GROBOL C. L.v.d.Vreede Het Hoofdbestuur van liet K.N. L. C. besprak: AlS/^2ö£f£#'op Uw ploegen ifaat, is't s werelds BESTE fabrikaat. De verplichte Hengstenkeuringen 1958 AFDELING SOUBURG DER Z. L. M. AFDELING MELISKERKE DER Z.L.M. Op eenzame kwaliteitshoogte prijkt onze uienseiectie; Fa. de Groot en Slot zlllZ17 NUNSPEET VERENIGINGSDRUKWERK ZEEUWS LANDBOUWBLAD De vestigingseisen in de landbouw. Daarin geadviseerd door een speciale commis sie heeft het Hoofdbestuur zijn standpunt be paald met betrekking tot de wenselijkheid en noodzakelijkheid van het stellen van vestigings eisen in de landbouw. Het heeft zich in meer derheid uitgesproken voor het stellen van voor waarden aan de persoon van degene, die zich nieuw in de landbouw wil vestigende betreffen de eisen dienen in te houden het bezit van het diploma van de lagere landbouwschool en het doorgebracht hebben van een tweejarige prak- tijktijd buiten de periode van dagonderwijs bij voorkeur op een ander dan het ouderlijk bedrijf; voor zoons van agrarische bedrijfsgenoten zal Mj uitzondering ontheffing van de eerstgenoemde voorwaarde mogelijk zijn, als de eis ten aanzien van de praktijktijd verzwaard wordt. De over grote meerderheid van het Hoofdbestuur kon niet instemmen met het stellen van eisen aan de omvang van het in exploitatie 'te nemen be drijf. De werkclassificafcie in akkerbouw en veehouderij. Het voorstel van de Hoofdafdeling Sociale Za ken van het Landbouwschap betreffende het ge bruik maken van de resultaten van het werk- classificatie-onderzoek bij de loonvorming in ak kerbouw en veehouderij kon door het Hoofdbe stuur worden aanvaard als uitvloeisel van de „ruk aan de bel" en als belangrijke stap op de weg naar de gelijkstelling van de landarbeid in andere bedrijfstakken. Aan de invoering van deze werkclassicicatie moet de uitdrukkelijke voorwaarde worden verbonden, dat de hiermee gepaard gaande verhoging van de arbeidskosten wordt doorberekend in kostprijzen en garantie prijzen. Het is naar de mening van het Hoofd bestuur evenzeer noodzakelijk, dat de landbouw- werkgevers zich omtrent de mogelijkheden en moeilijkheden van het nieuwe systeem doen voorlichten. Het mdkprysbeleid 1957-1958. Het Hoofdbestuur heeft zich in meerderheid er voor uitgesproken, dat voor het reeds begon nen melkprijsjaar wordt teruggekeerd naar het systeem van één landelijk uniforme minimum- garantieprijs voor alle afgeleverde melk; de ge bleken grote bezwaren van de gedifferentiëerde garanties en de onderlinge verhouding van de verschillende kostprijzen voor 1957-1958 geven daartoe alle reden. Op basis van de L.E.I.-bere- keningen, waarvan geen enkel onderdeel voor correctie in aanmerking komt en een meer be vredigende wegings- en omrekeningsmethode kan de garantieprijs worden vastgesteld op de gewogen gemiddelde landelijke kostprijs van 29.80 cent per kg melk met 3 vet verrekenprijs voor in consumptie te brengen melk; 32.45 ct). Het varkensbeleid. Met ernstige teleurstelling nam het Hoofdbe stuur kennis van de beslissing van de Regering inzake het beleid ten aanzien van de varkens houderij. De hoeveelheid beschikbaar gestelde middelen en de voorgeschreven bestemming zijn zodanig, dat de varkensprijzen voor de mesters ver beneden de kostprijs kunnen komen te lig gen. Van een garantiebeleid voor een basispro- dukt is geen sprake meer. Het Hoofdbestuur is van oordeel, dat thans met spoed moet worden nagegaan welke mogelijkheden directere beper king smaatregel en en een straffe reglementering van de varkenshouderij nog kunnen bieden om tot een redelijke beloning van de mesters te ge raken. Het aardappelbcleid. Met de nu vastgestelde bodemprijs voor gesor teerde consumptie-aardappelen van gezonde kwaliteit, de in te berekenen bewaarvergoeding bij overname van enkele gewilde consumptieras sen in het voorjaar en de door exportcontingen- tering na te streven maximum telersprijs voor klei-aardappelen kan het Hoofdbestuur niet dan onder protest akkoord gaan, omdat het onder invloed van deze maatregelen te verwachten telersprijsniveau onvoldoende mogelijkheden laat voor het bereiken van een redelijke beloning van de producenten; geconstateerd moet worden, dat ten aanzien van de exporteisen nog niet de no dige soepelheid wordt betracht. M A R l N N V. OELFZ-Vl De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Tsekpaard' deelt ons mede. dal in de maand janu ari a.s. de jaarlijkse verplichte hengstenkeuringen zullen worden gehouden. Gedurende drie weken zal een commissie van deskundigen, bestaande uit de vaste juryleden: de heren H. Boonen en D. J. den Hartog Jager bijge staan door de arbiter de heer Ant. de Schutter en geassisteerd door de dierenarts L. C. G. Sala, op 13 piaacsen in ons land ongeveer 250 hengsten aan een uiterst selectieve beoordeling onderwerpen. Uit tic -84 driejarige hengsten, die voor het eerst ter verplichte keuring verschijnen, zal een keuze moeten worden gemaakt, welke van hen voor de dekdienst kunnen worden toegelaten. Voor hen geldt vooral de selectie op exterieur en afstam ming. De oudere hengsten kunnen vanaf de vier jarige leeftijd in het Keurstamboek worden opge nomen. Zij, die daarna gedurende minstens drie jaren blijk hebben gegeven van bijzondere fok waarde, kunnen voor een periode van vier jaren voor dekking worden goedgekeurd. Een promotie, die slechts door de allerbesten kan worden ge maakt. Naast de beoordeling van de gebleken fok waarde, wordt de laatste jaren steeds meer aan dacht besteed aan de bevruchtingscapaciteiten der hengsten, om zodoende tot produktieve fokstam- men te komen. Hiermee wordt een algemeen fok- ket ijbelang gediend. De keuringen nemen een aanvang op 8 januari te Doetinchem, waar de thans geheel gereed ge komen nieuwe overdekte veemarkt een passende accomodatie biedt. Deze keuring is van meer dan provinciale importantie. Van regionaal belang zijn vooral de keuringen op 9 januari te Raalte en te Assen, 10 januari te Groningen, Leeuwarden en Emmeloord en op 15 januari te Slootdorp en Rot terdam. Van nationaal belang zijn ongetwijfeld de keurin gen in de zuidelijke provinciën. Den Bosch zal op 16 januari in zijn fraaie veemarkthallen uit 43 hengsten zijn keuze moeten maken. Limburg, dat op 17 januari te Roermond met 30 hengsten waaronder 14 driejarigen zijn hengstenstapel presenteert, is nog steeds één der beste fokdistric- ten. Voor Zeeland zijn drie dagen gereserveei d, t.w. 22 januari te Goes, 23 januari te Axei en 24 januari te Oostburg. Niet minder dan 89 hengsten waaronder 50 driejarigen houden dit. oude fokdistrict nog steeds aan de top der hengsten- fokkerij. Aan al deze keuringen zijn Premiekeuringen ver bonden, met dien verstande dat in Zeeland en Bra bant voor deze premiekeurïngen speciale dagen zijn vastgesteld, t.w. 5 februari te Goes en 6 februari te Den Bosch. In de gehouden ledenvergadering van 19 de cember j.l. onder leiding van onze voorzitter de heer P. de Visser werd na behandeling van een deel der agenda overgegaan tot een inleiding over de veehouderij, waarvoor ir W. L. Harmsen, Rijksveeteelt- en Zuivelconsulent op onze verga dering was uitgenodigd. Deze had als onder werp; „Factoren die invloed uitoefenen op de melkopbrengst". Spreker bracht in de eerste plaats voeding, stalling en verdere verzorging naar voren om alzo te komen tot goede kwaliteitsdieren waar van men produktief iets mag verwachten, wat betreft melk en vlees. Dit bracht heel wat stof voor vragen en besprekingen waarvan door de aanwezigen in ruime mate gebruik werd gemaakt tot genoegen van de spreker en vermeerdering van kennis voor de belanghebbende. Aan het slot sprak de voorzitter zijn dank uit aan de aanwezigen en in het bijzonder aan de spreker. J. DE PAGTER, Secr. De Landbouwvereniging (Afd. Z.L.M.) hield maandagavond haar eerste wintervergadering. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. de Visser. De voorzitter sprak over het onderwerp: Ons Boerenbedrijf en ons Boerengezin. Spreker schet ste het landbouwjaar 1957 als een teken aan de wand. Natuurstoringen en prijsvallen hebben het hunne bijgedragen, geleide economie kan goed zijn, maar men heeft de welvaart niet in de hand. Het bedrijf zal men in 1958 gaande moeten houden met gespreide kansen terwijl men de onkosten bestudeert. In het boerengezin zijn er zorgen nü maar ook voor later. Onherroepelijk komt dit ge zin in de toekomst bij de achtergestelde groepen ten bate van een goedkoop voedselpaket. Toch mag men de moed niet laten zakken, neen, veeleer het bedrijf gaaf houden, het gezin gaaf houden en met God en met ere onze plaats innemen in onze kwets bare maatschappij en daarvoor desnoods in het offensief met een gewette degen tegen ieder die ons verpauperen wil. Hierna volgde een drukke bespreking. De vergadering die met gebed was begonnen werd na afloop met dankzegging gesloten. JS. KOENE, Secretaris Afd. Meliskerke. Deze ui blijft in het voorjaar goed hard en Is door zijn bolronde vorm en sterke huid beter geschikt voor machinaal afstaarten. De hoogste opbrengst De beste houdbaarheid O De hoogste punten in de Rassenlijst Dubbele garantie door de Orig. verpakking en N A.K.G.-plombe. Alleen verkrijgbaar bij onderstaande Firme en bij de door naer oliicieel aangestelde Agenten. Broek op Langendijk Telefoon K 2267-390 STAAL en HOUTBOUWINDUSTRIE N V. TELEFOON K3412 - 2 5 44 (3 lanen) GOES J. A. v. d. Goeslcade 33/35 Telefoon 2328 b.g.g3166 of 3256) NIEUWE en GEBRUIKTE ZAKKEN NIEUWE en GEBRUIKTE DEKKLEDEN CARTON Reparatie-inrichting VOOR UW is hèt adres: Firma P. J. VAN DE SANDE Handelsdrukkerij Ternouzan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 12