Het Zeeuwse Landjuweel L L. J.G en Z.P.M. Schouwen-Duiveland 749 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND nsignes I'Jzendijke Streek Walch eren tre trien ere toekomt Wat weet U over ruimtevaart Op 11 januari in Goes (onze algemene vergadering) komt U er meer over te weten! Kent uw dorp K—m Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Eindredactie en Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Telef. 011002345 Eindelijk zjjn er weer insignes van de L. J. G. in voorraad. Ze zijn te .rijgen als broche of als steekspeld. De prijs bedraagt 1,25 per stuk. De enige manier van bestellen is: overmaking van het verschuldigde be drag op postrekening 457295, ten name van de L. J. G. Zeeland te Goes. Wilt U ook, wanneer U nog insignes in bestelling zoudt hebben, op die wijze Uw bestelling nogmaals doen? Wij verzoeken de afdelingen, die nog insignes in commissie zouden hebben, deze te willen terugzenden en de ver kochte- te willen afrekenen. Allen hartelijk dank voor de mede werking! De jaarlijkse ontspanningsavonden van de L. J. G. en Z. P. M. IJzendijke zullen worden gehouden op Vrijdag 13 december 1937, in ,,'t Oude Raethuys" te Biervliet, aanvang 19 uur en op Zaterdag 14 december 1957, in hotel „De Zwaan" te Schoondijke; aanvang eveneens 19 uur. Er is *een aantrekkelijk programma: volksdans, muziek, ritmische oefening, de klucht: „Eén bruid te veel". Na de pauze eerst muziek en daarna het toneelstuk in drie bedrijven: „De zwarte hengst". Wij maken de leden erop attent, dat u lid kunt worden van de onlangs opgerichte korfbalvereniging uit de af delingen Oostkapelle en Serooskerke. Dit besluit hebben ze genomen in ver band met het geringe aantal leden van deze club. Wanneer er meer leden bijkomen, dan zal er volgend jaar in de avond competitie worden gespeeld van de Z. K. B. Wees sportief en geeft u zich als lid op bij mej. R. Wondergem, Grjjps- kerkeweg 2, Oostkapelle en J. Koole, Golsteinseweg 4, St. Laurens, Tel. 3967. S.v.p. vóór 15 december. en daarom willen wij grag nog even duidelijk stellen, dat bij de Nationale Ploegwedstrijden in Strijen de vierde en vijfde plaats gelijkelijk gedeeld wer den door C. de Jager uit Wolphaarts- dijk en G. de Jager uit Werkendam! Aan de herdenking van het eerste lustrum van het Zeeuws Landjuweel kan slechts dan luister bijgezet wor den, wanneer ditmaal een zo groot mogelijk aantal inschrijvingen zou wor den ontvangen. Bij sommige toneel verenigingen bestaat een hardnekkig misverstand t.a.v. datgene wat het Zeeuws Landjuweel wil bereiken. Het Zeeuws Landjuweel is heel zeker niet bedoeld als een ere-divisie competitie, waarin een aantal geselecteerde ver enigingen mogen meedingen naar een wisselvaandel en enige geldprijzen. Het Provinciaal Bestuur, dat het Zeeuws Landjuweel financieel mogelijk maakt, wenst slechts via het Zeeuws Landjuweel een verbetering van het peil van het amateur-toneel in Zeeland te bevorderen. Het Landjuweel is qua opzet dus bedoeld voor die verenigin gen, die bij een verbetering van het peil het meest te winnen hebben en het zijn helaas juist die verenigingen, die zich merendeels van deelname aan het Landjuweel onthouden. Dit is n.l. gebleken uit een enquête, die onder een aantal amateur-toneel verenigingen in Zeelan^. werd gehou den en waarbij o.a. gevraagd werd naar de opvattingen die er bestaan t.a.v. het Landjuweel. Een ruime meerder heid van de niet aan het Landjuweel deelnemende verenigingen motiveerde haar afzijdigheid door op te merken, dat zij meende (nog) niet voldoende niveau te bezitten, om aan het Land juweel mee te kunnen doen. Men haalt hier twee begrippen door elkaar en verwart „meedoen" met „meedingen". Het heeft inderdaad lang niet voor iedere vereniging zin om mee te dingen naar de prijzen, maar het heeft wel voor iedere vereniging zin om mee te doen aan het Zeeuws Landjuweel. Iedere deelnemende vereniging krijgt, dank zij het Landjuweel, de kans om eens per seizoen een voorstelling door een alleszins competente jury te laten beoordelen. Men krijgt nu eens een ander (en deskundig) oordeel dan waartoe het veelal bij voorbaat ver gevensgezinde eigen publiek in steat is. In het jury-rapport worden alle on derdelen van het gespeelde stuk onder de loupe genomen. De keuze van het stuk, de regie en het spel worden hier in geprezen of afgekeurd, waarbij uiteraard aangegeven wordt, waarom het stuk zelf goed of minder goed was en waarom de uitbeelding de juiste was of (veel of weinig) te wensen overliet. Voor een dergelijk oordeel, waarbij tevens alle gunstige of minder gunstige factoren (b.v. goede of slechte acco- modatie) in aanmerking worden ge nomen, behoeft men niet bevreesd te zijn. Integendeel men kan er zijn voor deel mee doen bij de volgende voorstel ling. Bovendien kan men desgewenst ook nog een mondelinge nabespreking van de Provinciale Tonceladviseur krijgen, die steeds bereid is om het gespeelde stuk nog eens critisch met regisseur en spelers door te nemen. De winst van het Zeeuws Landjuweel is vooral gelegen in de bemoedigende resultaten, die de paedagogische arbeid van jury-leden en toneeladviseur tot op heden heeft opgeleverd. Zowel de jury-leden als de toneel adviseur zijn n.l. de mening toegedaan, dat het Zeeuws Landjuweel na vier jaren reeds een aanmerkelijke verbete ring van het peil van het amateur toneel in onze provincie heeft bewerk stelligd. Het is derhalve zaak, dat zoveel mo gelijk amateur-toneel verenigingen aan dit culturele evenement gaan mee doen, opdat deze gunstige resultaten niet beperkt blijven tot een minder heid van de in Zeeland werkzame ver enigingen. Dat dit streven ook in den lande al gemeen gewaardeerd wordt blijkt uit het feit, dat de twee landelijke toneel organisaties de N.A.T.U. (Nederlandse Amateurtoneelunie) en het W.K.A. (Werkverband Katholiek Amateur toneel) het plan hebben opgevat om het Zeeuwse voorbeeld na te volgen, door in iedere provincie van ons land een provinciaal landjuweel te gaan or ganiseren. Het ligt zelfs in de bedoeling van ge noemde organisaties om deze provin ciale landjuwelen tot één landjuweel te doen uitgroeien. Nu het Zeeuwse Landjuweel in ons land als voorbeeld dient, lijkt dit voor Zeeuwse amateur-toneelverenigingen, die tot op heden niet aan dit evene ment hebben deelgenomen, een reden temeer, om het nu wel te doen. Nadere inlichtingen worden op aan vrage graag door het provinciaal secre tariaat verstrekt. Afgezien van de hierbovengenoemde eventuele nabespreking van de toneel- adviseur (een nabespreking, die wel ge wenst, doch niet verplicht gesteld wordt) zijn er aan de deelname geen onkosten verbonden. De L. J. G. en Z. P. M. afd. Schouwen en Duiveland organiseerde op vrjjdag 22 nov. jl. een amusementsavond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee, waaraan medewerkten de Z. P. M. en L. J. G. Verder de heer J. de Vlieger, die zijn kleurenfilm vertoonde door hem zelf opgenomen tjjdens de Z. L. M.-ten- tonstellingsdagen. Hierna werd de Volskdans die ook gedanst is bij de opening van d.' Z. L. M.-tentoonstelling voor het voetlicht gebracht. Door de leden werd een toneelstukje in twee bedrijven en een schetsje op gevoerd. De muzikale omlijsting voor deze avond verzorgde het L. J. G.-or kest Zuid-Beveland. Al met al een zeer aantrekkelijk pro gramma dat door de vele bezoekers dan ook zeer werd gewaardeerd. De L. J. G.-voorzitter opende met een hartelijk woord van welkom de bij eenkomst. Spreker richtte het verzoek tot de ouders, leden en nog niet-leden, er bij hun kinderen op aan te dringen de vergaderingen of gezellige avonden die door de bestuursleden van L. J. G. en Z. P. M. worden georganiseerd meer te bezoeken. En dan niet alleen maar kijken en luisteren maar om ook eens met hun eigen ideeën naar voren komen. Dit versterkt de onderlinge ge meenschapsband en verhoogd de samenwerking. Tevens verlicht het de taak van het bestuur enigszins. Het eerste optreden van 't L. J. G.- orkest Z. Beveland zorgde al direct met enkele bekende muzikale nummertjes voor een goede stemming. Hierna vertoonde de heer J. de Vlie ger de film over de tentoonstelling, die een mooi beeld geeft van de opening, de rijtoer en het landschap van ona eiland met zjjn reeds vele uitgevoerde en nog uit te voren herverkavelingswerken. De volksdans die ook bij de opening van de Z. L. M.-tentoonstelling onder de kundige leiding van de heer J. de Bie werd opgevoerd, oogstte succes. In de pauze vond een verloting plaats. Deze werd georganiseerd om geld te krijgen voor een nieuwe bal, omdat men de oude bij gelegenheid van de provin ciale sportdag was kwijtgeraakt. Later wist echter één der leden te vertellen, waar die bal nu is. Na de pauze werden eerst de prijzen van de verloting bekend gemaakt. Daarna ging men over tot het tweede gedeelte van het programma, bestaan de uit het opvoeren van de klucht „De Boksende Kangeroe", in twee be drijven door eigen krachten, die bij de •toehoorders goed in de smaak viel. Twee leden voerden tenslotte nog een schetsje op, waarna het L. J. G.-orkest Z.-Beveland deze avond met nog enke le muziekale nummertjes besloot. Op de schouders van de presidente der Z. P. M. rustte echter nog de aan gename taak om het officiële gedeelte van deze avond met woorden van dank tot de heren De Vlieger en De Bie te besluiten. Natuurlijk hoorden ook het L. J. G.- orkest Z.-Beveland en zij die er hun beste krachten gegeven hadden om de avond te laten slagen niet onvermeld blijven. Tenslotte sprak de presidente de hoop uit dat er nog vele van dergelijke avonden zullen volgen. Hierna was er voor de leden nog een gezellig samenzijn en gelegenheid tot een dansje, waarna ook voor hen deze mooie avond tot het verleden behoorde. C. H. K. Hoe dan ook Onder bovenstaande titel geeft de P. J. G. N. een zeer interessant boekje uit, dat bedoeld is als een „Korte Hand leiding voor Dorpsonderzoek". Wij hopen binnenkort op deze uit gave nader terug te komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9