AAtiural Van Boerderij en Organisatie 744* ZEEUWS T. \\T)HOTTWBT,AD THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 30 november. De bietenoogst is vrijwel afgelopen; een enkel restantje bieten staat nog in de grond, of ligt op het land. Dank zij het goede weer in dit allemaal voor spoedig verlopen. Het heeft er wel eens naar uitgezien, dat we dit jaar weer laat klaar zouden zijn mei de landwerkzaamheden, maar dat is alle maal zeer veel meegevallen, want velen zijn al een heel eind op stap. Nog een paar weken ploegen en 't is ge beurd. Een enkeling is zelfs nu reeds klaar. De Thoolse bietenverbouwers, die lid zijn van de V. C. S., hebben in de af gelopen week min of meer als afslui ting van hun bietencampagne een be zoek gebracht aan 's werelds grootste beetwortelsuikerfabriek „Dinteloord". Het is voor de coöperatief gebundelde telers toch wel een hele eer, dat iets dergelijks is tot stand kunnen komen en het moet voor allen een buitenge wone genoegdoening zijn geweest om deze machtige fabriek, met zijn vele moderne machines, met eigen ogen te kunnen aanschouwen, daarbij wetend dat het ,.hun" fabriek is die werd be keken. Het is een trots bezit, en een prachtig voorbeeld van wat door samen werking tot stand kan komen. Het mooiste van alles is daarbij nog, Het geen terecht werd opgemerkt, dat dit alles tot stand is gebracht, zonder dat de leden-leveranciers er ook maar énig financieel nadeel van hebben onder vonden. De afrekeningen van de fa briek konden altijd de toets der critiek glansrijk doorstaan. We hebben werke lijk genoten in onze mooie fabriek. Zeer veel belangstelling hadden onze collega's en wij voor het tarreerlokaal, waar tevens het suikergehalte van de monsters wordt bepaald. Hoe bestaat hetTevens kwam hier de alom be kende opmerking naar voren hoe het toch kwam dat het „altijd" de kleinste partijtjes zijn die het hoogste suikerge halte hebben, terwijl in de grootste partijen blijkbaar de minste suiker zit. Bij het nagaan van "alle monsters op de fabriek van alle partijen kon men zien dat deze opmerking volkomen onjuist is, en zou iedere teler bij een objectief onderzoek van zijn eigen partijen en gehaltes nu werkelijk aanleiding kun nen vinden tot deze opmerking? Dat betwijfelen we toch wel een beetje! Dat de verwerking op grote schaal van licht gekopte bieten nog wel enige tijd zal duren, was voor sommige telers wel een teleurstelling. Er komen hier bij nog al enkele technische moeilijk heden om het hoekje kijken, waarbij naast de verwerking van deze bieten ook de waardebepaling van bieten met kop van belang is. Het suikergehalte van de koppen ligt ongeveer 4 a 5 lager en ook is de suiker er moeilijker uit te kragen, zodat bieten met kop zonder meer niet vergelijkbaar zijn met bieten die zonder kop worden geleverd. Waar voor vele telers de bietenkoppen als veevoer een flinke waarde hebben, zodat deze mensen steeds de voorkeur zullen geven aan het leveren van ge kopte bieten, zal de levering van onge- kopte, d.w.z. licht gekopte bieten op basis van vrijwilligheid dienen plaats te hebben. En daarom zal men moeten zoeken naar een eerlijke waardebepa ling van bieten met en bieten zonder kop. Maar zoals reeds opgemerkt, het zal nog wel een tijdje duren voor het zover is. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 2 december. Er is de laatste 14 dagen veel ploeg werk gebeurd met het droge weer. Over het algemeen wordt de klacht ge hoord, dat het ontzettend moeilijk ploegt in de zware grond. De oorzaken hiervan zijn wel de vorstvrije winter en de regenrljke zomer, maar percelen die een goede organische bemestings toestand hebben, geven toch een betere Structuur. Er wordt steeds meer roofbouw ge pleegd in die zin. dat de organische be mesting gemakkelijker achterwege blijft. Het verdient wellicht aanbeveling om het gerste stro inplaals van te ver branden eens te hakselen. Het is in de praktijk gebleken, dat dit zeer sterk structuur-verbeterend werkt, al zal hiermee ook de nodige ervaring opge daan moeten worden. Wanneer de vorst blijft aanhouden zal het laatste ploegwerk nog blijven liggen en ook de weinige suikerbieten die nog op het land liggen, zullen goed afgedekt moeten worden. Het is zaak om bij te verwachten vorst tijdig maatregelen te nemen om schade te voorkomen. Eén nacht strenge vorst kan veel schade aanbrengen. We zagen reeds enkele percelen voorbewerkt. Voor alle gewassen, behalve voor aardappels kan men voorbewerken, mits men de eigen omstandigheden en ervaringen niet uit het oog verliest. Het is echter moeilijk om nu reeds een bouwplan op te stellen. Ook wan neer men een geleid bouwplan heeft, kunnen de omstandigheden er toe dwin gen, dat bepaalde teelten ingekrompen moeten worden, hetzij door minder af zetmogelijkheden of door wijziging in personeelsbezetting, wannee daarvoor in de plaats een investering niet mo gelijk is. Het is daarom ook zo moeilijk om tot een bepaalde investering over te gaan, omdat een rendementsbereke ning over een groter aantal jaren moet worden gemaakt, terwijl niet bepaald kan worden of tegen die tijd nog de zelfde teelten en behoeften bestaan. Een zware investering dwingt om be paalde teelten te volgen ook al zijn deze niet meer rendabel. WALCHEREN. 2 december. Dc plotselinge vorst heeft een lelijke streep door onze berekeningen gehaald. Het ploegwerk ligt plotseling Stil en het lijkt er op dat velen hun land niet meer opgeploegd zullen krijgen voor Kerstmis. Met alle beschikbare krachten moest er gewerkt worden om de aardappelen nog tijdig onder het winterdek te kun nen krygen. Met grote bezorgdheid vragen we ons af wat er van die par tijen terecht komt die- nog ongesor teerd onder het winterdek werden ge bracht omdat hierbij zelfs partijen voor komen met 50 tot 70 ziek en glas. Het valt nu reeds te voorzien dat er beslist kuilen bij zijn die in het a.s. voorjaar niet meer voor verwerking in aanmerking zullen komen, wat neer komt op een verlies van 100 Op enkele uitzonderingen na zijn alle bieten nu wel gerooid, maar nog lang niet alle partijen zijn ook afgeleverd, zodat men op vele erven nog wat bie ten aantreft die wachten op transport per schip. Het is te verwachten dat de vorst ook aan de bieten nogal wat schade zal aanrichten. I>ank zij de waarschuwingen van het K.N.M.I. kon de schade tot een mini mum worden beperkt en konden van tevoren nog wat maatregelen worden genomen. By dergelijke weersveranderingen zijn de berichten van dit Instituut zeer waardevol en moeilijk hoog genoeg te waarderen. Het jongvee en het mestvee dat nog in de wei liep werd nu ook opgestald. De eigenaars van deze dieren kunnen dan nagaan hoe groot de schade is aan grasmat en aan gewichtsverlies. Het geringe voordeel van minder werk in de stal zal dan wel heel zwaar moeten wegen om tegen de grote nadelen te kunnen opwegen. Wie goed rekent zal zijn dieren zeker tijdig opstallen. De laatste maanden zijn er door tal rijke collega's drainreinigers aange schaft om in de a.s. winterperiode hun drainage zowel te kunnen reinigen als controleren. Het valt toe te juichen, dat dit gebeurt maar toch is het nood zakelijk dat velen dit voorbeeld nog opvolgen. Welke boer zou nu geen prijs stellen op een goedwerkende drai nage, welnu deze drainreiniger is een goedkope en goede methode om dit te kunnen bereiken. Voor Walcheren is het al heel ge makkelijk omdat men deze plastic drainreiniger geheel compleet kan laten thuis bezorgen, gemonteerd en wel, zodat men direct kan beginnen met het reinigen van de reeksen. ZUID-BEVELAND. 3 december. Het plotseling invallen van vorst heeft de aard van het werk op het be drijf plotseling veranderd van op win terland ploegen naar het afdekken van aardappel- en voederbietenkuilen. Soms kon men zowel arbeiders, knechts als boer tot de vrije zaterdagmiddag toe, hiermee bezig zien. Na al de narigheid die we dit jaar met de aardappelen be leefd hebben zouden bevroren aard appelen in de kuil de maat wel vol maken. Is het bevriezen van aardappe len in de kuil iets dat wij niet wensen, dat de niet-verzamelde knollen bevrie zen, is iets dat ons voor veel narigheid in 1958 kan behoeden. Intussen zijn de bieten vrijwel alle maal afgeleverd en kunnen wy de resul taten van deze oogst vaststellen. Een gemiddelde opbrengst voor ons gebied van 40.000 kg per ha zal er niet ver naast zijn. Het Westelyk deel blijft hier beneden, het Oostelijk gedeelte van ons gebied komt er gemiddeld belangrijk boven. Met het ploegen is men, vooral op de grotere bedrijven, veelal zo goed als klaar gekomen. Zo beginnen dan nu de maanden van betrekkelijke rust. De boer kan zich gaan bezig houden met het bouwplan voor 1958. In feite is hiermee reeds een begin gemaakt. Gewassen als kar- wij, koolzaad en wintertarwe zijn reeds gezaaid. Menigeen heeft ook reeds zijn zaai en pootgoed aangekocht. Het kan ook voorkomen dat men hier nu reeds spijt van heeft, want wil men dc handel ge loven dan zijn reeds veel orders voor aankoop van pootgoed geannuleerd, of in de plaats van Bintjes een ander ras besteld. In 1958 dus minder aardappelen en een verschuiving van Bintje naar ras sen als Alpha en Furore. Was er van deze laatste rassen voldoende pootgoed beschikbaar dan zou een nog grotere verschuiving te verwachten zijn. Het gevaar is aanwezig dat wij ons daarbij teveel laten beïnvloeden door dè slechte resultaten van één jaar. Nu is het zeker zo, dat op bedrijven met zware grond en een krappe arbeids- bezetting het inkrimpen van de opper vlakte aardappelen lieslist niet tot een mindere rentabiliteit van het bedrijf in zijn geheel, aanleiding moet geven. Op de gezinsbedrijven en daar waar P4dtif3 De moderne landbouwyerf voor duurzame bescherming Verkrijgbaar bij LANDBOUWBUREAU WIERSUM - GRONINGEN Vraagt uw leverancier l de arbeidskern is ingesteld op een in tensief bouwplan ligt dit anders. Zeker wanneer de grondsoort zich voor de teelt van aardappelen leent is het dras tisch inkrimpen van deze teelt niet ver standig te noemen. Wat betreft de verandering van ras sen is een grotere spreiding toe te jui chen, al moeten wij ook hierbij niet af gaan op de minder goede resultaten met Bintjes dit jaar. Op de goed ontwa terde gronden is dit ras ook nu nog het ras dat allereerst in aanmerking komt. Het bezwaar van fitoftora is en blyft bestaan. Wat echter de doorwas betreft kunnen wij er rekening mee houden, dat dit zeldzaam voorkomt zo als dit thans het geval is geweest. Bintje blijft een ras dat zowel voor binnenlandse consumptie als voor ex port geschikt is. Bovendien kan dit ras vroeg gerooid worden, waardoor het beter in de arbeidsverdeling past dan alleen late rassen. NOORD-BEVELAND. 3 december. Al mag dan overdag een bekoorlijk decemberzonnetje schijnen, des nachts vriest het aardig en dat. is voor de meesten wel wat te vroeg. Allereerst natuurlijk voor hen, die de bieten nog niet van het land hebben, zodat de hoopjes afgedekt moeten worden en dit brengt allemaal maar v/eer werk met zich mede. Maar ook voor de velen, die voor de Kerst hun aardappels wilden omzetten, komt deze vroege vorstperiode wel wat ongelegen. In plaats van omzetten werd het nu een haast-je-rep-je onder win- terdek-slaan. Ook het ploegen stag neert hier en daar. Zo staat eerlang de winterperiode voor de deur, een tijd gekenmerkt door zyn talloze vergaderingen, schiïk- beeld van vele vrouwen/die gedwongen zijn in eenzaamheid de lange avonden te slijten. Persoonlijk hebben wij de ervaring dat een waarlijk niet onaan zienlijk offer aan het juikenfonds. de haat tegen deze vergaderingen niet vermag te compenseren! Nu we toch* over vergaderen bezig zijn, kunnen we nog meedelen, dat de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting zeer binnenkort (hoogst waarschijnlijk nog de volgende week) voor de leden een avond zal beleggen, die geheel ge wijd zal zijn aan het gewas aardappels. Dr. Ir. D. E. van der Zaag te Wage- ningen zal o.a. spreken over het aard appelprobleem, zoals dat zich perma nent aan ons opdringt. Ook zal op deze vergadering verslag worden uitge bracht over een belangwekkend cloor- wasonderzoek, dat dit jaar op Noord- Beveland plaats vond. We twijfelen ei- niet aan dat dit een leerzame avond voor de leden wordt. Deze week hebben wij te Kruinineen met veel genoegen een demonstratie van drainreiniging bijgewoónd. Daar nu zagen wij een in principe vrij voortref felijke methode om een goede reiniging zonder opgraven en opnieuw leggen van de buizen te verwezenlijken. Er werd gebruik gemaakt van de plastic-slang. Aan het uiteinde hiervan was een door een smid vervaardigde sproeikop „ge monteerd" met een vijftal gaten rond om. Door middel van een hogedrukpomp werd de slang onder waterdruk gezet. Met kracht wordt het water naar bui ten geperst, zowel naar voren als zijde lings. In de drainreeks kan dit een ontslib- bende werking hebben, afhankelijk van de kracht waarmede het water naar buiten wordt geperst en de hoeveelheid water, die de sproeikop verlaat, dit in verband met de afvoer van het losge- spoten slib. Er werd gedemonstreerd met een hogedrukpomp. die 14 atmos feer kon opbrengen. Vlak achter de sproeikop was een klep gemonteerd, die bij het terugtrekken van de plasticlei ding gaat uitstaan. Over het perspectief van deze wijze van drainreiniging voor Noord-Beve land kunnen we nu niet verder ingaan en dat bewaren we dan maar voor de volgende keer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4