500 LfL LL.M.-ledcntal VERZEKERINGSZAKEN r De Zeeuwse jongeren J Op de drempel ran een nieuw jaar 782 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Lagere Landbouwschool Seherpenisse Aantal leerlingen 54, waarvan afkomstig uit St. Annaland 23; Poortvliet 9; St. Maartensdijk 6; Seherpenisse 5; Stavenisse 5; Tholen 3; Oud-Vosse- meer 3. Lagere Landbouwscholen Kruiningen en Oudelande Aantal leerlingen 60, waarvan afkomstig uit Kruiningen 9; Waarde en 's-Gravenpolder elk 8; Borssele 7; Wemeldinge en Kapelle elk 4 en voorts nog 20 leerlingen uit 12 verschillende gemeenten op Zuid-Beveland. HET CURSUSONDERWIJS V'OOR het winterhalfjaar 1957—1958 werden sub sidie-aanvragen ingediend voor 2 algemene landbouwcursussen en 6 algemene tuinbouwcur- sussen, waaraan in totaal ruim 120 leerlingen deel nemen. Deze cursussen kwamen tot stand in Me- MOTORVOERTUIGEN VERZEKERING TNE Onderlinge Verzekerings Mij. voor Motorvoer- tuigen is de oudste verzekeringsafdeling van de Z.L.M. Deze 7 jaar oude telg heeft een grandi ose ontwikkeling doorgemaakt. De vele waar schuwingen van bepaalde zijde heeft de leden der Z.L.M. toch niet kunnen weerhouden van de zeer gunstige premietarieven te profiteren. Bovendien is het zo, dat men niet zonder meer verzekerde, maar lid van de Onderlinge is, wat betekent, dat men het beleid mede kan bepalen. In nevenstaand grafiekje wordt deze ontwik keling geschetst. De laatste twee jaar is de toe name zelfs 800 voertuigen per jaar. Het boekjaar 1957 zal worden afgesloten met ruim 4100 verzekerde motorvoertuigen, waarvan het premie-inkomen ruim f 350.000,bedraagt. Gesteld kan wórden, dat zowel met nei aamai voer tuigen als het premie-inkomen een fikse basis be reikt is. Het schade verloop zal dit jaar weer uit de be schikbare middelen gedekt kunnen worden. Dit wil zeggen, geen naheffing of iets va.i dien aard, waar de Z.L.M.-leden nog wel eens bang voor ge maakt worden. Het is beslist niet verwonderlijk, dat deze ver zekeringsbranche zo gegroeid is. De voorwaarden zijn er wel bijzonder gunstig zoalo b.v. een W.A.- dekking van f 500.000,per gebeurtenis. Verder is de dekking eveneens van kracht in het buiten land. Bovendien krijgt men een korting voor schadevrij rijden van 10 na 1 jaar, oplopend tot 30 na 5 jaar. LANDBOUW RISICO T"\E Onderlinge Waarborgmaatschappij Landbouw Risico, opgericht 1 januari 195 7, is nog een baby. Landbouw Risico houdt zich bezig met de W.A.-verzekering van het bedrijfs- en particulier risico, de vrijwillige ongevallen- en ziekteverzeke ring. Deze instelling werd opgericht door de samen werkende organisaties in K.N.L.C.-verband. Het is dus een zaak van en voor de boeren. Wellicht daarom ook, dat in het eerste levensjaar in Zee land ruim 3100 posten werden afgesloten. Voor waar een begin dat er wezen mag. Van deze 3100 posten zijn er 1725 W.A.-verzekeringen bedrijf en particulier; 950 ongevallen- en 425 ziekteverzeker ringen. Hoewel wij over de resultaten in 1957 tevreden willen zijn, mag niet verheeld worden, dat per 1 januari 1957 rond 4000 bedrijven zonder W.A.- verzekering zijn komen te zitten. Daarvan zijn er op dit moment ongeveer 50% bij Landbouw Risico tegen W.A.-risico verzekerd. Wanneer de overige 2000 bedrijven zich elders tegen W.A.-risico verzekerd hebben, dan is het in zoverre goed, dat het risico niet zelf gedragen wordt. Er valt natuurlijk wel over te discussiëien p ER 1 december 1957 telden de 82 Afdelin gen der Z.L.M. in totaal 6.250 leden. De Kring Schouwen-Duiveland is thans weer de grootste Kring met 1.117 leden, op de voet gevolgd door de Kring Walcheren. De Kring Tholen en St. Philipsland neemt de derde plaats in grootte in. De kleinste Kring is de Kring Hulst, die echter sedert 1950 steeds is vooruitgegaan en ook voor 1958 reeds een aantal nieuwe leden heeft genoteerd. liskerke, Middelburg, St. Annaland, Tholen, Krab- bendijke en Heinkenszand. In het verslag over 1956 maakten wij indertijd melding van het tot stand komen van 28 speciale land- en tuinbouwcursussen, onder auspiciën van de commissie agrarisch vakonderwijs in Zeeland. Voor het winterseizoen 1957-1958 werden door deze commissie tot begin december aanvragen inge diend voor 34 speciale land- en tuinbouwcursussen, waaronder 20 op het gebied van de tractoren en motorenkennis, 4 op het gebied van de vee houderij, 3 op het terrein van het sproeimiddelen- gebruik en een 7-tal over plantenziekten, klein fruit, groententeelt, bedrijfsleer en ziektenbestrij- ding. Van deze cursussen, die naar schatting door ruim 600 leerlingen gevolgd worden, zijn er 7 op het eiland Tholen tot stand gekomen, 4 op Schouwen-Duiveland, 16 in Zuid-Beveland, 3 in Walcheren, 3 in Zeeuws-Vlaanderen en 1 in West- Brabant. W. S. 4000 3500 3000 2500 2000 1500 1000 IV3I 1952 1953 t959 1955 1956 1957 6C0 950 1450 1300 2600 3400 4100 of men niet verstandiger had _;edaan dit W.A.- risico bij Landbouw Risico onder te brengen. Bepaald onverstandig is in ieder geval diegene, die het W.A.-risico nog steeds zelf draagt. Dit werd onlangs nog weer eens geaccentueerd door een ongeval met dodelijke afloop. Tegen de schul dige werd een schadevordering ingediend van f 185.000,Is de schuldige tegen W.A.-risico ver zekerd, dan zal hij bij voldoende hoge dekking weinig last ondervinden, althans in materiële zin. Anders kan men echter in één klap geruïneerd z Jil. Een dringend advies onzerzijds is, om 1958 goed te beginnen door het afsluiten van een W.A.-ver zekering voor het bedrijf. Wat de ongevallen- en ziekteverzekering betreft: deze risico's kan men nog veel gemakkelijker zelf dragen dan het W.A.-risico. Niettemin dient een ieder zich toch wel af te vragen welke financiële consequentie het zièk worden of het overkomen van een ongeval met zich brengt. Zijn de financiële consequenties groot, dan dient toch wel ernstig overwogen te worden een onge vallen- op ziekteverzekering af te sluiten. BRANDVERZEKERING TTIA de Stichting: Zeeuws Voorlichtingsinstituut op het gebied van de brandverzekering (Z.V.B.), hebben wij in 1957 weer talloze leden van dienst kunnen zijn bij het bepalen van de verzekerde be dragen en/of het afsluiten van hun brandpolis. Omtrent de brandverzekering beschikt de Z.L.M. niet over een eigen onderlinge, doch werkt in dat verband samen met de O.B.W.M. te Middelburg en de Zeeuwse Brandwaarborg Mij. te Zierikzee. Deze beide onderlingen kunnen de meeste boerderijen in Zeeland tot hun verzekerde objecten rekenen, met uitzondering van Walcheren, waar reeds vele jaren een aparte Onderlinge werkzaam is. Het tarievenstelsel is gunstig en bovendien wordt een bijdrage verleend in de aanlegkosten van een bliksembeveiligingsinstallatie. LEVENSVERZEKERING T"\OOR de Stichting: „Zeeuws Voorlichtingsinsti- tuut op Verzekeringsgebied" (Z.V.V.), worden de leden van advies gediend op het brede terrein van de levensverzekering. Ook op dit terrein sluit de verzekeringsafdeling van de Z.L.M. geen posten af, maar werkt samen met de O.L.V.E.H. van 1879 te Den Haag. Onze stellige overtuiging is, dat de leden veel te weinig gebruik maken van deze gratis te verkrijgen voor lichting. 1IOEWEL de L.J.G. Zeeland een volledig 'T eigen koers vaart en men daar o.a. in „De Boer en jeugd", kennis van kan nemen, willen wij onder dit algemene overzicht toch niet zo maar aan deze loot van de Z.L.M.-stam, voorbijgaan. Per 1 september j.l. bedroeg het aantal leden 857 en het aantal afdelingen van de L.J.G. 22. Er waren bovendien 17 afdelin gen van de Z.P.M. De afdelingsbesturen kregen sedert 31 mei de gelegenheid om in een kaderblad de volledige notulen van de Hoofdbestuursvergaderingen te lezen. Dit nieuwe blad blijkt in een behoefte te voor zien. Het Hoofdbestuur vergaderde in het afge lopen jaar dertien maal, uitgezonderd en kele kleine vergaderingen met verschillen de gedelegeerden. Gedelegeerden van de L.J.G. maken tevens deel uit van het Dage lijks Bestuur van de Provinciale Jeugd raad, zodat zij ook hierin vertegenwoordigd zijn. VELE evenementen kenmerken het afge lopen jaar. Op 29 september werd de Provinciale bak- en bloemschikwedstrijd gehouden, op 10 november gevolgd door de Jaarvergadering, die deze keer in Middel burg werd gehouden. Voor deze vergade ring was er zeer grote belangstelling. Op 9 maart werd te Goes een toneel- en mu ziekconcours gehouden, daarop volgde op 13 april de bloesemrit op Zuid-Beveland en op 15 juni was er een Provinciale sportdag te Goes. Begin juli werd, tijdens de land- bouwdagen van de Z.L.M., een tentoonstel ling georganiseerd van de in verband met de Provinciale fotowedstrijd ingezonden foto's. Ook op het gebied van ploegwed- strijden toonden L.J.G.-ers zich actief. De meeste afdelingen van de L.J.G. ken nen een behoorlijke groei, al blijven er nog mogelijkheden open. Het samenbrengen van de twee principes: ,wat wordt er ver wacht van de LJ.G." en „de vorming tot dragers van verantwoordelijkheid" plaatst de besturen voor een niet geringe taak. Want wat geboden wordt moet immers ook nog aantrekkelijk wezenHet element ge zelligheid draagt daar in hoge mate toe bij, gelegenheid tot ontwikkeling en het com petitie-element, doen dat evenzeer. Het af gelopen jaar bleken de activiteiten op het gebied van „trekkerbehendigheid" en „mo deshow" bij de leden aan te slaan. K. Is er iets moeilijk te beoordelen dan is dat zeker een levensverzekeringspost. Al te gemakke lijk wordt ingegaan op mooie leuzen als belasting aftrek, hoge spaarrente enz. De alles beheersende vraag bij de levensver zekering is echter welke polis in de omstandig heden van betrokkene past. Voor een ieder ligt dit anders en daarom juist moet er op dit terrein zo opgelet worden. Hoewel deze verzekeringen zeer sterk in de persoonlijke sfeer liggen, wordt naar ons idee toch te veel geheimzinnigheid betracht. Dat men niet aan de grote klok hangt, welk bedrag op 65-jarige leeftijd wordt getrokken of welk bedrag vrouw en/ of kinderen bij eventueel vooroverlijden uitge keerd krijgen, is volkomen verstaanbaar. De po lissen behoeven echter evenmin angstvallig weg gestopt te worden. Als de tijd daar is, moeten ze toch voor de draad komen en moeten de boek houder, de belasting-inspectie, de notaris enz. weten hoe de zaken er voor staan. Tevens weten de buren dan toch te vertellen wat er uitgekeerd wordt of is. Neen, geheimzinnigheid op dit punt is ouderwets. LJET zal onze lezers wel duidelijk geworden zijn, dat de Z.L.M. zich op een zeer breed terrein van het verzekeringswezen beweegt. In de eerste plaats beschikt zij over een zeer gezonde Onderlinge Motorvoertuigenverzekering, die in het middelpunt van de belangstelling staat. Bij deze instelling kunnen de leden dus hun motor voertuigen op de meest voordelige condities ver zekeren. In de tweede plaats is er de „baby" Landbouw Risico waarbij de leden hun W.A.-risico bedrijf en particulier risico, hun vrijwillige ongevallen- en ziekteverzekering kunnen onderbrengen. In de derde plaats kunnen de leden volkomen gratis, vrijblijvend en objectief voorgelicht worden op het terrein van de brandverzekering en de levensverzekering. Dat de Z.L.M. de belangenbehartiging van haar leden serieus opvat komt ook op Uit punt tot uit drukking. DE L. OP de drempel van een nieuw jaar is het gebruik, de gebeurtenissen in het afge lopen jaar, de revue te laten passeren. Waar elders in dit blad waarschijnlijk wel een aantal pessimistische geluioen zijn neergeschreven over dc gang van zaken in de agrarische sector, veroorloven wij ons enige optimistische klanken te laten horen. Waarom zou er tussen al het pessimisme ook geen optimisme zijn „Een slecht land waar het niemand goed gaat" Inderdaad, wij kunnen wat de verzekeringsinstellingen van de Z.L.M. betreft, tevreden zijn, al wil dit overigens niet zeggen, dat er geen wensen zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 14