6 Inzicht in bedrijfsresultaten wordt steeds belangrijker „Streekverbeteringsnieuws" ZREÜWS LANDBOUWBLAD "I700R het leiden van een bedrijf is het noodzakelijk dat het bedrijfsgebeuren voldoende wordt overzien. Op een landbouwbedrijf was het vroeger vaak zó, dat de leider, met de nodige ervaring en gezond verstand, zonder administratieve hulpmiddelen de juiste maatregelen wist te treffen. Met de ontwikkeling van het economische leven, het technisch kunnen en de daaruit voortvloeiende invloed op de bed ijfshuishoudingen neemt gestadig de be hoefte aan een hulpmiddel voor een goed overzicht van het bedrijfsgebeuren toe. Meer en meer blijkt, dat het voor de ondernemer moeilijk wordt om met de gang v n zaken in alle onderdelen van het bedrijf voldoende op de hoogte te blijven. Het is dan niet meer raadzaam, zo niet onmogelijk, om uitsluitend op „feeling" te vertrouwen. CENTRAAL BUREAU HIELD ALGEMENE VERGADERING. (Vervolg van vorige pagina.) in de richting van de groenvoedergewassen. Daar naast een biologie, welke gespecialiseerd is in de celkunde. Men vindt er een diepvriesinrichting, waarmede alle in beproeving zijnde wintertarwes op vorstresistentie onderzocht worden. Men treft er verder een koelhuis aan, niet alleen om aard appelen bij constante lage temperatuur te bewaren, maar ook om zaadcollecties en elitemateriaal bij lage temperatuur en zeer lage relatieve luchtvoch tigheid jarenlang kiemkrachtig te houden. In het laboratorium worden duizenden kiemplanten met aaltjes geïnfecteerd om reupresistente rogge te kweken. Voorts worden er aardappelen onderzocht op bladrolvirus, op X en op S-virus, terwijl het chromosomengetal van allerlei gewassen er ver dubbeld wordt. Het laboratorium voor suikerbie- tenonderzoek van het C. B. neemt aan het verede- lingswerk verder deel. En ook individueel wordt nog veel gedaan. Dit alles betekent, dat de kansen op betere rassen met hogere opbrengsten voor onze landbouw nog steeds groot zijn, ja wellicht groter dan ooit tevoren. UR is een tijd geweest, dat men dacht dat het ■*-i moeilijk kon zijn een tarwe te kweken met een hogere produktie dan de Wilhelminatarwe. Bijna 25 jaar lang heeft dit ras alle concurrentie weten te weerstaan, tot omstreeks 1925 één van haar nakomelingen, de Juliana tarwe, haar onttroonde. Ook deze hield het lang uit doch moest later wijken voor weer produktievere rassen. En alles wijst erop, dat nog flinke produktieverhogingen moge lijk zijn. DE SUIKERBIET VAN DE TOEKOMST HET liet zich de laatste tijd aanzien, dat er wei nig of geen produktieverhoging meer mogelijk zou zijn bij de suikerbieten. Wel ging de kg-op- brengst nog een flink stuk omhoog de laatste 10—- 20 jaar, maar het gehalte daalde zo, dat er van een hogere suikeropbrengst weinig overbleef. De poly- ploïdie en de hybri'eiteelt hebben het uitzicht geopend, dat binnenkort ook bij de bieten weer flinke produktiestijgingen zullen volgen. De biet van de toekomst zal niet de thans reeds bekende polyploïde biet zijn, welke bestaat uit een ongelijk uitvallend mengsel van diploïde en tetraploïde bie ten. Neen, de biet van de toekomst wordt de 100 triploïde biet, welke door gebruikmaking van man lijke steriliteit te maken is uit een kruising van manlijk steriele tetraploïde bieten met fertiele «liploïden; het triploïde bietenzaad zal bovendien erfelijk éénkiemig worden, wat besparing op ar beidskosten betekent. De resistentieteelt tegen meeldauw, roest en brandziekten bij granen, tegen velerlei aardappel ziekten en tegen allerlei ziekten van andere land bouwgewassen zal ons meer zekerheid van op brengst, alsmede lagere productiekosten brengen. Ook in het kunstmatig oproepen van mutaties door Röntgenbestraling of het bombarderen met neu tronen verwekt door atoomreactoren, liggen vol gens sommige onderzoekers nog grote mogelijk heden voor de plantenveredeling verborgen. UI ET alle lof voor wat de overheid heeft gedaan ten behoeve van de plantenveredeling in Ne derland, wijst de heer Koopman op een gevaar, dat hij in de samenstelling van de geboncien ras- senlijst ziet. Een gevaar niet in het feit dat een driemanschap het al of niet in de rassenlijst komen van nieuwe rassen in handen heeft, maar, dat schuilt in het feit dat zij de grote hoeveelheid ma teriaal, die op zeer vele proefvelden overal in het land verspreid ligt, onmogelijk persoonlijk kan bekijken en beoordelen. Zij moeten dan afgaan op het hen voorgelegde cijfermateriaal dat deze proefvelden opleveren, alsmede op het advies dat de specialist, die voor ieder gewas is aangewezen, hen daarbij ter hand stelt. Ik ben ervan overtuigd, dat zowel de specialis ten, als de 3 wijze mannen, volkomen objectief de hun toevertrouwde materie bekijken en bewerken. En toch kunnen zeer gemakkelijk fouten worden gemaakt, die van geweldige betekenis kunnen zijn voor onze landbouw. Immers, van de beslissing en argumentatie, vooral van genoemde specialisten, hangt het af, of een ras op de rassenlijst komt of niet en ook hoe het ras in de rassenlijst beschreven wordt, wat minstens even belangrijk is voor de toekomstige verbreiding er van. Hierbij komt het weieens voor, wij weten dit uit ervaring, dat de praktijk heel anders over een ras denkt dan de specialist uit Wageningen, wiens stem van zo'n grote invloed is, hetgeen onder het huidige stelsel nu eenmaal niet anders kan. Daarom kan er in de toekomst behoefte bestaan aan een regeling waar bij de ervaringen van de praktijk een grotere rol spelen in de beslissingen van de Commissie voor de Rassenlijst. Aan het eind gekomen van mijn loopbaan als hoofd van het veredelingsbedrijf te Hoofddorp, zo besloot ir. Koopman zijn rede, voel ik behoefte hier tegenover U te verklaren, dat ik nooit spijt gehad heb, mijn bestaan als privé-kweker te hebben ver wisseld met dat van ambtenaar bij de coöperatie. Men heeft mij daar nooit de middelen geweigerd om het bedrijf geleidelijk uit te breiden tot wat het op de dag van heden geworden is. Ik ben bestuur DE EXPLOITATIE VAN HET BEDRIJF QM een goed inzicht in het bedrijfsleven te ver- krijjen, is het noodzakelijk, dat dit stelselma tig, regelmatig en doelmatig wordt aangetekend. Er moet een vast systeem bij het aantekenen ge volgd worden. Gebruik van bestaande formulieren in de vorm van bouw- en bedrijfsboeken verdient aanbeveling. Regelmatig aantekenen is nodig, er mogen geen posten vergeten worden. Dagelijks noteren is aan bevelenswaardig. Uitstel leidt al te gemakkelijk tot vergeten of onjuiste weergave. Door geb-uik te maken van genoemde formu- li ren is het zeker, dat de feiten die van belang zijn, worden genoteerd. Ook is een zo overzichte lijk en eenvoudig mogelijke weergave daardoor ge waarborgd. RESULTATEN VAN DE BEDRIJFSEXPLOITATIE Nadat de gegevens verzameld en gecontroleerd zijn, kunnen de resultaten worden vastgesteld. Door berekening van het netto-overschot zijn de resultaten in gecomprimeerde vorm bekend. Voor de leider van de onderneming is dit ge geven echter onvoldoende. Alles wat er mede oor zaak van is, moet nader worden bestudeerd. Eer der genoemde formulieren bieden daartoe de moge lijkheid. Analyse van de kosten vindt plaats met behulp van splitsingen in bijvoorbeeld kosten van arbeid, traktie, werktuigen, bemesting zaaizaad en vee. De opbrengsten worden zowel in kg als in geldbedragen vastgesteld per oppervlakte -eenheid. Het bouw- en het bedrijfsboek vergemakkelijken een juiste beoordeling van al deze gegevens. VERGELIJKING VAN DE RESULTATEN Vergelijking neemt bij bestudering van de ver kregen resultaten een zeer grote plaats in. Feiten, die alleen voor een bepaalde periode (een oogst jaar) van een bepaald bedrijf worden weergegeven hebben voor controle van de gang van zaken wei nig waarde. De verkregen gegevens dienen te worden vergeleken met hetgeen daarvoor in aan merking komt. Dit kunnen zijn de gegevens van hetzelfde bedrijf van voorgaande jaren of de ge gevens van soortgelijke bedrijven van hetzelfde oogstjaar. De eenvoudigste vorm hiervan is de vergelij king met het onmiddellijk voorafgaande oogstjaar. Men heeft dan het voordeel, dat de oorzaken nog vaak zijn te verklaren, indien er een aanwijsbare oorzaak voor is geweest. Vergelijking met soortgelijke bedrijven vereist voldoende kennis van de omstandigheden waar onder werd geproduceerd en de mogelijkheden die aanwezig waren. Voor de bedrijven waarvan het bedrijfsgebeuren reeds eerder werd geanalyseerd en bestudeerd, bestaat soms de mogelijkheid om de resultaten te vergelijken met een begroting, opgesteld voor de zelfde periode. I>TJ het nagaan van de ontwikkeling va:i de kos- ten en de opbrengsten van het bedrijf, in ver gelijking met andere grootheden (b.v. voorgaand oogstjaar eigen bedrijf, zelfde oogstjaar soortgelijk bedrijf, begroting eigen bedrijf) blijken vaak on verwachte verschillen te bestaan. Dit zal vaak aanleiding geven tot nadere onderzoekingen, b.v. van een bepaald bedrijfsondei 1eel ^rundveehou derij) of een bepaalde kostensoort (arbeidsloon). Onder meer zal dan worden nagegaan of alle uitgaven noodzakelijk waren en hiermee ook voor de toekomst moet worden gerekend. Mogelijk kunnen enkele uitgaven achterwege blijven door rationalisatie. Blijkt een waargenomen ontwikkeling niet het gevolg te zijn van tijdelijke en of bijzon dere omstandigheden, dan zal de leider van de en directie daarvoor zeer erkentelijk. Tevens heb ik veel te danken aan mijn medewerkers, die zich allen met overgave van hun taak hebben gekweten. De opvolger van ir. Koopman, dr. ir. C. Masten broek, gaf tenslotte een beeld in de toekomst, waarbij hij speciaal de mutaties belichtte. Spreker zette uiteen dat men op dezelfde voet als thans denkt voort te gaan, daarbij vooral de techniek cn het preciese werk dat het veredelen nu eenmaal is, op de voorgrond stellend. N. S. onderneming hiervan gebruik maken bij het opstellen van het plan voor het volgende produktieproces. Noodzakelijk zal dit bijvoorbeeld zijn, wanneer de arbeidslonen relatief sterker stijgen dan de werktuigkosten; ook wanneer de opbrengsten van de akkerbouwprodukten relatief sterker dalen van die van de rundveehouderij. Door de ontwikkeling van het economische leven en het technisch kunnen, vereist de leiding van een landbouwbedrijf steeds meer kennis. Met „feeling" alleen is men er niet Een goed gedocumenteerd inzicht in het bedrijfs gebeuren is noodzakelijk. Formulieren in de vorm van bouw- en bedrijfsboeken zijn beschikbaar om het noteren van de juiste gegevens te bevorderen. De resultaten van de bedrijfsexploitatie moe ten worden bestudeerd: zowel de kosten als de op brengsten. Vergelijking van de verkreg i resul taten met die van voorgaande perioden en of andere bedrijven is noodzakelijk. Hierdoor zullen de veranderingen ten opzichte van dfeze groot heden blijken. Dit is voor de leiding van groot belang, o.a. voor het opstellen van een begroting van het bedrijfsplan voor de toekomstige periode en eventuele rationalisatie. Het staat vast, dat in veel gevallen verbetering van het inzicht in het bedrijfsgebeuren mogelijk is. Naast een voortdurende oriëntering omtrent de ontwikkeling van al de factoren die op het econo misch leven van invloed zijn, wordt dit inzicht voor de landbouwer steeds belangrijker. De Hfd. ass. voor het Economisch Onderzoek bij de R.L.V.D. te Goes, L. NIEUWENHUIJSE. WONINGTENTOONSTELLING OUDELANDE. Vrijdag 13 december kwam een groot aantal genouiguen bijeen in hei Pakstation van de ening te Ouöelande, om de officiële opening van de Wo ning tentoonstelling door de Burgemeester de edel achtbare heer W. N. van Liere bij te wonen. De bijeenkomst werd geopend aoor de heer D. J. Dees, voorzitter van de Streekverbeterings Com missie, die een woord van welkom sprak tot alle aanwezigen en in het bijzonder tot de vertegen woordigers van het Departement van Landbouw, de vertegenwoordigers van de verschillende kerken en de burgemeesters en secretarissen van de ge meenten in de omgeving. „De persoonlijke voorlichting", zo merkte de heer Dees onder meer op, „de groepsvoorlichting en de algemene voorlichting zijn in deze tentoon stelling belichaamd'. Burgemeester Van Liere verklaarde, dat het doel van de Streek ver betering, aanvankelijk voor ieder een nog vaag en onduidelijk thans, mede door deze tentoonstelling, duidelijker omlijnd begint te wor den: mogelijk zullen diverse voorbeeld projecten van deze tentoonstelling het gevolg zijn. In het Streekverbeteringsgebied zijn reeds verschillende cursussen op gang. Om de eenheid van bedrijf en woonhuis te demonstreren is op deze tentoonstel ling ook gereedschap ten behoeve van veehouderij en land- en tuinbouw te bezichtigen. Met de wens dat deze tentoonstelling mag oij- dragen tot meerdere bloei van de streek verklaarde burgemeester Van Liere deze tentoonstelling ge opend. Nadat de film „Eigen waard meer waard" was vertoond, sprak de heer Dees nog een dankwoord aan allen, die bij de opbouw van de ten toonstelling behulpzaam waren geweest. Hierbij wilde hij niet nalaten de naam te noemen van mejuffrouw J. van Es, die de spil van het werk was; tevens bracht hij dank aan de chef en het personeel van de veiling. In groepjes bezichtigden de aanwezigen vervol gens de tentoonstelling, waarbij opviel dat zowel bij de inrichting van de verschillende woonvertrek ken als de keuken en bijkeuken rekening gehouden was met een praktische indeling en een zodanige afwerking van de gebruikte materialen dat het werk van de huisvrouw er door verlicht wordt. Tevens was in iedere kamer een speelhoekje in gericht voor de kinderen, behalve dan in die kamer, waar een traditionele opstelling van ouderwetse, bewerkelijke meubelen, dit onmogelijk maakte. Een bezoek aan deze tentoonstellingen was zeer de moeite waard, omdat men er ook ideeën kon op doen van kleine verbeteringen, die met betrekke lijk geringe kosten doorgevoerd, het werk van de huisvrouw aanmerkelijk kunnen verlichten. A. v. d. L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6