UIT EEN geheim Weekboek MEDEDELING VAN DE PROVINCIALE V OEDSELCOMMISS ARIS. OPENBARE VERGADERING LANDBOUWSCHAP. VOLKSHOGESCHOOLCENTRUM MERIDON SUIKERBIETENDAG BRAMujt STSLtKHOER H1 Let op de uitbrcitlingsplaiiiici! TOESLAG MELKPRIJSGARANTIE 1956-1957 ZATERDAG 4 JANUARI 19.'5 15 VAN Wegens de afgelopen feestdagen zijn verschillende markten niet gehouden. Deze rubriek is daardoor dan ook kort. RED. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de markt van maandag en dinsdag werden in totaal aangevoerd 3435 stuks vee, zijnde: 1082 vette koeien en ossen, 435 gebruiksvee, 120 vette kalveren, 127 graskalveren, 653 nuchtere kalveren, 539 varkens, 162 biggen, 51 paarden, 4 veulens, 250 schapen of lam meren en 12 bokken of geiten. De prezen waren als volgt: Vette koeien 2,603,20; vette kalveren (levend gewicht) ƒ2,40ƒ3,00; varkens (levend gewicht) ƒ1,62ƒ1,66; slachtpaarden ƒ1,902,25. Alles per kilogram. Kalf- en melkkoeien 8001225; vare koeien ƒ600850; vaarzen 550875; pinken 350 ƒ550; graskalveren ƒ250425; nuchtere kalveren 40—65; biggen 2540; schapen 7595; lam meren 6090. Alles per stuk. VEEMARKT VHERTOG EN BOSCH. Op de markt van donderdag 2 januari werden aan gevoerd 4.401 stuks vee, zijnde: 1636 runderen, 172 graskalveren, 428 vette kalveren, 472 nuchtere kalve ren, 97 schapen, 5 geiten, 13 fokzeugen, 380 slachtvar- kens, 27 lopers, 1171 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien ƒ735—ƒ1255; guiste koeien ƒ590—ƒ850; kalfvaarzen ƒ740—ƒ1175; klamvaarzen f685—ƒ860; guiste vaarzen ƒ600—ƒ825; pinken ƒ470—650; graskalveren 260 385; nuchtere kal veren voor fok- of mesterij 70ƒ200; weideschapen ƒ40—ƒ75; lammeren 4070; drachtige zeugen ƒ185—ƒ290; lopers ƒ50—ƒ58; biggen 28—45. Alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 614 stuks. Extra kwaliteit 3,153,30, le kw. 3,003,15, 2e kw. ƒ2,702,95, 3e kw. ƒ2,502,65; vette stie ren ƒ2,752,95; worstkoeien 2,35—2,50. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren le kw. 2,703,10, idem 2e kw. ƒ2,20—ƒ2,50, idem 3e kw. ƒ1,80—ƒ2,05; nuchtere slachtkalveren ƒ1,30ƒ1,50; slachtvarkens ƒ1,50 1,60; slachtzeugen le kw. 1,39—1,43, idem 2e kw. 1,301,35. Alles per kg levend gewicht. Vette schapen 6590; vette lammeren 50 ƒ80; nuchtere slachtkalveren 3565. Alles per stuk. Aan belanghebbenden wordt het volgende medegedeeld. Alle in 1957 uitgegeven bijzondere tuinbouw- teeltvergunningen zijn met ingang van 1 januari 1958 komen te vervallen. Zij, die voor het teeltjaar 1958 in aanmerking wensen te komen voor een bijzondere vergun ning voor de teelt van vroege aardappelen (met en zonder nacultuur) een bijzondere vergunning voor de teelt van koudegronds-aardbeien of voor een bijzondere vergunning voor de teelt van rode peen, bestemd voor veevoeder, kunnen een aan vrage indienen bij het Bureau van de Provin ciale Voedselcommissaris voor Zeeland, Afdeling Tuinbouw, Grote Markt 24 te Goes, of wel bij de Plaatselijke Bureauhouder in hun distrikt. Bedrijfsgenoten A, welke een bijzondere ver gunning voor de teelt van spruitkool wensen te ontvangen, dienen deze uitsluitend aan te vra gen bij het Bureau P.V.C. Aanvragen voor de teelt van vroege aardappe len en spruitkool moeten resp. vóór 10 februari en 1 april zijn ingediend. Nadien binnengekomen aanvragen worden beslist niet meer in behande ling genomen. Ten aanzien van de sluitingsdata voor de ver schillende aanvragen betreffende fruit- en groenteteelt zij meegedeeld dat deze als volgt zijn vastgesteld: Erkenning bedrijfsgenoot A (groenteteelt) en aanvrage nieuw teeltrecht31-1-1958; Erkenning bedrijfgenoot B (fruitteelt) en aanvrage aanplantvergunning: 1-3-1958; Overschrijving teeltrecht: 1 3-1958. Kantoor Provinciaal Voedselcommissaris voor Zeeland, Grote Markt 24, Goes. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in een openbare vergadering van 18 december o.a. een nota goedgekeurd van de hoofdafdeling So ciale Zaken, handelende over de invoering van de werkclassificatie voor het loonbeleid in de landbouw. De hoofdafdeling is gemachtigd de vereiste stappen te doen om de werkclassificatie zo spoedig mogelijk te verwerkelijken. Het vraag stuk van de werkclassificatie is reeds sinds en kele jaren onderwerp van bespreking. Sinds okto ber 1956 heeft de hoofdafdeling zich uitvoerig bezig gehouden met de vraag op welke wijze het systeem van de werkclassificatie het best kan worden toegepast bij het loonbeleid in de land bouw. Hierbij is er o.a. van uitgegaan dat het huidige landbouwbeleid zal worden voortgezet en dat ook de lonen die op grond van de werkclas sificatie tot stand komen worden doorberekend in de prijzen van die landbouwprodukten, waar voor garantieprijzen gelden. Er is voor de toepassing van de werkclassifica tie een onderscheiding in functie opgesteld, die goed aansluit bij de opvattingen die daaromtrent bij het landbouwbedrijfsleven bestaan. Het be stuur verwacht dat het invoeren van het loon beleid op basis van de werkclassificatie daarom niet op grote moeilijkheden bij het bedrijfsleven zal stuiten. Mat deze toepassing is een nieuwe stap gezet op de weg der relatieve gelijkstelling van de beloning van de landarbeid. IN MAAKT NIEUW CURSUSWERK. Voor veel Nederlanders is het woord ,,Méridon" een begrip geworden, het begrip van een gezellige tijd op een kasteel in de prachtige vallei van Che- vreuse, van hte bezoek aan belangrijke Franse cul tuurmonumenten in Parijs, Versailles en Chartres, van de ontmoeting met Franse collega's, kortom van een kennismaking met Frankrijk, zijn cultuur en zijn bewoners. Dit kasteel op 35 km afstand van Parijs wordt nu gekocht en beter ingericht door de Vereniging tot Stichting van Volkshogescholen in Nederland, hiertoe in staat gesteld door een obligatie-lening, die verre is overlekend. Begin maart 1958 begint het cursuswerk weer op Méridon. Vóór die tijd per half februari behoeft de staf nog uitbreiding. In de eerste plaats wordt gezocht naar een hoofd van de huishouding die leiding kan ge ven aan de vier huishoudelijke asistentes en aan de huishouding in zijn geheel. Zij moet ook genegen zijn zelf mee te werken. Gevraagd wordt een er varen en flinke huishoudelijke kracht, die leiding kan geven en die belangstelling heeft voor Frank rijk en voor de cursussen op Méridon. Het salaris kan in onderling overleg worden be paald en is afhankelijk van opleiding en ervaring. Dit laatste geldt ook voor de kookster. Het werk van de kookster bestaat uit het opmaken van de menu's en de bestellingen en het bereiden van de maaltijden. Zij moet genegen zijn gedeeltelijk de Franse keuken in te voeren. Dit houdt dus niet in, dat zij de Franse keuken reeds moet kennen. Be langstelling voor de Franse keuken en genegen zijn om deze geleidelijk in te voeren, is voldoende. Tenslotte worden er ook per eind februari begin maart '58 nog 2 huishoudelijke assistentes ge zocht, voor minstens 6 maanden, eventueel tot het einde van 1958. De huishoudelijke assistentes moe ten min. 21 jaar oud zijn en over voldoende huis houdelijke kennis en ervaring beschikken. De reis naar Méridon en terug naar Nederland wordt ver goed, men geniet kost en inwoning en een vrije dag per week. Men is dan in de gelegenheid om de excursies mee te maken. Hierobven wordt een rede lijk zakgeld verdiend, terwijl men voor ziekte en ongevallen wordt verzekerd. Voor meisjes, die belangstelling hebben voor Frankrijk en niet onmiddellijk in een Frans gezin willen gaan werken, is dit een mooie gelegenheid om kennis te maken met Frankrijk. Men kan solliciteren bij Volkshogeschool Bergen, te Bergen N. H. Door de Bedrijfsstudiegroepen Oost- en West- Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walcheren zal op 24 januari a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes een Suikerbietendag worden georganiseerd. De gehele teelt en de rentabiliteit zullen hierbij aan de orde komen. De heren Ir. W. Kakebeeke, Ir. J. Jorritsma, Ir. P. W. Bakker Arkema en Ir. C. M. Hupkes zullen elk een bepaald gedeelte inleiden, terwijl door de heer Dr. Ir. C. W. C. van Beekom een samenvatting zal worden gegeven. Behalve de leden van de bovengenoemde bedrijfs studiegroepen zijn ook alle andere belangstellen den op deze dag van harte welkom. Nadere mededelingen betreffende het program ma, volgen nog. Ji uec. [ET is vandaag Oudejaarsdag, de laatste dag van het bijna verstreken jaar 1957. In de na tuur, buiten lijkt het of het jaar '57 onhoorbaar wil verdwijnen in de schoot ter tijden. Een enkele kraai vliegt nog over de tarwe-akker en een V-vor- mig vliegende troep ganzen komt uit de Schelde gevlogen om wat grond onder de voeten te heb ben en wat tarwegroen te versoberen. De voorst- vliegende gans gakt een paar keer en dit is zeer zeker het sein om de landingsgestellen te doen zakken, want zo strekt heel de vlucht zich neer. Een nog wat van de doorstane vervolging der jagers schuwe haas, springt over de voren om een leger tegen de nachtkoude te zoeken. Het zijn voor haar of hem wel zware dagen geweest, aldoor maar opgejaagd te worden door hond of geweergeknal, doch nu is de rust weer aangebroken en de ge weren worden in het vet gezet en in de kast opge borgen. Zo komt de avond, de laatste van het jaar en morgen is het Nieuwjaar '58. Het jaar '57 is voor ons landbouwers nu niet een jaar geweest om te onthouden, eerder om het gauw te vergeten. De opbrengsten, de bieten uitgezonderd, waren wol niet slecht, doch de prijzen waren te laag en de onkosten hoog, zodat het onderste regeltje, met niet veel cijfers dit jaar gezet zal kunnen worden. Het aardappeldrama, dat nog niet uitgespeeld is, kunnen we wel onthouden van '57. Voor de Zeeuw se tuinbouwers is de oogst wel geen topjaar, doch de prijzen waren zó hoog, dat '57 wel nooit verge ten zal worden. We hoorden dat minister Hofstra telkens zijn hoed afneemt, wanneer hij voorbij een boomgaard in Zeeland of W.-Brabant rijdt en dan mompelt „mijn redder", doch we weten niet of dit waar is, al zal de stroom uit de boomgaarden uit het Zuid-Westen naar de schatkist breed en diep zijn. We hebben in '57 toch nog veel mogen genieten. De gevreesde A-griep heeft gelukkig niet veel slachtoffers geëist en ons vee is voor erge ziekte ook gespaard gebleven. Alleen de Indische affaire heeft velen onzer ver ontrust. Laten we hopen, dat hun families, die daar zonder enig voorbehoud worden uitgewezen, hier een vaderland vinden, dat hen opnemen zal en zich over hen ontfermen. Laten we dan zo, elkan der dienende, 1958 in mogen gaan dat ons de kracht gegeven moge worden om ons werk te mogen doen, elk op zijn plaats, zo kan '58 een gelukkig jaar voor ons worden. YERSEKE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot vaststelling van de partiële her ziening 1957, 1, III en IV van het uitbreidingsplan in onderdelen 1948. Het goedgekeurde raadsbesluit ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 14 december 1957, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. ANDEL. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan tot herziening van het plan van uitbreiding, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften, met uitzondering van enkele bepalingen der voorschrif ten. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 13 december 1957, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de op de ga rantiemelkprijs 1956,1957 uit te betalen toeslag aan melkveehouders in maart 1958 zal worden uitgekeerd. De betaling van een gedeelte daarvan wordt zoals bekend is ingevolge een rege ringsbeslissing tot begin 1959 uitgesteld. De uit kering in maart 1958 kan slechts geschieden in dien de gegevens voor het berekenen van de toeslag te verzamelen door het Landbouw schap voor Zuivel tijdig bekend zijn. Rekehing houdend met de vertraagde uitbe taling van een gedeelte van de toeslag, zal de uitkering in maart 1958 tenminste ƒ35,per 100 kg aan zuivelfabrieken en standaardisatiebedrij- ven geleverd melkvet bedragen, hetgeen overeen komt met ongeveer ƒ1.30 per 100 kg melk met 3.7% vet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 15