Tour cle France 11 JMIMI 1\ GOES: Algemene vergadering van de L.J.G. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND OUDEJAAR Op 11 januari 1958 1 Maart ZATERDAG 4 JANUARI 1958 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Eindredactie en Redactie-adres: Land bouwhuis. Goes. Telef. 01100—2345 Nu U dit leest is er weer een jaar gekomen bij de jaartelling. Een jaar waar we op terug kunnen zien en tevens de vraag ter overpeinzing kunnen stellen: is het oged en nut tig geweest wat we gedaan hebben, wat was jout, wat was goed en wat had beter gekund Zulk een vraag kan een ieder voor zichzelf stellen, maar dit strekt niet verder dan het individu zelf. Het zijn slechts en kele begaafde persoonlijkheden die een invloed op het structurele leven hebben, doch van hen wordt ver wacht, dat ze hun functie naar beste kunnen en weten zullen be hartigen. Dit wil niet zeggen, dat wij ieder voor zich niet zo moeten handelen; integendeel, het is nu eenmaal zo, dat men in deze tijd niet op zichzelf kan staan in de grote maatschappij. Wil men met zijn tijd mee, en wie wil dat niet, dan moet men be langstelling hebben voor hetgeen in zijn omgeving gebeurt. Met deze omgeving wordt niet enkel de naas te bedoeld, maar op enkele punten op wereldniveau. Als we terugdenken aan de 4de oktober, dierendag maar tevens de dag dat de eerste kunstsatelliet in het wereldruim werd geschoten. Dit is een geweldige prestatie, daar er enorme moeilijkheden moesten worden overwonnen. Hoe groot die zijn, of waren, zal u waar schijnlijk op de 11de januari duide lijk worden, daar u toch ook naar de Alg. Vergadering komt in de Prins van Oranje te Goes om 1.45 uur De L.J.G. heeft in Zeeland als eerste een spreker over dit onder werp aangetrokken, die op een po pulair wetenschappelijke manier u zal uiteenzetten wat ruimtevaart is en welke moeilijkheden en moge lijkheden dit met zich brengt. 1957 zal ook steeds in onze herin nering blijven in verband met de kwestie van Indonesië die ons Ne derlanders nauw aan het hart ligt. Dit zijn enkele hoofdpunten die we niet langs ons heen kunnen laten gaan, zonder er bij stil te staan. Een ander punt dat ons jongeren nog eens onder de aandacht mag worden gebracht is: een Nederland se boerenzoon is wereldkampioen ploeger geworden. Dit grote succes is wel een felicitatie waard aan de heer De Lint. Om op dit gebied een stap dichter bij huis te komen: het is voor de L.J.G. ook een groot suc ces, dat de heer Van Dijke het Ne derlands kampioenschap op zijn naam heeft gebracht en de heer De Jager het Zeeuws kampioenschap. U ziet wel dat er sterke figuren op dit terrein in onze gelederen schui len. Ook op ander gebied hebben we goede vorderingen gemaakt: terug denkend aan bloesem-, puzzelrit en bak- en bloemschikwedstrijd en de afd. Schouwen-Duiveland niet te vergeten met hun bijdrage aan de Z. L. M.-tentoonstelling. III. Na vorig jaar enkele indrukken over Zuid-Enge- land in „De Boerenjeugd" te hebben verhaald, is het thans Frankrijk geweest waar we een week vertoef den. Enkele indrukken vooral gezien vanuit „agrarisch" oogpunt, willen we U on der de titel „Tour de France" trachten weer te geven. M. MURRE. „SLANGEN EN WIJN". In de verte machtige huizenblokken van Parijs, we passeerden Pontoise en Dit zijn ervaringen waar van ge leerd wordt en tevens een grondslag om op voort te bouwen. Zo iets is nodig en het is onze taak deze mo gelijkheden te benutten. Waar ge werkt wordt, maakt men ook fou ten, maar die zijn om te verbeteren en of te herstellen. Het is nu de tijd de balans op te maken, deze te bestuderen en zijn voordeel er mee doen, dit is de gang van het leven die nu eenmaal niet te remmen is. Door elkaar te helpen, door de handen ineen te slaan met weder zijds begrip en een zelfde streven om zichzelf en daardoor de maat schappij te verbeteren, zal 1958 u hiervoor de gelegenheid geven. Met de wens dat 1958 een goed jaar voor u moge zijn en datgene mag brengen wat u er van verwacht verblijf ik, met een „tot ziens op 11 januari" L. I. v. d. LINDE. bevonden ons op de snelweg naar Tours. De omgeving van Tours is één van de mooiste streken van Frankrijk; „le jardin de France", aldus de Fransman. Links en rechts de eerste druiven- akkers welke tegen de heuvels in de warme zon lagen te blinken. Zo snelden we naar La Have Des cartes ongeveer op de grens van Mid den Frankrijk, de schemering begon reeds te vallen. Het was de bedoeling geweest om vóór het donker op het reisdoel te arriveren, we waren echter verlaat en begrepen dat het laatste stuk een echte puzzelrit zou worden, omdat niemand precies wist waar het bedrijf lag. Een „Frans" sikkelmaantje had de zon inmiddels „vervangen"; in het bleke schijnsel zagen we hier en daar tegen de steiloplopende bergen, tussen bossen en struiken verscholen, een wit kasteeltje staan. We bevonden ons in de omgeving van Tournon, volgens de chauffeur moesten we hier ergens links afslaan, links van ons lag hier en daar een perceeltje bouwland, rechts een uitgestrekt bos. In dit bos moest ergens een pad van 2 a 3 km liggen, welke leidde naar het pioniersbedrijf. Op een gegeven moment zien we voor ons een soort van „pad" waar we prompt indraaiden. Het was een men gelmoes van takken, doornen en strui ken waartussen we ons langzaam voortbewogen. Hier en daar bijna dichtgegroeid, leek het wel een soort van jungle en ieder ogenblik verwachten we dan ook een stel apen die zich aan de takken door het bos slingeren. Het pad werd steeds smaller en on toegankelijker; voorzichtig vroeg „schrijver" dan ook: „of er misschien bijlen tussen de bagage zaten". We moesten terug, maar hoe? liet jaar is oud ik spiegel wat ik won in het gelaat van deze laatste dag. God, dat ik deze tijd herkennen mag Voleindig in mij wat in mij begon, voleindig mij zoals Gij thans het jaar voleindigt, laat mij tot de aanvang groeien der nieuwe tijden, die uit U ontbloeien, maak mijn moe hart weer jong en klaar, bereid het tot de nieuwe tocht en laat het met de dagen overstromen onmerkbaar langzaam in uw wederkomen door alle dingen, die ik heb gezocht. Voleindig mij, bereid mij, deze tijd is nog te klein voor Uwe grote daden, bereid mij voor en schenk mij de genade te waken voor Uw komende voldragenheid. GABRIÜL SMIT. uit; „Weerklank". Schrijver dezes werd voorzichtig uit de> wagen gezet, van teen op teen springend omdat hij elk moment een slang verwachtte (men had n.l. ver teld dat hier slangen in de buurt zaten) wist hij een soort van dam te vinden. Een „kwartierken" later bevonden we ons weer op begaanbare (weg) (en) wegen, enkele kilometers verdér von den we weer een weg, welke we op goed geluk insloegen. Het bleek een „behoorlijke" weg te zijn, halverwege zagen we in de verte een lichtpunt, het bleek tevens het eindpunt van onze reis te z\jn en lang zaam, omstreeks 9 uur, draaiden we op het erf van het Nederlandse pioniers- bedrijf „La Duranderie". De lange rit AxelTournon zat er op, goed verlopen dank zij onze erva ren chauffeur. We maakten kennis, handen werden gedrukt en dit alles werd bezegeld met een „Franse" dronk. Het gesprek werd opgezet, maar hierover meer in het sluitstuk van „Tour de France". (Slot volgt.) Hoofdbestuur en Adviseurs en de Redactieraad van „De Boerenjeugd" wensen U allen een werkelijk gelukkig en gezegend 1958 toe! zullen wij bijzonder veel voor aanstaande figuren uit onze provincie op onze algemene vergadering zien. De heer Commissaris der Koningin, Burgemeester en Wethouders van Goes en van vele andere gemeenten, de heer en mevrouw Geuze en vele andere leden van het Z. L. M.-bestuur ene... maar U zult hen zien. Allen zeer, zeer druk bezet. Maar toch: tijd gevonden voor Uw vergadering. Daarom: U bent er toch ook??? zal vermoedelijk de datum van ons toneel- en muziekconcours zijn. Let op de nadere mededelingen! En als U te voren reeds raadgevingen hebt aarzel niet en stuur ze in! L. J. G.—Z. P. M. AFD. GROEDE geeft op vrijdag 10 januari en zater dag 11 januari haar jaarlijkse ontspan ningsavonden te Groede in Hotel „De Drie Koningen," en op dinsdag 11 januari te Nieuwvliet in de „Stads herberg". Aanvang 7 uur. Leden en donateurs vrije toegang. Niet-leden 1, Programma: 1. Opening. 2. L. J. G.-orkest Afd. Groede. 3. Zang. 4. Schets. 5. Accordeon-duo. 6. Zang. Pauze. 7. Toneelstuk in 4 bedrijven: „MOEKE FRANCINA", door Hans Vesna. 8. Sluiting. Kwart voor twee in „De Prins van Oranje" Laai Goes en Zeeland zien dat de L.J.C. vele L.J.G.-ers en Z.P.M.-sters tell, die in Goes zijn op die dag!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13