Huldiging in Zierikzee ...maar de boer vindt zijn belang 715 SOMBER MAAR WARMER IN OKTOBER WINTERLONEN IN DE TUINBOUW WWBBKfHaS» 1 Verzil vering vacantiebonnen LANDBOUWCIJFERS 1957 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 De maand oktober was somber, warmer dan nor maal en aan de droge kant. Nr de veel t_ natte septembermaand kwam er eerst een periode met droog en rustig herfstweer, waarin tenminste een deel van de achterstand bij het buitenwerk kon wor den ingehaald. Nachtvorsten kwamen niet voor. Wel is hier en daar dicht bij de grond de temperatuur enkele malen juist onder het vriespunt geweest, maar eco nomische betekenis had dit verschijnsel niet. De gemiddelde temperatuur te De Bilt bedroeg 10,8° tegen 9,8° normaal. Het verschil met het nor male gemiddelde werd vooral door de zachte nachten veroorzaakt. De hoeveelheid neerslag was vrijwel overal onder normaal, Door vooral in Zuid-Limburg en plaat- W. Scharrmqa selijk ook in Oost-Brabant is weinig regen gevallen. De hoeveel- heden die op de voornaamste stations werden gemeten, waren: Den Helder 70 mm, Leeuwarden 64 mm, Groningen 73 :nm, De Bilt 51 mm, Vlissingen en Maastricht 30 mm. De nor male hoeveelheden lopen uiteen van.ongeveer 90 mm in het noordwesten tot ongeveer 65 mm in het zuid oosten van het land. Oktober 1957 heeft zich wat de neerslag betreft, gunstig onderscheiden van die in 1954, 1955 en 1956, die alle te nat waren. Het normale gedrag van het weer in oktober kan men ook afleiden uit de gemiddeld heersende windrichting en onze ligging ter. opzichte van de zee. De heersende windrichting kan worden opge maakt uit registraties over de laatste 100 jaren. Het blijkt dan dat de richting zuidwest in oktober van alle richtingen het meest voorkomt. Dit be tekent, dat wij meestal lucht krijgen aangevoerd van over zee en in deze tijd van het jaar is het zeewater nog betrekkelijk wa-n., zodat vriezend weer in deze maand tot de uitzonderingen behoort. Nachtvorsten zijn echter normaal. De lange nachten geven daartoe gemakkelijk aanleiding als bij heldere hemel de wind 's avonds gaat liggen. Gemiddeld komen in oktober 5 a 6 nachtvorsten voor. Het meest in de periode van de 21e tot de 25e, Daarna nemen de kansen af om :n de tweede decade van "ovember weer te stijgen. Het aantal uren zonneschijn in De Bilt was dit jaar voor oktober gering, nl. 77 uren, tegen 105 nor maal. VERBETERING In ons vorige nummer gaven wij op pagina 701 een overzicht van de winterlonen in de Tuinbouw. Boven deze mededeling werd echter tenonrechte „Winterlonen in de landbouw" geplaatst. Tevens is een fout geslopen in de volgens de C. A. O. gel dende lonen voor vaste vakarbeiders, indien zij nimmer in akkoord werken. Vermeld staat name lijk dat het weekloon voor deze arbeiders van 23 tot 65 jaar, 59,25 bedraagt. Dit moet echter zijn: 60,68. (Advertent--* :I~ veiSiig ia de vaste en vertrouwde handen van het :i al T?EN zaal vol mensen. Veel bloemen. Zenuw- achtige en gespannen kinderen.. Het was vrij dagmiddag 15 november tegen drie uur toen het voetengeschuifel in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee verstomde en mejuffrouw C. N. van Liere, begeleid door mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, en de heer B. H. G. ter Haar Romeny, voorzitter van de Commissie voor het Landbouwhuishoud onderwijs, de zaal betraden. Het was het feest van mejuffrouw Van Liere. Haar feest omdat zij op die dag eigenlijk moest het de eerste no vember zijn zoals zij later in haar dankwoord zei maar in ieder geval omdat zij op die datum vijfentwintig jaar de scevter zwaaide over het landbouwhuishoudonderwijs in Zierikzee. En dat moest gevierd worden. Het Dagelijks Bestuur van de Z.L.M.. op.zijn rondgang langs de Landbouv>huishoudscholen van Tholen en Haamstede, had niet voor niets zijn laatste bezoek gereserveerd voor de Zierik- zeese Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana". Na het bezoek aan deze school, waarbij verschil lende lokalen tot verboden gebied voor mejuf frouw Van Liere waren verklaard en dat roil wat zeggen was ook het Dagelijks Bestuur naar het Verenigingsgebouw getogen. Behalve de bijna 350 leerlingen van de school waren vele genodigden aanwezig waaronder wij o.a. de leden van het Kringbestuur van Schouwen, de leden van de Commissie van het Landbouwhuishoud onderwijs, de directrices van de Landbouwhuis- houdscholen, de dames van de Commissie van Toezicht, vele burgemeesters van Schouwen en vertegenwoordigsters van de Bond van Platte landsvrouwen en de Z.P.M., aantroffen. De jongste leerlinge van de school bood mejuf frouw Van Liere bij haar binnenkomst in de volle zaal een bououet bloemen aan. Daarna volgde de officiële opening door de voorzitter van de Com missie van het Landbouwhuishoudonderwijs, de heer B. H. G. ter Haar Romeny. In ziin toespraak memoreerde hij niet alleen het vele werk dat door mejuffrouw Van Liere in deze vijfentwintig jaar was verzet, neen, hij tekende ook haar ka rakter waarbij hij er ov wees dat versonn en school in mejuffrouw Van Liere één zijn. Namens de Z.L.M. bood hij haar een vulpenset met inscriptie aan. JgVEN werd het stil in de zaal, toen nam het geschuifel van vele (kleine) voeten toe. Lang zaam ging het doek open en daarmee begon de ovvoering van een speciaal voor deze gelegenheid in elkaar gezette revue. In beelden en lieddes werd door alle klassen van het dagonderwijs het werk ivaar de jubilaresse de motor van is, voor gedragen. Zo volgden achtereenvolgens de opzet van de huidige Prinses Juliana school, de bouw de werving van leerlingen, de oorlogsiaren, kortom de gehele geschied "nis van de school werd op het toneel uitgebeeld. KERSTMIS 1957 Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat van vrijdag 13 tot en met zaterdag 21 december 1957 voor de eerste maal gelegenheid bestaat tot het laten verzilve ren van vakantiebonnen van het boek laar 1957— 1058 ("kenbaar aan de opdruk .Geldig tot 'en met 30 april 1958") en wel tot een bedrag van ten hoogste 50,in totaal. De chèquebonnen. die door het Vacantiefonds voor de Landbouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die wegens herhalingsoefeningen in werkelijke dienst ziin geweest, kunnen tezelfdertijd worden ingeleverd. De totale waarde van vakantiebonnen en chèquebonnen mag niet meer dan ƒ50,— bedra gen. De bonnen zullen bi.i aanbieding terstond wor den verzilverder vindt dus geen voorinlevering plaats. Het aanbieden van bonnen kan uitsluitend geschieden bij een plaatselijk penningmeester van één der navolgende bonden: Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond, Nederlandse Christelijke Landarbeiders- bond en Nederlandse Katholieke Landaréeiders- bond „St. Deusdedit". Bonnen, die niet in de hiervoor bestemde opplakboekjes van het Vacantiefonds voor de Landbouw zijn geplakt, kunnen niet worden aan genomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatse lijke penningmeester van bovengenoemde bonden verkrijgbaar. Het waren grote groepen kinderen die daar zongen en voordroegen. Afgewisseld door liedjes kwamen de verschillende episoden over het voet- liet schoolleven van de kinderen uit Bruinisse, licht. Vooral de pantomine, waarbij dus zwijgend die toen in het internaat waren, werd uitgebeeld, konden wij waarderen. Het liedje: „Kordaat, paraat en overal Een oplossing voor elk geval, Die weet juffrouw Van Liere, Van lie van la Van Liere. Wat of er ookr, Petie peta. Zij weet het te versie versa Altijd weer te versieren! werd door de vele aanwezigen uit volle borst mee gezongen. Nadat nog enkele liedjes die bij de opening van verbouwde school hun debuut had den gemaakt, door enkele leerlingen waren ge zongen werd de jubilaresse verzocht op het toneel te komen. Daar werd haar door verschillende leerlingen, die ieder een apart onderdeel kwamen aandragen, een tafelkleed met de bijbehorende servetten aangeboden. Een lange rij sprekers volgden. In de eerste plaats werd het woord gegeven aan mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, die namens de burgemeesters van Schouw en-Duive- land, hartelijke woorden tot haar richtte. Vervol gens voerde ir. J. D. Dorst het woord. Spreker memoreerde de vele bezoeken die beiden vooral in de beginjaren hadden afgelegd. Nadat hij haar een orchidee had aangeboden voerden achtereenvolgens mevrouw J. Visv. d. Burg na mens de Commissie van Toezicht, mevrouw C. ElenbaasKik namens de Bond van Platte landsvrouwen, mejuffrouw T. J. A. G. de Vries en mejuffrouw v. d. Leeden namens de directri ces van de andere scholen en de consulente en tenslotte mejuffrouw J. Borst namens de leer krachten, het woord. Allen boden de jubilaresse een fraai geschenk aan. TN haar dankwoord betrok mejuffrouw Van x Liere niet alleen alle leerlingen en medewerk sters en in het bijzonder de heer Luykeraar die de muzikale omlijsting verzorgde, maar ook iedere spreker afzonderlijk. Het verheugde haar buiten dien dat ook de voorzitter van de Z.L.M. ir. M. A. Geuz, danwezig was. „Het komt niet zo vaak voor dat V hier bent", zo merkte zij op. Ir. Geuze die echter het slotwoord voerde, antwoordde met te zeggen dat het óók een beetje de schuld is van de school ,want alles draait er altijd als vanzelf en er gaat nooit iets verkeerd bij de eindlessen" Hierna bepaalde de heer Geuze zich in het bij zonder bij het blang van dit soort onderwijs. Een opleiding die van uitzonderlijk groot belang mag heten omdat daar de boerin van de toekomst haar vorming krijgt. Een opleiding waar veel werk aan vast zit. Niet alleen veel werk op het gebied van het onderwijs zelf, maar ook op het gebied van de organisatie en administratie. Spre ker feliciteerde tenslotte ook de Z.L.M. met dit jubileum. Hierna bestond gelegenheid voor de bezoekers om mejufrouw Van Liere hun persoonlijke geluk wensen aan te bieden. Later in de avond volgde een geanimeerde receptie in de Landbouwhuis houdschool, waarbij vele goede bekenden haar met haar jubileum gelukwensten. N. S. Men schrijft ons: Zojuist is bij het Landbouw-Economisch Instituut het boekje „Landbouwcijfers 1957" verschenen. In deze publikatie zijn door het L. E. I., in samenwer king met het. C. B. S., de belangrijkste gegevens op agrarisch terrein in 192 bladzijden samengebracht. Deze gegevens zijn niet alleen ontleend aan eigen onderzoekingen, maar ook aan die van alle andere instellingen en organisaties, die zich op het terrein van de landbouw bewegen. Men is nu in de gelegen heid om zich, zonder vele publikaties te raadplegen, behoorlijk te kunnen oriënteren over de positie van de Nederlandse landbouw. Wanneer men de inhoudsopgave raadplepgt con stateert men dat zij die belangstelling hebben of werkzaam zijn in de landbouw of tuinb«»'w, zulk een handboekje niet kunnen missen. Er zijn o.a. in opgenomen de gegevens betreffende de produktie van akkerbouwgewassen, vee, melk, eieren, maar ook de kostprijzen en de bedrijfsresultaten. Voorts de verbruikersprijzen van kunstmest en veevoe ders. Dit is slechts een greep uit de vele interes sante gegevens, die dit boekje bevat. Behalve voor de praktische boer is deze uitgave ook voor hen, die bij hun studie of voorlichting goed gedocumenteerd willen zijn, een welkome bron. Toezending van deze uitgave volgt na storting van 2,70 op girorekening no. 41.22.35, ten name van het Landbouw-Economisch Instituut, Van Stolkweg 29, 's-Gravenhage. Vermeld dient te wor den: „Verzoeke toezending Landbouwcijfers 1957".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7