VEILINGEN VRAGEN UW AANDACHT Wen ken RADIO Korte CURSUS INSEMINATOR ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 747 Onder de Tuinbouwlantaarn r) EZE week willen wij het in onze tuinbouw- rubriek allereerst hebben over de veilingen in St. Annaland, Krabbendijke en Terneuzen en over de belangrijke zaken die in de afgelopen periode op deze veilingen plaats vonden. We doelen hierbij in het bijzonder op het be sluit van de veiling in St. Annaland om over te gaan tot de bouw van een nieuw veilingcomplex, de bijzonder geslaagde St. Nicolaas-fruitveiling in Krabbendijke en het nieuwe koelhuis en los- en laadperron bij de Coöp. veiling „Zeeuwsch-Vlaande- ren" te Terneuzen. Drie dingen die op zichzelf niets met elkaar te maken hebben, maar die we toch mogen zien als een bewijs van de gunstige gang van zaken op onze Zeeuwse veilingen. Zeeuwse veilingen, die we onmogelijk meer weg zouden kunnen denken in onze tuinderssamenleving. Het is hier niet de bedoeling, dieper in te gaan op de grote waarde en betekenis van onze groente- en fruitveilin gen. Bij latere gelegenheden is er wel de moge lijkheid dat hierop meer de nadruk wordt gelegd. Wij zullen ons echter nu een ogenblik nader be palen bij deze drie gebeurtenissen. Nieuwe veiling in St. Annaland. "W/"IE St. Annaland zegt, denkt, op tuinbouw- gebied, aan uien en aardappelen. De veiling in deze plaats geniet bekendheid om deze produk- ten. Dat blijkt ook wel uit de/ omzetcijfers, want in 1956, om een voorbeeld te noemen, werd voor bijna twee miljoen gulden geveild. Het zijn de leden van deze veiling geweest die vorige week het belangrijke besluit hebben ge nomen om over te gaan tot de bouw van een v nieuwe veiling. Deze veiling zal komen in de Jo- hanna-Mariapolder op een zeer geschikt gelegen perceel aan de Lange weg, n.l. op de ho*>k waar de nieuwe weg komt van St. Maartensdijk naar de haven van St. Annaland. De land- en tuinbouwvereniging „St. Annaland en Omstreken" heeft hier een perceel grond van 1 ha kunnen kopen en nu het besluit tot nieuw bouw is gevallen, zal waarschijnlijk nog dit jaar de aanbesteding plaats vinden. Wanneer nu de nodige vergunningen spoedig afkomen, zal het ruimte-leed" van de veiling St. Annaland spoe dig geleden zijn. Inderdaad, er was „ruimte leed" in deze plaats voor de veiling. Door de gestadige groei van de omzet was het al zover gekomen, dat de bedrijfsgebouwen op drie verschillende plaatsen lagen, waardoor het ten enenmale onmo gelijk was, economisch te werken. Het ontwerp. "1/ OORZITTER C. J. J. Kooyman van de veiling St. Annaland heeft de leden uitvoerig inge licht over het ontwerp „nieuwe veiling". Het ge bouw zal 22 meter breed en 85 meter lang wor den. De eerste 9 meter is bestemd voor kantoor ruimte. Daarachter komt de eigenlijke veilinghal met een oppervlakte van 1100 m'2 (50 x 22) en aan het eind van deze veilinghal komt een em- ballageloods van 25 bij 22 meter. Als men bedenkt dat de oppervlakte van het oude veilingbouw 650 m2 bedroeg, dan wordt wel duidelijk dat het nieuwe plan een belangrijke verbetering zal brengen. De bouw zal mogelijk worden dank zij een lening van 175.000 van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. De leden van deze veiling toonden overtuigd te zijn van de noodza kelijkheid want om alles uit te kunnen voeren was het ook nodig dat de aansprakelijkheid werd verhoogd en ook dat ging door. We zeggen niet teveel, wanneer we beweren dat het een zeer belangrijke dag was voor de veilingen op Tholen en voor die van St. Anna land in het bijzonder, toen dit besluit werd ge nomen. Zij zijn van het grootste belang gewor den voor de afzet van de tuinbouwprodukten in deze streek. Dat wordt bewezen door de steeds verdergaande groei en toename van de omzet. Daarom spreken we op deze plaats de hoop uit, dat de genomen besluiten spoedig gerealiseerd zullen mogen worden en we feliciteren veiling voorzitter C. J. J. Kooyman, en het gehele be stuur, met dit besluit. Deze felicitatie willen we bovendien richten aan de ere voorzitter van de veiling St. Annaland, de heer J. F. Brooymans, die zo vele jaren leiding gaf aan deze vereniging en in voorgaande jaren steeds de bezielende figuur was om tot nieuwbouw of verbouw te komen. St. Nico! aas vei ling. Y7AN St. Annaland naar Krabbendijke is he- Y melsbreed maar een wipje en ook onder deze tuinbouwlantaarn is het geen grote sprong. Ook Krabbendijke liet in de afgelopen periode van zich horen. Op 28 november n.l. hield de veiling „K. E. O." te Krabbendijke haar traditionele St. Nicolaasveiling. Uw lantaarnman is daar ge weest, evenals dit in voorgaande jaren het geval was. We konden de telers van de veiling St. An naland feliciteren, we kunnen dat ook de telers van Krabbenlijke. Het was werkelijk een lust om te zien wat op deze speciale veiling was aange voerd. Het totale aanbod bedroeg niet minder dan 163 ton huishoud- en standaardfruit. Hier van was 63 ton verpakt en 100 ton los in de kist. In tegenstelling met voorgaande jaren werd er dit jaar op de St. Nicolaasveiling van de K. E. O. geen keuken- of fabriekskwaliteit geveild. Elke keer, wanneer we het hebben over de fruitteelt in en rond Krabbendijke, moeten we het ook hebben over de bijzonder goede kwaliteit. Zo was het ook dit jaar weer. „Lest heugt het best", zeggen we hier in Zeeland. Dat zal ook wel zo zijn, maar we zijn toch beslist van mening dat de kwaliteit zelden zo goed was op een St. Nicolaas veiling als dit jaar. Van het verpakte fruit be stond een hoog percentage uit standaardkwali teit. Er was niet gesorteerd op extra-standaard maar er waren zeker partijen van deze kwaliteit. We geloven niet dat er dit jaar in ons land nog speciale veilingen zullen zijn waar een zó ruim aanbod is van een dergelijke kwaliteit. Al het verpakte fruit werd gekeurd door een jury* bestaande uit de heren A. de Jager, Nieuw en St. Joosland; M. Paardekoper, Eist; en W. J. Robijn te Goes. Deze heren gaven punten voor sortering en verpakking, algemeen aanzien en kwaliteit. Het maximum aantal punten was 100. De prijzen. LIET was de Cultuuronderneming „Vredehof" te Krabbendijke, die voor een partij Glorie van Holland 96 punten behaalde en hiermede kwam deze Cultuuronderneming ook in het bezit van de gouden medaille van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De zilveren medailles van het Centraal Bureau van veilingen waren Voor fruitbedrijf C. P. Vogelaar te Krabbendijke met Golden Delicious (93 punten). De vierde prijs in deze rubriek was voor J. P. Kakebeeke te Krabbendijke (91 punten). De prijzen voor de mooiste kwaliteit waren voor 1. C.O. Vredehof te Krabbendijke 49 punten (maximum 50). Deze kreeg de wisselbeker van de gemeente Krabbendijke; 2. Fruitbedrijf C. P. Vogelaar, Krabbendijke; 3. Abr. Versprille, Krabbendijke; 4. J. van Langevelde, Terneuzen. Voor de grootste partij van één ras en sorte ring kreeg de heer M. Dees te Krabbendijke een prijs. Deze had n.l. 2159 kg verpakte Golden De licious van één maat. T~\E geldelijke prijzen die werden betaald lagen -L-f op een zeer hoog niveau. Dat kwam duidelijk tot uiting, toen na afloop van de veiling bekend werd dat de aanvoer van 163 ton fruit een bedrag van ruim ƒ162.000,— had opgebracht. Een mid- denprijs dus van 99.75 per 100 kg. Een ongekend hoog bedrag. Toch moeten we ook opmerken, dat de prijs van de verpakte Golden Delicious in vergelijking met de voorgaande dagen, niet vaster was. Deze lag ongeveer op hetzelfde niveau als in het begin van de week voor de losse appels. Dtt was echter wel een gevolg van de algemene tendens op de fruitmarkt. Tengevolge van mindere belangstel ling voor Frankrijk, was de stemming iets min der vast dan in de voorgaande weken. Toch is de middenprijs hoog te noemen. Samenvattend moe ten we dus zeggen dat het in Krabbendijke vorige week donderdag een bijzonder goede veiling was. Terneuzen, nieuw koelhuis. IVU zouden we dan nog de taak hebben om te schrijven over de^ officiële ingebruikstelling van het nieuwe koelhuis met het los- en laadperron door de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaan- deren" G.A. te Terneuzen. Dat is dinsdag ge beurd. Vele genodigden waren hiervoor naar Terneuzen gekomen. Plaatsruimte belet ons deze week om meer te vertellen over deze ook voor veiling Terneuzen heuglijke dag. Deze veiling heeft daarom nog van ons tegoed dat we er in de komende weken nader op terugkomen. Het is geen onwil dat we er deze week niet meer van zeggen, het is de plaatsruimte, die het belet. Zo werd het deze week helemaal een veiling praatje. Dat kon niet anders. De zaken waar het om ging, verdienden ten volle deze aandacht. Percelen, die gemaaid zijn voor stalvoedering of om nog laat te worden ingekuild, kunnen sterk lijden door strenge vorst. Door een gift oude en liefst wat strorijke stalmest kan de schade beperkt blijven. Proeven hebben bewezen dat natte pulp evengoed bewaard kan blijven in een grondkuil dan in een silo. Het is noodzakelijk om een grondkuil rond te houden en na goed aantrappen af te dekken met minstens 20 cm grond. Het eenvoudige onderhoud van werktuigen en machines kan op de boerderij zelf worden uitge voerd. Van belang is wel dat over enige kennis van de betreffende machines wordt beschikt. Ook het ter beschikking hebben van goed gereedschap is een eerste vereiste. Beschikt men over goed gereedschap dan is het noodzakelijk dat dit goed wordt opgeborgen. Kwijt raken en zoeken kost tijd en geld. De enige oplos sing is, het inrichten van een hoekje waar een werkbank en een gereedschappenbord kan worden aangebracht. De R. L. V. D. wil u gaarne de nodige inlichtingen verstrekken. Een goedkope meststof kan door een verkeerde aanwendingstijd toch duur \yorden. Dit geldt voor slakkenmeel, die na half januari wordt uitgestrooid. Vooral in het vroege voorjaar hebben zowel akker bouwgewassen als graslandplanten veel opneem baar fosfaat nodig. Het fosfaat in slakkenmeel komt zo langzaam vrij, dat bij latere aanwending in het voorjaar de planten er onvoldoende van kunnen profiteren. Een primitieve aardappelbewaring met luchtkoe- ling is goedkoop, maar geeft tijdens winterbewa- ring veel werk en vorstrisico. Dikwijls zijn de buitenwanden niet voldoende geïsoleerd. Bij ge bruik van stro-pakken ontstaan spleten, die moei lijk af te sluiten zijn. Bij invallende vorst moeten de aardappelen aan de bovenvlakte afgedekt wor den met stro. Ook rassen en muizen hebben vrije toegang. Zorg dat deze goedkope voorziening uit eindelijk geen dure oplossing wordt. Een nieuwe akku is behoorlijk duur van aan schaf. Maak dus, dat hij niet tengevolge van nala tigheid bevriest. Een lege akku bevriest reeds bij lichte vorst. Is hij half opgeladen, dan kan hij ±18° vorst verdragen. Een helemaal opgeladen akku bevriest nooit. Wilt U de aankoop van een nieuwe akku voorkomen, zorg dan dat hij voldoen de opgeladen is. Bij overtrokken lucht moet voor binnenwerk- zaamheden een groot deel van de dag met kunst licht worden gewerkt. Vaak ziet men noodkabels, die tijdelijk dienst doen. Bedenk echter, dat ook aan deze kabels hoge eisen moeten worden gesteld. Een goedkope gummileiding opgehangen aan een aantal spijkers in een balk, kan een hele boerderij 658 o Bij voldoende deelname zal door de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren een cursus worden gegeven voor „opleiding voor Inseminator". Het cursusgeld bedraagt 25, Met de cursus zal worden aangevangen medio januari 1958. Opgave vóór 1 januari 1958 aan de Gezondheids dienst voor Dieren, Evertsenstraat 15, Goes, Tel. 01100—3343. Maandag 9 december. In de serie „Voor ons nieuwe Tuinbouwgids. De prijs bedraagt 7,per m.r. J. F. G. Schlingemann te Goes van 12.3312.43 uur over „Kan de boer het tempo van de nood zakelijke investeringen byhouden In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal van 19.4520.00 uur over de zender Hil versum II, mej. J. Brink van de Stichting Land- bouwhuishoudkundig Onderzoek te Wageningen spreken over „Bouwen en verbouwen van onze woning". Daarna deelt ir. P. J. v. d. Bremer, Rijks- veeteeltconsulent voor Noord-Brabant het een en ander mede over de resultaten op het pluimvee- proefbedrijf in Maarheeze. Aan het einde van de uitzending spreekt ir. P. Verhoeven, Rijksveeteeltconsulent voor Zuid-Hol land over het onderwerp: „Denk ook aan uw scha pen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7