TAL VAN DRINGENDE ZAKEN r -\ ver zie fit J Het Hoofdbestuur behandelde ANDERMAAL Zitdagen Boekhoud- bureau Leden van de Kring Noord-Beveland No. 2401. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957. 45e .Taarganff ZEEUWS LANDBOUWBLAD ^^7 I Officieel Orgaan van de waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND W/TE de veelheid van onderwerpen beziet, die op de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. aan de orde kwam en waarover de verschillende deskundigen verslag uitbrachten, moet wel onder de Het Dagblad „Trouw" heeft gemeend nog terug te moeten komen in een overigens gema tigder artikel op de aanvrage door de Z.L.M. van een Prot. Chr. landbouwhuishoudschool op Tholen. „Trouw" geeft o.a. toe, dat een harer mededelin gen in het vorige artikel onjuist was. Wel is „Trouw" nu ter ore gekomen, dat bij een bezoek aan de burgemeester van St. Annaland door de Vice-voor- zitter van de Kring Tholen en St. Philipsland der Z.L.M. deze slechts gesproken zou hebben over „een" op te richten school en niet over een Christelijke school en men vraagt daarop een antwoord. In het notulenboek van de be trokken Kring komt in het ver slag van de Bestuursvergade ring van 26 juni 1957 o.a. de vol gende zinsnede voor: „Besloten wordt, dat Voorzitter, Vice-Voor- zitter en Secretaris besprekin gen zullen openen met de ge meente St. Annaland om te ko men tot een bereidverklaring van de gemeente tot het stich ten van een Christelijke land bouwhuishoudschool". De betrokken afgevaardigde heeft daarbij zijn boodschap wel degelijk goed overgebracht. „Trouw" blijkt andermaal on volledig ingelicht te zijn. N°_J OOSTBURG: Woensdag 27 novem ber in café „De Windt". ZIER.IKZEE: Donderdag 28 novem ber in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 28 no vember in café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 29 novem ber in café „Huysse", van 9. tot 1-30 uur. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 30 no vember in hotel „De Druiven tros". THOLEN: Zaterdag 30 november in hotel „Hof van Holland". IJZENDIJKE: Zaterdag 30 novem ber in hotel „Lievense". indruk komen van de rol, die de land bouworganisatie in het maatschap pelijk leven van deze 20ste eeuw moet spelen. Daar de volledige Notulen van deze vergadering in dit blad zijn afgedrukt kan ieder lid zelve oordeien. Wij hopen vurig, dat dit alles goed gelezen wordt, want teveel nog komt men in de praktijk mensen tegen, die het nut en de noodzaak van het ge organiseerd zijn niet ten volle erken nen. Het zijn veelal di:genen, die de klok zouden willen terugzetten. Maar dat gaat nu eenmaal niet. Wij leven in deze twintigste eeuw of wij willen of niet. Willen wij niet geleefd wor den, dan moeten wij ons wel bezig houden met de vele vraagstukken, die nu eenmaal aan de orde gesteld worden, hetzij door andere groepen, heizij door onze mensen zelve. Willen wij invloed blijven uitoefe nen op de loop der gebeurtenissen en op de maatregelen, die op velerlei ge bied getroffen worden, dan moeten wij ons wel georganiseerd laten horen. Al was het alleen maar omdat vele andere groepen eveneens georga niseerd naar voren treden en dikwijls de grote trom roeren. Maar toch ook omdat de landbouw een bedrijfstak is, waarin zich in de laatste vijftig a zestig jaren een stormachtige ont wikkeling heeft voorgedaan, waar door hij ondanks slinkend percentage van de beroepsbevolking, is blijven meetellen. Technisch, economisch en sociaal is in deze halve eeuw een vooruitgang geboekt, die, wanneer men er eens rustig over nadenkt, bijna onbegrijpe lijk is. Wanneer men zou trachten een opsomming te geven van al wat er gebeurd is in de landbouwsector, dan zou men boekdelen vol moeten schrij ven. Dit wordt alleen al bewezen door de vele gedenkboeken, die er door coöperaties, landbouworganisaties en andere instellingen bij hun jubilea zijn en worden uitgegeven. Welk een enorme invloed de landbouworganisa ties op dit alles heb ben uitgeoefend is ook moeilijk in een kort bestek als deze beschouwing uit te drukken. Maar toch willen wij enkele punten noemen, al streven wij daarbij geenszins naar volledigheid. Wij den ken aan de betere rassen, het werk van de N. A. K., aan de voorlichting over en bestrijding Van plantenziekten en plagen, aan de waterbeheersing. Wij denken aan de verkavelingen, de ontsluiting van het platteland, de sanering. Ook aan mechanisatie en motorisatie. Wij zien de machtige coöperatieve instellingen, die de boe renstand in véél grotere mate onaf hankelijk hebben gemaakt dan vroe ger het geval was. Voorbeelden van boerensamenwerking en van onder nemerszin. Wij denken aan de ontwikkeling van de boerenjeugd door de bevorde ring en organisatie van het onderwijs voor jongens en voor meisjes. FEN ieder, die het maar zien wil, onderkent het werk van de land bouworganisaties bij deze ontwikke ling. Deze organisaties hebben dik Mejuffrouw C. N. van Liere, directrice van de Z. L. 51. Landbouwhuishoudschool te Zierikzee werd op 15 november door de heer B. H. G. ter Haar Romery, voorzitter van dc Commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs, gefelici teerd met het feit dat zij 25 jaar directrice is van deze school. wijls de rol vervuld van initiatief nemers en van ondersteuners, waarna zij zich, nadat een zelfstandige ont wikkeling intrad, terugtrokken om zich, zoals steeds, te weiden aan de behartiging van alle belangen van de boerenstand. Daar komt nog bij, dat het voor deel, dat dit alles voor een groot deel is voortgekomen uit het eigen initia tief en uit de zelfwerkzaamheid van de boerenstand, bijzonder groot is. Als het allemaal van Overheidswege, dus van boven af, was opgelegd, dan was het niet alleen nooit tot een der gelijke bloei zijn geraakt, maar ook was er dan van het vrij ondernemer zijn van de boer niets meer over. Natuurlijk zijn er mislukkingen ge weest en fouten ge maakt. Dit geschiedt nog dagelijks. Maar wie zich om deze re den onttrekt aan het werk, dat in het be lang van zijn eigen boerenstand wordt verricht, werpt alle verantwoordelijkheid voor het lot van zijn stand en dus voor zijn eigen lot en dat van zijn kinderen van zich af. Wie echter verder meebouwt aan het boerenhuis, de fouten verbeterd en van de mislukkingen lerend, die kan zichzelve rekenen tot hen van wie na een volgende periode gezegd kan worden: Ook zij brachten de boe renstand verder omhoog en bewaar den daardoor mede de plaats, die deze in een volk moet innemen, wil dit volk gezond blijven. Wie in deze geest de Notulen van de vergadering van het Hoofdbestuur der Z.L.M. doorleest, zal ervaren, dat de vele problemen, die er op het ogenblik in de landbouw leven, in op bouwende zin besproken zijn door hen die de Zeeuwse boerenstand moeten vertegenwoordigen, al gebeurde dit zeker, waar het nodig was, in krach tige termen. Een landbouworganisatie als de Z. L. M., die reeds 114 jaar deze arbeid verricht, toonde zich opnieuw, onder de bezielende leiding van haar Alge meen Voorzitter, jeugdig en krachtig. Zij verdient daarom de steun van alle Zeeuwse boeren, die in het verleden onze provincie mede maakten tot een bloeiend gewest en die gezamenlijk zullen moeten blijven werken om in de toekomst hun waardige plaats in de Zeeuwse samenleving te blijven innemen. S. Komt maandag 25 november naar de Algemene Ledenvergadering in „De Stadswijnkelder" te Kortgene Mr J. F. G. SCHLINGEMANN spreekt over: „Dc positie van de boerenstand temidden van Industrialisatie en Euro markt".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1