Wenken RADIO DE KOSTPRIJS VAN KLEINFRUIT 11 Onder de Tuinbouwlantaarn Korte D} ZATERDAG 4 JANUARI 1958 DE afdeling Tuinbouw van het Landbouw Eco nomisch Instituut heeft een belangrijk en ook interessant rapport uitgebracht over een door haar ingesteld onderzoek naar de kostprijzen van klein fruit.*) Dit rapport, gebaseerd op het prijspeil van 1957, geeft een zeer goed inzicht in de kostprijzen van frambozen, bramen, zwarte bessen, rode bessen en kruisbessen in een vijftal teeltcentra. Hierbij is voor al deze soorten een overzicht gewijd aan het produktiegebied Kapelle-Biezelinge, terwijl voorts worden besproken de braam in de Bommeierwaard, de framboos in de Baronie van Breda, de zwarte bes in de Meierij van Den Bosch en de rode bes in de Bangert. Hieruit blijkt, dat vooral voor onze Zeeuwse kleinfruitkwekers dit rapport erg belangrijk is en daarom willen wij er ook graag aandacht aan be sleden in onze tuinbouwrubriek. Het rapport is samengesteld door de heren F. Kersbergen en P. A. Spoor en de basisgegevens welke aan de kostprijsberekening ten grondslag liggen zijn grotendeels verkregen door middel van mondelinge enquêtes bij een groot aantal klein fruitkwekers. Velen in het gebied van Kapelle- Biezelinge hebben hieraan hun medewerking ge geven en zij in de eerste plaats, maar elkeen welke met deze teelt heeft te maken, zal daarom nieuws gierig zijn naar de uitkomsten. De inhoud van het rapport en de juistheid van de gevonden berekeningen en basisgegevens is De- oordeeld door een commissie van advies, welke stond onder voorzitterschap van Ir. F. W. Honig, de Directeur van de Tuinbouw. Verder hadden hierin o.m. zitting, .Ir. J. J. van Hennik, rijkstuin- bouwconsulent te Goes; ir. B. Roelofsen, Weten schappelijk onderzoeker kleinfruitteelt te Goes, en de kleinfruitkwekers A. J. Berman en A. C. Ver- maire, beiden te Kapelle-Biezelinge. ENKELE CIJFERS. UET rapport telt 82 bladzijden en vele daarvan zijn gewijd aan de teelten rond Kapelle-Bieze linge. Voor wij er iets meer over gaan zeggen, en de verschillende kleinfruitsoorten afzonderlijk gaan behandelen, willen we hier echter eerst noemen de produktiekosten welke men heeft gevonden. Al het andere wat in dit rapport staat is belangrijk, maar de teler kijkt toch meestal in de eerste plaats naar het onderste regeltje en daarom willen we dat onderste regeltje wat naar voren halen. Bij de berekeningen is men steeds uitgegaan van een oppervlakte van 10 are. Voor het gebied Kapelle-Biezelinge kwam men toen tot de volgende gemiddelde kosten en gemiddelde kilo-opbrengsten: kg opbrengst per 10 are Frambozen (in doosjes) 1050 Frambozen (in tubs) 1100 Bramen 1700 Zwarte bessen 750 Kruisbessen (groen) 1350 Rode bessen Jonkheer van Tets 1400 Fays Prolific 1200 Duitse zure 1500 kostprijs per 100 kg 120,19 83,04 65,90 110,31 46,61 71,40 55,68 56,84 De kostprijs van frambozen in de Baronie van Breda is 73,72. Hierbij moeten we echter opmer ken dat deze teelt aldaar geheel van de tubs plaats indt. De kostprijê van bramen in de Bommeier waard is ƒ70,44. Hier slaat Zeeland dus wel een goed figuur. Dat geldt ook voor de zwarte bessen in de Meierij van Den Bosch waar de kostprijs 123,97 bedraagt. De kostprijs van rode bessen in de Bangert is 51,60. Deze kostprijs is echter niet geheel vergelijkbaar met Kapelle-Biezelinge, tenge volge van het verschil in teeltwijze. De Bangert is onderbeplanting en Kapelle-Biezelinge veel meer volleveldsteelt. BELANGRIJKE TEELT. WEEDS meerdere keren hebben wij in deze ru- briek gesproken over de hoge kostprijzen van kleinfruit en op de grote arbeidsintensiviteit welke deze teelt eigen is. Tengevolge van de gunstige financiële resultaten in de laatste jaren, is de belangstelling voor de kleinfruitteelt sterk toegenomen. Vooral rond Ka pelle-Biezelinge is dit heel sterk het geval. Toch lazen we in het rapport dat tengevolge van het verdwijnen van vele oude bessen percelen, het to tale kleinfruitteelt areaal (exclusief aardbeienin de naoorlogse jaren met ongeveer 1000 ha (23 is ingekrompen. De totale produktie is slechts met ongeveer 15 verminderd en dat wijst op de rela tief gunstige invloed van het rooien van vele oude beplantingen. BEDRIJFSTYPE. T)E kostprijzen welke we zo juist hebben ge noemd. zijn gebaseerd op de kosten en opbreng sten van een normaal verlopende teelt in een in het betrokken gebied veel voorkomend bedrijfstype. De klimatologische omstandigheden (nachtvorst) zijn bij de kleinfruitteelt van grote betekenis voor het slagen van de teelt. In dit opzicht neemt het Wes ten van het land en met name onze provincie, een aanmerkelijk gunstiger positie in dan andere cen tra. In verband met de grote arbeidsintensiviteit waarover we het reeds hadden, treffen we speciaal rond Kapelle-Biezelinge de kleinfruitteelt het meest aan op het kleine bedrijf. Vooral de oogst stelt grote eisen aan de arbeidsvoorziening en in de be hoefte aan arbeidskrachten in deze periode wordt op heel wat bedrijven voorzien door het inschake len van de gezinsleden. Als gemiddeld bedrijfstype voor Kapelle-Biezelin ge heeft men bij het kleinfruit gevonden een be- drijfsgrootte van 2 ha met een vaste arbeidsbezet- ting van 1 man. AFSCHRIJVING. XJOE lang gaat een kleinfruitaanplanting eigenlijk A mee? Deze vraag wordt dikwijls gesteld. Ook hierop geeft bedoeld rapport een antwoord. Op grond van de opgedane ervaringen is men tot de conclusie gekomen dat in Kapelle-Biezelinge de af schrijvingsperiode van de framboos dient gesteld te worden op 6 jaar; bramen 15 jaar; zwarte bes 5 jaar; rode bes 12 jaar en kruisbes 20 jaar. DE TEELT ROND KAPELLE. E teelt van kleinfruit rond Kapelle-Biezelinge had voor zover het rode, zwarte en kruisbessen betreft, vroeger hoofdzakelijk plaats als onderteelt in boomgaarden. Ten gevolge van de voortschrij dende mechanisatite zijn echter in de laatste jaren vele oude percelen gerooid. Ook de slechte finan ciële uitkomsten in 1952 hebben gezorgd voor te ruggang van het areaal. De ontwikkeling van de kleinfruitteelt in Zeeland gedurende de laatste tien jaar was als volgt: Fruitsoort Framboos Zwarte bes Rode bes Kruisbes Bramen Oppervlakte in ha 1946 1956 20 40 306 132 257 106 283 60 24 Hieruit zien we dus dat enkel de met frambozen beteelde oppervlakte is toegenomen. Dat is hoofd zakelijk te danken aan de goede resultaten met het ras Malling Promise. De kruisbes heeft wel bijzon der sterk aan belangrijkheid moeten inboeten. Hoofdzakelijk komt dit door de veel geringere af zetmogelijkheden dan vóór de oorlog. Als men weet dat men over voldoende arbeids krachten tijdens de oogst kan beschikken, neemt de laatste jaren op het grote bedrijf in Zeeland de belangstelling voor de kleinfruitteelt toe. Dat is echter een gevaarlijke zaak en hieraan dient zeker alle aandacht geschonken te worden. Reeds eerder hebben we geschreven dat kleinfruitteelt speciaal een teelt is voor het kleine bedrijf en hierop willen we het nog graag houden; ook na hetgeen ons in dit rapport is verteld. Van hoe grote betekenis rond Kapelle het kleine bedrijf is, blijkt uit de verdeling van de bedrijfs- grootte. 43 van het aantal fruitbedrijven rond Kapelle is in een grootte van 1—2 ha. 17 23 ha; 3—4 ha maakt 10 van het totaal uit en meer dan 4 ha 30 Voor het slagen van de kleinfruitteelt. is de kwa liteit van de bodem van grote betekenis. Door de massale beworteling en de geringe dikte van de wortels, is een humusrijke losse grond nodig. DE STICHTINGSKOSTEN. TENSLOTTE zouden we deze week nog willen noemen de stichtingskosten van de kleinfruit- aanplantingen rond Kapelle. Hierbij is men ook weer uitgegaan van een op pervlakte van 10 are. Per deze oppervlakte komt men bij frambozen met een plantafstand van 150 x 35 cm op het prijspeil 1957 op een bedrag aan stichtingskosten van 680, De stichtingskosten van 10 are beplanting met bramen in Kapelle-Biezelinge met een plantafstand van 2% X 2 meter bedraagt ƒ770,—. Stichtings kosten 10 are zwarte bessen le tot 4e jaar, plantaf stand 2X1% meter 745,rode bessen le tot 7e jaar, plantafstand 2x1% meter stichtingskosten ƒ1000,—; stichtingskosten 10 are kruisbessen le tot 6e jaar 1120, Plaatsruimte ontbreekt ons verder op dit rap port in te gaan. Volgende week hopen we nader terug te komen op de onderdelen van de nu ge noemde kostprijzen, waardoor een goed inzicht kan worden verkregen in de omstandigheden welke een rol spelen bij de teelt van kleinfruit in onze provincie. Inderdaad is het beruchte lucerne-stengelaal- tje te doden door het zaaizaad te gassen met methylbromide. Er zullen dit jaar echter slechts kleine partijen proefsgewijs worden behandeld. Er moet nog nagegaan worden of deze ontsmet ting geen andere bezwaren voor een goede groei van het gewas meebrengt. De handel kan U dus dit voorjaar nog geen zaad leveren, dat behan deld is. Bij het mesten van vee is naast een juiste voe ding en verpleging de aan- en verkoopsprijs van &et vee doorslaggevend voor de rentabiliteit. Wanneer U de kosten tijdens de mestperiode no teert is precies na te gaan of er ook nog wat voor de mester over blijft. De mesterij is lonend, wan neer de verkoopsprijs per kg levend gewicht 35 k 40 cent hoger is dan de aankoopsprijs. Wanneer door een goede arbeidsplanning een arbeider minder nodig is, dalen uw kosten on geveer ƒ5500,Een arbeidskracht besparen zon der dat de gevolgen hiervan goed overwogen of becijferd zijn, kan echter veel geld kosten. Maak dus eerst een arbeidsbegroting van uw bedrijf voordat besloten wordt om met minder vast per soneel te gaan werken. Zeker zijn er op het ogenblik drainreinigers, die zelfs minder goed onderhouden drains be hoorlijk schoonmaken. Verwaarloosd onderhoud vraagt echter meer kosten dan normale onder houdswerkzaamheden. Een goed gelegde drain blijft prima funktioneren, wanneer jaarlijks met de plastik-reiniger de buizen worden schoonge maakt. Geeft uw trekker nu een goede beurt. Spuit ook wat olie op de zuigers en kleppen. Om dit werk goed te kunnen verrichten is het nodig de bougies of het inspuitstuk eerst te verwijderen. Na het inspuiten moet de motor enkele keren worden rondgeslingerd. Ook het jongvee van 6 tot 18 maanden eist een goede voeding. Deze dieren nemen nog weinig ruwvoer op en moeten in hun rantsoen ongeveer evenveel eiwit ontvangen als vaarzen van 2 jaar of ouder. Op de meeste bedrijven is voor jongvee een pond eiwitrijk koeienmeel 30% eiwit) per dag voldoende. Voor deze 25,over de gehele win terperiode krijgt U sterke, goed ontwikkelde die ren. Moet het laatst gerooide bietenperceel nog worden geploegd Pas op, dat dit niet gebeurt onder zeer natte weersomstandigheden. Dit geeft altijd een slecht zaaibed in het voorjaar. Beter is het om natte, zware kleigrond met de kultivator te bewerken. Liefst na een lichte nachtvorst. Vooral op de lichtere gronden worden de laat ste jaren wel eens verschijnselen van magne siumgebrek waargenomen. Om dit te voorkomen kan gebruik worden gemaakt van magnesiakas, die in dit geval de gewone kalkammonsalpeter vervangt. Ze is verkrijgbaar in korrelvorm, be vat 7 MgO en is slechts 1,50 per 100 kg duurder. De magnesium komt traag ter beschik king, waardoor ze geschikt is als onderhoudsbe- mesting. Denk hier eens over na alvorens U uw kunstmest voor 1958 bestelt. Bij het voeren van A.I.V.-kuil is het nodig, dat het zuur wordt geneutraliseerd. Dit kan goed ge beuren door per 10 kg kuilvoer 10 k 15 kg voeder bieten bij te voeren of 50 gram geslibd krijt te verstrekken. Onderzoek naar de kostprijzen van kleinfruit in de belangrijkste teeltcentra. Rapport No 278 Landbouw Economisch Instituut te 's-Graven- hage. LANDBOUYVRUBRIEK OP 6 JANUARI a.s. Denk aan de zendervvisseling In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zullen maandag 6 januari 1958 van 19.45— 20.00 uur over de zender Hilversum I in het hoor spel „De boer van Nooitgedacht" verwerkte gege vens van ir. P. J. v. d. Bremer, Rijkspluimveeteelt- consulent voor Noord-Brabant, worden uitgezon den. Tot besluit van de uitzending zal ir. F. de Boer, Rijksconsulent voor de Veevoeding, spreken over „Goed voeren noodzakelijk".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11