Wen ken RADIO DE KOSTPRIJS VAN KLEINFRUIT 27 Onder de Tuinbouwlantaarn Korte EEN VITAMINESTOOT IS AL VOLDOENDE DUPHASOL ZATERDAG 4 JANUARI 1958 VORIGE week hebben wij in onze tuinbouw- rubriek uitvoerig gesproken over de algemene zaken betreffende het onderzoek door de afdeling Tuinbouw van het L. E. I. naar de kostprijzen van kleinfruit. Deze week willen we nader ingaan op enkele details en dan in het bijzonder op datgene wat van belang is voor de teelt in Zeeland en meer speciaal in de omgeving van Kapelle-Biezelinge, het uitgangspunt van het onderzoek in bedoeld L. E. I.-rapport. FRAMBOZEN VV7 IJ hebben reeds gezegd dat voor de frambozen w het L. E. I. aan een kostprijs kwam van 83,04 voor frambozen in tubs en 120,19 voor frambozen in doosjes. Bij deze berekening is men uitgegaan van een volwassen aanplant. De rijenafstand bedraagt 1.50 meter en in de rij staan ongeveer 3 strpiken per meter. In de rij staat om de 6 meter een gecreoso- teerde paal van 6 cm doorsnee. De levensduur van de aanplant is gesteld op 7 jaar, er kunnen dan 6 oogsten worden behaald. Als ras heeft men de Malling Promise genomen. De andere rassen spelen trouwens in Zeeland geen rol meer. In het afgelopen jaar bestond op de vei ling in Kapelle rond 99 van de framfoozenaan- voer uit dit ras. Bij frambozen in tubs kwam men aan een gemid delde opbrengst van 1100 kg per 10 are, bij fram bozen in doosjes aan 1050 kg per 10 are. Verder is men bij het berekenen van genoemde kostprijs uitgegaan van het geven van een stalmestbemes- ting bij de aanplant en verder nog twee keer in de gemiddeld zeven jaar dat een aanplant meegaat. Frambozen in doosjes in doosjes kan men gemid deld 3V2 kg per uur plukken en frambozen in tubs gemiddeld 6 kg per uur. Hoewel wij er van overtuigd zijn dat het noemen van veel cijfers vermoeiend is, willen wij toch enkele van de belangrijkste noemen. De totale kosten van de duurzame produktie- middelen ligt rond 200,— per 10 are. Ook de bewerkingskosten maken weinig Verschil of men teelt voor doosjes of voor de tub. Deze bedragen rond 375 per 10 are. Het grote verschil bij pluk voor doosjes of tubs ligt in de oogst- en afleveringskosten. Deze bedraden voor frambozen in tubs 311,26 per 10 are en voor frambozen in doosjes 649,93. Hierdoor ontstaat de hogere kostprijs. Het hangt af van het verschil in prijs tussen tub- en doosjes frambozen, hoe de teler zijn produkt aanbiedt. Behalve een inzicht in de kostprijs geven deze cijfers ook een goed beeld van het werk dat de frambozenteler wacht in de pluktijd. Aan de hand van de gemiddelde opbrengst en de gemiddelde oogstprestatie kan worden berekend hoeveel ar beidskrachten men in een bepaalde tijd nodig heeft, er van uitgaande dat de pluk drie weken duurt en frambozen driemaal per week geplukt dienen te worden. BRAMEN "DRAMEN hebben in Zeeland een kostprijs van 65,90, gerekend naar het prijspeil 1957. Deze kostprijs is gebaseerd op de kosten en opbreng sten van een volwassen bramenaanplant. De bra men zijn geplant op een rijafstand van 2% meter, terwijl de afstand in de rij 2 meter bedraagt. Op de rij staat óm de 5 meter een gecreosoteerde paal van 8 cm doorsnee. De levensduur is gemiddeld gesteld op 17 jaar. Slechts één ras is van betekenis en wel de „hy- malaya". Het is zeer produktief maar gevoelig voor wintervorst. De gemiddelde opbrengst kan worden gestled po 1700 kg per 10 are. Het is een arbeidsintensief produkt. Tengevolge van wintervorst kan er soms een totale oogstmis- lukking volgen. Wanneer de scheuten echter voor de winter worden afgedekt, blijft de schade tot een minimum beperkt. Dit heeft als uitgangspunt gediend bij de kostprijsberekening. Na de winter, als 't stro van de scheuten is verwijderd moeten de bramen worden aangebonden. De grondbewerking is eenvoudig. Er wordt slechts enkele malen ge schoffeld. Eenmaal per twee jaar wordt de grond gespit. De oogstperiode duurt ongeveer twee maanden. De plukprestatie bedraagt ongeveer 5 kg per uur. De voornaamste werkzaamheden zijn het aan binden van de scheuten in het voorjaar en de pluk in augustus en september. Dit vraagt bijna de helft van de totale kostprijs. ZWARTE BESSEN I_J OEWEL de zwarte bes zeer nachtvorstgevoelig AA is, blijkt over het algemeen in Zeeland de schade hierdoor, wel mee te vallen. Althans aan merkelijk minder te zijn dan in andere delen van het land. Dit komt duidelijk tot uiting in de kilo opbrengsten. In Zeeland komt men met een gemid delde opbrengst van 750 kg per 10 are of gemid deld 2,3 kg per struik. In de Meyerij van Den Bosch komt men voor zwarte bessen aan een gemiddelde opbrengst van 1,9 kg per struik of 425 kg per 10 are. Hierdoor is de kostprijs in dit gebied hoger dan in Zeeland. Na de planting heeft de zwarte bes drie aanloop jaren nodig voor ze volwassen is. De totale levens duur kan worden gesteld op 8 jaar. Er kan dus 5 keer een oogst worden behaald. Voor Zeeland zijn Wellington, Roodknop en Cotswold Cross de be langrijkste rassen. Laatstgenoemd ras is de laat ste jaren meer naar voren gekomen. Ze zijn alle drie zeer produktief. Moeilijk is bij zwarte bessen de ziektebestrijding. Tegen de belangrijkste ziekten nl. brandnetelblad (virus) en rondknopmijt is nog geen afdoende be strijding uit te voeren. De mate waarin deze ziek ten optreden is bepalend voor de levensduur van de aanplant. De oogst is zeer arbeidsintensief. De plukprestatie bedraagt ongeveer 5 kg per uur. De kosten van duurzame produktiemiddelen bedragen 232,24 per 10 are; bewerkingskosten ƒ224,61 per 10 are en oogst en afleveringskosten 343,70. Totale kostprijs 110, RODE BESSEN "D IJ de rode bessen heeft men de Jonkheer van A-' Tets, Fays Prolific en Duitse zure in het on derzoek betrokken. De kostprijzen waren resp. 71,40, 55,68 en 56,84 per 100 kg. Laatstgenoemde ras wordt thans niet meer aan geplant. De Jonkheer van Tets is de laatste jaren steeds meer naar voren gekomen. Op grond van onderzoek over drie jaren is men bij Fays Prolific gekomen tot een opbrengst van 3,6 kg per struik of 1200 kg per 10 are; Jonkheer van Tets 4,2 kg per struik of 1400 kg per 10 are en Duitse zure 4,5 kg per struik of 1500 kg per 10 are. De plukprestatie bedraagt voor Jonkheer 8 kg per uur; Fays Prolific 10 kg en Duitse zure 6 kg per uur. De gemiddelde levensduur van een rode bessen aanplant kan worden gesteld op 18 jaar met een aanloopperiode van 6 jaar. In Kapelle en Omgeving bestaat ongeveer 60 van de aanvoer uit Fays Prolific; 30 uit Jonkheer van Tets en 10 c/o uit Duitse zure. Vooral de Jonkheer van Tets is zeer geschikt voor verse consumptie. Daarom heeft men de kost prijs van dit ras uitgedrukt in een bedrag dat geldt wanneer men plukt in doosjes. KRUISBESSEN 'T1 ENSLOTTE willen wij dan nog enkele opmer- kingen maken over de groene kruisbes, een produkt dat vroeger in Zeeland veel werd geteeld maar waarvan nu de betekenis afneemt. Deze teelt treft men in onze provincie nog wel aan als onderteelt in oude boomgaarden maar toch ook als volleveldsteelt. De levensduur van een aanplant kan worden ge steld op 25 jaar en de aanloopperiode is 5 jaar. Het ras Engelse witte neemt de voornaamste plaats in. De opbrengst kan gemiddeld worden ge steld op 135 kg per are, wat neerkomt op ongeveer 4 kg per struik gemiddeld. De plukprestatie is ongeveer 15 kg per uur. Zoals gezegd is de kostprijs ƒ46,61 per 100 kg. Deze kostprijs ligt ongeveer op dezelfde hoogte als de gemiddelde veilingprijs in de laatste jaren. Het vorig jaar b.v. was de gemiddelde prijs van kruisbessen in Kanelle rond 47 ct per kg. Dat be wijst dus dat er niet veel overbleef voor onderne merswinst. Zo is het al enkele jaren en het valt dan ook niet te verwonderen dat de belangstelling voor de kruisbessen nog steeds minder wordt. Het L. E. I.-rapport no 278 bevat verder nog heel wat meer gegevens en we zouden hen die zich ver der willen verdiepen in deze materie willen advise ren het rapport aan te schaffen. Dan kan men ook te kust en te keur aandacht schenken aan de vele cijfers die worden gegeven en waarvan wij er hier enkele hebben weergegeven. Eén vitaminestoot Duphasol A D3 is al voldoende om uw dieren voor meerdere maan den te beschermen tegen vita minetekorten en de daaruit voortvloeiende gebreks- en in fectieziekten. Kalveren, big gen, veulens, lammeren, pluim vee, drachtige en zogende die ren, ja al uw dieren blijven gezond en sterk als u ze de Duphasol vitaminestoot geeft Duphasol wordt gemakkelijk door het lichaam opgenomen en is eenvoudig in het gebruik. Voor dieren met gebrek aan vitamine E ook verkrijgbaar als Duphasol A D3 E. VAN PHILIPS-ROXANE de ideale vitaminestoot voor al Uw dieren Is op het bedrijf een goede opbergplaats voor vetten en smeermiddelen aanwezig? Vaak ziet men vetbussen zonder deksel ergens neergezet, zodat regen en stof vrij in de bussen kunnen komen. Deze verontreinigingen komen tijdens het smeren tussen assen en lagers, waardoor onnodige slijtage ontstaat. Zorg daarom, dat bussen en vetspuiten goed opgeborgen zijn en afgesloten. Verschillende dorps-landbouwsmeden gaat het niet voor de wind. Vooral zij, die niet tijdig het roer hebben omgegooid. Er zijn echter verschillen de smeden, die voldoende goed geschoold personeel hebben voor onze huidige mechanisatie. Een goede smid is voor normaal reparatie-werk op een dorp onmisbaar. Het is in uw eigen belang, dat een voor uitstrevende smid zich weet te handhaven naast de groothandel. Een dier heeft naast voldoende droge stof, eiwit en zetmeelwaarde nog meer nodig. Van groot be lang is de mineralen-voorziening. De mineralen, die in de meelmengels voorkomen zijn voor bepaalde diergroepen niet toereikend. Het is noodzakelijk om hoogdrachtige dieren en koeien in hogere produk- tie 100 gram of een ons mineralen per dag bij te voeren. Voor jongvee is een Vi ons mineralen per dag voldoende. Steeds meer boeren komen tot de overtuiging, dat een technisch goed geleid bedrijf geen waarborg is voor een goed bedrijfsresultaat. De ekonomie van het bedrijf wordt door meer faktoren bepaald. In de winter is het maken van een eenvoudige finan ciële bedrijfsbegroting zeer nuttig werk. Geeft dit moeilijkheden, vraag dan de rayonassistent om U bij dit werk te helpen. Voor magnesium-arme gronden is een regelma tige voorziening met magnesium gewenst. Voor onderhoudsbemesting is de nieuwe meststof magne- siumkalkammonsalpeter zeker geschikt. Daar deze meststof slechts langzaam tot oplossing komt, moet bij accuut magnesiumgebrek kieseriet of magne siumsulfaat worden aangewend. „Kennis is Macht" zegt het spreekwoord en vol komen terecht. De wintermaanden zijn bijzonder geschikt om Uw kennis te vergroten. Tal van ver enigingen houden in de winter hun vergaderingen. Zeker de vergaderingen van onze organisatie zijn een bezoek ten volle waard. Stalmest is een waardevol produkt. Door een goede bewaring worden de verliezen tot een mini mum beperkt. Netjes opzetten van de mesthoop en goed aantrappen zijn maatregelen die, voor het winnen van een goede stalmest, noodzakelijk zijn. Indien U overgaat tot contractteelt van zaaiza den, is het gewenst alvorens het contract wordt ge tekend, dit door een deskundige te laten beoorde len. Neem hiervoor contact op met uw standsorga nisatie. Dit kan later veel moeilijkheden en teleur stellingen voorkomen. Bij de teelt van contractzaden is het belangrijk, dat men zich tevoren er van overtuigt, of de bu ren eveneens contractzaden telen. Vele contract gewassen zijn kruisbestuivers en moeten op een bepaalde afstand van elkaar verbouwd worden. Is deze afstand te klein, dan komen er moeilijkheden. Sommige streken zijn als voorrangsgebieden aange- gewezen voor bepaalde gewassen. Het Produktschap voor landbouwzaaizaden maakt bekend: De handel in niet te velde gekeurde zaaischokkers, zowel voor aflevering aan uitein delijke gebruikers in het binnenland als voor export toe te staan. De partijen dienen op het bedrijf van de teler van een voorplombe te zijn voorzien. De heffing bedraagt ƒ3,50 per 100 kg voor het ge schoonde produkt. Voor handelszaad van schok kers is de volgende norm voor kiemkracht vastge steld. Binnenland en export moeten op zijn minst voldoen aan een kiemkracht van 90 Alleen zaad van een op de rassenlijst geplaatst ras mag als handelszaad worden geplombeerd. Maandag 13 januari In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal van 19.4520.00 uur over de zender Hilverrum I een reportage over de kwaliteitsverbetering van de melk wor den gegeven met medewerking van ir D. Roze- boom, Rijkszuivelconsulent voor Utrecht. Aan het einde van de uitzending zal ir. C. Ver schoor, directeur van de Rijks Hogere Zuivel- school in Bolsward, een uiteenzetting geven van de opleidingsmogelijkheden aan deze school.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11