BEPERKEN EN BESTEDEN ZATERDAG 7 DECEMBER 1957. De ALGEMENE VERGADERING No. 2406. Frankering bij abonnement: Terneuzen 45e Jaargang? ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Oreaan van de waarin opgenomeo DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan tan de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND T"\E bestedingsbeperking begint door te weaken. Dat is de conclusie, die men kan trekken uit tal van kran tenberichten van de laatste weken. In deze maanden worden in de Tweede Kamer de verschillende Hoofdstukken van de Rijksbegroting boHo-nclo!/? on »-,ij al Ir TOlfSerrlAol Imw* men wel iets aantreffen, dat ten gevolge van de door de regering inge voerde bezuinigingen niet meer op de oude voet kan voortgaan. Het lijkt er echter soms veel op, alsof vooral in het subsidiebeleid van de Overheid behoorlijk het mes is ge zet. Ofschoon wij zeker geen voor stander zign van een ver doorgevoerd subsidiebeleid, omdat dit onzes inziens kan leiden tot het oprichten en in standhouden van allerlei verenigingen en instellingen om der wiHe van de te ontvangen subsidie, zijn wij toch een weinig bevreesd, dat het platteland tneer de dupe van dergelijke bezuini gingen zou kunnen zijn dan de grote steden. De j; - bevolkingsdichtheid van Jpk. het gevolg van het feit, dat er in de hoogconjuncuur, die nu kennelijk ach ter ons ligt, een groot tekort aan ar beidskrachten is ontstaan. De Overheid heeft in de achter ons liggende jaren deze hoogconjunctuur en dus ook de overspannen arbeids- «-.nrict sterk aangemopriigd door de rentestandaard laag te houden en het investeren van kapitaal te bevorde ren. Dit tekort wordt nu zienderogen minder. Maar de vraag is natuurlijk of de balans niet over zal slaan naar de andere kant. Bij de behandeling van de begroting van het departement van Sociale Zaken in de Tweede Kamer^ werd hierover het nodige ge zegd. Wij hebben een vermoeden, dat het ene als vanzelf het andere mee brengt. De werkloosheidscijfers van de komende weken kunnen in dit op zicht leerzaam zijn, want het werk in de akkerbouwsector van de landbouw spoedt thans ook ten ein de. deze laatsten levert veel- /J»/ TJJET najaar is, met uit- al heel wat meer moge- ^0U&rZlCilï AAzondering van de onge lijkheden op, dan de dun nere en verspreide bevolking van het platteland. Wat anders lijkt ons de efficiënte benutting van de vele Overheidssubsi dies. Juist op het platteland zou door meerdere samenwerking van de ver schillende groepen wel wat bespaard kunnen worden. Het klinkt misschien in ons land wonderlijk, maar toch zijn wij van mening, dat bij een klein beetje verdraagzaamheid men elkan der wellicht gemakkelijker kan vin den, dan zo op het eerste gezicht wel lijkt. In dit opzicht zou men misschien door de nu doorgevoerde bezuinigin gen gedwongen worden, wil men ten minste tal van voor het platteland be- langrijke instellingen behouden of nieuwe oprichten. ~\7 AN bezuinigingen in het omvang- rijke Overheidsapparaat merkt men nog weinig of niets. Dat schijnt niet te kunnen. Of zou de re gering niet willen De bestedingsbeperking moet vol gens het nu toegepaste systeem voor namelijk gedragen worden door de lagere publiekrechtelijke lichamen, zoals de gemeenten. Het betekent opnieuw, dat de ach terstand van vele kleinere plattelands- gemeen t in genen dele kan women ingelopen. Het betekent tevens, dat de ontwikkeling van de streekcentra, die juist zo'n belangrijke functie ver- vulien en krijgen te vervullen in deze periode van agrarische structuurver betering, geremd wordt, hetgeen ten zeerste te betreuren valt. Want goed ontwikkelde streekcentra kunnen onzes inziens in deze tijd van brom fiets en automobiel de ontvolking van het platteland tegengaan. T7 OORTS begint het erop te lijken of de bestedingsbeperking invloed gaat uitoefenen op de bedrijvig heid van de industrie. Bijna dagelijks leest me» in de dagbladen alarme rende berichten over ontslag van ar beiders Dit schijnt op het ogenblik vooral voor te komen in de metaal industrie, m de textielindustrie, in de betonindustrie en bij de bouwvakken. Voorlopig zal er, naar ook de officiële cijfers uitwijzen, nog geen ernstige werkloosheid uit voortvloeien. Dit is onge lukkige septembermaand, zeer gunstig voor een vlot ver loop van de werkzaamheden geweest. De uitkomsten van de boerenbe drijven zijn over het algemeen der mate ongunstig, dat zeker geen over tollige arbeidskrachten zullen worden aangehouden. Wanneer de terugslag in de indus trie zich voortzet, dan zullen zeker in de eerste plaats de dure pendelarbei ders thuis gelaten worden. Dat zijn zij, die dagelijks met autobussen van hunne woonplaatsen worden afge haald en weer thuisgebracht. Dit alles is geen aantrekkelijk voor uitzicht voor het platteland. De terug slag in de landbouw is reeds merk baar in tal van andere bedrijfstakken. Een eventuele terugslag in de in dustriële sector slaat zeker ook ge- deltelijk door naar het platteland. Steeds meer blijkt, dat de geleide economie ue uit natuurlijke oorzaken voortvloeiende schommelingen in de conjunctuur niet kan tegenhouden. Wel kunnen de gevolgen van een daling wat verzacht worden. Maar of Veilingdirecteur S. G. Nooteboom van Krahbendijke (rechts voor) kon tevreden zijn over het resultaat van de op 28 november in Krahbendijke gehouden St. Nicolaasveiling. Hier overhandigt hij aan de heer Jac. Vogelaar van de cultuurondememing „Vreuehot" te Krahbendijke de wisselbeker van deze gemeente, voor de mooiste kwaliteit. Voorzitter v. d. Werf (rechts) en secretaris Van der Plassche kijken toe. In de rubriek „Onder de Tuinbouwlantaarn", op pagina 747. wordt o.a. aan deze bijzonder geslaagde veiling aandacht besteed. de thans doorgevoerde bestedings beperking de juiste oplossing is, zal straks pas blijken. HOGE BELASTINGOPBRENGST rFÈRWIJL wij ons dus in Nederland A moeten beperken wat betreft onze uitgaven, lezen wij in ,,De Volkskrant" van 28 november, dat in de eerste tien maanden van dit jaar alle belastingen tezamen 6870 miljoen gulden in de schatkist deden vloeien. In 1956 was dat over hetzelfde tijdvak 6470 miljoen. De opbrengst van 1957 ligt al 940 miljoen boven dé raming. Totaal rekent het Ministerie van Financiën voor 1957 namelijk op een belastingontvangst van 7115 miljoen, wat voor tien maanden neerkomt op bijna 5930 miljoen. Wij moeten erkennen, dat dit be richt ons met verbazing vervulde. Nu van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal gehouden worden op maandag 16 december 1957 's nam. om 1.45 uur in de „PRINS VAN ORANJE" te GOES. Agenda: 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 4 juli 1957. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1958 en contributievaststelling 1958. De begroting werd aan de Afdelingen toegezonden. 5. Rondvraag. 6. Inleiding door de Hoogedelgestrenge Heer dr. J. LINTHORST HOMAN, raadsadviseur in algemene dienst, over het onder werp: Euromarkt, Vrijhandelszone en de Landbouw. 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M.: M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. moet men met cijfers altijd voorzich tig zijn. Het is bekend, dat vele Naam loze Vennootschappen (N.V.'s) hun winstbelasting in oktober voldoen. Het cijfer van het overschot aan be lastinggelden kan dus best aan de hoge kant liggen. Maar dat er een behoorlijk overschot is staat vast. Waarom moeten er nu verschillen de belastingen omhoog en waarom wil de Minister van Financiën niets weten van belastingfaciliteiten voor die bedrijfstakken, waar men met een scherp wisselend inkomen heeft te maken? Wij hebben de indruk, dat er met de belastingen conjunctuurbeleid gedreven wordt. Maar waarom dit beleid niet méér gebruikt wordt om de kleinere zelf standige ondernemer te helpen, die onzes inziens een belangrijke factor vormt wanneer het gaat om het wel vaartspeil van onze samenleving te handhaven of te verhogen, begrijpen wij niet. Maar dat zal wel aan ons lig gen! De financiële experts van de Tweede Kamer fracties zullen onzes inziens wel enige aandacht moeten besteden aan een zo groot overschot. Wij zijn benieuwd. WINTER TN de landbouw naderen wij de win- A ter. Voor de akkerbouwers breekt een periode van betrekkelijke rust aan. Naast het opmaken van de voor lopige balans 1957, kan men aan de voorbereidingen voor het nieuwe oogstjaar beginnen. Daarnaast zijn de voor ons liggende maanden het beste geschikt voor de nodige vergaderingen. Hierbij dient bovenaan te staan de vergadering van uw landbouworgani satie. Hier komen de problemen van de boerenstand aan de orde en hier kunt gij invloed uitoefenen op het be leid. Meer dan u misschien zelf denkt! Steeds horen wij dat wie thuis bleef ongelijk had. Welnu bezoekt thans dit jaar in groten getale die enkele ver gaderingen van uw eigen organisatie, S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1