HOOFDBESTUURSVERGADERING 18 NOVEMBER 1957 OPNIEUW DE AARDAPPELSITUATIE Dagelijks Bestuur besprak ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 711 Notulen van de Hoofdbestuursver gadering der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op maan dag 18 november 1957 om 13.30 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. OPENING. De Voorzitter, ir. M. A. Geuze, opent de vergade ring en heet allen hartelijk welkom. In het bijzon der richt spreker zich tot de heren ir. C. S. Knott- nerus en mr. E. Kuylman, respectievelijk Voorzitter en Algemeen Secretaris van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité, die deze vergadering bij wonen. Enige jaren geleden werd besloten dat geregeld een bezoek aan de vergaderingen van de verschil lende landbouwmaatschappijen zou worden ge bracht. De Voorzitter spreekt er zijn vreugde over uit dat de beide heren op deze manier zich direkt op de hoogte willen stellen van de landbouwpro blemen in Zeeland. Spreker wijst er vervolgens op dat er verschil lende moeilijkheden zijn, waar we deze middag uit voerig over zullen moeten spreken. Voor de be spreking van de moeilijkheden rond de aardappel- afzet zal gewacht worden tot de heer J. B. Becu ter vergadering komt. NOTULEN. De notulen van de vergadering van het Hoofd bestuur van 4 juli 1957 worden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. BESLUITENLIJST D. B.-VERGADERINGEN. Na een toelichting door de Voorzitter wordt de besluitenlijst van de vergaderingen van het Dagelijks Bestuur voor kennisgeving aangenomen. VEEHOUDERIJ. De heer M. de Bruijne, Voorzitter van de Vee- houuderijcommissie, brengt verslag uit over enkele belangrijke punten die in de vergadering van deze commissie werden behandeld. MELKSTANDAARDISATIE. Per 2 februari 1958 wordt de melkstandaardisatie voor geheel Zeeland, met uitzondering van Noord- Beveland, verplicht gesteld. Alle door de veehouders afgeleverde melk zal vanaf die datum aan de fabrieken moeten worden geleverd, terwijl de consumptiemelk (en melkpro- dukten) op 2xk vet gestandaardiseerd zullen wor den. De consequenties van de standaardisatie zijn: a. Stopzetting van de verkoop van boerencon- sumptiemelk aan de slijters. b. Uitschakeling van veehouders-slijters als melk- vergunninghouders, wanneer zij niet aan de eisen wat betreft de inrichting kunnen voldoen. c. Voorzover de melkvoorziening dit echter ver eist zal een bepaald aantal veehouders-vergun ninghouders als slijters gehandhaafd worden. d. Handhaving van de huisverkopers (burenplicht- vergunningen). e. Sterke stijging van de melkaanvoer aan de fabrieken (Walcheren in mindere mate). Extra investeringen zullen hiervoor wellicht nodig zijn. f. De door de veehouders aan de fabrieken ge leverde melk zal naar vetgehalte en gewicht worden betaald. Momenteel zijn er 231 melkveehouders-slijters en 121 burenplichtvergunningen, waarvan de eersten zullen worden uitgeschakeld. De prijs van de melk was voor deze veehouders in 1956 4 cent hoger dan bij directe aflevering aan de fabriek. De directe inkomstenderving zal dan ook V2 miljoen gulden bedragen. Bij een omzet van 50.000 liter per week zou bij een winst van 8 cent per liter bij intrekking van de vergunning een schade worden geleden van 4.000. De 16 miljoen liter boerenconsumptiemelk zal bij, standaardisatie 260.000 kg boter leveren, waarop vermoedelijk weer verlies geleden zal wor den, althans praktisch geen winst gemaakt zal wor den. Het is niet uitgesloten dat alsnog besloten wordt op een hoger percentage vet te standaardiseren. Hoewel een voorstel om de gedupeerden te vergoe den reeds werd gedaan, is het niet geheel zeker dat dit zal doorgaan. De Veehouderijcommissie van de Z. L. M. was echter van mening, dat deze regeling er toch zal moeten komen, om de bedrijven die ge troffen worden, schadeloos te stellen. Verwacht moet worden dat het klandestien verkopen van melk zal toenemen, daar de gestandaardiseerde melk straks bijna 40 cent per liter zal kosten, ter wijl de boer bij aflevering aan de fabriek slechts iets meer dan 20 cent per liter zal ontvangen. Voorts is het niet geheel billijk dat bepaalde va'. - slijters op deze manier gratis een belangrijke klan tenkring er bij krijgen. In dit verband is het ver meldenswaard dat in Vlissingen kort geleden een melk wijk voor 20.000,werd verkocht. Een voor deel is dat bij invoering van standaardisatie door uitbetaling van de melk naar het vetgehalte de vee verbetering wordt gestimuleerd. De Voorzitter wijst erop, dat deze kwestie al vanaf de oorlog heeft gespeeld en dat het tot nu toe gelukt is in Zeeland volle melk te houden. Nu is het echter zover dat standaardisatie n'et meer tegen te houden is. Spreker vraagt zich af wie de vergunningen moet afgeven. De heer M. de Bruijne antwoordt hierop, dat de vergunningen door het Produktschap moeten wor den afgegeven. Degene die slijter wil blijven kan dit doen, maar moet dan vóór 1961 aan strenge eisen voldoen. Voor degenen, die met de verkoop willen stoppen, wil men een vergoedingsregeling in het leven roepen. Hierdoor zal de beslissing voor betrokkenen gemakkelijker worden. De heer ir. J. Dorst zegt dat de vergoedings regeling nog in de lucht hangt, hoewel spreker overtuigd is van de billijkheid van een dergelijke regeling. MELK PRIJSBELEID. Voor het melkjaar 1 november 19561 november 1957 is door de Minister een gemiddelde garantie prijs voor de melk vastgesteld van 28,4 cent per liter, met dien verstande dat voor de zandgebieden een toeslag tot 28,8 cent per liter zal worden ver leend. Deze toeslag zal door de klei-weigebieden moeten worden opgebracht, zodat de garantieprijs in deze gebieden 27 cent per liter zal bedragen. Het is echter gebleken dat de melkopbrengst in de klei- weidegebieden niet voldoende is om de toeslag voor de zandgebieden bij elkaar te brengen. Men wil nu de klei-akkerbouwgebieden gelijkschakelen met het klei-weidegebied, zodat ook Zeeland hierin betrok ken wordt. De Veehouderijcommissie van de Z. L. M. is van mening dat de melkveehouderij in Zeeland niet ge lijk te stellen is met die in de klei-weidegebieden. Het weiland in Zeeland vindt rnen n.l. in de eerste plaats op percelen die minder geschikt zijn voor akkerbouw. Verder brengt de geringe melk veebezetting hogere kesten met zich mee. Zowel de aanvoer van de moht naar de fabriek als de af voer na de verwerking kost aanmerkelijk meer dan elders. Bovendien hebben de fabrieken hogere ver werkingskosten. In Fr'edand en Drenthe kost de aanvoer van de melk slechts 0,7 cent per kg ter. wijl dit voor West Zeeuws Vlaanderen 2 ceni per kg is. Hoewel we jammer genoeg niet over L. E. I.- kostprijscijfers van de melkveehouderij in Zeeland beschikken, is de commissie er van overtuigd, dat de kostprijs minstens even hoog ligt als in het zandgebied. De Veehouderijcommissie is dan ook van mening dat tegenover de pogingen om Zeeland bij het klei- weidegrond in te de'en, een absoluut afwijzende houding moet worden aangenomen. De Voorzitter wijst erop dat het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. in haar hedenmorgen ge houden vergadering unaniem van mening was dat een aftrek voor de melk geproduceerd in Zeeland, totaal onaanvaardbaar is. Mochten de besprekingen die nog gevoerd zullen worden, niet tot het ge wenste resultaat leiden, dan zullen we ter 'oe- voegder plaatse ten stelligste tegen deze maatregel moeten protesteren. Kort verslag van de vergadering op 18 november 1957 De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heet alle aanwezigen van harte wel kom en opent de vergadering. Een speciaal woord van welkom richt spreker tot de heren Ir. C. S. Knott- nerus en Mr. E. Kuylman, respectie velijk Voorzitter en Secretaris van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité (K.N.L.C.), die als Da gelijks Bestuur van de landelijke organisatie de vergadering van het Dagelijks Bestuur en van het Hoofd bestuur der Z. L. M. bijwonen. Consumptieaardappelen. Opnieuw wordt uitvoerig gespro ken over de situatie op de aardappel- markt, speciaal wat de export be treft. Vooropgesteld mag worden, dat het Dagelijks Bestuur zich vol komen bewust is van de ernst van de toestand, in het bijzonder voor de Zeeuwse klei-aardappelen. De Voorzitter heeft de vorige week in de vergadering van het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbouwproduk- ten zeer duidelijk het standpunt, zo als dat bij de aardappeltelers in het Zuid-Westen van ons land leeft, naar voren gebracht.. Over de voorraadpositie bestaat de algemene indruk, dat er minder klei- aardappelen zijn dan vorig jaar, waartegenover wel meer zandaard- appelen aanwezig zouden zijn. De vergadering acht het onjuist, dat de Plamtenziektenkundige Dienst zich op het punt van de glazigheid zoals thans zo stringent moet bege ven op het terrein van de kwaliteits controle. Immers glazigheid is geen ziekte, doch een kwaliteitsfactor. Bij een dergelijke kwaliteitscontrole zou in ieder geval het landbouwbedrijfs leven telkens wanneer zich moeilijk heden voordoen ingeschakeld die nen te worden. Het Dagelijks Bestuur merkt op, dat de exportpositie van de Neder landse aardappel met grote moeite is opgebouwd. De huidige beoor deling van de voor export bestemde partijen brengt deze positie in ge vaar en betekent voor de telers enor me practische moeilijkheden. Ter vergadering wordt medege deeld, dat deze week opnieuw be sprekingen hebben plaats gevonden tussen een commissie uit het be drijfsleven. bestaande uit een ver tegenwoordiger van het Landbouw schap, een van de handel, de Direk- teur van het Produktschap voor Aardappelen en de Direkteur van de Plantenziektenkundige Dienst en de Direkteur-Generaal van de Land bouw. Getracht wordt op korte ter mijn verbetering in de onbevredigen de gang van zaken ten aanzien van de export te verkrijgen. Het Dagelijks Bestuur benadrukt nog speciaal het punt, dat inderdaad op zeer korte termijn verbetering wordt aangebracht, daar het anders te laat is. Reeds drie weken geleden stuurde het D. B. een dringend tele gram aan de Minister van Land bouw om de export niet te belemme ren. De tijd begint thans zeer te dringen. Werkgeversaangelegenheden. De heer W. Koster brengt verslag uit van de vergadering van de Com missie Werkgeversbelangen van de Z. L. M., die op 14 november werd gehouden. De heer Drs. Vaandrager, secreta ris van de Afdeling Werkgevers van het K. N. L. C., heeft in genoemde vergadering een uiteenzetting gege ven over het systeem van de werk- classificatie, hetwelk men in de land bouw denkt in te gaan voeren. De typisch Zeeuwse moeilijkheden wer den hierbij uitvoerig besproken. Te zijnertijd zullen hierover in het Zeeuws Landbouwblad de nodige mededelingen geplaatst worden. Tuinbouw. De vergadering beraadt zich ver volgens uitvoerig over de tuinbouw- afzetverordening, die voor 1 januari 1959 bekeken moet worden. Speciaal het punt van de veilplicht werd be sproken. De vergadering voelt er over het algemeen niet voor de veil plicht af te schaffen. Voorts wordt een schrijven van de afdeling 's Heer Arendskerke behan deld, hetwelk het vraagstuk van de besmetting van de stambonen met het Phascolusvirus 2 mede door de gladiolenteelt aan de orde stelt. Be sloten wordt dat in overleg met de Rijkslandbouw- en Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst hierover in het landbouwblad enige artikelen zullen verschijnen. Benoemingen. De vergadering besluit de heer G, M. F. Bom te benoemen als afge vaardigde naar de algemene vergas dering van het K. N. L. C.. Voorts be noemt de vergadering de heer J. Stols Jr. te St. Philipsland als lid van de Raad voor de Landbouwvoor lichting en als bestuurslid van het Onderzoek Centrum in Zeeland. Zecova. Op een desbetreffende vraag ver klaart het Bestuur zich overtuigd van het bestaansrecht en de be staansnoodzaak van de Zeeuwse Coöperatieve Aan- en Verkoopver eniging van Vee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3