, die een gunstige invloed hebben op het zozeer nodige vlotte verloop der keuringswei kzaamheden. Belanghebbende fokkers worden verzocht zoveel mogelijk mede te willen werken, door reeds nu, maar in elk geval vóór het eind van deze maand, de merries op te geven welke men voor opname in het Keurstamboek of het Hulpboek wil laten keu ren. Dit geldt ook voor de Walcherse fokkers voor de keuring te Middelburg. Bij opgave voor -t Keur stamboek vooral het stamboeknummer vermelden. De aangifte dient te geschieden per brief kaait aan hot volgende adres: Koninklijke Veren ig-iiig- „Het Nederlandsche Trekpaard", Koninginnegracht 43, 's-Gravenhage. LIJST VAN VEEVOEDERS. Het Rijkslandbouwproefstation deelt mede: te Maastricht Door de Commissie van Deskundigen inzake de Lijst van Veevoeders is ingaande 1 januari 1958 aan de Lijst 4e druk, uitgave 1957 het pro dukt aardappeleiwit toegevoegd, onder de volgende) omschrijving en gehalteeisen: Aardappeleiwit is het door verhitting gecoagu- leerde, gedroogde en gemalen produkt, afgeschei den uit het eiwithoudende water (z.g. vruchtwater) dat bij de bereiding van aardappelmeel wordt ver kregen, gehalte aan vocht ten hoogste 15 ge halte aan ruw eiwit tenminste 80 in de droge stof. (Vervolg van pag. 19.) ging Krabbendijke en was hij Afde lingsvoorzitter van de N.F.O. Beide functies blijft de heer Van de Berge uitoefenen. T)E heer P. Krepel uit Bruinisse die namens de Kring Schouwen en Duiveland zitting had in het Hoofdbestuur sedert 27 augustus 1945, herinnerde ons vooral aan de hoogtijdagen die hij met de Z.L.M. had meegemaakt. Hoogtijdagen wa ren dan niet alleen Hoofdbestuurs vergaderingen in het voorjaar met de daarop aansluitende Algemene Vergaderingen en de tentoonstel- lingsdagen maar ook de winterver gaderingen en de daarop aanslui tende besprekingen. „Het is altijd een strijd geweest en het zal ook altijd een strijd voor de landbouw blijven", zo vertelde de heer Krepel ons. Aangesteld voor het behartigen van de werkgeversbelangen een wel uiterst ondankbaar werk viel het resultaat wel eens tegen. Want nog steeds blijken vraag en aanbod de hoogte van het loon te bepalen en daarbij speelt uiteraard ook wat de buurman aan zijn ar beiders betaalt een rol. En ook met deze organisator, die reeds vanaf het begin dat hij boer werd in 1921 ac tief deelnam aan het organisatiele ven, verliet een bekwaam bestuur der het Hoofdbestuur van de Z.L.M. Dit wil echter niet zeggen dat daar mee hun werkzaamheid verdwenen is. De heer Krepel blijft voorzitter van de Afdeling Bruinisse en lid van het Kringbestuur. En zoals zovelen zal ook hij, op een andere plaats, daadwerkelijk blijven mee werken om de belangen van de Zeeuwse landbouwende bevolking in de breedst mogelijke zin te blij ven behartigen. De statuten van de Z.L.M. zijn., enige jaren geleden zodanig gewij-' zigd, dat er een regelmatige door stroming in het Hoofdbestuur zal plaats vinden. Dit heeft het voor deel, dat meer leden in staat wor den gesteld, het werk van de Z.L.M. van nabij te leren kennen en de be langen van de boeren te behartigen. Daartegenover staat natuurlijk, dat men nu afscheid moet nemen van zeer gewaardeerde afgevaardig den. Het is dit jaar voor de eerste maal, dat deze maatregel doorwerkt. Een woord van grote dank voor alles, wat de nu afgetredenen voor de Z.L.M. hebben gedaan is hier zeker op zijn plaats. RED.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5