VAN MARKT TOT PRODUCENT Vergadering Gezondheidsdienst KEURING VOOR DEKKING BESTEMDE STAMBOEKHENGSTEN Rundveehouders opgelet PREMIEKEURINGEN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 (Advertentie.) Het Bestuur van de Stichting „Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland", nodigt de aangesloten vee houders uit tot bijwoning van de jaarlijkse ALGEMENE VERGADERING welke gehouden zal worden op vrijdag 13 december 1957 te 1-30 uur n.m. in de „Prins van Oranje" te Goes. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 14 december 1956 (zijn aan de Kringbestux-en toe gezonden). 3. Ingekomen stukken en/of mededelingen. 4. Rekening en-verantwoording over het boekjaar 1956 1957. (Een afschrift van het desbetreffende Accountantsrapport is aan de secretarissen en afgevaardigden van de kringen toegezonden). 5- Begroting voor het boekjaar 1957/1958. (Even eens is afschrift toegezonden aan de secretaris sen en afgevaardigden van de kringen). 6- Overzicht van de werkzaamheden in het afge lopen jaar door de Direkteur Dr. J. Tesink. 7. Uiteenzetting over de bij de Stichting gerezen moeilijkheden. 8. Door de kring West Zeeuws-Vlaanderen werd verzocht het volgende op de agenda te plaatsen: „Bespreken ontslag Dr. Grootenhuis en alsnog benoemen van een neutrale commissie". 9- Door de kring West-Zuid-Beveland werd ver zocht het volgende op de agenda te plaatsen: „Het ontslag van Dr. Grootenhuis tijdelijk uit te stellen en instellen van een onpartijdige com missie voor onderzoek". 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Het Bestuur voornoemd, JAC. P. LINDENBERGH, Voorzitter. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft goedgekeurd dat de door de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" te houden keuringen van tot dekking be stemde hengsten, weike in de stamboeken uezer stamboekvereniging zijn ingeschreven, voor wat Zeeland betreft, zijn vastgesteld op de navolgende tijden en plaatsen: 22 januari 1958 te Goes; 23 januari 1958 te Axel en 24 januari 1958 te Oostburg. Afzetmogelijkheden voor blauwmaanzaad Aan alle veehouders, De hulpkrachten van de Gezondheidsdienst voor Dieren zullen binnenkort met hun werk zaamheden beginnen. Het is noodzakelijk dat het mapje met de schetsen gereed ligt. Verder is ten behoeve van een goede registratie uw hulp noodzakelijk. Het aanbrengen van oor merken moet met zorg gebeuren en daarom moe ten de dieren goed worden vastgehouden. Het is mogelijk dat later zelf gefokte of aan gekochte dieren positief reageren op t.b.c. of abortus Bang. Daarom moet vooral van de jonge dieren in de leeftijd van 1 jaar of jonger de her komst goed worden genoteerd. De betekenis voor het bedrijf van eventueel later optredende reac ties kan dan beter worden beoordeeld. Het spreekt vanzelf dat U als veehouder zoveel mogelijk aanwezig bent bij het schetsen van de dieren en de nodige inlichtingen verstrekt. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. In de komende week worden in onderstaande plaatsen, premiekeuringen van l1^-jarige hengsten en merries gehouden. IJZENDIJKEdinsdag 3 december, aanvang 11 uur AXEL: woensdag 4 december, aanvang 10.30 uur GOES: donderdag 5 december, aanvang 10 uur. De keuring te IJzendijke wordt gehouden van wege de „Vereniging van Paardenfokkers in West- Zeeuws-Vlaanderen „Rust Roest" te Oostburg, die te Axel vanwege de Vereniging van Zeeuwse Fok kers (,,V. V. Z. F.") te Axel en Bond van Paarden fokkers „Door Eendracht Sterk" te Hulst en de keuring te Goes vanwege de Samenwerkende Bon den van Paardenfokkers van Zuid- en Noord-Beve land, Walcheren, Tholen en Schouwen-Duiveland. TJ ET verbruik van blauwmaanzaad als voeder- middel is de laatste jaren toegenomen. Vooral Amerika toont zich geïnteresseerd bij dit aan mine ralen rijke produkt. In New Yorkse hotels wordt reeds veel blauwmaanzaad gebruikt en aangezien de Verenigde Staten op velerlei gebied de toon aan geven lijkt het niet onmogelijk dat dit produkt ook op andere markten meer afzet zal kunnen vinden. Het goede gebruik in de Verenigde Staten zou nu eigenlijk in de eerste plaats door osn land moeten worden gevolgd, zo schrijft „De Nieuwe Veldbode". Belangrijker achter wij echter dat in dit opzicht marktonderzoek wordt uitgevoerd. Onze binnen landse consumptie zij niet te verwaarlozen. Integen deel. Men vergete echter niet dat ook in Zwitser land het hotelwezen fleurig bloeit. Het is niet bekend hoe groot het verbruik in de vogelsector is. Wel weet men dat de oogst van 600 ha kanariezaad in deze sector wordt opgenomen. Volgens de bioloog Lorentz is voor een goede con ditie van sommige vogels blauwmaanzaad onmis baar, als tenminste distelzaad in het voer ontbreekt. Het idee dat blauwmaanzaad opium zou bevatten wordt naar het rijk der fabelen verwezen. Treden er al eens verschijnselen van vergiftiging op bij het voeren van blauwmaanbaadkoeken, dan zal het hier oude. bedorven koeken betreffen. De mate waarin de vergiftigingsverschijnselen optreden is namelijk zeer beperkt. De teelt van blauwmaanzaad vraagt echter aandacht. Alleen s een goede rassenkeuze is niet vol- f All I j doende, kien zal ernstig rekening 1 ^IvtSVlTClTlCiG moeten houden met onkruiden omdat de zaden van deze planten het zuivelbeleid en de toestand van de eiermarkt is onbevredigend. Er is dan ook geen tak van de landbouw of zij ondergaat de nadelige gevolgen van de algemene richtlijnen van de regeringspoli- tiek. Geen wonder dat de Belgische boeren protes teren. een kwaliteitsbedervende invloed hebben. Dit is in het bijzonder het geval bij steenraket. De zaden van dit onkruid geven een bittere smaak aan de partij. Te meer nu de met blauwmaanzaad beteelde opper vlakte in ons land groter wordt is het zaak, de kwaliteit op eenhoog niveau te handhaven. Het areaal is dit jaar met twintig procent uitgebreid en heeft daarmee een oppervvlakte van 4.900 ha be reikt. Daarbij zijn de prijzen op het ogenblik nog goed. Het is echter de vraag in hoeverre de uit breiding van de teelt invloed zal uitoefenen op de prijs. Het is dan ook zaak dat produktie en vraag met elkaar in evenwicht blijven. Propaganda op het gebied van het blauwmaanzaadgebruik lijkt verantwoord. Des te meer verantwoord nu de voe dingsstoffen die blauwmaanzaad bevat, buitenge woon goed genoemd kunnen worden. Dalende prijzen en stijgende kosten in België DE Belgische boeren steken hun ongenoegen over het door hun Regering gevoerde landbouwbe leid niet onder stoelen of banken. Op twintig ok tober j.l. hielden de Oostvlaamse boeren in Gent een protestdag. Twintigduizend manifestanten trokken door de straten van deze oude stad. De vice-voorzitter van de Belgische Boerenbond, senator M. van Hemelrijck, vertolkte de grieven die bij de landbouw leven. In het bijzonder is dit het geval omdat de landbouw niet meedeelt in de algemene stijging van de welvaart, zo schrijft het Hoofdproduktschap voor Akkelbouwprodukten in haar Persoverzicht. Wel is in de afgelopen jaren het aantal boeren teruggelopen en ook nam de om vang van de agrarische produktie toe terwijl de produktiviteit aanmerkelijk werd opgevoerd, maar een verbetering van de levensstandaard van de boei'engezinnen bleef uit. De toestand in de landbouw wordt daar steeds bedenkelijker, terwijl geen aandacht wordt besteed aan het ontwikkelingsproces dat de Belgische land bouw moet ondergaan om zonder ernstige moeilijk heden zijn plaats in de gemeenschappelijke markt te kunnen innemen. Wel heeft de Belgische Boeren bond reeds vroeger een eisenprogramma aan de regering voorgelegd maar het effect van de geno men regeringsbesluiten blijft onbeduidend. Dit alles betreft niet alleen de voedergranen sector, maar ook de melkveehouderij. In de loop van september trad er namelijk een diepe daling op in de boter- pr ijzen. Oneerlijke concurrentie is eveneens een punt dat de gemoederen bezighoudt. Het is niet meer dan billijk, aldus de vice-voorzitter van de Belgische Boerenbond, dat de regering ten opzichte van de land- en tuinbouw een economisch beleid voert om een redelijk inkomen aan deze werkers te verzeke- i~en. Beide takken moeten worden gevrijwaard tegen die concurrentiemogelijkheden die het ge volg ziin van een verschil in algemene economische en sociale politiek en uit dumpingsprijzen. Geen vrijer handelsverkeer mag worden toegelaten zon der voorafgaande gelijkmaking van de produktie- voorwaarden in de betrokken landen. Het mag niet voortblijven gaan dat de regering de steeds hoge wordende kosten voor het levens onderhoud tracht te remmen door druk uit te oefe nen op de landbouwprijzen. Aan het adi'es van de Belgische Minister van Landbouw wordt het verwijt gericht dat het hem gaat om de prijsindex en niet om de landbouw. Niet alken de in- en uitvoer- manifulaties van de regering worden gehekeld. Ook het suikerbeleid en dat van de cichoreibonen, Diesel- en benzinemotoren TV E strijd tussen diosel- en benzinemotoren duurt niet alleen in de landbouw voort, waar men dus het nadeel van hogere investeringen afweegt tegen het voordeel van lagex-e brandstofkosten enz. Ook in het wegvervoer duurt de concurrentiestrijd tussen beide typen voort, zo lezen wij in Econo- misch-Statistisciie Berichten. Als regel ligt het brandstofgebruik van de dieselmotor ongeveer Va beneden dat van een gelijkwaardige benzinemotor. Bovendien speelt hier het prijsverschil tussen die selolie en benzine. Een verschil dat, tengevolge van belastingheffing van land tot land sterk verschilt. Het prijsverschil in het Verenigd Koninkrijk is nihil: benzine en dieselolie zijn even duur. In ons land is dieselolie 62 goedkoper dan benzine, evenals in Denemarken. Maar net zo als in Noorwegen zijn motorvoertuigen met een diesel motor in ons land zwaarder belast dan benzine motor-voertuigen. Uitgezonderd het Verenigde Koninkrijk en Zwitsenand, is dieselolie in de meeste Europese landen, aan merkelijk goedkoper dan ben zine. De bespax'ing door gebruik I van dieselolie kan echter voor- y al wanneer vele kilometers ge reden worden belangrijk zijn. De helft van de ongeveer 4.500 Londense taxi's is dan ook uitgerust met een dieselmotor. Herhaalt de geschiedenis zich? F) E jaren dertig liggen velen onzer, ondanks het feit dat de wereld sedertdien zware klappen te verduren heeft gekregen, nog vers in het ge heugen. Het oude gezegde histoire se répète" ofwel de geschiedenis herhaalt zich, lijkt wat afgezaagd en niet geheel van toepassing op een zo korte geschiedenis van nog geen 28 jaren. En toch lijkt het er op, zo lezen wij in het ,,Offi. ciëel Orgaan" van de Koninkllijke Nederlandse Zui- velbond F. N. Z. In dit blad schrijft C. F. R. name lijk dat de oorzaak van een economische val op zich zelf nog altijd niet is weggenomen. Evenals in 1929 en 1930 blijken overal ter wereld overschot ten aan landbouwprodukten op te treden die niet meer op de normale wijze kunnen worden afgezet. Daar schuilt het niet denkbeeldige gevaar in dat de landbouwexporterende landen elkaar op leven en dood gaan beconcurreren. De gang van zaken op de zuivelmarkt geeft een vrij schrikaanjagend beeld. Ons land kampt met een botoroverschot van 20.000 ton. Denemai'ken met 12.000 ton terwijl de Londense pakhuizen met 40.000 ton óók wel gevuld zijn. De botersituatie in België wij schreven daarover reeds hierboven vertoont ook wanverhoudingen en op de kaas markten in Nedexdand en Denemarken is het al niet veel beter. Beide laatste landen doen om het hardste hun best, een goed figuur op de Duitse markt te slaan als dan niet met vierkante kaas. De wereldkaasproduktie bedraagt een kleine 2,5 miljoen ton, zo vervolgt het Officieel Orgaan, maar „daarvan komt niet meer dan 360.000 ton in de wereldhandel". Al met al lijkt het er niet op dat zoals voor kort nog werd verwacht de wereld met toenemende voedselschaarste te kampen zou krijgen in verband met de sterke bevolkingsgroei. De laatste jaren constateerde de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Vexenigde Naties, de F. A. O., echter dat de wereldbevolking jaarlijks met 1 en de landbouwproduktie met bijna 2 steeg. Dit schijnt een klein verschil, maar het kan juist de oorzaak zijn van een wereldlandbouwcrisis. En dit alles gebeurt maar alsof wij nog nooit eerder zo iets meegemaakt hebben. Het Officiéél Orgaan stelt de vraag of we in die dertig jaar dan toch niets geleerd hebben en constateert dat het er inderdaad bedenkelijk naar uitziet. Bedenkelijk voor de zuivel, bedenkelijk voor de overige landbouwprodukten ook. Wij herinneren aan de enorme Amerikaanse overschotten, aan de moeilijkheden waar de Franse en de Belgische boeren mee kampen en tenslotte aan de Russische vlasleveringen aan West-Europa. Het moeizame akkoord waartoe men in West-Europese Vlassers- kringen misschien nog kan komen geeft ans een beeld van de schijnbare onmacht om de problemen waar wij voor gesteld zijn, op te lossen. Problemen die niet alleen de economische situatie raken en die door regeringen wellicht uit de weg kunnen wor den gexaximd, maar vooral problemen waar wij ons zelf mee geconfronteerd zien. Het is ons inziens de grote vraag of het westen en daarmee de ge hele vrije wereld de geestkracht op kan brengen om op de huidige economische uitdaging het juiste antwoord te kunnen geven. Die geestkracht kan niet alleen uit boerenkring voortkomen. N. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9